Προσευχή - Προσωπικές Εμπιρίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 30 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 438

Προσευχή - Προσωπικές Εμπειρίες

Θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες με την προσευχή και αν σας βοηθάει κάπου
    Κύριες Ιησού Χριστέ ελέησον με
    Με 33αρι κομποσκοίνι η 100αρι με σταυρό
    Προσοχή να έχετε πάντα Πνευματικό πατέρα για συμβουλές γιατί αλλιώς 100% θα παίσετε σε πλάνη.
    ενα απο τα καλύτερα για αρχή ειναι αυτή η λίστα
    http://www.youtube.com/watch?v=g0h8z...scqOaDWj_j3Dez
    μην αρχίζετε να διαβάζετε περί αγγέλων και κτλ. αλλά τα βασικά γιατι ειναι ανακατεμένα με μαγείες στο ιντερνετ και πεφτης εντονα σε πλάνη.
    Είναι μια μέθοδος με πολλή υπομονή και δεν έχει άμεσα αποτελέσματα. θα ήθελα να ακούσω να ακούσω άποψις για αυτήν την μέθοδο.
    Εάν θέλετε να στείλετε μήνυμα για βρίσιμο μετά χαράς το εμαιλ μου είναι [email protected] επειδή και καλά θα μερικοί θα βρούνε οτι προσπαθώ να προσηλυτίσω κόσμο η ξέρω εγώ να μαζέψω κόσμο για την εκκλησία η οτιδήποτε και σας δίνω και το τηλέφωνο μου.
    αλλά παρακαλώ όχι εδώ για να είναι καθαρό και να μην κουράζετε κάποιος που χρειάζεται να οφεληθη.
    Το ονομα μου ειναι Χαράλαμπος Χατζηπαναγιώτης και ειμαι Απο την Μυτιλήνη Λέσβου
    Και δεν είμαι απρόσωπος για να κρύψω οτιδήποτε, μέχρι και την ταυτότητα μου θα βγάλω εάν χρειαστή.
    Last edited by andromeas; 17-07-2013 at 23:44.

....χμ...τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτό το ποστ τον συγκεκριμένο χώρο?

Σωστή διατύπωση
    Ψυχική ωφέλεια στην ψύχωση (μείωση τον συμπτωμάτων) αλλά όχι μόνο, αλλά και σε όλες τις ψυχικές ασθένειες.

Banned
    To να εχεις εναν πνευματικο ή σχεση με την εκκλησια δεν ειναι κατι κακο ισα ισα..Το να την παρουσιαζεις ομως σαν θεραπεια ομως ειναι...Καπως!

Senior Member
    [QUOTE=Θεοφανία;446700]....χμ...τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτό το ποστ τον συγκεκριμένο χώρο?[/QUOTE

η νοερη προσευχη κ τα μαντρας των θρησκειων της ανατολης ειναι μια μεθοδος συντηρησης της καλης ψυχικης υγειας, κατι σαν τα φαρμακα για τις ψυχικες διαταραχες που συντηρουν την απαθεια ,το κοιμισμα της διαταραχης, δεν θεραπευουν.Με τη νοερη προσευχη ,εχεις πιθανοτητες ,αποκτωντας επαφη με το ανωτερο, να δεχτεις τη ΠΡΟΝΟΙΑ Κ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙΣ. Δυσκολο ,χρονοβορο κ οχι σιγουρο ,ενω με τους ψυχογιατρους κ τα φαρμακα ,εχεις μια σταθεροτητα κ ασφαλεια που σε κοιμιζει ησυχα.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

Οι ανατολίτικες θρησκείες ηρεμούν για να προσελκύσουν κόσμο.
    Οι νοερά προσευχή είναι το ακριβός αντίθετο,ειναι δυσκολη και δεν ηρεμή στην αρχή αλλά μετά απο πολύ καιρό όταν ενεργή η ΘΕΙΑ ΧΑΡΗ.(ακομα είναι να ψάχνης ψήλους στα άχυρα για να την διδαχτής) Με σχέση με τους γιογκιδες που είναι σε κάθε πόλη.
    Αλλά όπως το είπες δεν είναι όπως τα φάρμακα σίγουρα, αλλά τα καλά με κόπους κτώντε. Στη σειρά του βίντεο λύνει αρκετές απορίες

εγω ξερω οτι τπτ και καμια προσευχη δεν χαριζει κατι στον ανθρωπο αν ο ιδιος δεν αγωνιστει δεν παλεψει δωσει το ειναι του .ποσο μαλλον στο ψυχιατρικο χωρο απλα με την προσευχη παρακαλας το θεο να σε κανει καλα και δεν σε κανει.τλκ τον ψυχωτικο κανεις δεν τον καταλαβαινει ολοι σχεδον υποτιμουν αυτο που νιωθει τον θεωρουν βλακα ενω ειμαστε συνηθως πανεξυπνα ατομα και ο καθενας πλασαρει μια θεωρια ιασης...

Δουλεύει πάντα δούλευε άλλα θέλει αγώνα και πίστη και υπομονή. Οι μοναχοί στο Αγιο Ορος αυτό που μας συμβαίνει σε εμάς, είχαν και αυτοί καθημερινά όπως φωνές απο μέσα,αποδοκιμασίες,βρισιές αλλά δεν το βάζανε κάτω,
    άλλοι βλέπανε οράματα και πηδούσαν από το γκρεμό επειδή δεν ξεκάθαρα ξεκάθαρα τους λογισμούς στον Γέροντα.
    πολύ τους βάλανε την ταμπέλα σαν σχιζοφρενής τους μοναχούς.
    Στην παραπάνω σειρά βίντεο εξηγεί αρκετά πράγματα και το τι τράβηξε ο γέροντας Ιωσήφ όλα ανάποδα του συνέβαιναν.

Banned
    ανδρομεα , πιστευω απολυτα στην νοερη προσευχη , με την διαφορα οτι δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις συγκεκριμενα λογια , ουτε συγκεκριμενο τελετουργικο ,ουτε κατα την γνωμη μου χρειαζεται γεροντας για καθοδηγηση . Απευθυνομαι στο Θεο , η σε καποιον Αγιο , σαν να μιλαω σε δικο μου ανθρωπο . Πιστευω επισης οτι η πιστη κινητοποιει απιστευτες δυναμεις , που εχουμε σε λανθανουσα κατασταση μεσα μας . Μονο που δεν μπορεις να πεις ' α ,θα πιστεψω για να κινητοποιησω τις δυναμεις που ' κρυβω ' μεσα μου . Η τοχεις ( το ανωθεν καλεσμα ) η δεν τοχεις . Βεβαια , πρεπει να πω οτι οποτε κ αν παω εκκλησια , βλεπω κατι ' περιεργους ' νεους ( εχω κ φιλο παρομοιο ) που εμφανως χρειαζονται ψυχιατρικη βοηθεια , αλλα το ριχνουν στην εκκλησια κ ' κουκουλωνουν ' το προβλημα . Φυσικα κ η πιστη ειναι μεγαλο εφοδιο στη ζωη , η υγιης ομως . Οπως λεει καποιος ' οταν απευθυνεσαι στο Θεο , μην δινεις οδηγιες , απλως δηλωνε παρων κ ετοιμος ' . Αλλωστε στις πολυ δυσκολες στιγμες μας , που απευθυνομαστε ?
    Μην ξεχναμε ' ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΙΣΤΟΙ ' .

Banned
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Last edited by vagpap; 21-07-2013 at 09:22.

Quote Originally Posted by vagpap View Post
    ανδρομεα , πιστευω απολυτα στην νοερη προσευχη , με την διαφορα οτι δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις συγκεκριμενα λογια , ουτε συγκεκριμενο τελετουργικο ,ουτε κατα την γνωμη μου χρειαζεται γεροντας για καθοδηγηση . Απευθυνομαι στο Θεο , η σε καποιον Αγιο , σαν να μιλαω σε δικο μου ανθρωπο . Πιστευω επισης οτι η πιστη κινητοποιει απιστευτες δυναμεις , που εχουμε σε λανθανουσα κατασταση μεσα μας . Μονο που δεν μπορεις να πεις ' α ,θα πιστεψω για να κινητοποιησω τις δυναμεις που ' κρυβω ' μεσα μου . Η τοχεις ( το ανωθεν καλεσμα ) η δεν τοχεις . Βεβαια , πρεπει να πω οτι οποτε κ αν παω εκκλησια , βλεπω κατι ' περιεργους ' νεους ( εχω κ φιλο παρομοιο ) που εμφανως χρειαζονται ψυχιατρικη βοηθεια , αλλα το ριχνουν στην εκκλησια κ ' κουκουλωνουν ' το προβλημα . Φυσικα κ η πιστη ειναι μεγαλο εφοδιο στη ζωη , η υγιης ομως . Οπως λεει καποιος ' οταν απευθυνεσαι στο Θεο , μην δινεις οδηγιες , απλως δηλωνε παρων κ ετοιμος ' . Αλλωστε στις πολυ δυσκολες στιγμες μας , που απευθυνομαστε ?
    Μην ξεχναμε ' ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΙΣΤΟΙ ' .
    Η νοερά προσευχή αυτή ειναι η πιο δυνατη προσευχή της Πιστη μας ειναι δοκιμαζόμενη πολύ καιρό και δεν το λεω μονο εγω ολοι οι Πατέρες της Εκκλησίας την συνιστούσαν. Πάτερ Ιωσηφ διδάσκει τον ρυθμό της αναπνοής που ειναι αρχη του παντός. Το Κυριες Ιησου Χριστε Ελέησον Με, ειναι μικρή προσευχη για να μην υπαρχή διασκόρπιση του νου όταν την λες. Μερικοι λενε και το αμαρτωλος στο τελος. Το ελεησον με οταν το λες περιλαμβανη τα παντα οπως την φωτιση απο τον Θεο, και αυτο ειναι το μονο οπου δεν μπορουν να προφερουν τα δαιμονια και το Ιησου μερικα αλλα. Το κομποσκοινη βοηθαει στην αυτοσυγκέντρωση. Δεν ειναι η τοχεις η δεν τοχεις, ειναι εαν ΘΕΣ να πιστεψης η να μην πιστεψης, ο Χριστος δεν κανη ρατσιστικη διακριση, ολους μα θελη κοντα του. Μαλον αυτοι οι νεοι έμπλεξαν και προσπαθούν να ξεμπλεξουνε (μαγιες κτλ.) δεν γινεται τιποτα τυχαίο.

Banned
    Ανδρομεα , τα γνωριζω ολα αυτα που λες , κ ειναι πολυ ενδιαφεροντα . Βλεπεις , εχω διαβασει πολλα βιβλια στη ζωη μ , μεταξυ των οποιων πολλα πατερικα , οπως γεροντικο , ευεργεντινο ( κ τους 4 τομους ) , αορατο πολεμο κ αλλα πολλα . Απλως ο καθενας προσευχεται με τον τροπο του . Τωρα , το αν τοχεις η δεν τοχεις , εννοω οτι απο τα 20 μου ( τωρα ειμαι 52 ) , κατι με ωθουσε να ασχοληθω με την θρησκεια . Αυτο δεν συμβαινει ' ετσι ' . Βεβαια στην πορεια , αποσπαστηκα με τις ' επιγειες ' απολαυσεις ( φυσιολογικο ) , αλλα παντα κρατουσα την πιστη μου ζωντανη . Οσο γιαυτο που λεω , για τους ' περιεργους ' νεους π βλεπω στην εκκλησια , ας μιλησω καλυτερα για τον ' φιλο ' μου , στην ουσια ειναι συμμαθητης μ απ το σχολειο . Απο το σχολειο ηταν ο ' περιεργος ' της ταξης ( ολοι στο ψιλο τον παιρνανε ) , δεν εχει κανει ποτε του σχεση , δεν εχει παει με γυναικα , κ γενικα αν τον δεις καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα . Τωρα πηγαινει κ ψαλλει σεκκλησιες , εχει τον δικο του πνευματικο κλπ.κλπ Πιστευω οτι θα βοηθιωνταν καλυτερα αν πηγαινε σεναν ψυχιατρο , χωρις ομως ναφησει την εκκλησια . Η εκκλησια δεν ειναι υποκαταστατο του γιατρου , σε καμμια περιπτωση , οπως αυτη του συμμαθητου μου .

Η ψυχολογία δεν μπορεί να αντικαταστήσει την θρησκεία.Είναι ένας προσωρινός πάροχος λύσης προβλημάτων.Κάποτε δημιουργεί προβλήματα λόγω εκμετάλευσης της από διάφορες παραψυχολογικές σέκτες.Εχω προσευχηθεί λίγες φορές πραγματικά όταν ήθελα κάτι και το απέκτησα.Χρειάζεται κόπος για να εισακουστείς.Οσοι πιστεύουν φυσικά στον Χριστό και το δοκίμασαν ξέρουν.Όσοι δεν πιστεύουν θα τα διαβάζουν αυτά και θα λένε..ε... μπούρδες...η επιστήμη έχει όλες τις λύσεις!!
    ΆΛΛΗ η ορθόδοξη ψυχοθεραπεία και άλλη η...επιστημονική...να πούμε..
    Ο πνευματικός συνδέεται μαζί σου και σου λέει κάνε ότι νομίζεις.Ο ψυχολόγος θα σε σπρώξει να κάνεις αυτό που νομίζει αυτός ότι είναι σωστό και ίσως σου δημιουργήσει και ενοχές..

Banned
    Ουτε η ψυχολογια μπορει να αντικαταστησει τη θρησκεια , αλλα ουτε κ η θρησκεια την ψυχολογια . Οπως υπαρχουν καλοι πνευματικοι , ετσι υπαρχουν κ καλοι ψυχολογοι . Με υην διαφορα ( ουτε υπερ των μεν ειμαι ,ουτε υπερ των δε ) οτι οι πνευματικοι ειναι καπως ' δογματικοι " , κ επειδη εχω παει σε πνευματικους , δεν σου λενα κανε οτι νομιζεις . ΟΟΟΟΟχι , σου λενε ακριβως τι να κανεις , κ πολλες φορες πραματα ανεφαρμοστα . Εχω τυχει σε τυχει σε πνευματικο , μορφωμενο , κ οταν του παραπονεθηκα για τον πολυκαιρισμο της κτθλψης , μου ανεφερε το παραδειγμα του Ιωβ .Τι σχεση εχω γω με τον Ιωβ ρε φιλε ?

χαχαχαχαχαχα
    χαχαχαχαχχαχααχα
    Να σαι καλα φιλε μου vagpap οι δυο τελευταιες σειρες ειναι ολα τα λεφτα

Page 1 of 30 12311 ... LastLast