ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΧΟΥΣ -ΦΟΒΟΥ -ΠΑΝΙΚΟΥ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by KCTEU View Post
    Ισως τελικα πρεπει να οδηγηθω και εγω εκει....αλλα σκεφτομαι πρεπει να αποκλεισω το παθολογικο ( βλεπε σκληρυνση ) ή να παψω να ασχολουμαι και να απευθυνθω απευθειας σε ψυχολογο?
    Αν υπηρχε κατι σχετικα με σκληρυνση δε θα ειχε εμφανιστει στην αξονικη;;; Αφου ειναι καθαρη. Αν ομως σε κανει να νιωσεις καλυτερα παρε την αξονικη σου και ζητησε μια 2η γνωμη απο καποιο νευρολογο. Και πες του και τους φοβους σου. Εγω ειμαι υπερ της επανεκτιμησης. Κατι παρομοιο βιωνω κι εγω αυτη την εποχη, τι αυτη την εποχη δηλαδη, εδω κι 9 μηνες κι ακρη δεν εχω βγαλει ακομη. Το μοναδικο ευρημα η υπερταση μεχρι στιγμη κι εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα που ανεφερες. Εχω παει κι εγω σε παθολογο, σε ψυχιατρο, σε ψυχολογο γνωσιακης συμπεριφορικης, σε καρδιολογο (σε δυο καρδιολογους για την ακριβεια ο πρωτος δε μου τη βρηκε την υπερταση ο δευτερος μου τη βρηκε -σε εξωτερικα δημοσιου νοσοκομειου- με την εξεταση του holder και με κατατρομαξε κιολας απο τοτε μου εχουν μπει ιδεες και μολις νιωσω αδιαθεσια αμεσως το μυαλο μου παει στην πιεση, δεν μπορω να ησυχασω), σ' ενδοκρινολογο, σε ουρολογο, σε νεφρολογο και 5-6 φορες στα επειγοντα οπου εκτος μιας φορας μονο που ειχα παθει κολικου νεφρου και ουρολοιμωξη δε μου βρηκαν κατι αλλο. Τωρα προκειται να κοιταξω ματια, μετα ορθοπεδικο, ΩΡΛ, γαστρεντερολογο, νευρολογο και τελος μετα, δεν ξαναβλεπω κανεναν αλλο. Παντως τα συμπτωματα συμπτωματα τελευταια εχει μπει και στο δικο μυαλο η σκεψη περι σκληρυνσης μαλιστα πριν απο δυο μερες το κοιταγα οποτε βρηκα πολυ ενδιαφερον το μηνυμα σου
    Last edited by novia35; 09-07-2013 at 01:14.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    21
    Και οσο οι εξετασεις βγαίνουν καθαρές τόσο αρχίζουν να σε αντιμετωπίζουν κάπως...εμένα αυτο με έκανε χειρότερα ώσπου πριν κανά 2βδομαδες εξήγησα με κλάματα στον άντρα μου και την μαμα μου οτι δεν είμαι καλα και δεν το απολάμβανε ούτε το θέλω και νομίζω οτι κατάλαβαν επιτέλους τη σοβαρότητα και με διαβεβαίωσαν οτι θα ειναι δίπλα μου ουσιαστικά σε οποία μορφή θεραπείας θέληση να ακολουθήσω και κάπως ανακουφιστηκα!

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    21
    Στην αξονικη απο οτι έχω διαβάσει η σκλήρυνση δεν δείχνει παρα μονο στην μαγνητική...η αξονικη ειναι για όγκους ανευρισμα και τέτοια.με συγχωρεις την υπέρταση δεν την είχες πάρει χαμπαρι??δεν μέτριοσουν ποτε??

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Τα συμπτωματα που γραφεις μου ειναι πολυ γνωριμα. Ο πονοκεφαλος ειναι καθημερινος, αλλοτε ειναι τασεως δηλαδη αυτο που λεμε σα σφιξιμο κι αλλοτε ειναι μονο στη μια πλευρα την αριστερη, ημικρανια δηλαδη. Αυτη ειναι η χειροτερη γιατι διαρκει ωρες και νιωθω πολλες φορες οτι θα μου ξεκολλησει το ματι. Μουδιασμα στο προσωπο, ζαλαδες, ασταθειες, προβληματα στην οραση, κοιλιακα αλγη, ναυτια, ανορεξια, πονοι στα κοκκαλα, κοπωση, κακη διαθεση, υπερενταση, ανησυχια, να θελω να βαλω τα κλαματα στα καλα καθουμενα. Αυτα βεβαια ειναι συμπτωματα που εχει και η καταθλιψη και η κριση πανικου. Εγω δε θα σου πω το ευκολο.... ειναι ψυχολογικο... γιατι δεν εχω καταφερει να το πω ουτε στον εαυτο μου ακομα. Θα σου πω ψαχτο. Μην το δενεις οτι ειναι κατι οργανικο και δη κακο, απλα ψαχτο καλα πριν καταληξεις στον ψυχοθεραπευτη.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    21
    Αχ ειλικρινα είμαι στα δυο μοιρασμενη...και ώρες ώρες λέω να πα να ...οτι ειναι να γίνει ας γινει

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ποσο ακομα να ψαξει?Αφου ξερεις και εσυ πολυ καλα οτι αυτο δεν εχει σταματημο..Θα ηρεμησει απο τον παθολογο και αυριο θα παει στον νευρολογο επειδη της πεταει το ματι..Γιατι να φαει χρονο και χρημα οταν μιλαει για 14 χρονια κατασταση?Προτιμας δλδ να τρεχει απο ειδικοτητα σε ειδικοτητα και να μην παει σε εναν ωραιοτατο ψυχολογο?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by KCTEU View Post
    Και οσο οι εξετασεις βγαίνουν καθαρές τόσο αρχίζουν να σε αντιμετωπίζουν κάπως...εμένα αυτο με έκανε χειρότερα ώσπου πριν κανά 2βδομαδες εξήγησα με κλάματα στον άντρα μου και την μαμα μου οτι δεν είμαι καλα και δεν το απολάμβανε ούτε το θέλω και νομίζω οτι κατάλαβαν επιτέλους τη σοβαρότητα και με διαβεβαίωσαν οτι θα ειναι δίπλα μου ουσιαστικά σε οποία μορφή θεραπείας θέληση να ακολουθήσω και κάπως ανακουφιστηκα!
    Αχ γλυκια μου να ξερες πσο σε νιωθω;; Ειδικα γι' αυτο που λες για τον περιγυρο, που δε σε πιστευει. Εγω λεω ακου το ενστικτο σου. Εγω οταν ειπα "δε με πιστευετε;; Ωραια, μη με πιστευετε, δε με νοιαζει. Δε θελω τη βοηθεια σας, ουτε τη γνωμη σας, γιατροι δεν ειστε. Εγω νιωθω οτι κατι δεν παει καλα κι οτι κι αν ειναι θα το ψαξω ειτε οργανικο, ειτε ψυχολογικο. Αν δε θελετε να συμμετεχετε μη συμμετεχετε αλλα δε θελω ν' ακουσω και κουβεντα" απελευθερωθηκα. Βεβαια ημουν μονη μου και ειμαι μονη μου σ' ολο αυτο αλλα τι να κανεις;; Απ' το να υποφερεις και να μη σε καταλαβαινουν καλυτερα να το διαχειριστεις μονη σου.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    21
    Οχι εγω θέλω τον άντρα μου δίπλα μου...ειναι το ηρεμιστικο μου!!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by KCTEU View Post
    Στην αξονικη απο οτι έχω διαβάσει η σκλήρυνση δεν δείχνει παρα μονο στην μαγνητική...η αξονικη ειναι για όγκους ανευρισμα και τέτοια.με συγχωρεις την υπέρταση δεν την είχες πάρει χαμπαρι??δεν μέτριοσουν ποτε??
    Σε κατι τυχαιες μετρησεις που ειχα ηταν 12 με 8, σπανιες ομως γιατι δεν ειχα ασχοληθει ποτε. Εκανα κατι νευροπιεσεις οταν ειχα τους πανικους τοτε στα 19 γυρω στο 14 με 10 ειχα κανει ομως και καρδιολογικες και δε με ειχε κατευθυνει κανεις προς τα εκει. Ημουν και μικρη τοτε και δεν τα ψαχνα κι αν περιμενω απ' τους γονεις μου σωθηκα. Ειχα ομως παντα πονοκεφαλους και νευρα πολλα αλλα δεν ειχα ψαχτει γιατι απ' οτι εχω διαβασει η υπερταση ειναι ασυμπτωματικη, δεν την κατακαβαινεις γι' αυτο και καποιος την ανακαλυπτει τυχαια. Αυτο που λενε μου ανεβηκε η πιεση το νιωθω δεν υφισταται και συμβαινει ακριβως το αντιθετο απ' οτι πιστευουμε. Εγω νομιζα οτι η πιεση κανει πονοκεφαλο αλλα το αντιθετο συμβαινει ο πονοκεφαλος η οποιος αλλος σωματικος πονος ανεβαζει την πιεση. Εχω μια ηπιας μορφης υπερταση βεβαια εχω χτυπησει και κατι 18 πανω σε κριση πανικο

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ποσο ακομα να ψαξει?Αφου ξερεις και εσυ πολυ καλα οτι αυτο δεν εχει σταματημο..Θα ηρεμησει απο τον παθολογο και αυριο θα παει στον νευρολογο επειδη της πεταει το ματι..Γιατι να φαει χρονο και χρημα οταν μιλαει για 14 χρονια κατασταση?Προτιμας δλδ να τρεχει απο ειδικοτητα σε ειδικοτητα και να μην παει σε εναν ωραιοτατο ψυχολογο?
    Οχι βεβαια, καθολου δεν το προτιμω γιατι εγω το εχω βιωσει αυτο και μαλιστα προσφατα. Αλλωστε η επιστημη πλεον λεει πως ολες οι σωματικες ασθενειες ειναι ψυχογενεις. Και η σκληρυνση ανηκει στα αυτοανοσα νοσηματα που σημαινει οτι κανεις δε γνωριζει ποιο ειναι το αιτιο. Αλλα θεωρω οτι για να κανει μια σωστη αγωγη θα πρεπει να εχει ενα προσφατο ιατρικο ιστορικο.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν μιλησε κανεις για φαρμακα,αυτο ειναι δικη της αποφαση και σκληρυνση κατα πλακας δεν εχει..Μην την τρελενουμε παραπανω την κοπελα ειναι κριμα.Καλο βραδυ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Δεν μιλησε κανεις για φαρμακα,αυτο ειναι δικη της αποφαση και σκληρυνση κατα πλακας δεν εχει..Μην την τρελενουμε παραπανω την κοπελα ειναι κριμα.Καλο βραδυ.
    Μα δεν ειπα αυτο. Δεν ειπα οτι εχει. Δεν ειμαι γιατρος να κανω διαγνωση. Αυτο που ειπα ειναι οτι το κομματι το ψυχολογικο παιζει σημαντικο ρολο ετσι κι αλλιως. Αν απευθυνθει σε ψυχιατρο θα της συνταγογραφησει σιγουρα, γιατι παντα συνταγογραφουν. Αν απευθυνθει σε ψυχολογο οχι. Εκεινη θα το κρινει. Καθε περιπτωση δεν ειναι ιδια. Αποψεις καταθετουμε εδω. Καλο βραδυ.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    21
    Εκλεισα τελικα ραντεβού την Πέμπτη σε άλλο νευρολόγο με την προσδοκία να ειναι το τελευταίο και η λύση του προβλήματος !!!!ευχομσι να ειναι ολα μεσα στο μυαλό μου γιατι έχω και ενα παιδάκι να μεγάλωσω....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by KCTEU View Post
    Εκλεισα τελικα ραντεβού την Πέμπτη σε άλλο νευρολόγο με την προσδοκία να ειναι το τελευταίο και η λύση του προβλήματος !!!!ευχομσι να ειναι ολα μεσα στο μυαλό μου γιατι έχω και ενα παιδάκι να μεγάλωσω....
    Ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις. Συζητησε τα παντα με το γιατρο σου και μη φοβασαι. Θα περιμενουμε να μαθουμε νεα σου.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Τι εγινε τελικα;;; Ειχαμε κατι νεωτερο;;;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 17:14
  2. Αγχος και κρισεις πανικου (νεο μελος)
    By otithelovlepo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2011, 19:25
  3. Καινούριο μέλος, αν θέλετε διαβάστε την ιστορία μου...
    By oneiro-sto-xrono-xameno in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 09-06-2011, 16:38
  4. Μια ιστορία.. Με κατάθλιψη με κρίσεις πανικού...
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-10-2010, 00:20
  5. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ''ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ''
    By ΡΟΥΡ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •