Κρισεις Πανικού και προσπαθεια να τους νικήσω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Καλημέρα και από μένα katpir και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Απλά μετά την 1η μου επίσκεψη σε ψυχόλογο χτες έγινα πολύ χειρότερα. Καταλαβαίνω αυτό που μου λέτε μεταξύ χημείας νομίζω. Συστάσεις δεν παίζει να βρω, γιατί δεν έχω φίλους. Και επειδή απ' όσο έψαξα στο google ψυχολόγους για τους οποίους συστάσεις δεν έχω, ή χρησομοποιούν τεχνικές που δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ(π.χ. πέτρες, φυτά κλπ - μπορεί και να βοηθάνε εγώ δυσπιστώ), ή δεν έχω κάποιο κριτήριο να διαλέξω έναν, αλλά δεν έχω και τα λεφτά για δοκιμάσω μερικούς και να δώσω 50ευρα ψάχνοτας.
    Οπότε σκέφτομαι τον ψυχίατρο κάπως έτσι.. είναι γιατρός, με βάση τα συμπτώματα βρίσκει τί παίζει με τί μια νοιώθω. Επίσης μπορεί να χρειαστώ κάποιο φάρμακο, και αν ναι, ένας ψυχολόγος θα καταδεχτεί να μου πει να πάω σε ψυχίατρο, που ξέρω πόσο ευσυνειδηος είναι ο καθένας? Στον ψυχίατρο θα του πω 1 και ίσως καταλάβει 2, γιατί έχω και θέμα καταστάλαξης και έκφρασης όσων νιώθω ή σκέφτομαι, είναι λίγο μπερδεμένο το κεφάλι μου.. Χρειάζομαι για αρχή ένα δυνατό αποτέλεσμα γιατίι είμαι σε πολύ οριακά συναισθήματα/πράξεις.

    Σου στέλνω και σένα σε pm αυτόν το ψυχίατρο να μου πεις και εσύ τη γνώμη σου αν θέλεις..Εσύ με τα συμπτώματά μου νομίζεις θέλω ψυχίατρο ή ψυχολόγο?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Λοιπόν, μετά από προτροπή ενός μέλους (και ευχαριστώ πολύ) γι' αυτο..

    ψάχνω ψυχίατρο να μου συστήσει κάποιος. Να μου τον προτείνει όποιος είναι ευχαριστημένος από τον γιατρό του.

    Δεν έχω ξαναπάει και δεν έχω φίλους/γνωστούς για να ρωτήσω. Πήρα σε Κέντρο Ψυχικής Υγείας και μου είπαν για 30 Αυγούστου.. Στείλτε μου όποιος έχει να μου προτείνει κάποιον σε μήνυμα και πόσα χρήματα ανά επίσκεψη χρειάζονται. Μένω Ζωγράφου, αλλά μπορώ να πάω όσο μακρυα χρειαστεί.Επείγει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Κανείς με καμιά πρόταση? Μόνο 1 μέχρι στιγμής..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Μιας και είχα 1 μόνο πρόταση για ψυχίατρο (ίσως και επειδή η ερώτησή μου αυτή είναι άσχετη με το τίτλο του θέματος - να φτιάξω καινούριο μήπως δεν κολάει που ρωτάω εδώ?), άρχισα πάλι να ψάχνω στο google.

    Παρακάτω τα κριτήρια που ψάχνω:
    να είναι ψυχίατρος και ψυχοθεραπευτής,
    να συνεργάζεται με τον ΕΟΠΥΥ μιας και έχω βιβλιάριο (αν χρειστεί κάποιο φάρμακο),
    απο εκεί και πέρα πρέπει να τους ρωτάω αν ξέρω γω αντιμετωπίζουν άτομα π.χ. που αυτοτραυματίζονται (ή με διαταρχές προσωπικότητας - όπως με είχε σχολιάσει μια φοιτήτρια ψυχολογίας παλιότερα)? Ή όλοι οι ψυχίατροι ξέρουν να αντιμετωπίζουν όλες τις περιπτώσεις?
    Αν υνεργάζεται με τον ΕΟΠΥΥ, γλιτώνω κάτι από την κανονική τιμή της επίσκεψης (γενικότερη ερώτηση αυτή αλλά δεν λέχω ξαναπάει μόνη μου σε ιδιωτικό γιατρό)?

    Και μια ερώτηση ακόμα.. αν πάω και μου πει έλα π.χ. 4-5 φορές/μήνα, αλλά από χρήματα βγαίνω να πληρώνω για 3 φορές.. τί κάνω τότε?
    Last edited by in_flames; 19-07-2013 at 11:33.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Μου έβγαλε ο ψυχίατρος διάφορες διαταραχές.. Μήπως αν τις δεχτώ, πρέπει να δεχτώ οτι φταίω και εγώ για το πώς αντιδράει ο άνθρωπος αυτός (αυτό που περιέγραφα στο 1ο ποστ)?
    Χτες άρχισε πάλι τα δικά του σε μηνύματα, πρώτα ήρεμα και μετά απειλές. Δεν απάντησα σε τίποτα. Μήπως να του πω οτι έχω κάποια "θέματα" τελικά? Νοιώθω οτι έχω χρέος να του πω τί γίνεται από τη μια. Αυτός με είδε με κρίση πανικού στο νοσοκομείου, δεν έχει ιδέα τί συμβαίνει, του έχω κόψει κάθε επικοινωνία. Μπορεί να καταλάβαινε κάτι για όλα αυτά που με κατηγορούσε αυτά τα χρόνια (όχι οτι δικαιολογώ όλα αυτά που μου έκανε) ή να απομακρυνθεί εντελώς..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    Γεια σου.. 'Εχω περάσει από αντίστοιχη φάση πέρυσι και ευτυχώς κράτησε μόνο 5 μήνες η εν λόγω σχέση. Θα σου πω μερικά πράγματα που πιστεύω θα σε βοηθήσουν να....οργανωθείς και να προστατεύσεις τον εαυτό σου.
    Αρχικά, άλλαξε νούμερο. 'Αμα εμφανιστεί κάπου κοντά σου κάλεσε αμέσως την αστυνομία. Αυτό θα τον τρομάξει δεδομένου ότι είναι θρασύδειλος και δεν πρόκειται να σε αγγίξει. Μην επικοινωνήσεις ούτε για πλάκα μαζί του. Θα ξεκινήσει και άλλος φαύλος κύκλος.. Επειδή είναι ακόμα νωπό, άμα αισθάνεσαι ότι κινδυνεύεις να έχεις μαζί σου ένα σπρέϊ.
    Έπειτα, άρχισε να φροντίζεις τον εαυτό σου και προς θεού...σε παρακαλώ μην έχεις τύψεις και ενοχές.. Όλοι κάνουμε λάθη.. Αλλά το θέμα είναι ότι είχες το κουράγιο να αντέξεις και τις κρίσεις και τον χωρισμό παράλληλα. Πρέπει να δίνεις μπράβο στον εαυτό σου!! Άρχισε να περιποιήσε τον εαυτό σου! Να τον κανακεύεις βρε παιδί μου Ανανέωσε την εξωτερική σου εμφάνιση, γυναικά είσαι...πάντα αυτό βοηθάει και μας ανεβάζει έστω και λίγο την αυτοπεποίθηση!
    Τέλος, θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον ψυχολόγο... Πήγαινε να δεις τί παίζει. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι καλοί. Και θα σου πρότεινα γυναίκα. Τσέκαρε την χημεία μεταξύ σας και άμα αισθάνεσαι έστω και λίγο άνετα μείνε και κάνε για αρχή εβδομαδιαίες συνεδρίες. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ επίσης και η ομαδική ψυχοθεραπεία, η λεγόμενη "ομάδα".
    Οι κρίσεις πανικού φεύγουν, θεραπεύονται! Να το ξέρεις αυτο

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Κι εγω τα ιδια αλλα δεν τα 'χω καταφερει μεχρι στιγμης. Μολις τωρα αλλος ενας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ευχαριστώ παιδια ολους ολους για τις απαντησεις και την συμπαρασταση. Νιωθω υπευθυνη ωρες ωρες..τυψεις..θελω να ειμαι ειλικρινης με τους αλλους. Αλλα δε θα κανω τιποτα τελικα, δε θα δωσω εξηγησεις αλλες. Δεν ειμαι και σε φαση νομιζω για πραξεις και νεα τυχον συμβαντα.

    Ευχαριστω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. Κρισεις πανικου???
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-07-2011, 18:40
  3. Κρίσεις πανικού
    By LightBlue in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 29-06-2010, 00:08
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 10-11-2008, 20:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •