είναι η σχιζοφρένεια πρόβλημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    favvel
    Guest

    είναι η σχιζοφρένεια πρόβλημα?

    παιδιά γεια σας πάλι..έχω μια άλλη απορία τώρα..
    μήπως το σύμπτωμα της σχιζοφρένειας:"αίσθηση παρακολούθησης" δεν είναι πραγματικό σύμπτωμα?
    δλδ μήπως δεν είναι ένα πραγματικό βιολογικό πρόβλημα απλά απορρέει από την ανάγκη του συγκεκριμένου ανθρώπου για προσοχή?δλδ νομίζει ότι όλοι τον παρακολουθούν και ασχολούνται μαζί του για να ικανοποιήσει την ανάγκη που έχει για να τον προσέξουν οι άλλοι και να αισθανθεί σημαντικός??
    κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό να συμβαίνει στον καθένα οπότε δεν θεωρείται σύμπτωμα μιας νόσου??
    εμένα μου φαίνεται πιο λογική αυτή η εξήγηση..
    γιατί ακόμα και τώρα που είμαι φυσιολογική θέλω να αισθάνομαι ότι όλοι ασχολούνται μαζί μου..!!

    ακόμα και οι οπτικές ή ακουστικές ψευδαισθήσεις δεν μου φαίνονται να είναι πρόβλημα απ'τη στιγμή που δίνουν νόημα και ενδιαφέρον στη ζωή του ατόμου.
    μπορεί να φαίνεται ότι λείπει κάποια χημική ουσία απ'τον εγκέφαλο και παρερμηνεύει τον κόσμο ή μπορεί απ'την άλλη να σημαίνουν εξέλιξη του εγκεφάλου του ατόμου και των δυνατοτήτων του..
    γιατί ο κόσμος είναι αυτός που έχουμε μες στο κεφάλι μας και που δημιουργούμε με το μυαλό μας..
    και ο λόγος που κάποιος έχει παραισθήσεις ίσως είναι γιατί τις έχει ανάγκη για να γεμίσει το κενό και τη βαρεμάρα του..
    τώρα αν ο άλλος θέλει να αισθάνεται ότι έχει επικοινωνία με εξωγήινους στον Άρη,αν θέλει να ακούει πουλιά να τιτιβίζουν μέσα σ'ένα τραγούδι,αν θέλει να βλέπει ένα αγαπημένο του πρόσωπο μπροστά του ή τη σκιά του όπου πηγαίνει,αν θέλει να κάνει συσχετισμούς με κάθετί που βλέπει με κάτι άλλο και όλα αυτά τον κάνουν ευτυχισμένο ή γεμίζουν το κενό του στους άλλους περισσεύει η γνώμη περί ασθένειας..
    το μόνο πρόβλημα είναι ότι το άτομο δεν μπορεί να είναι λειτουργικό..γι'αυτό παίρνει και τα φάρμακα..για να λειτουργήσει όπως οι άλλοι και να δει τον κόσμο όπως οι άλλοι..

    Για μένα πρόβλημα δεν είναι η σχιζοφρένεια..αν ήμουνα γιατρός θα άφηνα κάποιον με σχιζοφρένεια να ζήσει στον κόσμο του..
    Για μένα πρόβλημα είναι η κατάθλιψη..σε αυτήν μόνο την περίπτωση θα έπρεπε να δίνονται φάρμακα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειναι προβλημα για σενα που δεν την εχεις και... δεν μπορεις να καταλαβεις και αυτα που διαβαζεις ουσιαστικα. Για οποιον την εχει μπορει ειναι πολλες φορες και θανατηφορα οπως δειχνουν τα ποσοστα , γιατι απλουστατα δεν αντεχει να ζει και να υποφερει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για μένα πρόβλημα δεν είναι η σχιζοφρένεια..αν ήμουνα γιατρός θα άφηνα κάποιον με σχιζοφρένεια να ζήσει στον κόσμο του..


    Εγω εχω ας πουμε ψυχωση , νομιζεις οτι εχω ενα γιατρο πανω απο το κεφαλι μου να μου δινει φαρμακα? Ή οτι με αναγκαζει κανενας να παρω?

    Τα παιρνω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως. Ουτε καποιος γιατρος με χαπακωνει , ουτε καποιος γιατρος με κραταει ζωντανο εαν θελησω ποτε να πω ... τερμα.

    Ισως θα επρεπε να " ακους" περισσοτερο τι λενε αυτοι που πασχουν απο αυτη την ασθενεια , αν σε ενδιαφερει , εκτος εαν νομιζεις οτι ψευδονται ή ειναι εκ φυσεως απλως γκρινιαρηδες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    favvel
    Guest
    Δεν ειναι προβλημα για σενα που δεν την εχεις και... δεν μπορεις να καταλαβεις και αυτα που διαβαζεις ουσιαστικα. Για οποιον την εχει μπορει ειναι πολλες φορες και θανατηφορα οπως δειχνουν τα ποσοστα , γιατι απλουστατα δεν αντεχει να ζει και να υποφερει.
    αυτά που διαβάζω περί της ασθένειας εννοείς?δεν διαβάζω τπτ..
    μήπως εννοείς την κατάθλιψη θανατηφόρα?γιατί έχω περάσει και τα δύο και τη θεωρώ χειρότερη.
    στη σχιζοφρένεια δεν υποφέρεις εσύ τόσο πολύ όσο οι γύρω σου θα έλεγα.είσαι κατακλεισμένος από σκέψεις,ζεις στο δικό σου κόσμο..
    υποφέρεις στο μυαλό αλλά αυτό είναι πρόβλημα για τους άλλους όχι για σένα που είσαι στον κόσμο σου..
    στην κατάθλιψη σου μαυρίζει η ψυχή,έχεις πλάκωμα,δεν βρίσκεις ανακούφιση και ηρεμία πουθενά,υποφέρεις ψυχικά..

    Εγω εχω ας πουμε ψυχωση , νομιζεις οτι εχω ενα γιατρο πανω απο το κεφαλι μου να μου δινει φαρμακα? Ή οτι με αναγκαζει κανενας να παρω?

    Τα παιρνω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως. Ουτε καποιος γιατρος με χαπακωνει , ουτε καποιος γιατρος με κραταει ζωντανο εαν θελησω ποτε να πω ... τερμα.
    Κι όμως αν σε πήγαιναν με το ζόρι σε μια κλινική θα τα έπαιρνες τα φάρμακα όχι από δική σου επιλογή αλλά επειδή θα σε ανάγκαζαν..
    κι αν δεν τα έπαιρνες θα σου έκαναν ένεση..
    Γιατί όταν έχεις ψύχωση συνήθως δε ζητάς εσύ βοήθεια για να γίνεις καλά.Το κρίνουν οι άλλοι αυτό.
    Από μόνος σου θα πας στο γιατρό αν έχεις κατάθλιψη..

    Μπορεί να τα λέω και λάθος αλλά αυτήν την εντύπωση έχω..ίσως και σε κάθε άνθρωπο εμφανίζεται διαφορετικά αυτή η ασθένεια..
    δλδ μπορεί κάποιος να έχει μεν παράξενες ιδέες στο μυαλό του αλλά να υποφέρει και ψυχικά μαζί..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    16
    συμφωνω απολυτα keep_walking. η ψυχωση ειναι φρικη, μαρτυριο, κολαση. και λιγα λεω. ισως δεν υπαρχουν λογια να πεις τι ειναι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    θανατηφορα= αυτοκτονια αυτο εννοω
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    μήπως εννοείς την κατάθλιψη θανατηφόρα?γιατί έχω περάσει και τα δύο και τη θεωρώ χειρότερη.
    στη σχιζοφρένεια δεν υποφέρεις εσύ τόσο πολύ όσο οι γύρω σου θα έλεγα.είσαι κατακλεισμένος από σκέψεις,ζεις στο δικό σου κόσμο..



    Γιατι αυτοκτονουνε τοτε? Στον κοσμο τους ειναι....τι τους χαλαει. Αντε να δω τι αλλο θα διαβασω. Εσυ οταν λες περασες και τα δυο εννοεις περασες σχιζοφρενεια? Τι ειναι γριπη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θα καθισω φυσικα να κανω συγκριση με το καταθλιψη> σχιζοφρενειας ή καταθλιψη< σχιζοφρενεια , γιατι δεν ειναι σοβαρο κατι τετοιο
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    favvel
    Guest
    ναι το κατάλαβα ότι εννοείς αυτοκτονία με το θανατηφόρα..
    ναι σαν γρίπη το πέρασα..ήταν ένα ψυχωσικό επεισόδειο κάτι σαν παρενέργεια λόγω διακοπής φαρμάκων..δλδ αν δεν ήταν τα φάρμακα δεν θα το πάθαινα από μόνη μου..
    μπορεί να έχουν και καταθλιψη μαζί και να υποφέρουνε και ψυχικά γι'αυτό αυτοκτονούνε γιατί το να είναι κάποιος στον κόσμο του δεν σημαίνει ότι υποφέρει κιόλας..
    δε σου είπα να κάνεις σύγκριση με την έννοια ποια ασθένεια είναι πιο βαριά απ'την άλλη..είναι άλλο το'να άλλο τ'άλλο..
    εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι η σχιζοφρένεια είναι μια νοητική πάθηση(αν είναι πάθηση τελικά)ενώ η κατάθλιψη ψυχική..εγώ έτσι νομίζω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι ανυποφορη ασθενεια και δεν ειναι συνηθως ο κοσμος του .... ειναι μια κολαση , τεσπα το διακριση ψυχικη-νοητικη δεν λεει και πολλα , περα του οτι το ενα μαλλον θελει μονο φαρμακα ενω στο αλλο μπορει και να λυθει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχουν αποφανθει ακομα και οι ειδικοι τι ακριβως ειναι οποτε δεν το κανω και εγω....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Ίσως όμως οι ειδικοί και να μην αποφανθούν, γιατί μια άλλη θεωρία, αναφέρει ότι...

    ...δεν υπάρχει ψυχική αρρώστια με την ιατρική έννοια του όρου. Υπάρχει μια κατάσταση κατασκευασμένη από μας.
    Ενας τρόπος συμπεριφοράς που είναι ανεπιθύμητος για μας και χαρακτηρίζεται από μας ως «αρρώστια»,
    με τρόπο αυθαίρετο και αντιεπιστημονικό. Αυτό δεν είναι τυχαίο.
    Είναι μια κοινωνική επιλογή που στοχεύει σε πολλαπλούς στόχους, με πρώτο και σημαντικότερο ανάμεσά τους,
    την απενοχοποίηση μιας άρρωστης κοινωνικής δομής που αναπόδραστα παράγει την αρρώστια...
    http://www.grivas.info/psixiatriki/217-33-1982

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γρίβα, πως το άτομο δεν αρρωσταίνει από μόνο του, αλλά το αρρωσταίνουν οι συνθήκες ζωής, που του επιβάλλονται...

    Κι όσο για την κατάθλιψη:

    http://3.bp.blogspot.com/-LYCwVMX0Ox...400/GIBSON.JPG
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Ίσως όμως οι ειδικοί και να μην αποφανθούν, γιατί μια άλλη θεωρία, αναφέρει ότι...

    ...δεν υπάρχει ψυχική αρρώστια με την ιατρική έννοια του όρου. Υπάρχει μια κατάσταση κατασκευασμένη από μας.
    Ενας τρόπος συμπεριφοράς που είναι ανεπιθύμητος για μας και χαρακτηρίζεται από μας ως «αρρώστια»,
    με τρόπο αυθαίρετο και αντιεπιστημονικό. Αυτό δεν είναι τυχαίο.
    Είναι μια κοινωνική επιλογή που στοχεύει σε πολλαπλούς στόχους, με πρώτο και σημαντικότερο ανάμεσά τους,
    την απενοχοποίηση μιας άρρωστης κοινωνικής δομής που αναπόδραστα παράγει την αρρώστια...
    http://www.grivas.info/psixiatriki/217-33-1982

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γρίβα, πως το άτομο δεν αρρωσταίνει από μόνο του, αλλά το αρρωσταίνουν οι συνθήκες ζωής, που του επιβάλλονται...

    Κι όσο για την κατάθλιψη:

    http://3.bp.blogspot.com/-LYCwVMX0Ox...400/GIBSON.JPG


    Καταρχην αν δεν κανω λαθος ο William Gibson ουδεποτε υπηρξε νομπελιστας. Ειναι συγγραφεας επιστημονικης φαντασιας που ανοιξε ενα καινουριο ειδος στο χωρο , την cyberpunk. Νοβελιστας μπορει:P

    Τωρα εαν ειπε αυτο που εχουν βγαλει ως ρητο , το εψαξα:

    Misattributed[edit]


    • "Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes." — thought to be Gibson's words as a result of Twitter attribution decay, despite repeated disavowals. [1] [2] [3][4]. The source, according to Gibson, is Steven Winterburn [5] [6].
    Τσου λοιπον ουτε αυτο ειπε.

    Τωρα επι της ουσιας , εαν εχεις καταθλιψη ακομα και Αγιοι ανθρωποι να σε περιβαλλουν συνηθως τους θεωρεις μαλακες . ειναι της ασθενειας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Favvel δηλαδη εσυ νομιζεις πως η ψυχωση εχει ως συμπτωμα μονο μια παρανοικη ιδεα?

  15. #15
    favvel
    Guest
    ναι αυτό ακριβώς νομίζω..μιλάω πάντα σύμφωνα με την εμπειρία μου..
    πιστεύω πως όποιος έχει παρανοϊκές ιδέες βρίσκεται σε μία υπερδιέγερση,ασχολείται συνέχεια μ'αυτές,όλη του η ενέργεια διοχετεύεται στις ιδέες του με συνέπεια να μην έχει συμπτώματα όπως βαρεμάρα,ανία,πλήξη-όλα το ίδιο είναι :)-,αίσθημα κενού και ανικανοποίητου όπως έχουνε ο φυσιολογικοί άνθρωποι ή μια συναισθηματική κατάσταση που να τον βαραίνει ώστε να μην έχει όρεξη για τπτ όπως είναι η κατάθλιψη..
    Βέβαια αν υποθέσουμε πως αυτές οι σκέψεις του είναι άρρωστες αυτό θα έχει ως συνέπεια και άρρωστο ψυχισμό δλδ μια ψυχή που πάσχει..
    αλλά αυτό θέλω να καταλάβω..είναι αυτές οι σκέψεις άρρωστες?δλδ πραγματικά πάσχει η ψυχή?ή είναι μια προσπάθεια του νου και της ψυχής να βγει απ'την πραγματικότητα μιας και αυτή είναι η φυσική τάση της ψυχής αφού μέσα στο σώμα και στον υλικό κόσμο το συγκεκριμένο αισθάνεται εγκλωβισμένη και θέλει να καταλάβει και άλλες πραγματικότητες??
    είχαμε μια συζήτηση χθες όπου ένας μας είπε ότι υπάρχουν 14 αν δεν κάνω λάθος παράλληλες διαστάσεις.είναι ο χώρος,ο χρόνος και κάτι άλλες..αν λέει συμβεί μία διάσταση να συμπέσει με μία άλλη τότε είναι που ένα άτομο βιώνει ξέρω γω κάτι που έχει συμβεί ή συμβαίνει σε άλλο χώρο το βιώνει σα να συμβαίνει εκεί που βρίσκεται ή κάτι που έχει συμβεί ή συμβαίνει σε άλλο χρόνο..κι έτσι εξηγούνται οι οπτικοακουστικές ψευδαισθήσεις που μπορεί αν έχει κάποιος..δεν το είπα καλά γιατί δεν το'χω καταλάβει και καλά..

    Απ'την άλλη όταν κάποιος που παίρνει ναρκωτικά έχει κι αυτός ψευδαισθήσεις αυτό σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο επέδρασε η φυτική ουσία στον εγκέφαλό του και άλλαξε τη χημεία του εγκεφάλου του και τις έχει αλλιώς δεν θα τις είχε..Που σημαίνει πως δεν είναι πραγματικές και οφείλονται στην αλλαγή χημικής σύστασης του εγκεφάλου.Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για όλους τους άλλους που έχουν ψευδαισθήσεις χωρίς να πάρουνε ναρκωτικά.Ότι δλδ απλά κάτι δεν πάει καλά με τη χημεία του εγκεφάλου τους και έχουνε αυτές τις ψευδαισθήσεις..ότι δλδ η σχιζοφρένεια είναι πράγματι μία αρρώστεια και δεν είναι μια προσπάθεια να μπει κάποιος σε μια άλλη διάσταση.

    Τώρα συγνώμη που καταπιάνομαι με αυτά τα ζητήματα ενώ δεν ξέρω την τύφλα μου αλλά θέλω να καταλάβω αν υπάρχουν όντως οι παράλληλες διαστάσεις ή είναι δημιουργήματα του νου σε στιγμές που έχει αλλάξει η χημική του σύσταση..:)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 13:15
  2. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 13:43
  3. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 29-12-2011, 23:11
  4. Replies: 9
    Last Post: 17-08-2011, 12:49
  5. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •