"Πρόβλημα με φίλους"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10

    Exclamation "Πρόβλημα με φίλους"

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Είμαι νέο μέλος και συγχαριτήρια για την δουλέια σας!


    Λοιπόν,αντιμετωπίζω ένα σημαντικό πρόβλημα στην ζωή μου,αυτό της εύρεσης φίλων.
    Έχω 2 φίλους αλλά είναι από λίγο έως πολύ ελλατωματικοί. Συγκεκριμένα:

    1ος δεν βγαίνει ποτέ έξω και δεν κάνει καμία δραστηριότητα.Του αρέσει να κάθετε συνέχεια μέσα στο σπίτι,να βλέπει τηλεόραση και να παίζει υπολογιστή.Κοινός σαν "μούχλας/αντικοινωνικός".Όσες φορές και αν τον παίρνω τηλέφωνο,η ίδια απάντηση "Δεν θα βγώ/Βαριέμαι" ή κάποια δικαιολογία για να αποφύγει την βόλτα.Δυστυχώς ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος ώστε να ζει στην μοναξιά...

    2ος είναι πιο δραστήριο άτομο και με αυτόν κάνω πιο πολύ παρέα αλλά έχει αρκετές αχολίες/υποχρεώσεις.Για παράδειγμα,πηγαίνει για ψάρεμα και κάθετε όλη μέρα στην λίμνη με αποτέλεσμα να μου στερεί την μόνη δυνατότητα να βγω.

    Γενικά,έτσι όπως είναι τα πράγματα είναι σαν να "μην έχω" φίλους ή να βγαίνω σπάνια με αυτούς.Η ζωή μου έχει καταντήσει βαρετή και αναγκάζομαι να κάθομαι και εγώ μέσα.Μόνο κάποιες φορές βγαίνω έξω και ως παρέα έχω τους γονείς μου.Μπορεί να με κοιτάνε τα άλλα άτομα και να με αποφεύγουν γιατί ίσως καταλάβουν ότι κοντεύω να μείνω μόνος.
    Εγώ προσωπικά είμαι ανοιχτός για πολλά πράγματα και δραστηριότητες αλλά δεν έχω βρει τα κατάλληλα άτομα.Διστυχώς όμως ο καθένας έχει βρει την δικιά του παρέα και είναι κάπως δύσκολο να κολλήσω σε άλλους.

    Με τον 2ο δεν θέλω να ξεκόψω γιατί είναι καλός φίλος για εμένα σε σχέση με τον 1ο.


    Θα ήθελα λοιπόν λάποιες συμβουλές για το πώς να κάνω νέους φίλους ή να βρω εναλλακτική παρέα ώστε να περνάω τον χρόνο μου ευχάριστα.Αν θέλετε,προτείνετε και διάφορες δραστηριότητες.



    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βρες γκομενα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Βρες γκομενα.
    Αυτό το σχεδιάζω ήδη αλλά σε λίγο καιρό θα το επιχειρήσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σπουδαζεις ή πας σχολειο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σπουδαζεις ή πας σχολειο?
    Φέτος τελείωσα το σχολείο και από Σεπτέμβρη πιάνω φοιτητικό έδαφος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Που λες να περασεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Που λες να περασεις?
    Δεν ξέρω ακόμα.Έχω κάποια πρόχειρα πλάνα με τις σχολές αλλά δεν τα έχω οριστικοποιήσει τα πράγματα. Εσύ τελείωσες φέτος?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οχι δεν τελειωσα φετος. Που θες να περασεις? Ασχετα αν το πιανεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οχι δεν τελειωσα φετος. Που θες να περασεις? Ασχετα αν το πιανεις.
    ΗΜΜΥ αλλά δεν το πιάνω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα κοιταξεις να κανεις παρεες στη σχολη. Το παιχνιδι παιζεται στην αρχη. Εχει σχολη στην πολη σου ή θα πας πιο μακρια?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Θα κοιταξεις να κανεις παρεες στη σχολη. Το παιχνιδι παιζεται στην αρχη. Εχει σχολη στην πολη σου ή θα πας πιο μακρια?
    Ποιό μακριά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλυτερα να γινεις κ υπευθυνος, οχι ολα στο χερι η μαμα.Αντε, καλη φοιτητικη ζωη!!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καλυτερα να γινεις κ υπευθυνος, οχι ολα στο χερι η μαμα.Αντε, καλη φοιτητικη ζωη!!!!
    Εγώ είμαι υπεύθυνος και μπορώ να πω ότι είμαι ο πιο υπεύθυνος και συμαζεμένος από την παρέα μου.

  14. #14
    Συμφωνώ με kerasi
    Τώρα που είσαι σε διακοπές, εκτός από το μηχανογραφικό, βρες χρόνο για ουσιαστικές βόλτες και καμάκι.
    Μετά το μεγάλο μανίκι που πέρασες ήρθε ο καιρός να εκτονώσεις την ενέργεια και το άγχος (έστω και μικρό) που πέρασες με τις πανελλαδικές.
    It's time 4 fun! Πας δεν πας διακοπές, εκμεταλλεύσου αυτό το 2μηνο κατά τον καλύτερο τρόπο. Μπορείς να συμμετάσχεις σε εθελοντικές δράσεις στην περιοχή σου αλλά και στην υπόλοιπη Ελλάδα και με την ευκαιρία να γνωρίσεις νέα μέρη και ανθρώπους δραστήριους και γεμάτους θετική ενέργεια.
    Για να βρεις δράσεις και εκδηλώσεις μπορείς να επισκεφτείς τις ιστοσελίδες του Δήμου της περιοχής σου. Επίσης ο αθλητισμός το καλοκαίρι είναι μια πολύ καλή δραστηριότητα για να εκτονωθείς, να βελτιώσεις την φυσική σου κατάσταση και να γνωρίσεις κόσμο. Το μπάσκετ είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις φίλους εύκολα. Το τρέξιμο το προτιμούν αρκετές κοπέλες και είναι μια ευκαιρία να τις προσεγγίσεις. Γενικά ο αθλητισμός φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους. Μπορείς να δοκιμάσεις το τένις, αν υπάρχει κάποιος σύλλογος στην περιοχή σου. Πολλές κοπέλες ασχολούνται με αυτό. Αν ψάξεις στο google πιστεύω ότι θα βρεις κι άλλες δραστηριότητες που μπορεί να σου κινήσουν το ενδιαφέρον.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    το μηχανογραφικό μέχρι πότε πρέπει να το κάνετε;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Πρόβλημα με την "κολλητή" μου.
    By LORA17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 02-07-2013, 15:29
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 05:35
  4. "Πρόβλημα" με φίλο μου...
    By chris16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 19-08-2010, 07:49
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •