Ευχομαι να σταματουσαν ολοι να ασχολουνται με τα κιλα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295

    Ευχομαι να σταματουσαν ολοι να ασχολουνται με τα κιλα..

    Αυτό που λέει ο τίτλος... Εχω σιχαθεί όλοι μονίμως να συζητάνε για κιλά και για δίαιτες, και "ο τάδες πάχυνε" και "ο ταδε αδυνατισε" και "τι ομορφος που ειναι τωρα που εχασε κιλα" ή "ηταν πιο αδυνατη πριν" και τα λοιπα, και τα λοιπα...

    Δεν μπορω αλλο να ακουω συνεχεια για διαιτες και παραπανισια κιλα και για προσπαθειες αδυνατισματος..

    Ευχομαι να μπορουσε ο κοσμος να σταματησει να ασχολειται τοσο με τα κιλα.. Να μπορουσαμε απλως να ζουμε την ζωη μας χωρις να ειναι τα κιλα το επικεντρο της καθημερινοτητας..

    Και δεν μιλαω για ατομα με διατροφικες διαταραχες... ΟΛΟΙ μονιμως μιλανε για κιλα: στην τηλεοραση, οι γονεις μου, οι φιλοι μου, οι φιλοι των φιλων μου...

    Εδω και 1,5 χρονο περναω δυσκολα και εχω βαλει καμια 20αρια κιλα.. Και ακομα και καθηγητης στο πανεπιστημιο με επιασε και με ρωτησε "εχεις παρει κιλα, εε? Γιατι? Προσεχε!".. Να πας να γαμηθεις ρε κουτσομπολη, που οταν πρεπει να διδαξεις ξυνεις τα αρχιδια σου!

    Ακομα και κατα διαστηματα οταν εχανα καποια κιλα και μου λεγανε "α, αδυνατισες!" με ενοχλουσε! Ναι, οκ, εχασα καποια κιλα, μπορουμε να το αφησουμε εκει το θεμα? Να μην το συζηταμε? ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΩ ΓΙΑ ΚΙΛΑ!!!! Οταν μου λες οτι αδυνατισα αυτο μεταφραζεται στο μυαλο μου "εφοσον μπορω να καταλαβω οτι αδυνατισες σημαινει οτι ειχα παρατηρησει οτι ησουν παχια πριν".. Συν το οτι εχω αδυνατισει τοσες φορες στο παρελθον που πλεον οταν μου λενε οτι αδυνατισα αρχιζω και σκεφτομαι οτι θα τα ξαναπαρω τα κιλα οπως ολες τις προηγουμενες φορες...

    Εχω φτασει σε σημειο να ντρεπομαι να βγω με τους φιλους μου γιατι φοβαμαι μην αναφερει κανενας οτι παχυνα, γιατι ντρεπομαι παρα πολυ. Δεν θελω να παω στους γονεις του φιλου μου επειδη ντρεπομαι που ειναι χοντρη και δεν θελω να με δουν πως εγινα και να συζητανε..

    Ντρεπομαι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Θα σου απαντήσω παραφράζοντας μία φράση του αγαπημένου περιοδικού qvzine. "H θηλυκότητα είναι ένα κανονιστικό ιδανικό που εγγράφεται στο σώμα με βίαιο τρόπο: ανάλογα πόσο ένα σώμα ανταποκρίνεται σ'αυτό το ιδανικό επικυρώνεται ή περιθωριοποιείται". Θα σου προτείνω όχι δίαιτες ή γυμναστικές, αλλά στη δική σου περίπτωση, τη δικαίωση του θυμού απέναντι στον έλεγχο που βιώνεις τόσο βίαια πάνω στο κορμί σου, με την εμβάθυνση στο πώς εγγράφονται ακριβώς οι επιταγές της κοινωνικής βιαιότητας πάνω μας, χαράζοντας ουλές στο μυαλό και τη συνείδησή μας, όσο και στο δέρμα μας πολλές φορές. Γιατί ακόμη κι αν αδυνατίσεις, και ακούσεις τα μαλακισμένα μπράβο γιατί δεν έχουν καμία γνώση αυτών των διαδρομών, δε θα μπορέσεις στο μέλλον σε ανάλογη περίσταση ίσως να ανασύρεις παλιά σου όπλα, όπως το χρήσιμο της από το αίμα/της κυκλοφορίας της εξουσίας, γνώση.
    Η φράση παραπάνω είναι απο το κείμενο "Έχω μικρό πουλί, ε και?"
    Εσύ μπορεί να μην έχεις πουλί, αλλά αν στη θέση του πουλιού βάλεις άλλα, πάλι η ανάλυση χτυπάει κέντρο.
    www.qvzine.net
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    α, και η φράση είναι του Bip, αναδημοσίευση από το ζιν Bang Bang.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  4. #4
    favvel
    Guest
    confide..ωραία τα λες!αν και δεν κατάλαβα καλά τι είπες ωστόσο μου φάνηκαν ωραία!..
    όταν λέει με βίαιο τρόπο ότι εγγράφεται η θηλυκότητα στο σώμα τι εννοεί με το βίαιο?ξέρεις?
    ότι δλδ η θηλυκότητα αντιβαίνει στις φυσικές τάσεις που έχει το σώμα να παίρνει κιλά και να έχει ένα σωρό ατέλειες?οπότε σαν ιδανικό είναι αντίθετο με τη φύση μας και γι'αυτό εγγράφεται βίαια?
    επίσης αναφέρεις στο τέλος τη γνώση..εννοείς ότι πρέπει να εστιάσουμε στη γνώση σαν μέσο για να κυριαρχήσουμε και να γίνουμε αποδεκτοί απ'την κοινωνία καθώς και για να μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τα κάθε είδους σχόλια αντί να κοιτάμε το πώς θα διορθώσουμε το σώμα μας για να γίνουμε αποδεκτοί?
    σε ρωτάω γιατί έχω μεγάλο κόλημα με το σώμα μου και με έχει καταβάλει η εικόνα του σώματός μου τόσο που θεωρώ ότι δεν μπορώ να είμαι πια ευτυχισμένη..
    δλδ να ψάξω να βρω την ευτυχία στη γνώση αυτό λες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Confide δεν νιωθω οτι με πιεζει κανενας, το ξερω μονη μου οτι πρεπει να χασω κιλα γιατι εχω γινει παχυσαρκη! Ειναι θεμα υγειας πλεον!

    Απλως δεν μου αρεσει οταν το αναφερουν συνεχεια! Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Σε καταλαβαινω αγαπητο μελος....ετυχε να μεγαλωσω μεσα σε μια σχολη χορου για πολλα χρονια και ειχαμε συνεχως το ιδιο και το ιδιο θεμα. Αλλα οχι μονο εκει, συγγενεις, γνωστοι, μεχρι και γειτονες. Επειδη ημουν πολυ αδυνατη εκεινα τα χρονια και οταν πλεον αποσυρθηκα πηρα λιγο βαρος, ειχε γινει απιστευτο θεμα συζητησης, λες και αυτο ηταν το πιο φλεγον ζητημα !! Χανεις δυο κιλα, αμεσως στο επισημαινουν, βαζεις δυο κιλα, τα ιδια. Αυτη η εμμονη πρεπει να σταματησει. Ειδικα για τα ατομα που παιρνουν φαρμακα και πολλες φορες ειναι συνεπεια της αγωγης. Εχεις που εχεις τον πονο σου δηλαδη, εχεις και τους αλλους να σου επισημαινουν οτι πηρες βαρος, παραμερωντας το γεγονος οτι εσυ ψυχολογικα μπορει να υποφερεις.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Σε καταλαβαινω αγαπητο μελος....ετυχε να μεγαλωσω μεσα σε μια σχολη χορου για πολλα χρονια και ειχαμε συνεχως το ιδιο και το ιδιο θεμα. Αλλα οχι μονο εκει, συγγενεις, γνωστοι, μεχρι και γειτονες. Επειδη ημουν πολυ αδυνατη εκεινα τα χρονια και οταν πλεον αποσυρθηκα πηρα λιγο βαρος, ειχε γινει απιστευτο θεμα συζητησης, λες και αυτο ηταν το πιο φλεγον ζητημα !! Χανεις δυο κιλα, αμεσως στο επισημαινουν, βαζεις δυο κιλα, τα ιδια. Αυτη η εμμονη πρεπει να σταματησει. Ειδικα για τα ατομα που παιρνουν φαρμακα και πολλες φορες ειναι συνεπεια της αγωγης. Εχεις που εχεις τον πονο σου δηλαδη, εχεις και τους αλλους να σου επισημαινουν οτι πηρες βαρος, παραμερωντας το γεγονος οτι εσυ ψυχολογικα μπορει να υποφερεις.
    Καλησπέρα κι από μένα...Καταλαβαίνω τι λες αλλά πρώτα θέλω να μείνω σε αυτό που είπε η howtodream.Υπάρχουν πολλοί λόγοι από τους οποίους κανείς μπορεί να πάρει βάρος κι ενας σημαντικός είναι αυτός της ψυχολογίας.Συνήθως όταν ανεβαίνουμε σε κιλά,η ψυχολογία μας πέφτει και το αντίστροφο.Αυτό που θέλω να πω σε σένα,είναι ότι τα σκαμπανεβάσματά σου,έχουν ψυχολογικό υπόβαθρο και πρέπει να το κοιτάξεις.Στη συνέχεια θέλω να σου πω,να μην κατηγορείς όταν σου λέει ο άλλος για τις αλλαγές στο σώμα σου.Είναι το ίδιο για το αν αλλάξεις τα μαλλιά σου και σου πούνε ότι τα αλλαξες κι ότι σου ..''πηγαίνουν''..!!!Οπότε δεν καταλαβαίνω το λόγο στο γιατί δεν πρέπει ο άλλος να σου πει για την αλλαγή σου και γιατί τον χαρακτηρίζεις κουτσομπόλη.Πιστεύω το πρόσεχε το λέει για καλό και το προτιμώ από εκφράσεις του τύπου ''αντε μωρέ μη σκας,μια χαρά είσαι'' ή ''σε όποιον αρέσεις'' ....!!!Επίσης έχω μία ερώτηση.Αν είχες αδυνατίσει αντί το ότι πάχυνες,θα ντρεπόσουν να βγεις?Γιατί η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες,γιατί ούτε τα καλά λόγια δεχόσουν.Όσον αφορά το αν αδυνατίσεις και ξαναπάρεις τα κιλά,είναι ότι επαναπαυόμαστε με τα καλά λόγια και σιγα σιγά ξαναπέφτουμε στην παγίδα του τύπου ''Α μου λένε όλοι ότι αδυνάτισα άρα είμαι μια χαρά''....Για να μη μακρυγορώ επιμένω ότι τα σκαμπανεβάσματά σου,έχουν ψυχολογικό υπόβαθρο και καλό θα ήταν να το δεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ντουβρουτζά, ο λόγος που εβαλα κιλα ειναι καθαρα ψυχολογικος. Οταν ειμαι στεναχωρημενη τρωω σαν να μην υπαρχει αυριο, και για πολυ καιρο ημουν μονιμως στεναχωρημενη.

    Καταλαβαινω αυτο που λες οτι οποιαδηποτε αλλαγη θα την προσεχε καποιος και θα την σχολιαζε, αλλα δεν μπορεις να αρνηθεις οτι ο κοσμος γενικα εχει μια εμμονη με το βαρος. Αμα αλλαξεις μαλλι θα σου μπουν "ωραιο, με γεια" αλλά δεν θα αρχισουν τα "ουαου! φαινεσαι τελεια! πως τα καταφερες? εκανες διαιτα? πως εφτασες τοσα κιλα" ουτε θα συζητηθει οπως καποια αλλαγη στο βαρος.

    Καταλαβαινω επισης οτι ο καθηγητης μπορει να το ειπε απο ενδιαφερον, αλλα ειναι το μονο πραγμα για το οποιο ενδιαφερθηκε, ενω υπηρχαν αλλοι ας πουμε που ειχαν προσεξει οτι δεν ειμαι πολυ καλα ψυχολογικα πριν βαλω τοσα κιλα (ειμαστε μικρη σχολη...). Μου κακοφανηκε παρα πολυ αυτο που ειπε, και ειδικα επειδη το ειπε μπροστα σε αλλους... Ευτυχως οι φιλοι μου χαζευαν καπου και νομιζω οτι δεν ακουσαν... Εκανα την παπια οταν με ρωτησαν τι μου ειπε..

    "Αν είχες αδυνατίσει αντί το ότι πάχυνες,θα ντρεπόσουν να βγεις?" Και ομως, μπορει να ακουγεται πολυ κουλο, αλλα και παλιοτερα που ειχα αδυνατισει παρα πολυ ντρεπομουν να με δουν γνωστοι μου, γιατι θα προσεχαν οτι αδυνατισα και θα το σχολιαζαν. Αισθανομαι ασχημα οταν σχολιαζουν το βαρος μου, ειτε θετικα ειτε αρνητικα, γιατι ειναι ενας τομεας της ζωης μου που παντα αποτελουσε προβλημα και με ποναει. Δεν με πειραζει καποιος που δεν με ξερει να μου πει "εισαι αδυνατη" ή "εισαι παχια", με ενοχλει ατομα που με γνωριζουν να βλεπουν τα σκαμπανεβασματα στο βαρος μου και να τα σχολιαζουν,

    Εχω χασει πολλα κιλα δυο φορες στην ζωη μου... Την δευτερη φορα δεν μου αρεσε να μου λενε μπραβο που αδυνατισα επειδη ηξερα οτι ειχα ξαναδυνατισει παλιοτερα, και προφανως τα πηρα πισω τα κιλα με το παραπανω. Οποτε φοβομουν κ ανησυχουσα και δεν θεωρουσα οτι το αδυνατισμα ηταν κατι για το οποιο θα επρεπε να με συγχαιρουν. Γιατι ηταν κλασικη ιστορια, συνεχεια εχανα καποια κιλα (οχι τοσα οσο αυτες τις δυο φορες) και παντα τα επαιρνα πισω. Οταν αδυνατισα πολυ ενιωθα σαν ενας χοντος ανθρωπος μεσα σε σωμα λεπτου ανθρωπου. Νομιζω αυτο ειναι το κακο... Οτι μεσα μου ειμαι ενας χοντρος ανθρωπος και φοβαμαι οτι παντα θα ειμαι ετσι και εξωτερικα, ή σε περιπτωση που παραμεινω αδυνατη θα πρεπει να το κανω με πολυ κοπο και προσπαθεια..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Θα ηθελες να μας πεις πως εχει διαμορφωθει η καθημερινοτητα σου με αυτη την αλλαγη;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Θα ηθελες να μας πεις πως εχει διαμορφωθει η καθημερινοτητα σου με αυτη την αλλαγη;
    Το οτι πηρα 20 κιλα εννοεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Αυτό που λέει ο τίτλος... Εχω σιχαθεί όλοι μονίμως να συζητάνε για κιλά και για δίαιτες, και "ο τάδες πάχυνε" και "ο ταδε αδυνατισε" και "τι ομορφος που ειναι τωρα που εχασε κιλα" ή "ηταν πιο αδυνατη πριν" και τα λοιπα, και τα λοιπα...

    Δεν μπορω αλλο να ακουω συνεχεια για διαιτες και παραπανισια κιλα και για προσπαθειες αδυνατισματος..

    Ευχομαι να μπορουσε ο κοσμος να σταματησει να ασχολειται τοσο με τα κιλα.. Να μπορουσαμε απλως να ζουμε την ζωη μας χωρις να ειναι τα κιλα το επικεντρο της καθημερινοτητας..

    Και δεν μιλαω για ατομα με διατροφικες διαταραχες... ΟΛΟΙ μονιμως μιλανε για κιλα: στην τηλεοραση, οι γονεις μου, οι φιλοι μου, οι φιλοι των φιλων μου...

    Εδω και 1,5 χρονο περναω δυσκολα και εχω βαλει καμια 20αρια κιλα.. Και ακομα και καθηγητης στο πανεπιστημιο με επιασε και με ρωτησε "εχεις παρει κιλα, εε? Γιατι? Προσεχε!".. Να πας να γαμηθεις ρε κουτσομπολη, που οταν πρεπει να διδαξεις ξυνεις τα αρχιδια σου!

    Ακομα και κατα διαστηματα οταν εχανα καποια κιλα και μου λεγανε "α, αδυνατισες!" με ενοχλουσε! Ναι, οκ, εχασα καποια κιλα, μπορουμε να το αφησουμε εκει το θεμα? Να μην το συζηταμε? ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΩ ΓΙΑ ΚΙΛΑ!!!! Οταν μου λες οτι αδυνατισα αυτο μεταφραζεται στο μυαλο μου "εφοσον μπορω να καταλαβω οτι αδυνατισες σημαινει οτι ειχα παρατηρησει οτι ησουν παχια πριν".. Συν το οτι εχω αδυνατισει τοσες φορες στο παρελθον που πλεον οταν μου λενε οτι αδυνατισα αρχιζω και σκεφτομαι οτι θα τα ξαναπαρω τα κιλα οπως ολες τις προηγουμενες φορες...

    Εχω φτασει σε σημειο να ντρεπομαι να βγω με τους φιλους μου γιατι φοβαμαι μην αναφερει κανενας οτι παχυνα, γιατι ντρεπομαι παρα πολυ. Δεν θελω να παω στους γονεις του φιλου μου επειδη ντρεπομαι που ειναι χοντρη και δεν θελω να με δουν πως εγινα και να συζητανε..

    Ντρεπομαι!
    Σε καταλαβαινω .
    Ξεφυγες , πηρες , κοψε κλπ κλπ τα εχω ακουσει χιλιαδες φορες .....
    Οταν ημουν 47 κιλα , με εξαιρεση την κολλητη μου που φοβοταν οτι εχω ανορεξια , κανεις δεν μου ειπε οτι ειμαι αδυνατη , αντιθετα απο τα 60 ( τα οποια ειναι θεωρουνται φυσιολογικα για το υψος μου ) ειχα αρχισει να ακουω σχολια για το βαρος μου.......
    Και με τις μαλακιες που αρχισα να κανω για να ξεφορτωθω τα κιλα ειχα φτασει σχεδον 80 . . .
    Βεβαια κανεις δεν ασχοληθηκε με το πως και γιατι πηρα τα κιλα .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Διπλο ποστ σορρυ .....................................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    betelgeuse Εμενα οταν ημουν αδυνατη μου λεγανε "τρως αρκετα? δεν τρως αρκετα, φαε τιποτα!" (ενω ετρωγα μια χαρα φυσιολογικα), ενω οταν παρω κιλα μου λενε να μην τρωω τοσο πολυ..

    Εχω σταματησει να ζυγιζομαι αλλα νομιζω οτι πρεπει να εχω φτασει τα 80 κιλα... Και το φυσιολογικο μου ειναι 55-60.... Εχω γινει σαν φαλαινα μαζι με το φαλαινοθηρικο.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Εχω γινει σαν φαλαινα μαζι με το φαλαινοθηρικο.....
    Aυτες τις σκεψεις πρεπει με καποιο τροπο να τις αποβαλλεις, και αυτο ειναι το πρωτο βημα για να διορθωσεις τις κακες διατροφικες σου συνηθειες.
    Οι κρισεις υπερφαγιας μπορουν να ελεγχουν σχετικα ευκολα ,αλλα θελει λιγη πειθαρχια για να μην ξανακυλησεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Ντουβρουτζά, ο λόγος που εβαλα κιλα ειναι καθαρα ψυχολογικος. Οταν ειμαι στεναχωρημενη τρωω σαν να μην υπαρχει αυριο, και για πολυ καιρο ημουν μονιμως στεναχωρημενη.

    Καταλαβαινω αυτο που λες οτι οποιαδηποτε αλλαγη θα την προσεχε καποιος και θα την σχολιαζε, αλλα δεν μπορεις να αρνηθεις οτι ο κοσμος γενικα εχει μια εμμονη με το βαρος. Αμα αλλαξεις μαλλι θα σου μπουν "ωραιο, με γεια" αλλά δεν θα αρχισουν τα "ουαου! φαινεσαι τελεια! πως τα καταφερες? εκανες διαιτα? πως εφτασες τοσα κιλα" ουτε θα συζητηθει οπως καποια αλλαγη στο βαρος.

    Καταλαβαινω επισης οτι ο καθηγητης μπορει να το ειπε απο ενδιαφερον, αλλα ειναι το μονο πραγμα για το οποιο ενδιαφερθηκε, ενω υπηρχαν αλλοι ας πουμε που ειχαν προσεξει οτι δεν ειμαι πολυ καλα ψυχολογικα πριν βαλω τοσα κιλα (ειμαστε μικρη σχολη...). Μου κακοφανηκε παρα πολυ αυτο που ειπε, και ειδικα επειδη το ειπε μπροστα σε αλλους... Ευτυχως οι φιλοι μου χαζευαν καπου και νομιζω οτι δεν ακουσαν... Εκανα την παπια οταν με ρωτησαν τι μου ειπε..

    "Αν είχες αδυνατίσει αντί το ότι πάχυνες,θα ντρεπόσουν να βγεις?" Και ομως, μπορει να ακουγεται πολυ κουλο, αλλα και παλιοτερα που ειχα αδυνατισει παρα πολυ ντρεπομουν να με δουν γνωστοι μου, γιατι θα προσεχαν οτι αδυνατισα και θα το σχολιαζαν. Αισθανομαι ασχημα οταν σχολιαζουν το βαρος μου, ειτε θετικα ειτε αρνητικα, γιατι ειναι ενας τομεας της ζωης μου που παντα αποτελουσε προβλημα και με ποναει. Δεν με πειραζει καποιος που δεν με ξερει να μου πει "εισαι αδυνατη" ή "εισαι παχια", με ενοχλει ατομα που με γνωριζουν να βλεπουν τα σκαμπανεβασματα στο βαρος μου και να τα σχολιαζουν,

    Εχω χασει πολλα κιλα δυο φορες στην ζωη μου... Την δευτερη φορα δεν μου αρεσε να μου λενε μπραβο που αδυνατισα επειδη ηξερα οτι ειχα ξαναδυνατισει παλιοτερα, και προφανως τα πηρα πισω τα κιλα με το παραπανω. Οποτε φοβομουν κ ανησυχουσα και δεν θεωρουσα οτι το αδυνατισμα ηταν κατι για το οποιο θα επρεπε να με συγχαιρουν. Γιατι ηταν κλασικη ιστορια, συνεχεια εχανα καποια κιλα (οχι τοσα οσο αυτες τις δυο φορες) και παντα τα επαιρνα πισω. Οταν αδυνατισα πολυ ενιωθα σαν ενας χοντος ανθρωπος μεσα σε σωμα λεπτου ανθρωπου. Νομιζω αυτο ειναι το κακο... Οτι μεσα μου ειμαι ενας χοντρος ανθρωπος και φοβαμαι οτι παντα θα ειμαι ετσι και εξωτερικα, ή σε περιπτωση που παραμεινω αδυνατη θα πρεπει να το κανω με πολυ κοπο και προσπαθεια..
    Το να χάσεις κάποια κιλά έχει διαφορά από το να χάσεις πολλά κιλά.Θέλω να πω,ακούω διάφορους (κοπέλες περισσότερο) για το πως θα χάσουν 3-5 κιλά και πόσο άσχημα νιώθουν με αυτά τα λίγα κιλά παραπάνω που έχουν.Αυτό είναι ένα αλλο κομμάτι και σίγουρα ακούγεται απλό γι αυτούς που θέλουν να χάσουν πολλά κιλά.Αλλά ο καθένας με τα στάνταρ του.Με λίγα λόγια,ένας άνθρωπος τον 130 κιλών,στα 100 κιλά θα νιώθει ότι πετάει αλλά ένας άνθρωπος των 80 κιλών στα 100 κιλά θα νιώθει πως ήρθε το τέλος του κόσμου.Καταλαβαίνεις την διαφορά και την διαφορά της ψυχολογίας εκείνη τη στιγμή,για τον σωστό τρόπο αντιμετώπισης?Ενα αυτό...Όσον αφορά τα μαλλιά,είναι φυσικό να υπάρχει μια απλή αντίδραση γιατί δεν χρειάζεται την ίδια προσπάθεια όπως του να χάσεις κιλά.Όταν χάνεις πολλά κιλά ο άλλος καταλαβαίνει τον κόπο σου και την επιμονή σου και σε ανταμοίβει με καλά λόγια.(Φυσικά μιλώ για ανθρώπους που σέβοντε κι εκτιμούν κάποιες προσπαθειες των άλλων).....

    Όσο αφορά για τον καθηγητή,δε θα το σχολιάσω γιατί έχω ένα θέμα με την παιδεία που προσφέρουν οι ''..βάθμιες εκπαιδεύσεις στην χώρα μας.Οπότε αυτό καθαρά προσωπική μου γνωμη έχει να κάνει με την παιδεία αν και για να δώσω ελαφρυντικά θα πω ότι,αν κάποιος δεν έχει περάσει κάτι με την ψυχολογία του,δεν μπορει να καταλάβει την ψυχολογία του άλλου,ειδικά αν ο άλλος ξέρει να το κρύβει πίσω από ψεύτικα χαμόγελα..!!!......Επίσης ο αλλος μπορεί και να παρεξηγηθεί αν του πει κάτι ένας άλλος πέρα του κύκλου του ...

    Αυτό που έχεις με τους γνωστούς σου,είναι απλά η φοβία της πρώτης επαφής και της πρώτης εντύπωσης,ειδικά αν έχεις να τους δεις και να σε δούνε καιρό και η διαφορά είναι μεγάλη.Αυτό θα το ξεπεράσεις αμέσως,μέσα σε λίγες μέρες,ειδικά αν νιώθεις κι εσύ τέλεια με τον ευατό σου.Οπότε αυτό ειναι στο χέρι σου γιατί δε θα σε νοιάζουν οι γνώμες των άλλων κατα κύριο λόγο.

    Οπότε,ψάξε τι είναι αυτό που σε κάνει να έχεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα και σε κάνει να αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες με το φαγητό.Τότε θα μπορέσεις να το καταπολεμήσεις.Υπάρχουν τρόποι :) Εδώ ειμαστε να βοηθήσουμε αν μπορούμε αρκεί να το καταλάβεις εσύ και να το βάλεις στοχο χωρίς να σκέφτεσαι μόνο την αρνητική πλευρά της κατάστασης.(Δηλαδή και στην θετική πλευρά,χάνοντας τα κιλά,σκέφτεσαι αρνητικά λεγοντας ''ντρεπομαι που εχουν να με δουν καιρό και μπλα μπλα μπλα) ........Για ποιον το κάνεις αποφάσισε.Για σένα ή για τους άλλους... ?

    {p.S}Δε σου απάντησα σε αυτό που είπες ότι όλοι ασχολούνται με τα κιλα..
    Το ξέρεις αυτό που λένε ''η ομορφια πάνω από τη γνώση?'' ......Νομίζω δε χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο κι όλοι το καταλαβαίνουμε,εκτός τους πολύ ...αθώους :)

    {p.S2}Είναι και η ώρα βλέπεις....μου έρχοντε ένα ένα....Θα αναφερθώ στον τίτλο σου και μόνο....Το να σταματήσουν να ασχολούνται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ με τα κιλά,δεν θα λύσει το πρόβλημά σου γιατί η αντίδρασή σου θα είναι παλι η ίδια,έχοντας στο μυαλό σου τον φόβο μήπως από στιγμή σε στιγμή αρχίσουν πάλι να ασχολούνται.Αυτό που θα λύσει το πρόβλημά σου,είναι το μυαλό σου κι ο ευατός σου.Εσύ θα σκεφτείς λογικά,εσύ θα ξέρεις πως θέλεις να είσαι και πως νιώθεις ωραία κι εσύ είσαι αυτή που θα κάνεις τις πράξεις ....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 14:42
  2. 100 κιλα απο 55 σε χρονο dt
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 19-09-2012, 17:40
  3. λαιμαργια μου ξεκινησες,ευχομαι να εισαι καθε αργία μου μονο.
    By favvel in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 15-09-2011, 22:53
  4. ευχομαι
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-10-2010, 14:01
  5. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 23-05-2010, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •