σχετικα με το πως οι ανθρωποι γνωριζονται μεταξυ τους..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    σχετικα με το πως οι ανθρωποι γνωριζονται μεταξυ τους..

    πολες φορες απο οτι παρατηρω οι ανθρωποι εχουν μια ταση να εμπιστευονται ανθρωπους που τους ξερουν παρα πολα χρονια οστοσο εγω αναρωτιεμαι αν αυτη η τακτικη ειναι σωστη.. για παραδειγμα ποσες φορες ανθρωποι που ξεραμε απο μικρα παιδια μας πουλησαν η μας απογοητευσαν? σιγουρα χιλιαδες και ποσες φορες εμφανιστηκε καπιος απο το πουθενα και μας ειπε τι σκεφτομασταν σα να διαβασε τη σκεψη μας? τελικα τι συμβενει οταν γνωριζεσε πολα χρονια με καπιον? γινετε οντος ανθρωπος της εμπιστοσυνης σου η απλα συνηθιζεις τα ελατοματα τις παραξενιες του τα σπαστικα του τα καλα του και τα αναποδα και ετσι πιστευεις απλα οτι μπωρεις να τον εμπιστευτεις? θα μου πεις τωρα οταν καπιον δε τον ξερω καλα πως μπωρω να ξερω οτι ειμαι ασφαλης μαζι του? εγω προσοπικα σε αυτο το θεμα εχω ως κριτιριο τα ματια αν δω ματια μικρου παιδιου σε καπιον που ειναι πχ 25 μπωρει να θελησω να τον γνωρισω ακομα και αν τον ηξερα μολις χτες η αν αντιθετος τα ματια μου βγαζουν τρελα προσπαθω να εξαφανιστω οσο πιο γρηγορα γινετε...! εγω λειτουργω με αυτο το συστημα μονιμως... εδω και πολα χρονια

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Αλεξανδρε κατα την γνωμη μου σημασια δεν εχει το διαστημα που γνωριζεις καποιον ωστε να τον εμπιστευθεις. Σημασια εχει εαν αυτος ο ανθρωπος σου δινει την καταλληλη εικονα για να τον εμπιστευτεις.

    Στο θεμα της φιλιας , εχω ξαναπει σε καποιο αλλο νημα οτι ο φιλος δεν ειναι αυτος που σε βρισκει καθε μερα για να πιειτε ενα φλυτζανι καφε. Ο πραγματικος φιλος ειναι αυτος που θα κατσει διπλα σου εστω και σαν πνευματικη μορφη οταν εσυ αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα.

    Η εμπιστοσυνη δεν ειναι κατι που το εχεις εμφυτο , ειναι κατι το οποιο κερδιζεται.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χαχαχα δες αυτο.. http://www.youtube.com/watch?v=HOIqp-SYVPY

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Παντως Αλεξανδρε , εντελως φιλικα στο λεω, καλο ειναι να εισαι λιγο επιφυλακτικος με τους ανθρωπους που εμπιστευεσαι.
    Ειναι θεμα επιλογης εαν θελεις να εμπιστευτεις καποιον. Μετα τα τελευταια γεγονοτα που συνεβησαν τους τελευταιους 8 μηνες δυσκολευομαι να εμπιστευτω καποιον.
    Ξενερωνω πλεον και στην ιδεα οτι πρεπει να στηριχθω σε καποιον.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Παντως Αλεξανδρε , εντελως φιλικα στο λεω, καλο ειναι να εισαι λιγο επιφυλακτικος με τους ανθρωπους που εμπιστευεσαι.
    Ειναι θεμα επιλογης εαν θελεις να εμπιστευτεις καποιον. Μετα τα τελευταια γεγονοτα που συνεβησαν τους τελευταιους 8 μηνες δυσκολευομαι να εμπιστευτω καποιον.
    Ξενερωνω πλεον και στην ιδεα οτι πρεπει να στηριχθω σε καποιον.
    υπαρχουν πολοι τροποι να μαντεψεις με τι εχεις να κανεις οπως πχ μαθαινοντας φυσιογνωμικη..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μου εχει τυχει και αυτο να βρεθω σε κινδυνο... θυμαμαι ενα βραδυ καθομουν σε μια ερημια που ηταν σκοταδι εντελως στις 11.30 το βραδυ και περιμενα το λεοφορειο.. και ξαφνικα εμφανιστικε μπρωστα μου ενας τυπος που το προσωπο του ηταν λιωμα εντελως το ενα ματι στην ανατολη το αλλο στη δυση κλπ παραμορφομενος εντελως καπια στιγμη μου επισε τη κουβεντα και μου ζητησε να τον ακολουθησω στο σπιτι του εγω οστοσο επιδη τον πηρα χαμπαρι του εκανα το φιλο και κατεριψα καθε ρεκορ υποκρισιας οταν προσποιηθηκα οτι ζαλιζομουν και ειμουν κρυομενος και δε μπωρουσα να τον ακολουθησω και ετσι κατσικοθηκα στη σταση του λεοφορειου και του εκανα το φιλο και ετσι του ξεφυγα... αφου ξεγλιστρισα απο το χειροτερο τυπο που θα γνωριζα ποτε αυτο σημαινει οτι ειμαι ικανος για ολα.... μια αλλη φορα πολυ παλιοτερα μου την επεσαν κατι ελεγκτες στη σταση και εγω τους ειπα το απολυτο δουλεμα οτι ετρεχα να προλαβω γιατι οι γωνεις μου ηταν στο νοσοκομειο μετα απο τροχαιο και αυτοι το εχαψαν κανονικα.. χαχαχαχαχ....
    Last edited by αλεξανδρος_77; 29-06-2013 at 16:54.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για να κρατησει η παρεα με καποιον χρονια, σημαινει οτι σε ξερει και τον ξερεις, συνηθισατε υπαρχει ειλικρινια κι αυθορμητισμος, αρα μεχρι ενα σημειο τον εμπιστευεσαι.

    προσωπικα δυσκολα εμπιστευομαι ανθρωπους πλεον. ειναι εγωιστικα οντα, βαζουν πρωτα το τομαρι τους. ειδικα τα τελευταια χρονια που δε καλοπερναμε, αναγκαζονται να το κανουν για επιβιωση.

    με τις σχεσεις ειναι ευκολοτερο γιατι ερχεστε πιο κοντα και δενεστε περισσοτερο. αλλα ακομα και η κοπελα ηδη μπορει να σε εχει προδοσει και να μη το παρεις χαμπαρι. θα πρεπει κι εκει να ζειτε μαζι το 24ωρο για να εισαι σιγουρος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    θα σ πω εγ τ πιστεύω κ Ας με θεωρήσεις λάθος: τα μυστικα είν αυτα που μας κρατάνε ενωμένους!!! Αυτό είν τ ρητό μου... Κάποτε είχα μια παρεα που τους έλεγα τ πάντα.-γ τ αγόρι μου προσωπικα οικογενειακα όλα..ε Λοιπόν από αυτές εν άκουγα τίποτα... μόνο εγ έλεγα...έτσι τ πήρα χαμπάρι μια μέρα μάζεψα τ πράγματα μου κ έκανα περισσότερη παρεα με κάποιες άλλες φίλες μου...εν τω μεταξει σ αυτές εν λέω τίποτα...ελάχιστα πράγματα..τις σκέψεις μου τ προσωπικα μου τ οικογενειακα μου τ κρατάω γ εμένα..γ κανέναν άλλο κ εχω βρει την υγεία μου!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by swaggy97 View Post
    τα μυστικα είν αυτα που μας κρατάνε ενωμένους!!!
    μηπως αυτο το τραγουδι σε εκφραζει?
    http://www.youtube.com/watch?v=gu1bhjxWp3c

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    είμ από κινητό κ εν μπορώ να δω τ τραγούδι..ποιο είναι?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by swaggy97 View Post
    θα σ πω εγ τ πιστεύω κ Ας με θεωρήσεις λάθος: τα μυστικα είν αυτα που μας κρατάνε ενωμένους!!! Αυτό είν τ ρητό μου... Κάποτε είχα μια παρεα που τους έλεγα τ πάντα.-γ τ αγόρι μου προσωπικα οικογενειακα όλα..ε Λοιπόν από αυτές εν άκουγα τίποτα... μόνο εγ έλεγα...έτσι τ πήρα χαμπάρι μια μέρα μάζεψα τ πράγματα μου κ έκανα περισσότερη παρεα με κάποιες άλλες φίλες μου...εν τω μεταξει σ αυτές εν λέω τίποτα...ελάχιστα πράγματα..τις σκέψεις μου τ προσωπικα μου τ οικογενειακα μου τ κρατάω γ εμένα..γ κανέναν άλλο κ εχω βρει την υγεία μου!!!
    to θεμα ειναι οτι ετσι ειναι σα να αρνισαι να γνωριστεις με καπιον και του λες οσο λιγοτερο καταλαβεις οτι δε ταιριαζουμε τοσο το πιο κοντα μου θα εισαι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    ειδα το τραγουδι κ οχι εν με αντιπροσωπευει..εν ειμ υπερ του ψεμματοσ απλα πιστευω πωσ τα μυστικα ορισμενα αν οχι ολα ειν καλο να παραμενουν μυστικα..εν αρνουμαι να γνωρισω κανεναν ισα ισα ειμ πολυ κοινωνικη θα ελεγα κ οποιοσ αλλοσ με γνωριζει αυτο μ λεει εν εχω κολληματα..απλα τα μυστικα μασ καλο ειν να μην τ λεμε απο εδω κ απο κει..μ ετυχε να πω κατι σε μια κοπελα και την αλλη μερα να τ μαθει ολοσ ο κοσμοσ..και οχι τυχαια!! φιλη απο το νηπιαγωγειο!! αλλα βλεπεισ οταν το παθεισ θα εισ πιο επιφυλακτικοσ...φυλαγε τ ρουχα σ γ να χεισ τ μισα σ λενε...!! απο αυτησ τησ αποψησ ειμαι...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by swaggy97 View Post
    ειδα το τραγουδι κ οχι εν με αντιπροσωπευει..εν ειμ υπερ του ψεμματοσ απλα πιστευω πωσ τα μυστικα ορισμενα αν οχι ολα ειν καλο να παραμενουν μυστικα..εν αρνουμαι να γνωρισω κανεναν ισα ισα ειμ πολυ κοινωνικη θα ελεγα κ οποιοσ αλλοσ με γνωριζει αυτο μ λεει εν εχω κολληματα..απλα τα μυστικα μασ καλο ειν να μην τ λεμε απο εδω κ απο κει..μ ετυχε να πω κατι σε μια κοπελα και την αλλη μερα να τ μαθει ολοσ ο κοσμοσ..και οχι τυχαια!! φιλη απο το νηπιαγωγειο!! αλλα βλεπεισ οταν το παθεισ θα εισ πιο επιφυλακτικοσ...φυλαγε τ ρουχα σ γ να χεισ τ μισα σ λενε...!! απο αυτησ τησ αποψησ ειμαι...
    to οτι ειναι καπιος πολυ κοινωνικος δε συμαινει υποχρεοτικα οτι εχει και φιλους. μπωρει πχ να εχει γνωστους-αγνωστους που τους μιλα χωρις να τους γνωριζει καλα. για παραδειγμα βλεπω τη κοπελα μου που εχει μια δυμιρια απο γνωστους που σε ολους σχεδον παριστανει μια αλλη που δεν εχει σχεση με την πραγματικη και ειναι κατι σαν γνωστοι-αγνωστοι. το οτι λες κατι επισης αυτο δε σημαινει οτι ετσι δε παραμενει μυστικο γιατι μερικοι δεν πιστευουν τιποτα.. για παραδειγμα υπηρξαν ατομα που ακομα και μπρωστα στα ματια τους να τους εβαζα αυτα που ελεγα θα συνεχιζαν να τα αμφισβιτουσαν...τωρα απο τη στιγμη που ειχες μια φιλη και δεν ανταποκριθηκε καλα σημαινει οτι δεν εκανε για φιλη σου η οτι δε τη μετρισες σωστα πριν την αποδεχτεις σα φιλη αν και μου εχει τυχει και μενα αυτο αλλα δε με νιαζει...

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 01:34
  2. Άνθρωποι. Έρμαια του θυμικού τους?
    By PETRAN in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 79
    Last Post: 01-12-2011, 21:24
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΙΨΔ- ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΑΡΑΓΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2010, 01:21
  4. Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 801
    Last Post: 08-11-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •