Θεωρείτε ότι αυτός ο ιστότοπος ανατροφοδοτει τα προβλήματα σας αντί να σας βοηθά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Θεωρείτε ότι αυτός ο ιστότοπος ανατροφοδοτει τα προβλήματα σας αντί να σας βοηθά?

Voters
36. You may not vote on this poll
  • Ναι

    18 50.00%
  • Οχι

    18 50.00%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    22

    Θεωρείτε ότι αυτός ο ιστότοπος ανατροφοδοτει τα προβλήματα σας αντί να σας βοηθά?

    Όσο αφορά εμένα μου έμαθε καινούριες ιατρικές συνταγές ( που αν μπεις στη λούμπα με τα φάρμακα το έχεις χάσει το παιχνίδι) και με έπεισε πως είμαι ασθενής (η μεγαλύτερη μπανανοφλουδα που αν τη πατήσεις θα σου πάρει καιρό να σηκωθείς).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Τί μου αρεσει: η ποικιλια της θεματολογιας, η υποστηριξη, η αλληλεγγυη.

    Τί ΔΕΝ μου αρεσει: όλα τα υπολοιπα, καφρικα σχολια, κακεντρεχης κριτικη, τσακωμοι και αισθημα ανωτερωτητας.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Θεωρω σε εναν ανθρωπο που βρισκεται σε εξαρση το οποιοδηποτε ψυχ.προβλημα του,αν συναντησει καποια τρολ/βαμπιρ εδω μεσα φυσικα και θα ανατροφοδοτηθει το προβλημα του.Σου απανταω απευθειας στο ερωτημα σου!
    Τσακωμοι ειναι δυνατον να υπαρχουν,ειναι φυσιολογικο ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι/χαρακτηρες αλλο ομως αυτο και αλλο η καφριλα που σαφως υπαρχει εδω μεσα.

    Το πιο σημαντικο ομως που δεν μου αρεσει ειναι οι συμβουλες καποιων πανω σε φαρμακευτικες αγωγες τυπου "παρε αυτο" και τυπου "δεν χρειαζεσαι τιποτα προσευχησου" εκει θεωρω πως κανεις μας δεν πρεπει να εχει βημα!

  4. #4
    ...εγω νικπρικ ψιλομπερδευτηκα για να σου πω την αληθεια.
    Εχεις μόλις ενα ποστ και λες πως απο δω βρηκες ιατρικες συνταγες και πειστηκες πως εισαι ασθενης.
    Πως εγιναν όλα αυτα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα ολοκαινουργιο μελος...

    Εξαρταται , την ερωτηση σου την θεωρω καπως περιεργη .
    Το φορουμ σε επηρρεαζει οσο το αφηνεις να σε επηρρεασει.
    Τωρα αν εσυ απο το φορουμ πειστηκες οτι εισαι ασθενης , χωρις να εχεις παει σε γιατρο ειναι μαλλον δικο σου σφαλμα .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλησπέρα..Το φόρουμ είναι για να ακούγοντε διάφορες απόψεις από παρόμοιες εμπειρίες.Δεν είναι για να κάνει διάγνωση στο πρόβλημα.....ή πολύ απλά κάτι που θα διαβάσεις θα σε βοηθήσει γιατί δε το είχες σκεφτεί.Όχι γιατί δεν έχεις το μυαλό να το σκεφτείς αλλά γιατί το μυαλό σου δεν ήταν καθαρό από το πρόβλημα που σε βασανίζει..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγω νικπρικ ψιλομπερδευτηκα για να σου πω την αληθεια.
    Εχεις μόλις ενα ποστ και λες πως απο δω βρηκες ιατρικες συνταγες και πειστηκες πως εισαι ασθενης.
    Πως εγιναν όλα αυτα?
    Θεοφανία έχεις τόσα χρόνια εδώ μέσα μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις... είμαι και εγώ παλιό μέλος.

    ΥΣ.:
    Οι τσακωμοί εδώ μέσα είναι ο μικρότερος παράγοντας αρνητικής επιρροής.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εννοειται πως καταλαβαινουμε οτι εισαι παλιο μελος , αλλα εμενα η απορια μου ειναι γιατι δεν αναφερεις το παλιο νικνειμ?

    Kαι το αλλο ερωτημα ειναι , που ακριβως εντοπιζεις το προβλημα με το φορουμ?
    Κανει το φορουμ ,απο μονο του επειδη απλα υπαρχει , κακο ή σου κανει ( εκαναν ) κακο το οτι απεκτησες σχεσεις με αλλα μελη εκτος φορουμ , τα οποια μελη σου φερθηκαν ασχημα?

    Γενικα νομιζω πως θα πρεπει να διεκρινησεις λιγο ποιοι ειναι οι λογοι σε οδηγησαν στο να ανοιξεις αυτο το θεμα.

  9. #9
    Εμενα και με εχει βοηθησει αλλα και με εχει κανει να δημιουργησω ιδεες οτι εχω διαφορες ψυχικες νοσους ή οτι χρειαζομαι φαρμακα και να νιωθω ασχημα..Ειδικα στην αρχη που κοιταγα ολες τις αναρτησεις απο περιεργεια και επειδη ηθελα (αν μπορω) να βοηθησω το ατομο που αντιμετωπιζει το προβλημα,αλλα πολλες φορες εππηρεαζομουν και ζουσα με τις ιδεες οτι τα χω και εγω αυτα ή πως θα ηταν να τα εχω..Αυτο επισης το παθαινα οταν διαβαζα αναρτησεις που ειχαν να κανουν πανω κατω με αυτα τα προβληματα που χα και εγω..και εππηρεαζομουν ολο περισσοτερο(ασχημες ιδεες,καποια ψυχοσωματικα κλπ.)Αλλα επισης με βοηθησε..μονο και μονο δηλαδη που τα εβγαζα απο μεσα μου..και γενικα το μοιραζομουν εδω περα ενιωθα καλυτερα + του οτι εμαθα για πολλες ψυχικες νοσους και το σημαντικοτερο..συνηδητοποι ησα οτι δεν ειμαι μονος..αυτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Εμενα και με εχει βοηθησει αλλα και με εχει κανει να δημιουργησω ιδεες οτι εχω διαφορες ψυχικες νοσους ή οτι χρειαζομαι φαρμακα και να νιωθω ασχημα..Ειδικα στην αρχη που κοιταγα ολες τις αναρτησεις απο περιεργεια και επειδη ηθελα (αν μπορω) να βοηθησω το ατομο που αντιμετωπιζει το προβλημα,αλλα πολλες φορες εππηρεαζομουν και ζουσα με τις ιδεες οτι τα χω και εγω αυτα ή πως θα ηταν να τα εχω..Αυτο επισης το παθαινα οταν διαβαζα αναρτησεις που ειχαν να κανουν πανω κατω με αυτα τα προβληματα που χα και εγω..και εππηρεαζομουν ολο περισσοτερο(ασχημες ιδεες,καποια ψυχοσωματικα κλπ.)Αλλα επισης με βοηθησε..μονο και μονο δηλαδη που τα εβγαζα απο μεσα μου..και γενικα το μοιραζομουν εδω περα ενιωθα καλυτερα + του οτι εμαθα για πολλες ψυχικες νοσους και το σημαντικοτερο..συνηδητοποι ησα οτι δεν ειμαι μονος..αυτα.
    Μητσακο καταλαβαινω αυτο που λες οτι σε επηρρεαζει οταν διαβαζεις αναρτησεις αλλων μελων και νομιζεις οτι και εσυ μπορει να εχεις κατι αντιστοιχο , αλλα αυτο δεν εχει να κανει τοσο με το φορουμ.
    Εγω πριν μαθω τι εχω ( δεν ημουν καν μελος του φορουμ τοτε ) επηρρεαζομουν πολυ απο διαφορα που διαβαζα στο νετ γενικα.
    Στο νετ και στα διαφορα φορουμ θα βρεις , και καλως θα βρεις , πληθωρα πληροφοριων για οποιο θεμα θες. Το θεμα ειναι το πως θα κρινεις εσυ αυτες τις πληροφοριες και πως θα τις χρησιμοποιησεις . Εννοειται πως δεν πρεπει να παιρνεις στα σοβαρα οτι ακους.
    Αν λοιπον εγω σου πω οτι , ξερεις Μητσο πασχεις απο αυτο και η λυση ειναι το φαρμακο Χ
    ο userXYZ σου πει εισαι διαμονισμενος και κανε μια προσευχη να σου περασει , ο user αβγ σου πει δεν εχεις τιποτα
    καμμια απαντηση δεν εχει περισσοτερη ή λιγοτερη βαρυτητα.
    Το θεμα ειναι τι κανεις εσυ απο εκει και περα και ποσο ψαχνεις μονος σου αν μπορει να στεκει αυτο που σου εχουν πει.
    Και εννοειται πως αν νομιζεις οτι εχεις καποια ψυχικη νοσο , τον πρωτο λογο τον εχει ο γιατρος και οχι τα τυχαια μελη ενος τυχαιου φορουμ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σκοπος αυτου του ιστοτοπου δεν ειναι να βοηθησει , αλλα να συμπαρασταθει σε προβληματα που εχουν οι συνανθρωποι μας. Δεν ειναι για να κανουμε ουτε διαγνωση το τι εχουμε , ουτε να αντικαταστησει τους γιατρους.

    Για αυτο απευθυνεται και σε ενηλικες που ως επι των πλειστων εχουν αποκτησει μια α' κριτικη ικανοτητα.

    Εαν ειναι δυνατον δλδ να μην εμπιστευεσαι τους γιατρους και να εμπιστευεσαι καποιον αγνωστο παντογνωστη που μπορει να σε συμβουλευει απο μια αραδα κειμενο που εγραψες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    22
    Διευκρινιζοντας το θέμα θα ήθελα να πω τα εξής:

    Εδώ μέσα ( το "εδώ μέσα" από μόνο του υποδεικνύει χώρο που αν και ουσιαστικά εικονικός-φανταστικός χώρος είναι και τόσο πραγματικός) συνυπάρχουν κατά τη γνώμη δυο μείζονες " προβληματικές " καταστάσεις.

    1ον: Η παράθεση των ατομικών καταστάσεων, διαθέσεων, θέσεων, αποψεων κλπ, υπό την ιδιαιτεροτητα της γενικότερης θεματολογίας περί ψυχολογίας δημιουργεί ένα περιβάλλον ψυχιατρικής κλινικής (μπορούν να το επιβεβαιωσουν πολλοί από εδώ που έχουν την ανάλογη εμπειρία και βρίσκουν άσυλο εδώ άσχετα με το αν μπορούν να το παραδεχτούν)
    2ον: Γνωρίζετε όλοι ότι γίνεται συστηματική έμμεση "διαφήμιση" φαρμακευτικών αγωγών. Το γεγονός αυτό οδηγεί στην απομυθοποιηση τους και στην αναγνώριση τους σαν μια άλλη αντιβίωση. Δυστυχώς όμως ακόμα και τα αντιβιοτικά δεν είναι ασφαλή για τον οργανισμό. Και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα φαρμακεία λειτουργωντας σαν μπακαλικα χορηγούν στον καθένα ότι ζητήσει δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα.

    Μην ξεχνάτε ποτέ πως είμαστε (δυστυχώς και εγώ) πελάτες πρώτα και κύρια των πολυεθνικών φαρμακοβιομηχανιων που βγάζουν δισεκατομμυρια κάθε χρόνο κάνοντας σούπα τα συκώτια μας, τα νεφρά μας, τον εγκέφαλό μας. Και ύστερα εννοείται πελάτες όλων των άλλων εμπλεκομένων ψυχιατρων, ψυχολόγων, φαρμακοποιών κλπ που βασιζόμενοι σε ακραίες ψυχιατρικές περιπτώσεις έχουν βαλθεί να μας κάνουν όλους ΠΕΛΑΤΕΣ! τους.

    Τα προβλήματα δεν ξεκινάνε από μέσα μας, δεν γεννηθήκαμε με αυτά! Είναι το περιβάλλον μας τέτοιο που τα καλλιεργεί! Αλλάξτε το!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by nikprik View Post
    Διευκρινιζοντας το θέμα θα ήθελα να πω τα εξής:

    Εδώ μέσα ( το "εδώ μέσα" από μόνο του υποδεικνύει χώρο που αν και ουσιαστικά εικονικός-φανταστικός χώρος είναι και τόσο πραγματικός) συνυπάρχουν κατά τη γνώμη δυο μείζονες " προβληματικές " καταστάσεις.

    1ον: Η παράθεση των ατομικών καταστάσεων, διαθέσεων, θέσεων, αποψεων κλπ, υπό την ιδιαιτεροτητα της γενικότερης θεματολογίας περί ψυχολογίας δημιουργεί ένα περιβάλλον ψυχιατρικής κλινικής (μπορούν να το επιβεβαιωσουν πολλοί από εδώ που έχουν την ανάλογη εμπειρία και βρίσκουν άσυλο εδώ άσχετα με το αν μπορούν να το παραδεχτούν)
    2ον: Γνωρίζετε όλοι ότι γίνεται συστηματική έμμεση "διαφήμιση" φαρμακευτικών αγωγών. Το γεγονός αυτό οδηγεί στην απομυθοποιηση τους και στην αναγνώριση τους σαν μια άλλη αντιβίωση. Δυστυχώς όμως ακόμα και τα αντιβιοτικά δεν είναι ασφαλή για τον οργανισμό. Και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα φαρμακεία λειτουργωντας σαν μπακαλικα χορηγούν στον καθένα ότι ζητήσει δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα.

    Μην ξεχνάτε ποτέ πως είμαστε (δυστυχώς και εγώ) πελάτες πρώτα και κύρια των πολυεθνικών φαρμακοβιομηχανιων που βγάζουν δισεκατομμυρια κάθε χρόνο κάνοντας σούπα τα συκώτια μας, τα νεφρά μας, τον εγκέφαλό μας. Και ύστερα εννοείται πελάτες όλων των άλλων εμπλεκομένων ψυχιατρων, ψυχολόγων, φαρμακοποιών κλπ που βασιζόμενοι σε ακραίες ψυχιατρικές περιπτώσεις έχουν βαλθεί να μας κάνουν όλους ΠΕΛΑΤΕΣ! τους.

    Τα προβλήματα δεν ξεκινάνε από μέσα μας, δεν γεννηθήκαμε με αυτά! Είναι το περιβάλλον μας τέτοιο που τα καλλιεργεί! Αλλάξτε το!

    Α οκ ειναι αυτο που ελεγα , δεν θα εμπιστευτουμε τους γιατρους ουτε κανεναν , αλλα εσενα που γραφεις μια αραδα κειμενο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Α οκ ειναι αυτο που ελεγα , δεν θα εμπιστευτουμε τους γιατρους ουτε κανεναν , αλλα εσενα που γραφεις μια αραδα κειμενο.
    Κηπ συμφωνω αλλα η ευθυνη ειναι μοιρασμενη..Τοσο σε αυτον που λεει "παρε το ταδε" (παραδειγμα τωρα) οσο και στον αλλον που ισως καλως ή κακως επηρεαστει απο τον πρωτο..Σαφως ειμαστε ενηλικες,σαφως φιλτραρουμε την καθε αραδα του αλλου,ομως ειμαστε και ανθρωποι και σε μια ασχημη φαση μπορει και να επηρεαστεις.
    Οχι μονο απο εδω οπως ειπε και η μπετ,αλλα απο ολο το διαδικτυο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Θα ήθελα να είναι πιο φόρουμ υποστήριξης. Αλλά πέρα από την πρόθεση του να δημιουργήσεις ένα τέτοιο φόρουμ πρέπει και τα μέλη του να λειτουργούν έτσι. Ένα φόρουμ είναι στην ουσία τα μέλη που το απαρτίζουν. Προσωπικά δεν ένιωσα να μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Αισθάνομαι καλά που βλέπω ανθρώπους να προσπαθούν ενεργά να λύσουν το όποιο πρόβλημα τους και να μην μένουν μόνο στην αναγνώριση του προβλήματος. Βέβαια αρκετές φορές με προβλημάτισαν τα θέματα αυτοκτονίας, ρατσισμού και η ρητορική μίσους από κάποια μέλη αλλά επιλέγω να τα θεωρώ μεμονωμένα περιστατικά. Το φόρουμ θα σε επηρεάσει όσο του επιτρέψεις (όπως κ όλα στην ζωή). Καλό θα ήταν να κρατάμε μόνο τα θετικά
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 23:28
  2. Τετράδια αντι-ψυχιατρικής (_)
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 18-08-2011, 12:37
  3. Πόνος αντί για οργασμός
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2010, 00:09
  4. ΚΑτΑΘΕΣΗ ΨyΧΗς & ΕΝΑς ΣημανΤικΟς ΙστότΟπΟς :XRTCUPXRTC=EΞΑΡΤΗΣΗAΠΕΞΑΡΤΗΣΗ
    By 8odwris in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 35
    Last Post: 08-03-2010, 20:08
  5. Ποια θεωρειτε τη δικη σας καλυτερη ταινια
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 27-09-2008, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •