Hikikomori(gia osous gnwrizoun twn orismo)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699

    Hikikomori(gia osous gnwrizoun twn orismo)

    Zhtw syggnwmh gia thn elipsh ellhnikwn xarakthrwn.Epishs gia ta or8ografika la8h.Eimai pia 25.Apo ta 17 arxisa na exw diafora psyxologika problimata ta opoia symperilambanoun agorafobia kapoiou ba8mou,agxos kai anasfaleia.Ayta me exoun odhghsei sto na zw mesw twn games.Den 3erw an mporei kapoios na onomasei ayto to pragma zwh.Alla mesa se ayta ta 8 xronia to megalytero diasthma to pernaw mprosta se ena pc.Kapoies fores ana 2-3 mhnes bgainw na 'diaskedasw' kai mias kai(apo ti mou lene kapoia atoma ta opoia mexri pro oligou eixan kapoiou eidous epafh mazi mou mesw internet h mesw thlefwnou,me gnwrizan apo to sxoleio kai giayto synexisan na prospa8kun na me epanaferoun sthn'pragmatikothta')eimai arketa emfanhsimos kai exw kapoiou eidos xioumor,exw tn eykairia na anapth3w kapoiou eidous sxesh me to anti8eto filo.Alla eite einai aplo se3 eite einai prospa8eia apo tn kopela na anapth3oume mia pio sobarh sxesh,egw apla 3anagyrnaw mprosta sto pc.Kai twra pia meta apo tosa xronia kleismenos mesa se ena dwmatio,me monh epafh me twn e3w kosmo thn douleia mou,h opoia twra pia sthn ellada opws oloi gnwrizoume einai elaxisth kai se mh takta diasthmata kai me ths e3wdous 'diaskedaseis'sths opoies dn diaskedazw pragmatika apla ginontai mixanhka giati, ... , dn 3erw giati...Isws prospa8w na brw kapoio nohma se olo ayto to mpaxalo.Isws zhleyw olous aytous tous happy go lucky pou oti kai na tous symbainei apla synexizoun mprosta.Den 3erw pragmatika kan giati bgainw.Niw8w toso ashmantos sto synolo pou den briskw kapoio nohma na prospa8w gia tipota.Twra exw na bgw apo twn martio na 'diaskedasw'.Epishs exw stamathsei na milaw me tous teleytaious lakwnikous filous.Tous onomazw lakwnikous giati 3eperasan gia ena terastio xroniko diasthma thn arnhtikothta mou kai panta prospa8ousan na mou prosferoun mia 8etikh opsh aytou pou onomazw egw mpaxalo me eygenika logia*Epishs apo ta 17 arxisa na skefpomai thn aytoktonia san mia lysh olwn twn problhmatwn.Arxika kapws xalara,argotera se mia ka8hmerinh bash,einai meros tou programmatos.3ypnaw,skeftomai enan tropo aytoktonias,paizw ligo,trww,blepw mia tainia,3anagyrnaw sto game,koimame.Kpoies fores pou exw douleia moirazw pseytika xamogela kata thn diarkeia ths e3odou mou giati exw thn apopsi oti den xreiazetai na moirastw thn mayrila mou.Edw omws einai diaforetika.Eimai aproswpos.E3alou den perimenw kapoiwn na endiafer8ei pragmatika gia osa lew.Sthn teliki oloi exoume ta prwsopika mas problhmata pou panta einai anwtera twn allwn kai den mas epitrepoun na doume ti pragmatika symbainei gyro mas.Den akoume ths krayges gyro.Akoume mono thn diki mas eswteriki kraygh giati ayth mas ponaei perissotero apo ka8e ti allo.Isws ayto na isxyei mono gia mena kai isws na eimai o monadikos egwisths stwn kosmo.Alla den to pisteyw.As gyrisw pali sto'arxiko'8ema kai as afhsw tn filosofia mou sthn akrh.Perasa pali ta gene8leia mou monos.Mesa sto dwmatio mou.Einai h 4h xronia pou symbainei ayto.Epishs htan h 4h prwtoxronia sthn opoia koimh8ika apo ths 10 giati den h8ela n akousw ths krayges xaras twn gyro.Eimai monos.3erw oti ey8ynomai se terastio meros giayto.Epihs 3erw oti den eimai o monos pou den ais8anete apla monos,alla einai monos.Opote 8a h8ela allous monous na mou apanthsoun kai isws me ayto na mas dw8ei mia eykairia na kanoume kapoio mprostino bhma.Isws ayrio na mhn eimaste pia monoi.Isws ayrio na mhn aus8anomai pia kenos.8elw na eyxarhsthsw osous 8a afierwsoun twn xrono tous wste na diabasoun thn anor8ografh mou prospa8eia na anapth3w kapoiou eidous epikoinwnia me paromoia atoma.8a h8ela n diabasw kapoia apanthsh pou isws me kinisei mprosta.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Επειδη δεν διαβαζεται με τιποτα....


    Ζητω συγγνώμη για την έλλειψη ελληνικών χαρακτήρων.Επίσης για τα ορθογραφικά λάθη.Είμαι πια 25.Από τα 17 άρχισα να έχω διαφορα ψυχολογικά προβλήματα τα οποια συμπεριλαμβάνουν αγοραφοβία κάποιου βαθμού,άγχος και ανασφάλεια.Αυτά με έχουν οδηγήσει στο να ζω μέσω των games.Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ονομάσει αυτό το πράγμα ζωή.
    Αλλα μέσα σε αυτά τα 8 χρονια το μεγαλύτερο διάστημα το περνάω μπροστά σε ένα pc.Κάποιες φορες ανά 2-3 μήνες βγαίνω να 'διασκεδάσω και μιας και(από τι μου λένε κάποια άτομα τα οποια μέχρι προ ολίγου είχαν κάποιου είδους επαφή μαζί μου μέσω internet η μέσω τηλεφώνου,με γνώριζαν από το σχολειό και "γιαυτο" συνέχισαν να prospa8kun να με επαναφέρουν στην'πραγματικότητα)είμαι αρκετά εμφανίσιμος και έχω κάποιου είδος χιούμορ,έχω τη ευκαιρία να αναπτύξω κάποιου είδους σχέση με το αντίθετο φίλο.Αλλα είτε είναι απλό σεξ είτε είναι προσπάθεια από τη κοπέλα να αναπτύξουμε μια πιο σοβαρή σχέση,εγώ απλά ξαναγυρνάω μπροστά στο pc.Και τώρα πια μετά από τόσα χρονια κλεισμένος μέσα σε ένα δωμάτιο,με μονη επαφή με των έξω κόσμο την δουλειά μου,η οποια τώρα πια στην ελλάδα όπως όλοι γνωρίζουμε είναι ελαχιστη και σε μη τακτά διαστήματα και με της εξόδους 'διασκεδάσεις'στης οποιες δη διασκεδάζω πραγματικά απλά γίνονται μηχανικά γιατί, ... , δη ξέρω γιατί...Ίσως προσπαθώ να βρω κάποιο νόημα σε όλο αυτό το μπάχαλο.Ίσως ζηλεύω όλους αυτούς τους happy go lucky που ότι και να τους συμβαίνει απλά συνεχίζουν μπροστά.Δεν ξέρω πραγματικά καν γιατί βγαίνω.Νιώθω τόσο ασήμαντος στο σύνολο που δεν βρίσκω κάποιο νόημα να προσπαθώ για τίποτα.Τώρα έχω να βγω από των μάρτιο να 'διασκεδάσω.
    Επίσης έχω σταματήσει να μιλάω με τους τελευταίους λακωνικούς φίλους.Τους ονομάζω λακωνικούς γιατί ξεπέρασαν για ένα τεράστιο χρονικό διάστημα την αρνητικότητα μου και πάντα προσπαθούσαν να μου προσφέρουν μια θετική όψη αυτού που ονομάζω εγώ μπάχαλο με ευγενικά λόγια*Επίσης από τα 17 άρχισα να skefpomai την αυτοκτονία σαν μια λύση όλων των προβλημάτων.Αρχικά κάπως χαλαρά,αργότερα σε μια καθημερινή βάση,είναι μέρος του προγράμματος.ξυπνάω,σκέφτο μαι έναν τρόπο αυτοκτονίας,παίζω λίγο,τρώω,βλέπω μια ταινία,ξαναγυρνάω στο game,κοιμάμαι.Κρύες φορες που έχω δουλειά μοιράζω ψεύτικα χαμογελα κατά την διάρκεια της εξόδου μου γιατί έχω την άποψη ότι δεν χρειάζεται να μοιραστώ την μαυρίλα μου.Εδώ όμως είναι διαφορετικά.Είμαι απρόσωπος.Εξάλλου δεν περιμένω κάποιων να ενδιαφερθεί πραγματικά για όσα λέω.Στην τελική όλοι έχουμε τα προσωπικά μας προβλήματα που πάντα είναι ανωτερα των άλλων και δεν μας επιτρέπουν να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει γύρο μας.Δεν ακούμε της κραυγές γύρο.Ακούμε μονο την δικη μας εσωτερική κραυγή γιατί αυτή μας πονάει περισσότερο από κάθε τι άλλο.Ίσως αυτό να ισχύει μονο για μένα και ίσως να είμαι ο μοναδικός εγωιστής στον κόσμο.
    Αλλα δεν το πιστεύω.Ας γυρίσω πάλι στόαρχικόθέμα και ας αφήσω τη φιλοσοφία μου στην άκρη.Πέρασα πάλι τα γενέθλια μου μονος.Μέσα στο δωμάτιο μου.Είναι η τέταρτη χρονια που συμβαίνει αυτό.
    Επίσης ήταν η τέταρτη πρωτοχρονιά στην οποια κοιμήθηκα από της 10 γιατί δεν ήθελα η ακούσω της κραυγές χαράς των γύρο.
    Είμαι μονος.ξέρω ότι ευθύνομαι σε τεράστιο μέρος "γιαυτο".Epihs ξέρω ότι δεν είμαι ο μονος που δεν αισθάνεται απλά μονος,αλλα είναι μονος.Οποτε θα ήθελα άλλους μόνους να μου απαντήσουν και ίσως με αυτό να μας δοθεί μια ευκαιρία να κάνουμε κάποιο μπροστινό βήμα.
    Ίσως αύριο να μην είμαστε πια μονοι.Ίσως αύριο να μην aus8anomai πια κενός.θέλω να ευχαριστήσω όσους θα αφιερώσουν των χρόνο τους ώστε να διαβάσουν την ανορθόγραφη μου προσπάθεια να αναπτύξω κάποιου είδους επικοινωνία με παρόμοια άτομα.θα ήθελα η διαβάσω κάποια απάντηση που ίσως με κινήσει μπροστά.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ζητω συγνωμη για την ελλειψη Ελληνικων χαρακτηρων.Επισης για τα ορθογραφικα λαθη,ειμαι πια 25 απο τα 17 αρχισα να εχω διαφορα ψυχολογικα προβληματα τα οποια συμπεριλαμβανουν αγοραφοβια καποιου βαθμου,αγχος και ανασφαλεια.
    Αυτα με εχουν οδηγησει στο να ζω μεσω των games.Δεν ξερω αν μπορει καποιος να ονομασει αυτο το πραγμα ζωη.Αλλα μεσα σε αυτα τα 8 χρονια το μεγαλυτερο διαστημα το περναω μπροστα σε ενα pc.
    Kαποιες φορες ανα 2-3 μηνες βγαινω να "διασκεδασω" και μιας και (απο οτι μου λενε καποια ατομα τα οποια μεχρι προ ολιγου ειχαν καποιου ειδους επαφη μαζι μου με σω ιντερνετ ή μεσω τηλεφωνου με γνωριζαν απο το σχολειο και γι'αυτο συνεχισαν να προσπαθουν να με επαναφερουν στην πραγματικοτητα)ειμαι αρκετα εμφανισημος και εχω καποιου ειδος χιουμορ,εχω την ευκαιρια να αναπτυξω καποιου ειδους σχεση με το αντιθετο φυλο.
    Αλλα ειτε ειναι απλως σεξ,ειτε ειναι προσπαθεια απο την κοπελα να αναπτυξουμε μια πιο σοβαρη σχεση,εγω απλα ξαναγυρναω στο pc.Kαι τωρα πια μετα απο τοσα χρονια κλεισμενος σε ενα δωματιο,με μονη επαφη με τον εξω κοσμο την δουλεια μου,η οποια τωρα πια στην Ελλαδα οπως ολοι γνωριζουμε ειναι ελαχιστη και σε μη τακτα διαστηματα και με τις εξοδους "διασκεδασεις"
    στις οποιες δεν διασκεδαζω πραγματικα..Απλα γινονται μηχανικα γιατι..Δεν ξερω γιατι..
    Ισως προσπαθω να βρω νοημα σε ολο αυτο το μπαχαλο.Ισως ζηλευω αυτους τους happy go lucky που οτι και να τους συμβαινει απλα συνεχιζουν μπροστα.
    Δεν ξερω πραγματικα καν γιατι βγαινω.Νιωθω τοσο ασημαντος στο συνολο που δεν βρισκω νοημα να προσπαθω για τιποτα.
    Τωρα εχω να βγω απο τον Μαρτιο να διασκεδασω.Επισης εχω σταματησει να μιλαω με τους τελευταιους λακωνικους φιλους.Τους ονομαζω λακωνικους γιατι ξεπερασαν για ενα τεραστιο χρονικο διαστημα την αρνητικοτητα μου και παντα προσπαθουσαν να μου προσφερουν μια θετικη οψη αυτου που ονομαζω εγω "μπαχαλο" με ευγενικα λογια.
    Επισης απο τα 17 αρχισαν να
    σκεφτομαι την αυτοκτονια σαν μια λυση ολων των προβληματων..Αρχικα καπως χαλαρα,αργοτερα σε μια καθημερινη βαση,ειναι μερος του προγραμματος..Ξυπναω σκεφτομαι εναν τροπο αυτοκτονιας,παιζω λιγο,τρωω,βλεπω μια ταινια,ξαναγυρναω στο game,κοιμαμαι.
    Καποιες φορες που εχω δουλεια μοιραζω ψευτικα χαμογελα κατα την διαρκεια της εξοδου μου γιατι εχω την αποψη οτι δεν χρειαζεται να μοιραστω την μαυριλα μου.
    Εδω ομως ειναι διαφορετικα.Ειμαι απροσωπος,εξαλλου δεν περιμενω κανεναν να ενδιαφερθει για οσα λεω.Στην τελικη ολοι εχουμε τα προσωπικα μας προβληματα που παντα ειναι
    ανωτερα των αλλων και δεν μας επιτρεπουν να δουμε τι πραγματικα συμβαινει γυρω μας.
    Δεν ακουμε τις κραυγες γυρω..Ακουμε μονο την δικη μας ςσωτερικη κραυγη γιατι αυτη μας ποναει περισσοτερο απο καθε τι αλλο.
    Ισως αυτο να ισχυει μονο για εμενα και ισως να ειμαι ο μοναδικος εγωιστης στον κοσμο.Αλλα δεν το πιστευω.Ας γυρισω παλι στο αρχικο θεμα και ας αφησω την φιλοσοφια μου στην ακρη..
    Περασα παλι τα γενεθλια μου μονος μεσα στο δωματιο μου.Ειναι η 4η χρονια που συμβαινει αυτο.
    Επισης ηταν η 4η πρωτοχρονια στην οποια κοιμηθηκα απο τις 10 γιατι δεν ηθελα να ακουσω τις κραυγες χαρας των γυρω.Ειμαι μονος,ξερω οτι ευθυνομαι σε τεραστιο μερος γι'αυτο. και ισως με αυτο να μας δοθει μια ευκαιρια να κανουμε καποιο μπροστινο βημα.
    Ισως αυριο να μην ειμαστε πια μονοι..Ισως αυριο να μην αισθανομαι πια κενος..Θελω να ευχαριστησω οσους θα αφιερωσουν τον χρονο τους ωστε να διαβασουν την ανορθογραφη μου προσπαθεια να αναπτυξω καποιου ειδους επικοινωνια με παρομοια ατομα.Θα ηθελα να διαβασω καποια παντηση που ισως με κινησει μπροστα.
    Επισης ξερω οτι δεν ειμαι ο μονος που αισθανεται απλα μονος,αλλα ειναι μονος.Οποτε θα ηθελα αλλους μονους να μου απαντησουν


    Στο αντεγραψα στα γρηγορα με Ελληνικους χαρακτηρες και καμια παραγραφο για να μπορεσει να διαβαστει πιο ευκολα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Thx gia thn metafrash keimenou.Xrhsimopoiw linux(ubuntu 3.2)kai mias kai to alt+shift den leitourgei kai eimai kai moggolo oswn afora otidhpote allo pera apo games dn exw brei pws mporw na kanw thn enalagh apo english-ellhnika.Thx kai syggnwmh gia thn talaipwria.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σιχαμενο Keep μου βγηκαν τα χερια για να με προλαβεις??? :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    Thx gia thn metafrash keimenou.Xrhsimopoiw linux(ubuntu 3.2)kai mias kai to alt+shift den leitourgei kai eimai kai moggolo oswn afora otidhpote allo pera apo games dn exw brei pws mporw na kanw thn enalagh apo english-ellhnika.Thx kai syggnwmh gia thn talaipwria.
    Aπενεργοποιησε το Autologin και ως δια μαγειας θα αρχισει να λειτουργει το alt shift (αρκει να το επιλεξεις ως συντομευση για αλλαγη γλωσσας.)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Aντρεα θα ηθελα να σε ρωτησω που ακριβως εντοπιζεις το προβλημα?
    Στο οτι εχεις μαλλον μια εξαρτηση απο τα παιχνιδια ή στο οτι δεν εισαι τοσο κοινωνικος?
    Last edited by betelgeuse; 06-07-2013 at 07:25.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Σιχαμενο Keep μου βγηκαν τα χερια για να με προλαβεις??? :P

    Εαν τα εκανες με το χερι ειναι αξιοθαυμαστο.

    Για μετατροπη greeklish σε ελληνικα:
    http://services.innoetics.com/greeklish/ δεν ειναι τελειο αλλα κανει δουλεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Έχω μια τεραστια εξάρτηση από τα παιχνίδια μιας και δεν είμαι κοινωνικός.Το θέμα είναι ότι οποτε είμαι έξω δεν αισθάνομαι καθόλου άνετα.Mε στρεσάρει το οποιο περιβάλλον εκτος σπιτιού γιατί αισθάνομαι σαν τη μύγα μεστό gala και συμπεριφέρομαι σαν goofy.Ενώ τα games μου προσφέρουν μια εύκολη και απρόσωπη κοινωνική επαφή όπου αισθάνομαι άνετα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Διάβασα τα όλα όσα έγραψες,όχι με τα greeklish βέβαια γιατί μου βγήκαν τα μάτια.
    δεν πιστεύω πως έχεις σοβαρό πρόβλημα.απλώς πρέπει να δεις τα θετικά και τα αρνητικά του να κάθεσαι μέσα και να λιώνεις στον υπολογιστή από το να βγαίνεις έξω.
    γράψε μιά λίστα με τα θετικά του να βγαίνεις-να ασχολείσαι με άλλα πράγματα που μέχρι τώρα δεν έκανες και τα αρνητικά της περίπτωσης αυτής.
    πρέπει να δεις ότι αυτός ο τρόπος ζωής δε σε βοηθάει,και θα τρελαθείς αν το συνεχίσεις,η σκέψη σου πάει τόσο μακριά που σκέφτηκες ακόμη και την αυτοκτονία.
    το πολύ μέσα-μέσα,σε κλειστό χώρο,μας κάνει κακό στη σκέψη.Βγες έξω,μίλα στον κόσμο,πήγαινε να πιεις ένα καφέ,είσαι πολύ νέος και χαραμίζεις τα καλύτερά σου χρόνια.
    αν είναι μιά φάση της ηλικίας,και μετά από χρόνια θυμάσαι τον εαυτό σου και τη συμπεριφορά σου,θα λες,καλύτερα να έβγαινα τότε και να μην καθόμουν μέσα.
    μιά συνήθεια για να εδραιωθεί σε μας κάνει 28μέρες,έτσι έχω διαβάσει.Άρα,αν αρχίσεις να κάνεις πράγματα που ποτέ δεν έκανες μέχρι τώρα και σ'αυτά που δεν βρίσκεις νόημα,ίσως με τον καιρό να βρεις νόημα και να σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο και ευτυχισμένο.ξεκίνα να κάνεις κάτι που δε σου αρέσει.κάνε αυτό που κάνουν οι άλλοι για να δεις αν θα πιάσει και σε σενα.
    κανε αυτό για 1 μήνα.δηλαδή κλείσε τον υπολογιστή,βγες έξω,βρες μιά ασχολία,γνώρισε καινούργια άτομα,πήγαινε για τρέξιμο κάθε πρωί...κάνε όλα αυτά και μετά από ένα μήνα (συνεχούς προσπάθειας) η ζωή σου θα έχει γίνει καλύτερη και θα είσαι πιο αισιόδοξος.Πρέπει να προσπαθήσουμε για κάτι και να του δώσουμε νόημα.αν δεν του δώσεις σημασία δε θα μάθεις ποτέ αν σου ταίριαζε.μόνο στη σκέψη 'αυτό το βαριέμαι ή δεν μου πάει' δε θα μάθαινες ποτέ την αλήθεια.άρα ξεκίνα αυτό και θα καταπολεμήσεις και όλες τις φοβίες και τα άγχη σου που πηγάζουν από τη κακή διάθεση του 'μέσα'

  11. #11
    Φίλε μου Ανδρέα όπως αναφέρεις κι εσύ ο ίδιος, έχεις εξάρτηση στα βίντεοπαιχνίδια. Όπως όλοι οι άνθρωποι έτσι κι εσύ έχεις την ανάγκη να κοινωνικοποιηθείς, αλλά προφανώς δεν το έχεις κάνει στον βαθμό που θα ήθελες λόγω της εξάρτησής σου. Η πολύωρη και συνεχής χρήση υπολογιστή μπορεί να δημιουργήσει αντικοινωνικές συμπεριφορές, κακή διάθεση, διαταραχές στον ύπνο. Θεωρώ και είναι φανερό απ' όσα γράφεις ότι χρειάζεσαι άμεση επαγγελματική βοήθεια. Σε όλους μπορεί να συμβεί. Δράσε άμεσα μόνος σου αλλά και με την βοήθεια των φίλων και συγγενών σου και σύντομα θα δεις αποτελέσματα
    Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω για να χαράξεις την πορεία της απεξάρτησής σου.

    http://www.mazi.org.gr/%CE%A7%CF%81%...BD%CE%B5%CF%84

    http://www.kethea.gr/FAQ/tabid/72/la...D=23&AFMID=524

    http://www.youtube.com/watch?v=S_kojANfaGU >>>Ντοκιμαντέρ της ΝΕΤ για τον εθισμό στα video games (3 βίντεο, το διπλανό είναι το 1ο)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί σε μεγάλο μάστορα φονιά. Έχει φτάσει πλέον να υποδουλώνει γενιές ολόκληρες με τη διαπλοκή της με άλλους εξουσιαστικούς μηχανισμούς, δεν ξέρω πού θα πάει αυτό για να το δει καθαρά ο περισσότερος κόσμος, αλλά ίσως και να μην το δει ποτέ. Mπορεί να συνεχίσει μέχρι το χείλος της αβύσσου να βρίσκει πάντα ομορφότερη την εξευγενισμένη όψη του κόσμου με την "πρόοδο" του πολιτισμού. Δεν ξέρω τι να σου γράψω, γιατί παρατηρώ γύρω μου να εξαρτώνται όλο και περισσότερο άτομα από την εικονική πραγματικότητα και τα ολογράμματα της ζωής. Νομίζω πως είμαστε όλοι ξένοι και πως το να νιώθεις ξένος δεν είναι παρά το αναμενόμενο. Great help, I know.:P
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ανδρέα καλωσήρθες στο φόρουμ!

    Και γω ήμουν σαν και σένα καθ'όλη τη διάρκεια της σχολικής μου ζωής. Τότε δεν
    υπήρχε παιχνίδι που να μην το είχα τερματίσει ή έστω να παίξω το ντέμο, ενώ και
    η στίβα των pc master είχε φτάσει το ταβάνι! Τώρα το έχω κόψει γιατί με αγχώνει.

    Επίσης, γνωρίζω παιδιά κυρίως απ'την πλευρά του αδελφού μου, καθόλα κοινωνικά
    τα οποία έμπλεξαν με το wow και από τότε δεν τα είδε ξανά ακτίνα ήλιου...
    είναι κάπως έτσι: το καις στο παιχνίδι -> βγαίνεις έξω και έχεις ξεσυνηθίσει οπότε
    περνάς άσχημα -> επιστρέφεις στο παιχνίδι (φαύλος κύκλος)

    Νομίζω το δυσκολότερο βήμα για την επανακοινωνικοποίηση είναι ότι όλοι όσοι
    "το έχουν χάσει" δεν έχουν μια αρένα για να εξασκηθούν μαζί με άλλους που θα
    είναι στο επίπεδό τους και άρα κατανοητικοί, αλλά αναγκάζονται να συμμετέχουν
    σε παρέες που είναι ήδη χαρούμενες και να φέρονται ψεύτικα.

    Τέσπα, θες λίγο να περιγράψεις τους λόγους που νιώθεις άβολα έξω; Δηλαδή τι
    σκέφτεσαι (γιατί όλα ξεκινάνε από σκέψεις)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Η αλήθεια είναι οτι για να ξεκολλήσεις απο τα games κ γενικά το pc πρέπει να πιεστείς!
    Είναι δύσκολο.
    Δε ξέρω υπάρχει κατι που να σου αρέσει εκτός pc? Πχ. αν πάρεις καποιο κατοικίδιο? γατάκι? σκυλάκι?.. που έστω στην αρχή να σου κεντρίσει κάπως το ενδιαφέρον.
    Θα έλεγα σκυλάκι παρόλο που έχω γάτες και μ'αρέσουν οι γάτες, γιατί με το σκυλάκι θα χρειάζεται να το βγάζεις βόλτα, οπότε αναγκαστικά θα βγαίνεις λίγο έξω έστω και μόνος.
    Γενικά εγώ θα σου πρότεινα αυτό ή να κάνεις καμια βόλτα με ποδήλατο, αν εχεις.
    Κάτι που θα σε κανει να νιώσεις εσύ καλά! και όχι να πιεστείς να βγείς σε ενα καφέ και να νιώθεις άβολα και να θες να φύγεις με το που εκατσες!
    Ξέρω οτι αυτά που προτείνω είναι βαρετά και πάλι μόνος σου θα βγείς έξω, αλλά εγώ προσωπικά αν είμαι σε τετοια φάση ποτέ δε προτιμώ να "παω γυμναστηριο για να γνωρίσω κόσμο"
    που λένε όλοι. Είναι ότι χειρότερο για εναν ανθρωπο που ειναι κλεισμενος στο pc/game του να βγεί και να παει γυμναστήριο κλαμπ κλπ.
    Εγώ δε παω σε τετοια μέρη (καφε/μπαρ/κλπ) δε μ'αρεσουν και δε θα μαρεσουν ποτέ! Εϊναι όλα μια προσποίηση και δν θεωρώ οτι εχω πρόβλημα που δε παω σε τετοια μέρη! Και όσους δε πανε δλδ.
    Επίσης πιστεύω πως μια σχέση θα σε εκανε να ξεκολήσεις λίγο απτο pc, αν και καπου πιο πανω ειπες πως δε θελεις σοβαρή σχέση? Δε ξερω τι εννοείς σοβαρή. Γενικά έστω και μεσω ιντερνετ, δν εχεις καμια κοπελα που να σε ενδιαφέρει? Γιατί μιας και είσαι συνεχεια μεσα φανταζομαι θα μιλάς με καποιους μεσω πισί.


    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    είναι κάπως έτσι: το καις στο παιχνίδι -> βγαίνεις έξω και έχεις ξεσυνηθίσει οπότε
    περνάς άσχημα -> επιστρέφεις στο παιχνίδι (φαύλος κύκλος)
    Παρόλο που δν είμαι πολύ καμένη στα παιχνίδια το έχω νιώσει αυτό στη ζωή μου, απλά στο παιχνίδι γενικά βάζω το pc.
    Το περιέγραψες σε δυο γραμες πολύ καλά.
    Τώρα όμως δν είμαι σε αυτή τη φάση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Γιατί, αν η κοινωνία πιέζει διαρκώς το άτομο να εκπληρώσει ρόλους που δε διάλεξε, ταυτότητες που δεν επέλεξε ποτέ του, θέσεις που δεν είναι δικές του αλλά χαρακτηριστικά απαραίτητα για τη Μηχανή, να φταίει το άτομο όταν επαναστατήσει βρίσκοντας έναν extreme τρόπο εκδήλωσης του ρήγματος, το φταίξιμο να πέφτει στη μονάδα, που "πρέπει" να κοινωνικοποιηθεί,
    "πρέπει" να το επιθυμεί, "πρέπει" να νιώθει άσχημα και χάλια σώνει και καλά? Αυτός ο όρος χαρακτηρίζει την υγιή απόσυρση ατόμων που δεν εντάσσονται σε ένα άρρωστο, φιλόδοξο, σαρκοφάγο σύστημα, που τα διατάσσει να πετύχουν, τα σπρώχνει βίαια να ενταχθούν σε εξοντωτικούς ρυθμούς μιας υποτίθεται ζωής, και όταν δεν το κάνουν, από πάνω τους κοτσάρει και την ταμπελίτσα άρρωστα τα καημενούλια. Η κοινωνία είναι άρρωστη, όχι όποιος της αντιστέκεται.

    Ανδρέα, μελέτησε περισσότερο το hikikomori, όχι με το βάρος πια να πέφτει στο άρρωστο υποκείμενο που περνάει στη σάρκα του την κοινωνική ασθένεια δημιουργώντας στην ουσία αντισώματα και γενόμενο το ίδιο η εικόνα της άρνησης στην εκβιαστική συμμετοχή, αλλά στην κριτική στην ίδια την κοινωνία. Έτσι θα αποφύγεις αυτό που τώρα κάνεις, αν το θες, δλδ να σε δικάζεις και να σε βρίσκεις ελλατωματικό και λειψό.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Polu endiaferon gia osous skeftonte autoktonia... !
    By Molostroi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 19-12-2012, 04:15
  2. Hikikomori/Taijin Kyofusho
    By RainAndWind in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-04-2011, 15:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •