Βαρέθηκα..Δεν Αντέχω Πια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41

    Βαρέθηκα..Δεν Αντέχω Πια..

    Γεια σας και πάλι!Πρέπει να σας έχω ζαλίσει πια με τη μελαγχολία μου και τα προβλήματα μου αλλά μόλις χτες ανακάλυψα κάτι που με σόκαρε.Κάτι που έπρεπε να έχω καταλάβει πολύ πιο πριν...:sniff: Εδώ και ένα χρόνο πλέον δεν έχω φάει ούτε μία φορά ισορροπημένα.Κάθε μέρα ή θα τρώω τρελές ποσότητες για την ηλικία μου και γενικά για οποιονδήποτε άνθρωπο-της τάξης των 3000-4000kcal-και πιστέψτε με,μιλάω πολύ σοβαρά,το έχω μετρήσει με θερμιδομετρητή και με τη μάνα μου.Ή θα τρώω λοιπόν τόσο ή δεν θα τρώω καθόλου-φτάνοντας μέχρι και τα 600kcal ημερησίως.Τι εχω πάθει;;Ποτέ δεν ήμουν τόσο των άκρων..Φοβάμαι ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα πάρω κιλά.1 χρόνος πάει,πόσο άλλο?Έχω αγχωθεί τόσο πολύ γιατί θέλω να χάσω κάποια κιλά μέχρι το Σεπτέμβρη και πιστέψτε με θέλω επιτέλους να αρχίσω να τρώω ισορροπημένα και σωστά για την ηλικία μου και παρότι ξέρω πώς, δεν μπορώ να αφήσω με τίποτα τις ανθυγιεινές μου συνήθειες πίσω.Θέλω να κάνω μια νέα αρχή,να αρχίσω να χάνω κιλά με την ισορροπημένη διατροφή.Το θέλω τόσο πολύ αλλά δεν το παίρνω απόφαση.Ίσως γιατί ξέρω ότι θα χάσω κάποια κιλά με την ισορροπημένη διατροφή αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβει να γίνει αυτό μέχρι τον Σεπτέμβρη που θέλω και αν θα είναι ικανοποιητικά τα κιλά που θα χω χάσει.:sniffle: Βοηθήστε με...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Καταρχην ηρεμησε! Δευτερον, μη βαζεις στοχους που σε πιεζουν τοσο. Οκ, ακομη κι αν δεν καταφερεις να φτασεις μεχρι το Σεπτεμβρη το στοχο σου τι εγινε; Προσπαθησε να κανεις οτι καλυτερο μπορεις. Ουτως η αλλως ειναι καλυτερα να εχεις χασει καποια απο τα κιλα που θες με ισορροπημενη διατροφη παρα να καταστρεψεις τον οργανισμο σου με λαθος επιλογες κι πιθανοτατα οχι μονο να μην χασεις αλλα να παρεις και επιπλεον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Συμφωνω για το θεμα των στόχων! Βαλε πιο προσιτους στόχους και θα γίνεις ένας πιο χαρούμενος και υγιείς άνθρωπος ^_^
    Επίσης θα σε συμβουλευα να πας σε διατροφολόγο!

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Καταρχάς πιστεύω ότι 6 κιλά κάτω θα με έκαναν πολύ χαρούμενη και θα μου έδιναν την αυτοπεποίθηση που χρειάζομαι για να ξεκινήσω τη νέα σχολική χρονιά.Πώς να το πω?Θα ξεκίναγα με άλλον αέρα!Ακόμη,δεν νομίζω ότι είναι τόσο απρόσιτος ο στόχος που βάζω.Δεν ξέρω γνώμη μου είναι και πιστεύω συμφωνείτε ότι 6 κιλά δεν είναι και τοοόσα πολλά.Κι όσον αφορά το θέμα του διατροφολόγου,όπως έγραφα και σε άλλο topic μου,είχα πάει και δεν υπάρχει περίπτωση να μου δώσει διατροφή για να χάσω πάνω από 2 κιλά.Εξωφρενικό όριο!Καλά δεν καταλαβαίνουν ότι μόνο αν χάσω τα κιλά που θέλω θα φτιάξει η ψυχολογία μου???Τόσο δυσνόητο είναι?Και μετά με ρωτάνε"Τι έχεις;"..:mad::mad:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    συγνωμη, αλλα επειδη δεν εχω παρακολουθησει τα αλλα τοπικ, θα μπορουσες να μου πεις ποσο χρονων εισαι, ποσα κιλα και με τι υψος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Α ναιτ ο θυμηθηκα! Σορρυ δεν συνδύασα το nickname. Κοίτα εγω θα επιμείνω πως για να στο λέει ειδικός κάτι ξέρει. Επίσης δεν νομιζω πως θα φτιάξει έτσι η ψυχολογία σου. Στην τελική 3 κιλά παραπάνω απο αυτά που σου επιτρέπουν να χάσεις σχεδόν δεν φαίνονται!

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Originally posted by sarah1989
    συγνωμη, αλλα επειδη δεν εχω παρακολουθησει τα αλλα τοπικ, θα μπορουσες να μου πεις ποσο χρονων εισαι, ποσα κιλα και με τι υψος;
    ειμαι 16 και 56 κιλα(πριν μια εβδομαδα που ζυγιστηκα τουλαχιστον ελπιζω να χω χασει τωρα) και 1,68 στο υψος.

    Σκαρλετ,μην το λες!Σε μενα φαινονται με διαφορά αυτα τα 3 κιλά.Πίστεψέ με!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Είσαι μια χαρά για το ύψος σου!!!! Μην ταλαιπωρείς το σωματάκι σου τώρα που είσαι και στην ανάπτυξη :/

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Originally posted by Scarllet_D
    Είσαι μια χαρά για το ύψος σου!!!! Μην ταλαιπωρείς το σωματάκι σου τώρα που είσαι και στην ανάπτυξη :/
    Πολύ φοβάμαι Σκάρλετ μου ότι το εχω ήδη ταλαιπωρήσει.Αρκεί να σκεφτείς ότι πέρυσι και προπερσι ήμουν στα πρόθυρα ανορεξίας(για να μην πω ανορεξική)κι αυτο σχεδον για πανω απο 1 χρονο.Υποσιτιζόμουν κανονικότατα για τεραστιο διαστημα.Βαλε και το διαβασμα και το γυμναστηριο καπακι..εφευγαν τα κιλα..σαν ανεμος!Και γενικα ποτε δεν ημουν σε φυσιολογικο βαρος,παντα ελλιποβαρής.Άσε που έχω κανει κατι μ@λακιες...αρχισα π.χ.το καπνισμα πριν κανα χρονο(δικιο εχουν καποιες φιλες που μου λενε εχω μυαλο μονο για τα μαθηματα):sniff:...Ε,φοβαμαι την εχω σταματησει την αναπτυξη μου..αυτο ειναι..θα ειμαι παντα εκει..ενα βημα πριν το 1,70:sniff:..γαμωτο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μια χαρά είσαι! Εγώ είμαι 1,78 και θα σκότωνα για να είμαι γύρω στο 1,70!
    Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και ξεκίνα να προσέχεις την υγεία σου :-) Αρκετά ταλαιπωρήθηκε. Ηρθε η ώρα να βρει την υγειά της!

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Απλα θελω τοοοσο να αδυνατισω γιατι αφου δεν μπορω να παρω αλλο υψος(και τι δεν θα δινα να εχω το δικο σου!κι εγω και πολλα κοριτσια που ξερω..)τουλαχιστον ας ειμαι αδυνατη οπως πριν ακομη κι αν αυτο σημαινει σκελετωμενη...καλυτερα αδυνατη και κοντη..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μα βρε κορίτσι μου είσαι ήδη αδύνατη! Αν δεις το BMI σου είναι στα όρια του αδύνατου!! Πολλές φορές ο καθρέφτης μας δεν μας λέει την αλήθεια. Η επιστήμη όμως το κάνει πάντα :)

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Το ΒΜΙ ξερω ότι ισχυει μονο για τους ενηλικες(εχω ρωτησει εναν καθηγητη μου).Οποτε δυστυχως δεν μπορω να βασιστω προς το παρον στην επιστημη.Θελω να γινω και γιατρος τρομαρα μου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Και θεωρείς δηλαδή πιθανό να θεωρείσαι αδύνατη στο BMI, κι ας μην είναι απόλυτα ακριβές για ανηλικους, και να είσαι actually παχιά ενώ όοοοοολος ο κόσμος σου λέει πως είσαι παραπάνω απο μια χαρά; Ποια είναι η λογική πισω απο αυτη την σκέψη; Εγω δεν βλέπω καμία, και γενικά είμαι ανθρωπος της λογικής. Αν θες να γινεις γιατρός όπως λες, θα πρέπει να προσετεριστεις κι εσύ λιγάκι την λογική γιατί αλλιώς δεν γίνεται δουλειά :)

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Όντως,αλλα αυτη την περιοδο μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σκεφτω λογικα!Δεν ξερω τι απ ολα φταιει.Πραγματι γνωριζω ακριβως τι πρεπει να τρωω για να αποκτησω μια ισορροπημενη διατροφη αλλα παρ ολα αυτα δεν ειμαι διατεθιμενη να το κανω.Και αλλωστε ποιος εχεις την εντυπωση ότι μου λεει"εισαι αδυνατη"???Εκτος απο εσας εδω στο φορουμ κανεις αλλος:sniffle:...Και σας ευχαριστω πραγματικα γι αυτο αλλα ειλικρινα χρειαζομαι να το ακουσω και απο τους γυρω μου τους ανθρωπους που συναναστρεφομαι καθημερινα.Χωρις παρεξηγηση παντα!:bigsmile:

    Ακομη κι η μανα μου έναν καλο λογο δεν μου χει πει ποτε.Οταν της ειπα οτι θελω να χασω κιλα μου ειπε:"Ε,ναι μπορεις να χασεις καποια".Δηλ τι να περιμενω μετα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •