Ευχομαι να σταματουσαν ολοι να ασχολουνται με τα κιλα.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το χειροτερο ειναι να μην ασχολειται κανενας μαζι σου. Να εχεις να δεις τον ταδε φιλο σου ας πουμε 6 μηνες... να εχεις βαλει 20 κιλα και αντι να συζητατε για πως τα περνας κλπ. να συζητατε για αυτοκινητα, υπολογιστες ή δεν ξερω τι αλλες ανουσιες συζητησεις.

    Γιατι ειναι καθαρα υποκρισια να σε δει καποιος που ενδιαφερεται εστω και λιγο να εχεις παρει τοσο βαρος και να κανει οτι ... δεν προσεξε τιποτα , δεν τον ενδιαφερει κλπ. , εκτος εαν πραγματι δεν ενδιαφερεται.

    Ειναι ο τροπος που επικοινωνουν οι ανθρωποι , πχ ολες οι συζητησεις με καποιον που εχεις να δεις καμποσο διαστημα ξεκινουν με το ενα "πως εισαι"? , "πως τα περνας"? , "τι εκανες ή τι κανεις αυτο το καιρο"?

    Ο καθενας αναλογα με την διαθεση που εχει μπορει να δει τα επιμερους ερωτηματα στραβα.... για παραδειγμα το "πως εισαι?"... ως ανουσια τυπικοτητα το "τι εκανες ή τι κανεις?" για παραδειγμα εαν εισαι ανεργος ως κουτσομπολιστικο και προσβολη της ιδιωτικοτητας σου και η λιστα δεν εχει τελος.
    Ειναι πολλες φορες εμεις το πως βλεπουμε τα πραγματα.

    Φυσικα και ειναι εκνευριστικο η επαναληψη του παχυνες κλπ. να το ακους απο ολους , αλλα μην το βλεπεις παντα στραβα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κηπ διαφωνω .
    Οταν βλεπεις εναν ανθρωπο πχ μετα απο 6 μηνες να εχει παρει πχ 15 κιλα , προφανως δεν ειναι φυσιολογικο και μαλλον θα επρεπε να ρωτησεις τι συνεβει και παχυνε , και οχι να του πεις απλα οτι παχυνε.
    Εγω θα προτιμουσα να μου μιλανε για κατι αλλο, παρα να ακουω καθε λιγο και λιγακι οτι ειμαι χοντρη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κηπ διαφωνω .
    Οταν βλεπεις εναν ανθρωπο πχ μετα απο 6 μηνες να εχει παρει πχ 15 κιλα , προφανως δεν ειναι φυσιολογικο και μαλλον θα επρεπε να ρωτησεις τι συνεβει και παχυνε , και οχι να του πεις απλα οτι παχυνε.
    Εγω θα προτιμουσα να μου μιλανε για κατι αλλο, παρα να ακουω καθε λιγο και λιγακι οτι ειμαι χοντρη.

    Εσυ παιζεις με την ακριβεια των λεξεων.... πιστευω αυτα που λεω ισχυουν.

    Το να σε πρηζει ο αλλος καθε μερα με το βαρος ναι ειναι ενοχλητικο και υπαρχουν διαβαθμισεις σε ολα, δεν μπορουμε να περιγραψουμε την ιδια την υφη της επικοινωνιας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εκανα παντως μια προσπαθεια να την περιγραψω , περισσοτερο για να δειξω τις διαφορες οπτικες γωνιες , αλλωστε το ευχομαστε κατι να γινει στο κοσμο παραμενει σχεδον παντα ευχη.... εμεις αλλαζουμε ουσιαστικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Iσως παλι να τα βλεπω απο την δικη μου σκοπια και απο το πως το εχω βιωσει εγω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Γκοστ, ο κόσμος λέει κατά καιρούς διάφορα, και όχι πάντα με καλή πρόθεση. Οι άνθρωποι σχολιάζουμε τα πάντα, πρώτα μιλάμε και ύστερα σκεφτόμαστε (κάποιοι μάλιστα δε μπαίνουν καν στον κόπο να σκεφτούν). Δε μπορείς να τους σταματήσεις. Αρα, το θέμα είναι να μη σε αγγίζουν αυτά που λένε. Και δυστυχώ, σε αγγίζουν...

    Αν δεν είχες θέμα με το βάρος σου δεν θα έδινες καν σημασία στα σχόλια των άλλων σχετικά με τα κιλά. Αρα το πρόβλημα ξεκινάει από εσένα. Και δεν αναφέρομαι στο γεγονός οτι είσαι υπέρβαρη, γιατί και παλαιότερα που δεν ήσουν σε ενοχλούσαν παρόμοια σχόλια. Εννοώ οτι το ζήτημα του βάρους σου σε απασχολεί περισσότερο από όσο χρειάζεται. Πήρες κιλά? ΟΚ, κάνε αυτά που πρέπει για να τα χάσεις και μην ασχολείσαι πλέον. Επκεντρώσου σε άλλα ζητήματα της ζωής σου. Με το να δίνεις τόση σημασία στο θέμα των κιλών σου είναι σα να εξαρτάς την ψυχική σου ισορροπία από αυτά...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου ηρεμησε πραγματικα πιστευω πρεπει να πας στους γονεις του φιλου σου κ να τους κερδισεις με τον χαρακτηρα σου κ δεν αποκλειεται κ για την εμφανιση σου τα κιλα δεν ειναι απαγορευτικα για να ειναι ομορφος καποιος κ ο φιλος σου προφανως σε θελει οπως εισαι κ παντα να θυμασαι οτι τα γουστα ποικιλουν εμενα μου αρεσει το αγορι μου παροτι αρκετα γεροδεμενος μαλιστα παμε να κανουμε οικογενεια ποτε δεν μου αρεσανε οι τρομερα κοκκαλιαρηδες,Εκτος απο αυτο μαλλον ειναι ιδεα σου οτι εισαι παχια κ ειναι καθαρα θεμα ανασφαλειας,Οσο για τους αλλους δυστυχως δεν μπορεις να τους κανεις να μην μιλανε απλα το μονο που μπορεις ειναι να μην τους ακους αφαιρεσου κ σκεψου αλλά θεματα αλλωστε εισαι εμφανισιμη οπως εισαι!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κοπελα μου ηρεμησε πραγματικα πιστευω πρεπει να πας στους γονεις του φιλου σου κ να τους κερδισεις με τον χαρακτηρα σου κ δεν αποκλειεται κ για την εμφανιση σου τα κιλα δεν ειναι απαγορευτικα για να ειναι ομορφος καποιος κ ο φιλος σου προφανως σε θελει οπως εισαι
    Δεν εχω κανενα προβλημα με τα "πεθερικα", με αγαπουν και τους αγαπω πολυ, απλως με ειχαν γνωρισει οταν ημουν 55 κιλά, και ντρεπομαι ετσι οπως εχω καταντησει...

    Και πραγματικα δεν ειναι ιδεα μου, ειμαι οντως παχια, εχω υψος 1,60 και ειμαι 80 κιλα.. Δεν ειμαι ασχημη στο προσωπο ας πουμε, αλλα πλεον δυσκολευομαι να βρω ρουχα να με κολακευουν... Νομιζω οτι αυτο που με πειραζει περισσοτερο δεν ειναι τα κιλα καθ'εαυτα, αλλα το γεγονος οτι δεν ειμαι οπως ημουν παλια... Αν ημουν μια ζωη 80 κιλα δεν νομιζω να με ενοχλουσε τοσο... Αλλα το γεγονος οτι ημουν 60 και ειχα ορκιστει στον εαυτο μου οτι δεν θα με ξαναφηνα να γινω υπερβαρη και τελικα κατεληξα οχι μονο υπερβαρη αλλα παχυσαρκη με κανει να νιωθω πολυ ασχημα, και οταν με κοιτανε νιωθω "διαφανη", λες και ολοι γνωριζουν ολα αυτα για τα οποια αισθανομαι ασχημα και με κρινουν...

    Ουαου, ψυχαναλυομαι μονη μου! :P Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, με βοηθατε γιατι μου δινετε ερεθισματα να σκεφτω και να καταλαβω καλυτερα τον εαυτο μου..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Το χειροτερο ειναι να μην ασχολειται κανενας μαζι σου. Να εχεις να δεις τον ταδε φιλο σου ας πουμε 6 μηνες... να εχεις βαλει 20 κιλα και αντι να συζητατε για πως τα περνας κλπ. να συζητατε για αυτοκινητα, υπολογιστες ή δεν ξερω τι αλλες ανουσιες συζητησεις.
    Εχεις δικιο σε αυτο που λες, μπορει αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα να με ενοχλουσε αν κανεις δεν ρωτουσε για τα κιλα μου..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο λογος που δεν αδυνατιζεις ποιος ειναι?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ο λογος που δεν αδυνατιζεις ποιος ειναι?
    Ποιος αλλος? Το φαι....

  12. #27
    ..εγώ πάντως μια περίοδο που είχα πάρει καμια δεκαριά κιλά συνάντησα μια φίλη που είχα να δω χρόνια.
    Η πρώτη της αντίδραση ήταν η φρίκη στο πρόσωπο και η αμέσως μετά: "πω, πω, παραλίγο να μη σε γνωρίσω".
    Σε πληροφορώ πως ένιωσα τόσο άσχημα, όχι γαι εκείνη αλλά για μένα και έπεσα με τα μούτρα σε δίαιτα και γυμναστική για να ξανα γίνω όπως ήμουν.
    Να σε ρωτήσω κάτι? Είσαι ευτυχισμένη με την τροπή που έχει πάρει το σώμα σου?
    Εννοώ, σε καλύπτει περισσότερο το φαγητό από μια ενδεχομένως πιο όμορφη εικόνα στον καθρέφτη?

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Το χειροτερο ειναι να εχεις παρει κιλα,να εχουν καιρο να σε δουν και να σου λενε "καλη λευτερια" "ποτε με το καλο" και να σου χαιδευουν την κοιλιτσα :)

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Το χειροτερο ειναι να εχεις παρει κιλα,να εχουν καιρο να σε δουν και να σου λενε "καλη λευτερια" "ποτε με το καλο" και να σου χαιδευουν την κοιλιτσα :)
    Η κράτα μου ένα με βούλες....χεχεχε :)

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Η κράτα μου ένα με βούλες....χεχεχε :)
    Και ομως μιλαω σοβαρα..Τωρα ευτυχως οκ γεννησα!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  2. 100 κιλα απο 55 σε χρονο dt
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 19-09-2012, 16:40
  3. λαιμαργια μου ξεκινησες,ευχομαι να εισαι καθε αργία μου μονο.
    By favvel in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 15-09-2011, 21:53
  4. ευχομαι
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-10-2010, 13:01
  5. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 23-05-2010, 16:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •