Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    vigor , katerinaki , mnimonio , ειναι ενα αμαξι , πολυ ασχημα παρκαρισμενο , πλ. Κολωνακιου , πλησιαζει τον μπατσο που εχει αρχιζει να γραφει την κληση , ενας ανθρωπος , ο μπ. ' τι κοιτας , δεν θα σου χαριστω ' μα εγω κυραστυνομε απλως ειπα να πιω εναν καφε ' , ο μπ. ' εγω βλεπω μια παραβαση , κ κοβω κληση ' , μα εγω απλως να πιω εναν καφε , ο μπ. ' ασε με ρε ανθρωπε μ με τον καφε σ , οτι κ να πεις θα την γραψω την κληση ' , μα εγω ειπα απλως να πιω ενα καφε , ο μπ. ' εμ μα μεπρηξες , αντε παρε το αυτοκινητο σου , τωρα ομως , κ μπορει να στην χαρισω ' , ποιο αυτοκινητο κυραστυνομε , δεν εχω αυτοκινητο , εγω απλως ειπα να πιω εναν καφε.......θελω να πω , οτι μια 18χρονη κοπελιτσα , στην Τηνο , κανει μια απλη ερωτηση για ενα συμπληρωμα , κ της λετε για αγιουρβεδα , ομοιοπαθητικη , μελατονινες , αν η Lanes ειναι ακριβη , κ διαφορα αλλα εξωτικα για την ιδια , π εμφανως ειναι ασχετη με το αντικειμενο , γι αυτο κ λεει συνεχεια για το q.life ( o καφες ) , οχι οτι κ εγω παω πισω π της ειπα για βαλεριανες ................λεμε τωρα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    vigor , katerinaki , mnimonio , ειναι ενα αμαξι , πολυ ασχημα παρκαρισμενο , πλ. Κολωνακιου , πλησιαζει τον μπατσο που εχει αρχιζει να γραφει την κληση , ενας ανθρωπος , ο μπ. ' τι κοιτας , δεν θα σου χαριστω ' μα εγω κυραστυνομε απλως ειπα να πιω εναν καφε ' , ο μπ. ' εγω βλεπω μια παραβαση , κ κοβω κληση ' , μα εγω απλως να πιω εναν καφε , ο μπ. ' ασε με ρε ανθρωπε μ με τον καφε σ , οτι κ να πεις θα την γραψω την κληση ' , μα εγω ειπα απλως να πιω ενα καφε , ο μπ. ' εμ μα μεπρηξες , αντε παρε το αυτοκινητο σου , τωρα ομως , κ μπορει να στην χαρισω ' , ποιο αυτοκινητο κυραστυνομε , δεν εχω αυτοκινητο , εγω απλως ειπα να πιω εναν καφε.......θελω να πω , οτι μια 18χρονη κοπελιτσα , στην Τηνο , κανει μια απλη ερωτηση για ενα συμπληρωμα , κ της λετε για αγιουρβεδα , ομοιοπαθητικη , μελατονινες , αν η Lanes ειναι ακριβη , κ διαφορα αλλα εξωτικα για την ιδια , π εμφανως ειναι ασχετη με το αντικειμενο , γι αυτο κ λεει συνεχεια για το q.life ( o καφες ) , οχι οτι κ εγω παω πισω π της ειπα για βαλεριανες ................λεμε τωρα.
    Της λεμε για ομοιοπαθητικη γιατι εχει να κανει με βοτανο..Τι να κανουμε ο καφες επηρεαζει στην δραση του..!Επιμενεις οτι ειναι ενα συμπληρωμα διατροφης και δεν ειναι τι να κανουμε τωρα..Ειναι βαλεριανα αυτο που παιρνει και οχι βιταμινες κυρ αστυνομε..Εχεις μπερδευτει επειδη η lanes βγαζει κυριως συμπληρωματα διατροφης..Η συγκεκριμενη ειναι βαλεριανα επαναλαμβανω μπας και το εμπεδωσεις,μαζι με βιταμινη του συμπλεγματος Β που βοηθαει το νευρικο συστημα.Την εχουμε καταναλωσει για να το λεμε.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    H βαλεριανα με ειχε βοηθησει λιγο στα σωματικα συμπωματα του αγχους και στο να κοιμαμαι καπως καλυτερα.
    Επιδραση στις ιδεοληψιες μηδεν , στην καταθλιψη επισης δεν εκανε τιποτα.

    Ο καφες απο την αλλη μερικες φορες με πειραζει , ειδικα αν πιω πολυ , αλλα δεν μπορω να διανοηθω μερα χωρις καφε .
    Το τιλιο , μιας και αναφερθηκε και μιας και το εχω δοκιμασει δεν το συστηνω , νομιζω πιο πολυ αγχος μου εφερε.
    Επισης στην προσπαθεια μου να απαλλαγω απο αγχος εχω δοκιμασει και διαφορα αλλα πχ μπανανοπορτοκαλαδα , σοκολατα ,καροτορυζο και οτι αλλη μαλακια διαβαζα κατα καιρους στο νετ , εχω καταληξει πως τελικα αυτο που βοηθαει ειναι το να αποδεχτουμε την κατασταση μας και να προσπαθουμε να ζουμε χωρις πολλους περιορισμους.
    Η ισορροπημενη διατροφη νομιζω βοηθαει αλλα δεν νομιζω πως η κακη διατροφη ειναι το αιτιο του αγχους , οπως αναφερθηκε σε αλλο thread , και δεν νομιζω πως μονο η αλλαγη διατροφης ή η ληψη συμπληρωματων βοηθαει στην αντιμετωπιση του. Αντιθετα νομιζω πως η υπερβολικη χρηση συμπληρωματων ισως να ειναι και βλαβερη για την υγεια.


    Vag gap ας επαναλαβω και εγω Το quiet life ειναι βαλεριανα με βιταμινες β και αγριο μαρουλι αν θυμαμαι καλα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Νταξει βρε παιδια , για ενα τοσο ασημαντο πραμα θα τσακωθουμε τωρα ? Και για να μην σε αφησω παραπονεμενη , mnimonio , χρησιμοποιω την λεξη συμπληρωμα , εκ παραδρομης , καταχρηστικα , η απο συνηθεια , διοτι παιρνω συμπληρωματα , παντοειδους τυπου , απο το 1987 , λογω σκληρης γυμναστικης , οποτε καταλαβαινεις οτι δεν επιμενω στο δικο μου .
    mniminio , για καταλαβεις ποσο εχω συνηθεισει την λεξη συμπληρωμα , ακομη κ την εφεδρινη που επαιρνα καποτε ( νοσηλευτρια εισαι , ξερεις τι ειναι ) συμπληρωμα την αποκαλουσα . Επειδη δε , τα περισοτερα συμπληρωματα ταπαιρνα απο usa , μουμεινε η λεξη supplements . Φιλικα .
    Last edited by vagpap; 06-07-2013 at 16:11.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Νταξει βρε παιδια , για ενα τοσο ασημαντο πραμα θα τσακωθουμε τωρα ? Και για να μην σε αφησω παραπονεμενη , mnimonio , χρησιμοποιω την λεξη συμπληρωμα , εκ παραδρομης , καταχρηστικα , η απο συνηθεια , διοτι παιρνω συμπληρωματα , παντοειδους τυπου , απο το 1987 , λογω σκληρης γυμναστικης , οποτε καταλαβαινεις οτι δεν επιμενω στο δικο μου .
    mniminio , για καταλαβεις ποσο εχω συνηθεισει την λεξη συμπληρωμα , ακομη κ την εφεδρινη που επαιρνα καποτε ( νοσηλευτρια εισαι , ξερεις τι ειναι ) συμπληρωμα την αποκαλουσα . Επειδη δε , τα περισοτερα συμπληρωματα ταπαιρνα απο usa , μουμεινε η λεξη supplements . Φιλικα .
    Eσυ μπορεις να λες και την ηρωινη συπληρωμα η Ευα και η καθε Ευα τι φταιει?Επισης φιλικα Μιστερ ντοπινγκ!Φυσικη γυμναστικη βλεπω εκανες,μπραβο!

  7. #22
    vagpap κι εγώ με την σειρά μου θα σου μιλήσω φιλικά και δεν επιδιώκω την αντιπαράθεση εδώ μέσα. Με βάση τα όσα αντιλαμβάνομαι εγώ από τα γραφόμενά σου κόλλησες σε σημεία των απαντήσεών μας που δεν θα έπρεπε.
    Ο θεματοθέτης θα κρίνει αν η χ,ψ άποψη του καθενός είναι λανθασμένη και μη ταιριαστή με το αίτημά του.
    Θέλω να πιστεύω πάντως ότι απάντησα στην κοπέλα.
    Ανέφερες ότι παίρνεις συμπληρώματα. Απ΄ότι κατάλαβα παίρνεις αθλητικά συμπληρώματα. Εδώ όμως μιλάμε για εκείνα που αφορούν θέματα υγείας, τα οποία είναι διαφορετικά :)

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    vigor , ουτε κ εγω επιδιωκω την αντιπαραθεση , σωστα καταλαβες , παιρνω αθλητικα συμπληρωματα , αμινοξεα , βιταμινες , μεταλλα , ιχνοστοιχεια κτλ.κτλ. , ισως να ειπα μια κουβεντα παραπανω . Δεν ειρωνευωμαι ομως κανεναν .......... Διακειμαι φιλικα προς τον οποιονδηποτε . Με συγχωρεις αν σε εθιξα , δεν ηταν αυτη η προθεση μου . Φιλικα .

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    παιδιά, η ομοιοπαθητική που αναφέρθηκε είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη βοτανοθεραπεία / φυτοθεραπεία. Συχνά συγχέονται, επειδή κάποια βότανα χρησιμοποιούνται και στην ομοιοπαθητική. Είναι όμως δύο τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις. Και η βοτανοθεραπεία βέβαια για να είναι αποτελεσματική χρειάζεται συνδρομή κάποιου καλού γνώστη / ειδικού κι όχι αυτοσχεδιασμούς και περιστασιακή χρήση (όπως ανέφερε και ο vigor).

    Εύα, σε γενικές γραμμές καφέ μπορούμε να πιούμε αν περάσουν κάποιες ώρες από τη λήψη της βαλεριάνας. Δεν υπάρχει καμία απόλυτη απαγόρευση της καφεϊνης μόνο και μόνο επειδή παίρνεις βαλεριάνα. Αλλά η ταυτόχρονη λήψη είναι κακή ιδέα, διότι και οι δύο ουσίες επιδρούν στους ίδιους υποδοχείς του εγκεφάλου, αλλά με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο (οπότε κάνουμε μια τρύπα στο νερό). Επίσης, μην χρησιμοποιείς μαζί αλκοόλ + βαλεριάνα.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    παιδιά, η ομοιοπαθητική που αναφέρθηκε είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη βοτανοθεραπεία / φυτοθεραπεία. Συχνά συγχέονται, επειδή κάποια βότανα χρησιμοποιούνται και στην ομοιοπαθητική. Είναι όμως δύο τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις. Και η βοτανοθεραπεία βέβαια για να είναι αποτελεσματική χρειάζεται συνδρομή κάποιου καλού γνώστη / ειδικού κι όχι αυτοσχεδιασμούς και περιστασιακή χρήση (όπως ανέφερε και ο vigor).

    Εύα, σε γενικές γραμμές καφέ μπορούμε να πιούμε αν περάσουν κάποιες ώρες από τη λήψη της βαλεριάνας. Δεν υπάρχει καμία απόλυτη απαγόρευση της καφεϊνης μόνο και μόνο επειδή παίρνεις βαλεριάνα. Αλλά η ταυτόχρονη λήψη είναι κακή ιδέα, διότι και οι δύο ουσίες επιδρούν στους ίδιους υποδοχείς του εγκεφάλου, αλλά με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο (οπότε κάνουμε μια τρύπα στο νερό). Επίσης, μην χρησιμοποιείς μαζί αλκοόλ + βαλεριάνα.
    Στο δευτερο κομματι σου δεν ειπα κατι διαφορετικο..Ειπα αν θελει να καταναλωνει 2 το βραδυ πχ,μπορει να πινει εναν καφε..Αν παλι θελει να το κανει θεραπευτικα 3 φορες την ημερα για το αγχος δεν μπορει να πινει καφεδες.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μα ναι, δεν διαφωνώ, απλά επεξήγησα... πολύ σωστά της είπες για τη λήψη :)

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16
    τλκ...Ευα τα πηρες,τι εγινε?βοηθησαν? :)
    κανω ερευνα αγορας..

  13. #28
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    παιδιά, η ομοιοπαθητική που αναφέρθηκε είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη βοτανοθεραπεία / φυτοθεραπεία. Συχνά συγχέονται, επειδή κάποια βότανα χρησιμοποιούνται και στην ομοιοπαθητική. Είναι όμως δύο τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις. Και η βοτανοθεραπεία βέβαια για να είναι αποτελεσματική χρειάζεται συνδρομή κάποιου καλού γνώστη / ειδικού κι όχι αυτοσχεδιασμούς και περιστασιακή χρήση (όπως ανέφερε και ο vigor)
    Τα βότανα μπορούν να χρησιμοποιηθούν περιστασιακά ή προληπτικά (π.χ. πριν την περίοδο της ανθοφορίας για να μειωθούν τα αλλεργικά συμπτώματα σε όσους τα βιώνουν) ή όταν δεν υπάρχει σημαντικό και χρόνιο πρόβλημα υγείας. Σε περίπτωση χρονίας κατάστασης τότε κρίνεται απαραίτητο να συμβουλευτεί κάποιος ειδικό. Συμφωνώ ότι δεν μπορεί να κάνει κάποιος αυτοσχεδιασμούς ειδικά με τις ποσότητες αλλά και την επιλογή των βοτάνων.

    Είμαι κατά του καφέ, ιδιαίτερα των σκευασμάτων που που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ αλλά και των καφέδων που ετοιμάζουν στα περισσότερα καφέ. Η χρόνια κατανάλωση καφέ είναι δυνατόν να προκαλέσει σημαντικά προβλήματα στο νευρικό σύστημα. Υπάρχουν αρκετοί μάλιστα που επιδιώκουν να καταναλώνουν καφέ το απόγευμα ή ακόμη και αργά το βράδυ, για να δουλέψουν, αγνοώντας ότι διαταράσσουν συγκεκριμένες λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού, όπως ο ύπνος.
    Ο καφές δεν είναι πανάκεια, είναι συνήθεια και μάλιστα κακή όταν γίνεται κατάχρηση.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    3
    ναι αλλα χωρις αϋπνίες

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 02:38
  2. Άρνηση για ηρεμιστικά
    By eirini25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 16-02-2011, 04:56
  3. Mη συνταγογραφημένα ηρεμιστικά
    By Εγώ in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 18
    Last Post: 28-09-2009, 21:21
  4. Φυτικα φαρμακα για αδυνατησμα xenical
    By Παστελι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 69
    Last Post: 17-09-2009, 01:18
  5. ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ-ΑΓΧΟΛΙΤΙΚΑ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-01-2009, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •