Δεν μ αρεσει πλεον το τσιγαρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    νταξει δε το βρισκω και τοσο ακυρο το θεμα του διογενη,ισως επειδη κι εγω κατα καιρους αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,και οχι-ουτε εγω θελω να το κοψω τελειως,θελω να καπνιζω εστω και 5 τσιγαρα τη μερα αλλα να τα ευχαριστιεμαι! Διογένη,τα χάπια έχουνε κι αυτά την ευθύνη τους που νιώθεις να άλλαξε η γευση, αλλα είναι και το άλλο..μήπως να δοκίμαζες άλλα τσιγάρα; ανα τρίμηνο (επειδή πάθαινα το ιδιο) άλλαζα καπνό,και τύχαινε να ξαναγυρμάω και σε καπνο που στο παρελθον μισουσα κι ηταν αηδια. τωρα πάλι δε μ'αρέσει ο καπνός μου,κι αντί να ευχαριστιέμαι το τσιγάρο,το καπνίζω περιμένοντας η επόμενη τζούρα να μ'αρέσει.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    νταξει δε το βρισκω και τοσο ακυρο το θεμα του διογενη,ισως επειδη κι εγω κατα καιρους αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,και οχι-ουτε εγω θελω να το κοψω τελειως,θελω να καπνιζω εστω και 5 τσιγαρα τη μερα αλλα να τα ευχαριστιεμαι! Διογένη,τα χάπια έχουνε κι αυτά την ευθύνη τους που νιώθεις να άλλαξε η γευση, αλλα είναι και το άλλο..μήπως να δοκίμαζες άλλα τσιγάρα; ανα τρίμηνο (επειδή πάθαινα το ιδιο) άλλαζα καπνό,και τύχαινε να ξαναγυρμάω και σε καπνο που στο παρελθον μισουσα κι ηταν αηδια. τωρα πάλι δε μ'αρέσει ο καπνός μου,κι αντί να ευχαριστιέμαι το τσιγάρο,το καπνίζω περιμένοντας η επόμενη τζούρα να μ'αρέσει.
    Eιπα ψιλοάκυρο,εννοωντας ότι ...τι προσπαθούμε να κάνουμε?Να δώσουμε στον άλλο να καταλάβει οτι πρέπει να καπνίζει?Εκεί παει...Οκ λογικό για τον diogeni αλλά δεν υπάρχουν λύσεις σε αυτό

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ντααααξ...αν εισαι κι εσυ καπνιστης ξερεις πολυ καλα πως και να σου λενε οι αλλοι "ΩΩ,να η ευκαιρια-κοψε το καπνισμα" και "τι στενοχωριεσαι;θα πρεπε να χαιρεσαι", απλα τους προσπερνας γιατι το θες το τσιγαρο..ετσι ειναι. Απ'τα πεντε μας ξερουμε πως το τσιγαρο ειναι ανθυγιεινο,δεν παυουμε να καπνιζουμε ομως. Είναι μέχρι να ξυπνησεις μια μερα και να μη το ζηταει ο οργανισμος σου,η να το παρεις αποφαση πως προτιμας να κανεις πραγματα στη ζωη σου που το τσιγαρο σου απαγορευει,οπως το παραμικρο,το να ανεβεις τα βραχακια στην Ακροπολη,και να μη νομιζεις πως σε λιγο θα σκασει η καρδια σου. Είναι προσωπικη υποθεση του καθενος,δυστυχως θετικες επιρροες σε τετοια ζητηματα ειναι σχεδον παντα αδικος κοπος.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    ντααααξ...αν εισαι κι εσυ καπνιστης ξερεις πολυ καλα πως και να σου λενε οι αλλοι "ΩΩ,να η ευκαιρια-κοψε το καπνισμα" και "τι στενοχωριεσαι;θα πρεπε να χαιρεσαι", απλα τους προσπερνας γιατι το θες το τσιγαρο..ετσι ειναι. Απ'τα πεντε μας ξερουμε πως το τσιγαρο ειναι ανθυγιεινο,δεν παυουμε να καπνιζουμε ομως. Είναι μέχρι να ξυπνησεις μια μερα και να μη το ζηταει ο οργανισμος σου,η να το παρεις αποφαση πως προτιμας να κανεις πραγματα στη ζωη σου που το τσιγαρο σου απαγορευει,οπως το παραμικρο,το να ανεβεις τα βραχακια στην Ακροπολη,και να μη νομιζεις πως σε λιγο θα σκασει η καρδια σου. Είναι προσωπικη υποθεση του καθενος,δυστυχως θετικες επιρροες σε τετοια ζητηματα ειναι σχεδον παντα αδικος κοπος.
    Ε ειναι αλλο το να μη σου αρέσει όμως...Τέσπα,έχεις ένα δίκιο σε αυτό,αλλά δε μπορώ να βρω λόγους και λυσεις στον αλλο για να καπνισει :)

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    γεια σας,παλιοτερα ημουν καπνιστης και καπνιζα 3-4 πακετα τη μερα...και γουσταρα την καθε ρουφηξια τωρα εχω προβλημα γτ οταν καπνιζω ειναι σαν να καπνιζω χαρτι σκετο -η νικοτινη σαν να μην υπαρχει και εδω και 10 μηνες καπνιζω το τσιγαρο με την προσδοκια να μου αρεσει οπως καποτε...-αλλα καθε φορα που καπνιζω ειναι χειροτερη απ την αλλη..
    ωραια θα μου πεις γτ δεν το κοβεις?δεν το κοβω γτ δεν εχω που να ξεδωσω και γτ δεν θελω να το κοψω-αυτο που θελω ειναι να μου αρεσει παλι το τσιγαρο οπως και πριν -2,3 χρονια που καραγουσταρα.πιστευω πως αν αρχισει και μ αρεσει το τσιγαρο θα περαασει και καπως η καταθλιψη θα μετριαστει...-οταν καπνιζω η γευση και ο καπνος μου φερνει αηδια-υαπαρχει κανεις που ενω ηταν καπνιστης ξαφνικα δεν του αρεσε το τσιγαρο-και αν ναι τι εκανε για να του ξανααρεσει ,αλλαξε κατι στη ζωη του στη διατροφη του κλπ?παλιοτερα ετρωγα μονο και μονο για να απολαυσω το τσιγαρο και τωρα τρωω συνεχεια ...δλδ επενδυσα πολλα σ αυτην την απολαυση και τωρα που στερεψε αυτη η χαρα δεν ξερω τι να κανω...το κομπολοι δεν συγκρινεται με το τσιγαρο..
    Υπάρχει ένα εξαιρετικο βότανο που καθαρίζει πολύ καλά τα πνεύμονα.Λεγεται πνευμονοχορτο…είναι λίγο ακριβό συγκριτικά με την πλειοψηφία των βοτάνων..αλλά πιστευω ότι είναι εξαιρετικο για τους χρόνια καπνιστές.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ
    By dreamvs in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2012, 00:27
  2. ...και αρρωστοφοβικη πλέον!
    By VickyK in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2012, 08:12
  3. Δεν μ' αρέσει.. ενώ μ' αρέσει..
    By μαρκελα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-02-2012, 19:31
  4. Δουλειά που να σου αρέσει.
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-02-2011, 20:51
  5. Με έχω πλέον σιχαθεί!!!
    By bouffos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 06-02-2009, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •