αρνητικα συμτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    αρνητικα συμτωματα

    γεια σας, εχω ψυχωση εδω και 6 χρονια παιρνω φαρμακα και τα θετικα συμτωματα δηλαδη οι φωνες και οι παραισθησεις μου περασαν αμμεσως . αλλα βασανιζομαι απο αρνητικα συμτωματα δηλαδη δεν μιλαω πολυ και ειμαι απαθης με χαμηλη ενεργητικοτητα , ειναι καποιος αλλος να εχει τα ιδια συμτωματα και τι κανει ;εγω με τα αρνητικα δεν αντεχω αλλο και δεν βλεπω και θεραπεια ,
    να περασεται ενα καλο καλοκαιρι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως εχεις μοναξιες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δυσκολη ερωτηση nikopoul.

    Βασικα δεν νομιζω να υπαρχει κατι απλο που μπορεις να κανεις. Υπαρχουν πραγματα που σε "παθιαζουν' να ασχοληθεις? Ενασχολησεις, πολλες ενασχολησεις και διαρκης προσπαθεια.

    Δουλευεις? Εαν δουλευες για παραδειγμα θα χες ενα οκταωρο γεματο με προσπαθεια και εμπειριες που θα μπορουσες να μεταφερεις σε μια συζητηση , αν καταλαβαινεις τι εννοω.

    Σπουδαζεις? Εχεις φιλους? Εχεις σχεση?

    Ακομα και εαν ολες οι απαντησεις ειναι αρνητικες , μη φοβου. Ψαξε για πραγματα που σου αρεσουν να κανεις και προσπαθησε να γεμιζεις την μερα σου οσο μπορεις , εμπειριες οσο περισσοτερες εμπειριες μπορεις.
    Να ξερεις οτι 6 χρονια δεν ειναι και πολλα , αναλογα και το ατομο. Εμενα μου πηρε πολυ περισσοτερα χρονια ωστε να βρω σε ικανοποιητικο βαθμο τον εαυτο μου και να πω ναι ειμαι "σχετικα" ικανοποιημενος.

    Και νομιζω οτι τα καλυτερα επονται , παρολη την οικονομικη κριση και το θολο πεδιο που διαμορφωνεται (τουλαχιστον εμενα με χτυπησε πολυ γερα αυτη η κριση).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δυσκολη ερωτηση nikopoul.

    Βασικα δεν νομιζω να υπαρχει κατι απλο που μπορεις να κανεις. Υπαρχουν πραγματα που σε "παθιαζουν' να ασχοληθεις? Ενασχολησεις, πολλες ενασχολησεις και διαρκης προσπαθεια.

    Δουλευεις? Εαν δουλευες για παραδειγμα θα χες ενα οκταωρο γεματο με προσπαθεια και εμπειριες που θα μπορουσες να μεταφερεις σε μια συζητηση , αν καταλαβαινεις τι εννοω.

    Σπουδαζεις? Εχεις φιλους? Εχεις σχεση?

    Ακομα και εαν ολες οι απαντησεις ειναι αρνητικες , μη φοβου. Ψαξε για πραγματα που σου αρεσουν να κανεις και προσπαθησε να γεμιζεις την μερα σου οσο μπορεις , εμπειριες οσο περισσοτερες εμπειριες μπορεις.
    Να ξερεις οτι 6 χρονια δεν ειναι και πολλα , αναλογα και το ατομο. Εμενα μου πηρε πολυ περισσοτερα χρονια ωστε να βρω σε ικανοποιητικο βαθμο τον εαυτο μου και να πω ναι ειμαι "σχετικα" ικανοποιημενος.

    Και νομιζω οτι τα καλυτερα επονται , παρολη την οικονομικη κριση και το θολο πεδιο που διαμορφωνεται (τουλαχιστον εμενα με χτυπησε πολυ γερα αυτη η κριση).
    ευχαριστω για τη απαντηση , θα ηθελα να σε ρωτησω εσυ απο ποια σταδια περασες και ποσο χρονο σου πηρε και αν δεν τα καταφερνες στις κοινωνικες σχεσεις , δηλαδη δεν μιλαγες λιγο και δεν ησουν απαθης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ευχαριστω για τη απαντηση , θα ηθελα να σε ρωτησω εσυ απο ποια σταδια περασες και ποσο χρονο σου πηρε και αν δεν τα καταφερνες στις κοινωνικες σχεσεις , δηλαδη δεν μιλαγες λιγο και δεν ησουν απαθης


    Ειμαι κλειστος ως χαρακτηρας εκ φυσεως , σε σπανιες περιοδους ημουν ανοικτος οπως οταν ημουν φοιτητης. Ειμαι οκ με τον εαυτο μου ομως , ως ειναι. Μην πεφτεις και στην παγιδα να συγκρινεις ατομα επειδη εχουν απλως την ιδια ασθενεια ε?

    Χαρακτηρας με χαρακτηρα εχουν τεραστια διαφορα , απλως εχουν μια κοινη νοσο. Ναι μου πηρε πολλα χρονια, να ορθοποδησω και να εχω καλη ποιοτητα ζωης , αλλα δεν μπορω να πω και την ιστορια της ζωης μου, ουτε μπορω να σκεφτω αρνητικα οπως σκεφτομουν παλια , μιας και ειμαι σε ενα διαφορετικο σταδιο τωρα , οποτε οι περιγραφες μαλλον θα αποτυχαιναν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ευχαριστουμε και καλο καλοκαιρι να περασεις κι εσυ και ολοι! :)
    Τωρα για αυτο που ρωτας, οντως η ψυχωση δημιουργει αρνητικα συμπτωματα, τα οποια συνηθως ειναι πιο δυσκολα στη διαχειριση τους απ ο,τι τα θετικα, αλλα προσπαθησε κι εσυ να βαλεις το λιθαρακι σου!
    Θελω να πω, βρες δραστηριοτητες, νεες παρεες, κοινωνικοποιησου, ξεκινα καποιο χομπυ, γραψου σε εναν συλλογο, πηγαινε μια βολτα ακομα κι αν εισαι χαλια και απαθης, εστω λιγο οσο μπορεις.. σημερα 50 μετρα, αυριο 100, μεθαυριο 1000..
    Και οπως λεει και ενα αγαπημενο μου ρητο, ''κι ενας δρομος 1000 μετρων ξεκιναει με ενα βημα''.
    Μην τα παρατας. καλη δυναμη :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Αρνητικά συναισθήματα
    By deladrian in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-2013, 07:05
  2. αρνητικά συμτώματα στην ψύχωση
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-04-2012, 16:42
  3. περίεργα συμτώματα...
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2011, 17:25
  4. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 20:13
  5. ΨΥΧOΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-07-2005, 14:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •