Ξεσπασματα στο συντροφο λογω προβληματων στην οικογενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8

    Ξεσπασματα στο συντροφο λογω προβληματων στην οικογενεια

    Καλησπερα! αποφασισα να γραψω μηπως κ μετριαστουν οι αγωνιες μου. ειμαι σε μια σχεση με ατομο που ξερω 8 χρονια κ λογω προβληματων στη δικη μου οικογενεια [οικονομικα, ψυχικα μητερας] ξεσπαω συνεχεια πανω του. εκεινος εχει μια ηρεμη σχετικα ζωη κ οικονομικη ανεση, αποφοιτος ιδιωτικης σχολης αλλης πολης απο τη δικη μου. πιο συγκεκριμενα, οταν μου λεει πως περναει καλα με φιλους του παρεες κλπ κ γω ειμαι κλεισμενη σ ενα σπιτι με μια διπολικη μητερα, δεν μπορω να χαρω με τη χαρα του. αντ' αυτου, του λεω γιατι δεν εισαι εδω μαζι μου? και γινομαι απαιτητικη, ενω δεν ειμαι πραγματικα ετσι. μου ειναι πολυ δυσκολο να κραταω μεσα μου οσα με πληγωνουν κ να τα κρυβω. αν δεν εχεις στηριξη κ συμπαρασταση, ειδικα απο το ατομο που εισαι μαζι, πως να την περιμενεις απο τους αλλους? / τωρα ειμαι σε οριακη κατασταση, ζητησα συγγνωμη για πολλοστη φορα. τι ειναι προτιμοτερο να κανω? να του ζητησω να χωρισουμε να μην τον επιβαρυνω πια με δικα μου αγχη κ προβληματα, να τον ελευθερωσω? :( αν ο αλλος δεν του βγαινει απο μονο του να σε στηριξει, δεν μπορεις να το επιβαλλεις.. , σκληραινεις κ πας παρακατω?:confused: ...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Είστε σε σχέση από απόσταση?
    Επίσης, πώς θα φανταζόσουν τη συμπαράσταση? Σε ρωτάω γιατί λες ότι περνάει καλά και εσύ δεν χαίρεσαι... και ξέρεις, το να χαιρόμαστε με τη χαρά του συντρόφου ή των φίλων, είναι πιο δύσκολο και τελικά πιο σημαντική 'απόδειξη' γνήσιου ενδιαφέροντος από τη συμπαράσταση στις δυσκολίες. Φυσικά όταν εσύ περνάς δύσκολα είναι πολύ λογικό να μην έχεις αποθέματα. Οπότε τι θα ήθελες από εκείνον, πώς θα ήθελες να σε στηρίξει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    Ναι, μαρινα, απο αποσταση. τη συμπαρασταση την εννοω καπως ετσι.. εφοσον εχει χρονο, μπορει να ερθει να μεινει λιγο διπλα μου να παιρνω κουραγιο και δυναμη. ξερω οτι πολλες καταστασεις ,ειδικα οταν τις περνας μονος σου, σε σκληραινουν σε βαθος χρονου κ μπορει να μην χριεαζεσαι κανεναν διπλα σου, αλλα γιατι ενω καποιος μπορει να ερθε διπλα σου, προτιμα να πηγαινει εκδρομες με φιλους αντι να ειναι κοντα σου? εγω, σε μια δυσκολη στιγμη του [αρρωστια] εφυγα κατευθειαν για να τον βοηθησω χωρις να το πολυσκεφτω. κ σκεφτομαι, τωρα ειμαστε σχετικα μικροι σε ηλικια, αμα μεγαλωσουμε, τι θα κανει? θα αδιαφορει κ θα ζει τη ζωη του κ εγω θα μενω πισω υποφεροντας μονη? / συγγνωμη αν ειναι χαος οι σκεψεις μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Για ποση αποσταση μιλαμε? Και με ποια συχνοτητα βρισκεστε απο κοντα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    ειναι αρκετα χιλιομετρα βορεια -στερεα ελλαδα, αλλα τωρα ειμαστε αποφοιτοι κ οι δυο κ υπαρχει χρονος, αν υπαρχει θεληση. βρισκομασταν αρκετα συχνα μες στο μηνα ως τωρα... αλλα..:confused: ...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Απόσταση ε? χμ... κεράσι, μίλα! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Γιατι δε μενετε στο ιδιο μερος? Πες οτι δεν ειχατε τσακωθει τωρα, τι προοπτικη υπηρχε? Ποιο ηταν το σχεδιο? Να περνανε τα χρονια και ο ενας να ναι εδω κι αλλος εκει?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by el_lp View Post
    Ναι, μαρινα, απο αποσταση. τη συμπαρασταση την εννοω καπως ετσι.. εφοσον εχει χρονο, μπορει να ερθει να μεινει λιγο διπλα μου να παιρνω κουραγιο και δυναμη. ξερω οτι πολλες καταστασεις ,ειδικα οταν τις περνας μονος σου, σε σκληραινουν σε βαθος χρονου κ μπορει να μην χριεαζεσαι κανεναν διπλα σου, αλλα γιατι ενω καποιος μπορει να ερθε διπλα σου, προτιμα να πηγαινει εκδρομες με φιλους αντι να ειναι κοντα σου? εγω, σε μια δυσκολη στιγμη του [αρρωστια] εφυγα κατευθειαν για να τον βοηθησω χωρις να το πολυσκεφτω. κ σκεφτομαι, τωρα ειμαστε σχετικα μικροι σε ηλικια, αμα μεγαλωσουμε, τι θα κανει? θα αδιαφορει κ θα ζει τη ζωη του κ εγω θα μενω πισω υποφεροντας μονη? / συγγνωμη αν ειναι χαος οι σκεψεις μου.
    Θα μπορούσε να έρθει λίγο δίπλα σου για να περάσετε όμορφα, να διασκεδάσετε, να ξεφύγεις, να έρθετε κοντά. Και ναι και να σε ενθαρρύνει ή να σου δώσει κάποιες ιδέες για το πώς να διαχειριστείς την κατάσταση. Αλλά βρε el_lp... λες 'θα μένω πίσω υποφέροντας μόνη?'... Είναι δηλαδή σαν να προεξοφλείς ότι η ζωή θα είναι βάσανο? Άρα μαζί τι θα κάνετε, θα υποφέρετε παρέα? :) Δε λέω, η ζωή έχει και καλές και κακές στιγμές και οπωσδήποτε θα θυσιάσεις την έξοδο με τους φίλους σε μια κακή στιγμή ή φάση, για να είσαι μαζί με τον άνθρωπο σου (όπως λες ότι το έκανες κι εσύ). Εκείνος αντίστοιχα δεν το κάνει καθόλου αυτό?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    έχεις σκεφτεί πως μπορεί όλες αυτές οι απαιτήσεις σου να τον έχουν κουράσει ; δεν είναι σωστό να ξεσπάμε στον άλλο και επειδή τον νιωθεις κοντά σου δε σημαινει πως πρεπει να ανεχεται αυτη σου τη συμπεριφορα.. αυτό φθειρει τη σχέση σας και δεν τον βοηθάς να σε βοηθήσει..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Quote Originally Posted by el_lp View Post
    ...... τωρα ειμαι σε οριακη κατασταση, ζητησα συγγνωμη για πολλοστη φορα. τι ειναι προτιμοτερο να κανω? να του ζητησω να χωρισουμε να μην τον επιβαρυνω πια με δικα μου αγχη κ προβληματα, να τον ελευθερωσω? :( αν ο αλλος δεν του βγαινει απο μονο του να σε στηριξει, δεν μπορεις να το επιβαλλεις.. , σκληραινεις κ πας παρακατω?:confused: ...
    Εκτός από παρακάτω έχει και παραδίπλα....
    Τι εννοώ?
    Το να περιμένεις από έναν άνθρωπο μόνο να καλύψει ΟΛΕΣ τις ανάγκες σου είναι κάπως άδικο. Γιαυτό υπάρχουν και οι φίλοι, και οι παρέες, και οι γνωστοί.

    Η συγνώμη είναι για πράγματα που πιστεύουμε πως κάναμε λάθος και ζητάμε συγχώρεση αλλά παράλληλα αποφασίζουμε πως δε θα τα επαναλάβουμε.
    Δεν είναι για να νιώσει ο άλλος καλλίτερα με κάτι που θα ξανακάνουμε.
    Οπότε αντί για συγνώμη καλλίτερα ίσως θα ήταν κάτι του στύλ "ξέρω πως γίνομαι φορτική αλλά σε χρειάζομαι, είμαι σε πολύ δύσκολη φάση και αν θές γίνε (έστω για λίγο μέχρι να συνέλθω) ο σάκκος του μπόξ μου. Ίσως να μη σου δίνω όσα σου ζητάω αλλά το έχω ανάγκη. Σε έχω ανάγκη" ή τεσπα άλλα λόγια όπως τα νιώθεις εσύ. Πάντως η συγνώμη δεν νομίζω να είναι η κατάλληλη λέξη για να ξεκινήσεις
    been good, been bad. WILL GO ON

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by el_lp View Post
    Καλησπερα! αποφασισα να γραψω μηπως κ μετριαστουν οι αγωνιες μου. ειμαι σε μια σχεση με ατομο που ξερω 8 χρονια κ λογω προβληματων στη δικη μου οικογενεια [οικονομικα, ψυχικα μητερας] ξεσπαω συνεχεια πανω του. εκεινος εχει μια ηρεμη σχετικα ζωη κ οικονομικη ανεση, αποφοιτος ιδιωτικης σχολης αλλης πολης απο τη δικη μου. πιο συγκεκριμενα, οταν μου λεει πως περναει καλα με φιλους του παρεες κλπ κ γω ειμαι κλεισμενη σ ενα σπιτι με μια διπολικη μητερα, δεν μπορω να χαρω με τη χαρα του. αντ' αυτου, του λεω γιατι δεν εισαι εδω μαζι μου? και γινομαι απαιτητικη, ενω δεν ειμαι πραγματικα ετσι. μου ειναι πολυ δυσκολο να κραταω μεσα μου οσα με πληγωνουν κ να τα κρυβω. αν δεν εχεις στηριξη κ συμπαρασταση, ειδικα απο το ατομο που εισαι μαζι, πως να την περιμενεις απο τους αλλους? / τωρα ειμαι σε οριακη κατασταση, ζητησα συγγνωμη για πολλοστη φορα. τι ειναι προτιμοτερο να κανω? να του ζητησω να χωρισουμε να μην τον επιβαρυνω πια με δικα μου αγχη κ προβληματα, να τον ελευθερωσω? :( αν ο αλλος δεν του βγαινει απο μονο του να σε στηριξει, δεν μπορεις να το επιβαλλεις.. , σκληραινεις κ πας παρακατω?:confused: ...
    Quote Originally Posted by blackswan27 View Post
    έχεις σκεφτεί πως μπορεί όλες αυτές οι απαιτήσεις σου να τον έχουν κουράσει ; δεν είναι σωστό να ξεσπάμε στον άλλο και επειδή τον νιωθεις κοντά σου δε σημαινει πως πρεπει να ανεχεται αυτη σου τη συμπεριφορα.. αυτό φθειρει τη σχέση σας και δεν τον βοηθάς να σε βοηθήσει..
    η σχεση σας με τον τροπο που μας περιεγραψες, δλδ απο τοσο μεγαλη αποσταση αλλα με συχνες επαφες, κραταει 8 χρονια τωρα, η ξεκινησατε σαν απλοι γνωστοι/φιλοι και η σχεση ειναι πιο προσφατη?
    αν ναι, εσυ περα απο αυτο που μας περιγραφεις με τις αρρωστιες των δικων σου, τι περιμενεις/θελεις απο αυτην την σχεση? να ζειτε μονιμως σαν φοιτητες απο αλλες πολεις και να συναντιεστε μια στο τοσο?δεν ειναι μια αποσταση που μπορει να γινεται καθημερινα αν το θελησετε και δεν ειστε πλεον φοιτητες. οι σπουδες τελειωσαν, ο τυπος ειναι αποκατεστημενος επαγγελματικα απ οτι καταλαβα, ειστε ελευθεροι και οι δυο και υποθετω θελετε να ειστε μαζι και οι δυο (η μηπως οχι?)
    μηπως το πραγματικο σου προβλημα ειναι που παει (και αν παει καπου) αυτη η σχεση και οχι γιατι δεν ερχεται να σου συμπαρασταθει στα προβληματα?για σκεψου το....

    οσο γι αυτο που μας περιγραφεις, θα συμφωνησω με την σουαν.
    μια σχεση θελει χαρα και αμοιβαια ικανοποιηση.η συμπαραστσαση στα προβληματα ειναι στο προγραμμα, αλλα με τπτ δεν μπορει να ειναι ΟΛΟ το προγραμμα..
    μας λες οτι ΟΤΑΝ καποτε αρρωστησε ετρεξες να τον βοηθησεις. αυτο ομως ηταν κατι στιγμιαιο σε τοσα χρονια ενω η κατασταση με τους δικους σου ειναι χρονια και μονιμη. μπες λιγο στην θεση αυτου του ανθρωπου και δες τι παιρνει απο αυτη την σχεση. εσυ θα ησουν ικανοποιημενη?
    και για να σου αντιστρεψω το ερωτημα σου για να καταλαβεις καλυτερα τι κανεις. μας λες οτι δεν χαιρεσαι καν που περναει καλα, αυτος. αυτος γιατι να συμπαρασταθει στην δυστυχια σου οταν εσυ εχεις περιχαρακωθει μεσα σε αυτην ?

    οσο για το ρητορικο ερωτημα σου μηπως πρεπει να τον αφησεις εσυ για να τον "ελευθερωσεις", μην ανησυχεις. καθε ενηλικος ειναι υπευθυνος για τις δικες του αποφασεις κι οταν δεν περναει καλα, φευγει μονος του. μηπως στην πραγματικοτητα ανησυχεις οτι θα φυγει εκεινος? ναι, αν δεν παιρνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που θελει απ την σχεση, θα φυγει εκεινος. εγω το βρισκω πολυ πιθανον να το κανει και μαλιστα πολυ συντομα, οπως μας τα λες.
    εσυ ασχολησου με την δικη σου πλευρα και με το αν εχει νοημα για εσενα να παραμενεις σε αυτην την σχεση και με το τι πραγματικα θελεις κι ασε τις χρονιες ασθενειες για τους γιατρους.

    συμφωνω απολυτα και με τον τζαστμι, στο οτι οι συγνωμες εχουν νοημα μονο οταν ειναι πακετο με την μεταμελεια και την αλλαγη πορειας. το "συγνωμη που φερθηκα ελεεινα αλλα θα συνεχισω να το κανω" δεν ειναι συγνωμη, αλλα αιτηση αδειας για να συνεχισεις...
    Last edited by Remedy; 28-06-2013 at 14:15.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    Καταρχας, ευχαριστω για τις γνωμες σας.. εχετε πολλά Points ολοι!
    blackswan27,marina38, εχετε δικιο, δεν κερδιζω τιποτα με το να σερνω τη μιζερια μου..
    just me, οντως, το χω παρακανει με τα συγγνωμη.
    Remedy, εκπλησσομαι! εχεις πεσει μεσα σε πολλους, αν οχι ολους, τους προβληματισμους που συνοδευουν τα ξεσπασματα μου. και ΟΛΑ οσα απαντας ειναι τροφη για σκεψη.
    :) καλο απογευμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    134
    Σχεση και αποσταση δεν πάνε μαζί. Χάνετε τον χρόνο σας, περνας κι εσυ άσχημα. Καλυτερα να τον αφησεις κι αυτον στην ησυχία του, να ηρεμησεις κι εσυ.

Similar Threads

  1. προβλημα στην οικογενεια
    By georider in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-05-2013, 12:41
  2. Διπολική πάθηση στην οικογένεια
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2013, 11:05
  3. Καυγαδες στην οικογενεια
    By Triella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-09-2012, 09:33
  4. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-06-2011, 19:07
  5. Eπιστροφη παιδιου λογω ψυχολογικων προβληματων
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 465
    Last Post: 13-04-2010, 18:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •