Προβληματα με τον αδελφο μου...ειμαι σε απογνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451

    Προβληματα με τον αδελφο μου...ειμαι σε απογνωση

    Για αλλη μια φορα σας γραφω εδω γιατι περασα ενα πολυ δυσκολο για μενα απογευμα και βραδυ. Το προβλημα για αλλη μια φορα ειναι ο αδελφος μου. Αντιμετωπιζω εναν ανθρωπο με τον οποιον εχω πολλα προβληματα. Ο αδελφος μου παρατησε τις σπουδες του πριν καποια χρονια και επειδη δεν καθοτανε σε καμια δουλεια, αποφασισε να ανοιξει το καφενειο/ουζερι των παππουδων μου. Οι δουλειες του πηγαινουν καλα, ομως ο ιδιος βγαζει εναν πολυ κακο και νευρικο χαρακτηρα, ιδιαιτερα απεναντι στους γονεις μου, στη γιαγια μου και σε μενα. Οταν τον πιανουν οι εκρηξεις θυμου, κανει και λεει πραγματα, τα οποια δειχνουν ασεβεια, κακια και απιστευτη εχθρα. Εχω απελπιστει με το ποσο αδαφορος, ακαρδος και κακος γινεται. Οσο σπουδαζα στο εξωτερικο, ποτε δεν με πηρε ενα τηλεφωνο, κατι. Ποτε δεν νοιαστηκε για μενα. Γυρισα πριν λιγες μερες στην Ελλαδα και εξακολουθουσε να ειναι απαθεστατος. Σημερα λοιπον, ηρθα εγω στο ποδι του για να βγει αυτος εξω. Ημουν παρολαυτα χαρουμενη που θα βοηθουσα, γιατι ερχονται και οι γονεις μου και κουραζονται πολυ. Πριν φτασω, πηγαμε στο σουπερμαρκετ εγω και ο αδελφος μου, να παρουμε καποια πραγματα για το μαγαζι. Στα ψωνια, επειδη ειχε κοσμο, αυτος νευριασε και τον πειραζαν ολα. Αρχισε να μου μιλαει ασχημα, να μου λεει, μην τυχον μιλησεις, κουνηθεις, αναπνευσεις, θα γινει χαμος. Ανεβηκαμε στο αμαξι, αρχισε να οδηγαει σαν τρελος, χυθηκαν οι καφεδες απο το ταμπλο πανω μου. Αρχισε να βριζει σαν τρελος. Πηρα ενα πανι να σκουπισω το παντελονι μου, το αρπαζει μεσα απο τα χερια μου και το πεταει απο το παραθυρο. Φεροταν σαν τρελος. Οταν εφτασα στο μαγαζι, ηρθαν καποια ατομα απο το χωριο, συγκεκριμενα μια κοπελα, με την οποια εχω προηγουμενα. Ειναι ενας κακος ανθρωπος της εκμεταλευσης, που προσπαθουσε για καιρο να μου κανει κακο. Του εχω πει λοιπον του αδελφου μου να μην εχει πολλα πολλα, τα τυπικα. Και σημερα μαθαινω οτι τα χουν κανει πλακακια και θα πηγαιναν και στη θαλασσα, ενω εμενα ο αδελφος μου λεει οτι δεν ειχαν καμια επαφη. Εγινα πυρ και μανια, τον πηρα τηλεφωνο και με εβρισε παρα πολυ ασχημα. Μου ειπε χαρακτηρισμους που ουτε ξενος ανθρωπος δεν μου εχει πει. Απο εκεινη την ωρα εκλαιγα ασταματητα, μεχρι και πυρετο ανεβασα απο την πιεση και τη στεναχωρια. Θελω να απεχω τελειως απο εδω και περα, αν και ειναι τοσο δυσκολο. Νιωθω τοσο ολομοναχη, ετοιμη να εκραγω απο τη στεναχωρια.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε βλεπω καπια προοπτικη σε ολο αυτο το θεμα πολυ απλα οσο ασχολισαι μαζι του τοσο ζειροτερα θα γινεσε.. απο μακρυα και αγαπημενοι..

  3. #3
    Καταρχην μην απελπιζεσαι...το αιμα νερο δν γινεται...με λιγη προσπαθεια θα τα βρειτε...

    Οι γονεις σου μπροστα σ ολο αυτο πως αντιδρουν?

    Κ μηπως αυτη η κοπελα τελικα βαζει λογια στον αδερφο σου? Ποια ειναι? Εχει λογο να κανει κατι τετοιο?
    Απ την αλλη ο αδερφος σου φεροταν παντα ετσι? Εχει συμβει κτ στην οικογενεια κ εχει τετοια ξεσπασματα θυμου κ βιας? Ξερεις κπ ψυχολογικο τραυμα...
    •(♥).•*´¨`*•♥•(★)....χωρίς να τρέμει η ψυχή, αγάπη μη μου δίνεις....(★)•♥•*´¨`*•.(♥)•

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by _kassandra_ View Post
    Καταρχην μην απελπιζεσαι...το αιμα νερο δν γινεται...με λιγη προσπαθεια θα τα βρειτε...

    Οι γονεις σου μπροστα σ ολο αυτο πως αντιδρουν?

    Κ μηπως αυτη η κοπελα τελικα βαζει λογια στον αδερφο σου? Ποια ειναι? Εχει λογο να κανει κατι τετοιο?
    Απ την αλλη ο αδερφος σου φεροταν παντα ετσι? Εχει συμβει κτ στην οικογενεια κ εχει τετοια ξεσπασματα θυμου κ βιας? Ξερεις κπ ψυχολογικο τραυμα...
    μα πως να τα βρουνε αφου λεει οτι τα εκανε πλακακια με τη κοπελα που ειχε προηγουμενα ετσι θα τσακονονται συνεχεια και θα γινετε χειροτερα το πραγμα οσο παει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Οι γονεις μου τον εχουν πολυ καλομαθημενο, ως πρωτο παιδι και ολα τα προσπερνουν. Εγω ομως γινομαι κουρελι. Κατεφερα μετα απο δυο χρονια να σταματησω τα φαρμακα, να ισορροπησω λιγο τη ζωη μου και παλι εγινα χαλια. Θεωρω οτι το προβλημα ειναι η ζηλια. Επειδη εγω πηγα πολυ μπροστα συγκριτικα με αυτον, του βγαινει κομπλεξ. Αυτη η κοπελα, αλλα κομπλεξ και απο εκει, αρχισε να με μισει οταν με δεχτηκαν στο μεταπτυχιακο. Αυτη παλευει ακομη το πτυχιο της και της βγαινει απιστευτη κακια. Μετα, αρχισε να εχει προβληματα σε σχεση με το αντιθετο φυλο. Πχ, βγαιναμε μαζι και εαν δεν ειχε καμια επιτυχια, αλλα ειχα εγω, γινοταν χαμος!!! Κοινως, μεγαιρα.... Την ετζασα συντομα, αλλα ο αδελφος μου οχι, μιας που συνεχεια την εχει στο μαγαζι. Και οχι, δεν ειναι ψεματα, σημερα το παραδεχτηκε και ο ιδιος. Οταν γυρισα στην Ελλαδα, ηθελα πολυ να παω για μπανιο, μου ειχε λειψει στην σκοτεινη Γερμανια. Ο αδελφος μου, εβρισκε δικαιολογιες. Και σημερα ερχεται αυτη με ενα υφος και μου λεει οτι κανονισαν να πανε μαζι και τρελαθηκα. Ενιωσα τετοια προδωσια και τετοια ελλειψη σεβασμου. Τοσα ψεματα, τοση κακια. Η γιαγια μου σημερα μου αποκαλυψε οτι ο αδελφος μου ουκ ολιγες φορες της φερεταο επισης σαν σκουπιδι. Καθε φορα που τον ρωταει τί κανω, της λεει..... Η αδελφη μου, τι να κανει, ασχημαινει και χοντραινει....αν ειναι δυνατον....οταν μου τα πε αυτα η γιαγια σημερα επαθα σοκ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επιδη ταξιδεψα ως τουριστας στη γερμανια αυτο τυχαινει να το γνωριζω.. στη φρανκφουρτη θυμαμαι ειδα τα καλυτερα σχεδον ανακτορα και το πιο σκοτοτεινο καιρο που ειδα ποτε μου ηταν απιστευτο δεν ειχε φως ουτε για δειγμα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Το θεμα ειναι οτι νιωθω σαν να μην εχω αδελφια. Ειμαι μονη τελειως. Οταν με ρωτανε εαν εχω αδελφια και τους λεω, εναν αδελφο, στην ουσια ειναι μονα τυπικα αδελφος.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Το θεμα ειναι οτι νιωθω σαν να μην εχω αδελφια. Ειμαι μονη τελειως. Οταν με ρωτανε εαν εχω αδελφια και τους λεω, εναν αδελφο, στην ουσια ειναι μονα τυπικα αδελφος.
    δυστιχος αυτο δε νομιζω να διορθονετε.. οστοσο δεν ειναι τοσο τραγικο αφου εμενα η μανα δε μπωρεσε να κανει δευτερο παιδι ετσι εμινα μοναχογιος... αρα τα αδερφια δεν ειναι παντα δεδομενα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εαν ημουν κυριολεκτικα μοναχοκορη θα ηταν καλυτερα, γιατι δε θα μπορουσα ετσι κι αλλιως να κανω κατι. Τωρα ομως, ειναι υπαρκτο προσωπο. Και το μονο που κανει ειναι να με μειωνει και να με εκθετει. Νιωθω οργη, θυμο, απογοητευση, στεναχωρια, θελω να κλαψω τοσο πολυ αλλα δε μπορω αλλο, να ουρλιαξω, να διοχετευσω σε εναν σακο του μποξ βια.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι αυτο μου το εχει πει και η κοπελα μου οτι θελει να το ριξει στο μποξ (τι αλλο μπορει να δω ακομα....να κονομισω και γκομενα μποξερ?) και της ειπα καντο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Αλεξανδρε, η μοναξια αυτη δεν παλευεται.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το ξερω αλλα για να λες για μοναξια μυριζομαι πολα και διαφορα ριξε μια ματια στα προσωπικα σου μυνηματα για να καταλαβεις τι ενοω... αλλα αυτο και παλι να την κανεις στη γερμανια μονιμα δε νομιζω οτι ειναι καλο σαν λυση εκτος οτι οι γερμανοι δεν ειναι και ιδιετερος φιλικοι με τους ξενους (για να μη πω οτι βλεπουν ξενους και φουντονουν) εχει και ψυχρο καιρο εκει περα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ειμαι χαρουμενη που γυρισα στα μερη μου, μιας και στη Γερμανια δεν περνουσα καθολου καλα. Ομως δεν περιμενα τετοια αντιμετωπιση. Ημουν τοσο μονη και αποξενωμενη εκει κι εδω νιωθω τα ιδια απο τον ιδιο μου τον αδελφο, ευτυχως οχι απο τους φιλους μου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Ειμαι χαρουμενη που γυρισα στα μερη μου, μιας και στη Γερμανια δεν περνουσα καθολου καλα. Ομως δεν περιμενα τετοια αντιμετωπιση. Ημουν τοσο μονη και αποξενωμενη εκει κι εδω νιωθω τα ιδια απο τον ιδιο μου τον αδελφο, ευτυχως οχι απο τους φιλους μου.
    τι απο τους γερμανους περιμενες να σε αντιμετωπισουν φιλικα? α καλα αυτοι μολις βλεπουν ξενους απο τα βαλκανια τους ανεβενει η πιεση διακοσα.. αυτα τα μερη ειναι καταπληκτικα για τουρισμο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Το προβλημα παρολαυτα τωρα δεν ειναι οι Γερμανοι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι σε απόγνωση... Τι να κάνω???
    By χριστινάκι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 28-07-2012, 17:53
  2. ειμαι σε απογνωση..ζητω απεγνωσμενα στηριξη..
    By nikosss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-11-2011, 19:13
  3. Ειμαι σε απογνωση!!!!
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 15:58
  4. είμαι σε απόγνωση
    By puma_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 135
    Last Post: 11-02-2008, 05:58
  5. ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ
    By dream84 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-06-2007, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •