Ιδεοληψία η ψύχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Ιδεοληψία η ψύχωση?

    Για σας! Εχω διάγνωση ανχωδη διαταραχη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη!
    Πιο παλιά μετά από μια εκπομπή που ειδα στην τηλεόραση σχετικά με τν σχιζοφρένεια και μετα απο έναν καυγα που ειχα με τον φίλο μ και μου είπε οτι (για σας) άρχισα να ψάχνω συμπτωματα ψύχωσης ! Ε τωρα έχω ολα τα συμπτωματα τις σχιζοφρενιας εκτος απο το να ακούσω φωνές και να βλέπω πράγματα! Παλια οταν άρχισε αυτο νομιζα οτι η τηλεόραση μιλαγε για μενα και αλλες τέτοιες βλακιες το ήξερα μεσα μου οτι δεν ελεγε γθα μενα αλλα ετσι ένιωσα! Αλλα μετα καταλαβα οτι ειμουνα ενα ιδεοψυχαναγκαστικο ζώον και συνήλθα!
    Any way! Ρε παιδια τωρα νομιζω οτι οταν βγαίνω εξω νομιζω οτι ολοι οι αλλοι με κοιτάνε περίεργα και μιλάνε για μενα και εχω φρικάρει! Ας μου πει κάποιος ότι ειπαρχει περίπτωση να μπορεί να συμβαίνει αυτο στους ιδεοψυχαναγκαστικους! Αλλιώς να παω στο δάφνη να περνω τα φάρμακα μου και να ισιχασω! Πλζ απαντηστε γιατί δεν τι παλεύω αλλο! Thanks!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Castiel προχτες που πηγες στον γιατρο τι σου ειπε?????????????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    στο δαφνι αγορι μου που να παλευεισ τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Castiel View Post
    Any way! Ρε παιδια τωρα νομιζω οτι οταν βγαίνω εξω νομιζω οτι ολοι οι αλλοι με κοιτάνε περίεργα και μιλάνε για μενα και εχω φρικάρει! Ας μου πει κάποιος ότι ειπαρχει περίπτωση να μπορεί να συμβαίνει αυτο στους ιδεοψυχαναγκαστικους! Αλλιώς να παω στο δάφνη να περνω τα φάρμακα μου και να ισιχασω! Πλζ απαντηστε γιατί δεν τι παλεύω αλλο! Thanks!
    Έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και μερικές φορές μου έρχονται σκέψεις ότι οι άλλοι με κοιτάνε περίεργα και ότι μιλάνε για μένα ή ότι με κοροιδεύουν.Αλλά αυτό αφορά κυρίως άτομα γνωστά μου και ιδιαίτερα άτομα που βρίσκονται στην γειτονιά μου και όχι τόσο άτομα που δεν γνωρίζω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Castiel προχτες που πηγες στον γιατρο τι σου ειπε?????????????
    ideolipsies ! alla re file den ginete na einai swsti h diagnwsh me auta pou skeftome !
    Last edited by Castiel; 29-06-2013 at 18:29.

  6. #6
    Quote Originally Posted by elis View Post
    στο δαφνι αγορι μου που να παλευεισ τωρα
    asta elis apo oti fenete tha paw man!

  7. #7
    Quote Originally Posted by giwrgopanos View Post
    Έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και μερικές φορές μου έρχονται σκέψεις ότι οι άλλοι με κοιτάνε περίεργα και ότι μιλάνε για μένα ή ότι με κοροιδεύουν.Αλλά αυτό αφορά κυρίως άτομα γνωστά μου και ιδιαίτερα άτομα που βρίσκονται στην γειτονιά μου και όχι τόσο άτομα που δεν γνωρίζω.
    kati paromio re man !diabases kai esy ta symptomata kai meta sou arxisan?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Castiel , δεν προκειται να απαντησω στην ερωτηση σου γιατι ετσι απλα θα ανατροφοδοτω τον ψυχαναγκασμο σου. ( νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω)

  9. #9
    Δεν ξέρω, εμένα για ιδεοψυχαναγκαστική διατραχή μου φαίνεται. Παλιότερα άκουγα για τα συμπτώματα μιας ασθένειας π.χ. καρκίνου και νόμιζα ότι τα έχω και ότι πάσχω. Μου φαίνεται κάτι παρόμοιο αυτό που περιγράφεις. Έχω διαγνωσθεί χρόνια με ιδεουχαναγκαστική διαταραχή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εγω εχω ψυχωση γιατι πολυ απλα αγορι μου εσυ δεν μπορεισ να σκεφτεισ σαν κ εμενα
    ουτε ο ιδεοψυχαναγκαστικοσ αν θεσ να μαθεισ ειναι κατι σαν παρανοικοτατοσ ιδεασμοσ που εσυ καν δεν μπορεισ να διανοηθεισ οτι υπαρχει εγω το νιωθω παρανοικο ιδεασμο σε πολλα επιπεδα ο ιδεοψυχαναγκαστικοσ δε μπορει να το κανει αυτο αλλα μυαλο
    ολοι οι ψυχωτικοι ειναι ψαγμενοι εγω ετσι οπωσ το νιωθω ειναι ο απολυτοσ παρανοικοσ ιδεασμοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    ellis me kourazeis poly an den exeis na peis tpt to thetiko skase ! (me agapi panta) ;)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Castiel View Post
    kati paromio re man !diabases kai esy ta symptomata kai meta sou arxisan?
    Εγώ αυτές τις σκέψεις τις είχα από μικρός, χωρίς να διαβάσω ή να ψάξω κάπου για συμπτώματα κτλ.
    Απλώς τα τελευταία χρόνια έχουν ενταθεί αυτές οι σκέψεις που κάνω.

  13. #13
    Quote Originally Posted by giwrgopanos View Post
    Εγώ αυτές τις σκέψεις τις είχα από μικρός, χωρίς να διαβάσω ή να ψάξω κάπου για συμπτώματα κτλ.
    Απλώς τα τελευταία χρόνια έχουν ενταθεί αυτές οι σκέψεις που κάνω.
    dld einai fisiologoki gia emas tetio pragma?
    Last edited by Castiel; 01-07-2013 at 01:01.

  14. #14
    Πως μπορώ να γράψω για κάτι που με απασχολεί

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Διαλεγεισ κατηγορια ανοιγεισ θεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Ιδεοληψια μου
    By μυσπ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2013, 02:15
  2. ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2009, 15:02
  3. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 18:01
  4. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 12:59
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 19:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •