Δε μου αρέσει το σώμα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Δε μου αρέσει το σώμα μου

    Αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα «δε μου αρέσει το σώμα μου»
    Ξέρω ότι τα κιλά μου είναι κανονικότατα και ότι δεν είμαι χοντρή. Συγκεκριμένα είμαι 1.60 και 47 κιλά. Δύο μήνες πριν ήμουν 49 κιλά και ακολουθώντας μια πολύ λογική δίαιτα έχασα δύο κιλά όπως και ήθελα.

    Ένιωθα αμέσως πολύ καλύτερα με το σώμα μου όμως μετά τέλειωσαν οι εξετάσεις του σχολείου και τα μαθήματα του μπαλέτου. Τότε ξεκίνησαν οι διακοπές και βγήκα από το πρόγραμμά μου. Έτσι ξεκίνησα να τρώω γλυκά, παγωτά, μπισκότα και λοιπές παχυντικές απολαύσεις. Όταν δεν είμαι σε πρόγραμμα τρώω πολύ περισσότερο, όχι υπερβολικά, αλλά περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε ώστε να διατηρήσω τα κιλά στα οποία έκανα πολύ κόπο να φτάσω!

    Στην ουσία το πρόβλημα είναι ότι για να μείνω στα κιλά μου πρέπει να προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου γιατί βάζω πολύ εύκολα λίπος στην κοιλιά πράγμα απαίσιο! Έχω κάνει πολύ κόπο για να φτιάξω κοιλιακούς και το τελευταίο που μου χρειάζεται είναι ένα μαξιλαράκι λίπους να τους καλύπτει!

    Εξακολουθεί να μη μου αρέσει το σώμα μου και τώρα ακόμα που αναλόγως έχω χάσει ένα μέρος του περιττού λίπους. Ένας απ’ τους λόγους είναι η σύγκριση με τα άλλα κορίτσια. Οι περισσότερες φίλες μου έχουν σώμα μοντέλου και είναι πιο αδύνατες και πολύ ψηλότερες από μένα, αυτό με κάνει να νιώθω πολύ μειονεκτικά δίπλα τους πόσο μάλλον τώρα το καλοκαίρι στη θάλασσα κτλπ.

    Ξέρω ότι ακούγομαι υπερβολική αλλά εκτός των άλλων έχω και το μπαλέτο που απαιτεί ένα σώμα διαφορετικό απ’ το δικό μου, το γεγονός ότι είμαι αρκετά πιο κοντή απ’ τις υπόλοιπες με κάνει να φαίνομαι ακόμα πιο χοντρή άσχετα αν δεν είμαι και νιώθω πολύ άσχημα κοιτώντας μας όλες μαζί στον απέναντι καθρέπτη όταν χορεύουμε.

    Αγαπάω το φαγητό και τα γλυκά και μου είναι πολύ δύσκολο να τρώω τόσο προσεκτικά. Θέλω να απολαύσω τις διακοπές μου και να τρώω ότι θέλω χωρίς να με νοιάζει πώς θα γίνει το σώμα μου αλλά δε γίνεται. Όσο και να προσέξω πάλι αυτό το λίπος δεν εξαφανίζεται και αυτό με έχει κουράσει πάρα πολύ.

    Δε θέλω να γίνομαι υπερβολική, η μητέρα μου λέει ότι ασχολούμαι συνεχώς με το τι τρώω όμως ξέρω ότι αν δεν το κάνω θα το παρακάνω! Δε μου αρέσει να γίνομαι σαν τις γνωστές κομπλεξικές συμμαθήτριες που έχω που δεν βάζουν μπουκιά στο στόμα τους στα πάρτυ μήπως και παχύνουν όμως έχω ανάγκη να νιώθω καλά με το σώμα μου και να μοιάζω λίγο κι εγώ με μπαλαρίνα όπως οι υπόλοιπες του τμήματος…

    Είμαι πολύ υπερβολική?
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Ναι.........
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Kαλησπέρα....Αν οι φίλες σου δεν είχαν σώμα μοντέλου,όπως λες,και δεν πρόσεχαν τόσο πολυ,και δεν ήταν πιο ψηλές από σενα...αλλά ήταν το αντίθετο,πως θα ενιωθες?

  4. #4
    Δεν ξέρω, φαντάζομαι θα ένιωθα εγώ πιο άνετα με το σώμα μου. Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να το σκεφτώ αυτό! Ίσως αυτό που με ενοχλεί να είναι η σύγκρηση, το θέμα είναι ότι κάνω παραία με τα κορίτσια απ' το μπαλέτο, είναι όλες πάνω από 1,75 και κοντά πενίντα κιλά.
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by marilena97 View Post
    Δεν ξέρω, φαντάζομαι θα ένιωθα εγώ πιο άνετα με το σώμα μου. Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να το σκεφτώ αυτό! Ίσως αυτό που με ενοχλεί να είναι η σύγκρηση, το θέμα είναι ότι κάνω παραία με τα κορίτσια απ' το μπαλέτο, είναι όλες πάνω από 1,75 και κοντά πενίντα κιλά.
    Γι'αυτό σε ρώτησα,άρα εφόσον δε το έχεις σκεφτεί και το σκέφτεσαι τώρα,λες φαντάζομαι..Δηλαδή δεν είναι το σώμα σου το πρόβλημα,αλλά το ότι οι άλλοι έχουν καλύτερο σώμα (όπως λες πάντα)..Καλό θα είναι να μην μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία,για το τι είναι οι αλλοι δίπλα μας γιατί πάντα θα βρίσκεις κάτι να σε απασχολεί,μέχρι που θα σου γίνει εμμονή....Επίσης,επειδή πρέπει να είσαι και μικρούλα,δε θέλω να πάρεις κάτι προσωπικά.Πριν λίγο απάντησες σε ένα θέμα κι έδινες συμβουλές.Μιλάω για το θέμα που ασχολούντε όλοι με τα κιλά.ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.......Αυτό που θέλω να σου πω με αυτό,είναι ότι τα λόγια δεν έχουν καμία σημασία αν δεν συνοδεύοντε από πράξεις.Οπότε δες λίγο πως θα καταπολεμήσεις την δική σου εμμονή :) Δεν έχεις καποιο πρόβλημα με το σώμα σου,είσαι μια χαρά και μόνο από αυτά που γράφεις,λογικά είσαι και πολύ καλά όχι απλά καλά.Αλλά έχεις βάλει τον ευατό σου,πάντα μέσα στο μυαλό σου,σε έναν ανταγωνισμό με άλλους το οποίο όπως σου είπα δεν οφελεί πουθενά :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Marilena97 τα πραγματα ειναι απλα 50/1,75^2 = 16,32

    47/1,60^2 = 18,35.

    Οι φιλες σου δεν ειναι απλα ελλιποβαρης , αλλα ειναι σοβαρα ελλιποβαρης.
    Εσυ εχεις επισης βαρος σωματος ελαφρως λιγοτερο απο το κανονικο , αλλα εισαι ακομα σε φυσιολογικα πλαισια.

  7. #7
    Αρχικά, αν υπήρχε θέμα να πάρω κάτι προσωπικά δε θα έπμπαινα στον κόπο να γράψω εδώ, γνώμη θέλω γι' αυτό και γράφω.
    Έπειτα όταν βλέπεις απ' έξω τα πράγματα είναι άλλο, θέλω να πω, ξέρω για ποιο ποστ μιλάς, έχω αντίλυψη της λογικής και για να γράφω κάτι πάει να πει ότι το πιστεύω και θεωρώ ότι θα βοηθήσει κάποιον, μιλάμε άλλωστε πάντα για διαφορετικές περιπτώσεις! Γράφω εδώ ακριβώς επειδή κοιτάω πως θα καταπολαιμήσω το δικό μου "θέμα", γιατί δε θα το λεγα "εμμονή".

    Εν πάση περιπτώση, τώρα λοιπόν που το σκέφτηκα, το προβλημα δεν είναι το πως είναι οι άλλοι σε σύγκρηση με μένα, το πρόβλημα είναι ότι τα συγκεκριμένα κορίτσια είναι το πρώτυπο του πως θα έπρεπε να είμαι, δε λεώ ότι κάθε κοπέλα πρέπει να έχει ένα τόσο καλό σώμα, απλά λόγω χορού απαιτείται κάτι περισσότερο, αν έκρινα γενικά απ' τα υπόλοιπα κορίτσια της ηλικίας μου (16) θα έλεγα πως είμαι μια χαρά
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by marilena97 View Post
    Αρχικά, αν υπήρχε θέμα να πάρω κάτι προσωπικά δε θα έπμπαινα στον κόπο να γράψω εδώ, γνώμη θέλω γι' αυτό και γράφω.
    Έπειτα όταν βλέπεις απ' έξω τα πράγματα είναι άλλο, θέλω να πω, ξέρω για ποιο ποστ μιλάς, έχω αντίλυψη της λογικής και για να γράφω κάτι πάει να πει ότι το πιστεύω και θεωρώ ότι θα βοηθήσει κάποιον, μιλάμε άλλωστε πάντα για διαφορετικές περιπτώσεις! Γράφω εδώ ακριβώς επειδή κοιτάω πως θα καταπολαιμήσω το δικό μου "θέμα", γιατί δε θα το λεγα "εμμονή".

    Εν πάση περιπτώση, τώρα λοιπόν που το σκέφτηκα, το προβλημα δεν είναι το πως είναι οι άλλοι σε σύγκρηση με μένα, το πρόβλημα είναι ότι τα συγκεκριμένα κορίτσια είναι το πρώτυπο του πως θα έπρεπε να είμαι, δε λεώ ότι κάθε κοπέλα πρέπει να έχει ένα τόσο καλό σώμα, απλά λόγω χορού απαιτείται κάτι περισσότερο, αν έκρινα γενικά απ' τα υπόλοιπα κορίτσια της ηλικίας μου (16) θα έλεγα πως είμαι μια χαρά
    Ηρέμησε,δε μπορούμε να είμαστε όλοι ίδιοι.Σίγουρα έχεις κάποια πρότυπα,όπως πολλοί άλλοι.Αλλά εφόσον είσαι μια χαρά δεν πρέπει να κανεις τέτοιες σκέψεις.Εντάξει,εφόσον δε το λες εμμονή,πρόσεξε τουλάχιστον να μη γίνει.Οπότε προσπάθησε να γίνεις εσύ όσο καλύτερη μπορείς για τον ευατό σου,χωρίς να έχεις σαν μέτρο τους άλλους και χωρίς να μπαίνεις σε παράλογες κι εξαντλητικές διαδικασίες...
    Επίσης επειδή είσαι μικρή κι είναι κι αργά,φώναξε και καποιον κηδεμόνα όσο γράφεις ....
    Χιούμορ με δόση αλήθειας...Πρόσεχε τον ευατό σου :)

  9. #9
    ^Μάλιστα, αφήνοντας ασχολίαστο το δεύτερο μέρος του ποστ σου σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις Ntoubroutza

    Επίσης μόλις τώρα είδα το ποστ

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Marilena97 τα πραγματα ειναι απλα 50/1,75^2 = 16,32

    47/1,60^2 = 18,35.

    Οι φιλες σου δεν ειναι απλα ελλιποβαρης , αλλα ειναι σοβαρα ελλιποβαρης.
    Εσυ εχεις επισης βαρος σωματος ελαφρως λιγοτερο απο το κανονικο , αλλα εισαι ακομα σε φυσιολογικα πλαισια.
    Εμ, δε σκοπεύω να βγω απ' τα φυσιολογικά πλαίσια, αν και τα κορίτσια τρώνε αρκετά περισσότερο απο μένα, απλά δεν τα βάζουν τόσο εύκολα όσο εγώ
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλησπερα μαριλενα! Πετυχες την περιπτωση, μιας και ημουν πολλα χρονια μπαλαρινα επισης. Ημουν σε μια ακαδημια χορου με στοχο να μπω στην επαγγελματικη σχολη του κρατους. Ερωτας, αγαπη, λατρεια για τον χορο και ολοι στηριζαν τις προσδοκιες τους πανω μου. Βρισκομουν λοιπον σε ενα τμημα με αλλες 14 κοπελες. Τοτε τυχαινε να ειμαστε μονο 6 Ελληνιδες και οι υπολοιπες Κυπριες. Σωματα; Απεριγραπτα. Ολες ανω του 1.70, μακρια χερια και ποδια μεχρι τον Θεο, λαιμος κυκνου και δε συμμαζευεται. Εγω ημουν μεν 1.73 αλλα δε μπορουσα να γινω σαν αυτες! Ημουν βεβαια αδυνατη, αλλα με τον απολυτο κοπο και την στερηση. Ετσι και ξεφευγα λιγο, η δασκαλα μου νε εκραζε πολυ ασχημα μπροστα σε ολα τα κοριτσια. Νααααα το κλαμα μετα στα αποδυτηρια. Οσο για το τί συζητησεις παιζοντουσαν μεταξυ των κοριτσιων.....αλλο θεμα!! Η τουαλετα παντα θα ειχε καποια, η οποια πριν την προπονηση, η οποια διαρκουσε 3-4 ωρες καθε μερα, εβγαζε την γκοφρετα που μολις εφαγε για να εχει αντοχες. Τρελα πραγματα, τραβηγμενα. Κι εγω απο αντιδραση, γυρνουσα σπιτι και ετρωγα! Οχι ρυζογκοφρετες και μια ντοματα. Ετρωγα. Με ολη τη σημασια της λεξης. Εφτασα σε σημειο, το μπαλετο που ηταν η μεγαλυτερη μου αγαπη να γινει ο μεγαλυτερος μου εχθρος. Εκλαιγα σχεδιν καθε μερα, πονουσα, γιστι με επεκριναν, ελεγαν " ενταξει, εχει πολυ καλη τεχνικη, αλλα το σωμα της δεν την βοηθαει, εχει λιγο μπουτακι, δεν εχει πλακα στηθος, κτλ κτλ ". Οταν λοιπον το παθος γινεται μισος, τοτε ειμαστε στο λαθος δρομο. Εφτασα σε σημειο, να παρακαλαω να μη μπορω να παω, για να μην ακουσω ξανα τα ιδια. Εγω, που ζουσα για να πηγαινω στο παρκε. Δε μπορουσα να τα παρατησω, γιατι η πιεση, οι ελπιδες και τα χρηματα που ειχαν επενδυσει οι γονεις μου δε μπορουσα απλα να τα πεταξω ετσι. Ο καλος Θεουλης βεβαια με λυπηθκε και με τραυματισε ορθοπεδικα σε τετοιο σημειο που επρεπε εκ των πραγματων να εγκαταλειψω, δυο εγχειρησεις στα γονατα, φυσικοθεραπεια, κτλ . Καλη μου μαριλενα, μη φτασεις σε αυτο το σημειο οπως εγω. Πανε 8 χρονια απο τοτε και ακομη αυτα στοιχειωνουν μεσα μου, ακομη βλεπω στον υπνο μου να χορευω.

  11. #11
    ^ Καλησπέρα! Κι εγώ Κύπρια είμαι, οι υπόλοιπες ψηλές θεές αδύνατες ξέρεις, και εγώ η χαριτωμένη που έχει μεν καλή τεχνική ριθμό και όμορφη κίνηση αλλά στη σκηνή είναι άφαντη μπρωστά τους! Δεν ξέρω αν θέλω να γίνω χορέφτρια, αν αντέχω αυτή την πίεση, αν είχα το σώμα θα το έκανα, αλλά αυτό είναι και το πρόβλημα! Το καλό είναι ότι πέραν της δασκάλας μου κανείς δεν έχει απαιτήσεις από μένα στο χορό, δεν ξέρω αν αυτό είναι τόσο καλό αφού οι απαιτήσεις πάνε αλλού όμως αυτό με βοηθάει να μην έχω τέτοια εμμονή με το σώμα μου. Όταν είσαι 1,80 είναι εύκολο να έχεις σώμα κύκνου, όταν είσαι 1,60 το κόρντε μπαλέ είναι πολύ μεγάλη προσδωκία!
    Δε θέλω να καταλήξω να μισώ αυτό που κάνω και να τρώω από αντίδραση, θέλω όμως να νιώθω καλά δίπλα στις υπόλοιπες!
    Λυπάμαι που άφησες το χορό, ξέρω πως είναι να το λατρεύεις και δε μπορώ να διανοηθώ να το εγκαταλείπεις αναγκαστικά!
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Χωρις να εχω σχεση με το μπαλετο και με τα κορμια σας :P ξερω απο μια ξαδερφουλα μου η οποια ασχολειται με μπαλετο και μοντερνο χορο ποση πιεση και πειθαρχεια θελει..Ξερω οτι δεν πρεπει να πεταει ουτε εκατοστο λιπους..!Και σας ρωτω ρε κοριτσια,αν δεν εισαστε 1.70 (δεν μας εκανε ο θεος ολους πρωτο μποι) και δεν μπορειτε να διατηρηθειτε σε αυτο το υπερβολικα χαμηλο βαρος το οποιο θελει ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ και την στερηση..Αξιζει να περνατε ολη αυτη την ψυχικη οδυνη?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Γνωριζω πολλες χορευτριες, ετυχε μαλιστα να δω ενα φανταστικο μπαλετο οσο ημουν Γερμανια και ηταν μικροσκοπικες. Ωστοσο ηταν τα απολυτα ταλεντα. Καταλαβαινω οτι εσυ μπορει λογω ανατομιας, να πρεπει να προσπαθεις διπλα. Ωστοσο, διερωτησου, ειναι αυτο που πραγματικα θελεις; Χορευτρια με δασκαλα εχει επισης διαφορα. Για δασκαλα μπορεις να πας σιγουρα, εαν βεβαια εισαι πολυ καλη και μπεις στην κρατικη. Εμεις να φανταστεις τοτε, πηγαιναμε στο Λονδινο, καθως καναμε αγγλικο συστημα, για να παρουμε τα ανωτερα πτυχια. Μιλαμε για μεγαλη επενδυση, οχι αστεια. Παρολαυτα, σημερα δε μετανιωνω που επελεξα τα ακαδημαικα και οχι τον χορο. Σαφως μου λειπει απεριγραπτα, εκανα 4 χρονια να παω απλα να δω στην οπερα ξανα χορο, ωστοσο το συστημα αυτο με επνιγε. Και υπαρχουν στιγμες που δεν σου κρυβω οτι ακομη κλαιω εαν δω καποια παρασταση που με συγκινησει. Ωστοσο, ακομη και δασκαλα να γινομουν, θα κουβαλουσα παντα πανω μου τη ρετσινια οτι δεν κανω γι αυτο. Τουλαχιστον τωρα τρωω χωρις τυψεις και λατρευω την εξοδο για φαγητο, ενω καποτε ηταν εφιαλτης. :-)

  14. #14
    Δε θέλω να γίνω δασκάλα, θα μπορούσα αλλά σίγουρα δε μου αρέσει, και με το σύγχρονο χορό θα μπορούσα να έχω ασχοληθεί αλλά αυτό που αγαπάω πιο πού είναι το κλασσικό και πρόβλημα είναι το σώμα μου! Αν ασχοληθώ με το χορό ή με ότι δίποτε άλλο εν πάση πειρπτώση στην αγγλία θα το κάνω, το θέμα είναι ότι ποια ακαδιμεία χορού δέχεται κοπέλες με τις δικές μου αναλογίες στο κλασσικό? Οι γονείς μου λένε ότι αφού δεν κάνω για μπαλαρίνα καλό είναι να βρω κάτι άλλο, δεν ξέρω αν συμφωνώ με αυτό αλλά σίγουρα δε συμφωνω με το θεικο που άκουσα πριν λίγες μερες "είσαι πολύ έξυπνη για να γίνεις χορέφτρια" λες και όταν κανεις χορό είσαι χαζή
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εαν θες να γινεις χορευτρια στην Royal Academy of London, τοτε να εισαι προετοιμασμενη για να κανεις τα παντα.....δεν ξερω εαν καταλαβαινεις τι εννοω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μ αρεσει πλεον το τσιγαρο
    By diogenis in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 17-07-2013, 17:18
  2. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ
    By dreamvs in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2012, 00:27
  3. Δεν μ' αρέσει.. ενώ μ' αρέσει..
    By μαρκελα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-02-2012, 19:31
  4. Σας αρέσει η χροιά της φωνής σας?
    By PostMortem in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-09-2011, 20:49
  5. Δουλειά που να σου αρέσει.
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-02-2011, 20:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •