Χάνω κιλά σε επικίνδυνο σημείο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    Χάνω κιλά σε επικίνδυνο σημείο...

    Καλημέρα σας,

    Μέσα σ' όλα τα ψυχολογικά έχω κι αυτό..και είπα να ξεκινήσω να προσπαθήσω να διορθώσω οτι μου φαίνεται πιο απλό/κατανοητό ίσως πρακτικό 9δεν χρειάζεται να αναλύσω την ψυχολογία μου για να καταλάβω οτι έχω πόβλημα σ' αυτό).
    Είμαι 1.70-1.71 και είμαι.. 42-43 κιλά αυτή τη στιγμή. Τραγικά και αρρωστημένα κάτω από το επιτρεπτό. Οι περισσότεροι λένε θέλω να χάσω κιλά, εγώ λέω θέλω να πάρω. Αλλά δεν μπορώ! Αισθάνομαι άσχημα για τα κιλά μου. Ανέκαθεν ήμουν έτσι, λεπτή πολύ. Ο παιδίατρος είχε πει οτι έτσι είναι η κράση του παιδιού γιατί πάντα οι εξετάσεις μου (αιματολογικές/θυροειδή) ήταν/είναι καλές. Το μέγιστο που έχω φτάσει ποτέ ήταν τα 54 (όσο έμενα ακόμη με τους δικούς μου), και μάλιστα το απολάμβανα! Μου άρεσα στον καθρεύτη.

    Προσπάθησα από το Γενάρη ως τον Μάη να πάρω κιλά, από τα 45-46 πήγα στα 49 με πολύ προσπάθεια, όμως κάτι ήταν κι αυτό.. Μετά μέσα στα ψυχολογικά μου κλπ απλά "ξεφούσκωσα". Έχασα τον Ιούνη 2, πήγα στα 47. Τώρα τις τελευταίες 2 εβδομάδες έφτασα τα 42-43. Δεν έχω όρεξη για φαγητό, προσπαθώ να φάω με το ζόρι, δεν κατεβαίνει μπουκιά, ξεχνάω κυριολεκτικά να φάω. Πρέπει να φτάσω στο σημείο να ζαλίζομαι ή να ποναέι το στομάχι μου για να κατεβάσω καμιά μπουκιά με το ζόρι. Κοιτάζομαι στον καθρεύτη και λέω.. "είσαι τραγικά αδύνατη". Φοβάμαι οτι θα πάθω τίποτα σοβαρό έτσι όπως πάω.. Από φαγητά μ' αρέσουν τα πάντα εκτός από 1-2 εξαιρέσεις.

    Να συμπληρώσω οτι δοκίμασα τη μέθοδο να τρώω οτι πιο παχυντικό υπάρχει. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 1-2 κιλά σε ένα χρόνο και η χοληστερήνη μου να εκτοξευτεί πάνω από τα όρια.

    Έχει ξανακούσει/ζήσει κανείς κάτι παρόμοιο? Δεν ξέρω τί να κάνω. Καμιά ιδέα κανείς?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ο πατέρας μου πάσχει από νόσο Crohn, δε θέλω καν να σκέφτομαι οτι μπορεί να το έχω κληρονομήσει (μιας και δε θεραπεύεται), αν και έχω μόνο 1-2 συμπτώματα. Ψάχνω μήπως φταίει κάτι άλλο και να μην απελπίζομαι..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    28
    Γιατι δν πας σε εναν διατροφολογο?Σιγουρα με την βοηθεια ενος ειδικου θα καταφερεις να βαλεις τα κιλα που θες.Οι κακες τροφες δεν θα σε βοηθησουν σε αυτο το σημειο.Φροντησε να τρως υγιεινα.Και δεν εννοω μονο ντοματες και αγγουρακια..Εννοω ισορροπιμενα.3 κυριως γευματα και 2 με 3 σνακ..Υπαρχουν πολλες ''καλες''τροφες οπως μελι,ταχινι,ξηροι καρποι,λαδι,ψαρια πλουσια σε λιπαρα...

    Και να ξερεις ''τρωγοντας ερχεται η ορεξη''

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Το είχα σκεφτεί για το διατροφολόγο. Δε μπορώ να φάω τόσα πολλά γεύματα σε μια μέρα. Μόνο σε ελάχιστες εξαιρέσεις που για 1-2 εβδομάδες μπορεί να τρώω 5 βασικά γεύματα και όλο κάτι ενδιάμεσα. Κυρίως με προβληματίζει το τί μπορεί να φταιεί και να χάνονται τόσο εύκολα τα κιλά μου. Σε 3 μέρες μπορώ να χάσω 1 κιλό σε περίοδο που δεν πεινάω, όπως τώρα.

    Το κρατάω πάντως αυτό που είπες για τα γεύματα, θα το προσπαθήσω από σήμερα, να φάω μερικά μικρά, και αν δεν αρχίσω να πηγαίνω προς τα πάνω ττη ζυγαριά στο επόμενο κιλό θα πάω διατροφολόγο.
    Ισορροπημένος τρόπος διατροφής ποιός θεωρείται?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη καθε μερα τι τρως για να καταλαβω μεσημεριανο τρως?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Δεν πεινάω για να φάω, αυτό είναι το θέμα μου.
    Προχτές τίποτα, ούτε με το ζόρι, μόνο κάτι γαριδάκια το βράδυ. 43 τα κιλά
    Χτες όταν πια πόνεσε το στομάχι μου από την πείνα έφαγα με το ζόρι 2-3 μπουκιές μακαρόνια, χόρτασα και μετά από καμια ώρα ένα μικρό πιτακι φασολάκια που βρήκα στην καταψυξη από τη μαμά.
    Σήμερα ανέβηκα στη ζυγαριά και είδα 42 κιλά... Έβρασα πριν λίγο μακαρόνια και έφαγα λίγα με το ζόρι πριν με πιάσει πανικός..χόρτασα

    Δεν έχω στάνταρ γεύματα, το προσπάθησα δε... όποτε πεινάσω τότε κάτι γίνεται

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Οι διατροφολόγοι πόσα θέλουν περίπου ανά επίσκεψη? Κρατικοί και να είναι και της προκοπής υπάρχουν?

    Εσείς αν κάτσετε 2-3 μέρες σχεδόν νηστικοί (1-2 γεύματα συνολικά) θα χάσετε 1 κιλό ας πούμε? Ή το έχω μόνο εγώ αυτό?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμμμ απο το σπιτι βγενεις καθολου εξω?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    όχι γιατί έχω κάτι θέματα ψυχολογικά με κρίσεις πανικού και κάτι περίεργα άλλα πράγματα και μου είναι γολγοθάς να βγω

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    28
    Κοιτα μην σε φοβιζει ολοι οι ανθρωποι αν τρωνε οπως τρως εσυ θα αδυνατιζαν και μαλιστα μπορει και πανω απο ενα κιλο..Ισορροπημενο εννοω 5-6 γευματα.Γευματα ομως οχι γαριδακια..

    Αφου δεν μπορεις να τρως κανονικες ποσοτητες ξεκινα να τρως απο λιγο καθε 3 ωρες(αλλα οχι σκουπιδια),σιγα σιγα θα ανοιξει η ορεξη σου.Για να μην το ξεχνας βαλε μια υπευνθιμηση στο κινητο σου.Μην περιμενεις να γινουν θαυματα σε μια βδομαδα,θελει δουλεια και κυριως πρεπει να γινει τροπος ζωης μια σωστη διατροφη αλλιως θα τα ξαναχασεις..

    Ξεκινα απο τωρα λοιπον.Φαε το μεσημεριανο σου με ψωμακι και σαλατα.Μετα απο λιγο φαε κανενα φρουτο με ξηρους καρπους.Μετα μπορεις να φας και το γλυκακι σου.Το βραδυνο σου και πριν τον υπνο φαε και κανενα αλλο σνακ..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    28
    Ιδιωτικοι περιπου 15-20 τν βδομαδα για κρατικους δν ξερω..

  12. #12

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by in_flames View Post
    όχι γιατί έχω κάτι θέματα ψυχολογικά με κρίσεις πανικού και κάτι περίεργα άλλα πράγματα και μου είναι γολγοθάς να βγω
    αρα μαλον για αυτο δεν εχεις ορεξη και εγω καποτε στα 17 μου καθομουν ολο μεσα και σεν ειχα ορεξη να φαω καθολου....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    @ hope25
    Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις. Ακριβώς βλέπω τους άλλους κανονικούς και τρομάζω.. Θα κάνω αυτό που λες για αρχή για να δω..κάθε 3 ώρες λοιπόν, θα το βάλω και υπενθύμιση, ίσως βοηθήσει αυτό γιατί το ξεχνάω, δε νοιώθω πείνα. Καλό μου ακούγεται. Θα συνεχίσω να γράφω εδώ για την πορεία μου. Ίσως έτσι γλιτώσω και τα χρήματα για διατοφολόγο, γιατί είμαι λίγο στριμωγμένη.

    @ αλεξανδρος_77
    Σε ανησυχεί που δε βγαίνω έξω? Έχει να κάνει με το θέμα μου αυτο λες?
    /edit: τώρα είδα το μήνυμα σου από πάνω.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Και για τη συμπαράσταση! Για να δούμε

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι εχει να κανει τα ψυχολογικα θεματα ειναι μαλον επιδη τρως λιγο αφου το αδειο στομαχι πειραζει τα νευρα.. η ψυχολογος που πηγανα πριν απο πολα χρονια καμια 7ετια η 8ετια μου ελεγε να βγενουμε ολοι μαζι και να τρωμε εξω σε εστιατορια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΛΟ ΠΑΙΖΩ ΚΙ ΟΛΑ ΧΑΝΩ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2013, 22:53
  2. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 10:08
  3. με έβρισε τι σημαίνει όταν φτάνεις σε τέτοιο σημείο?
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-10-2011, 12:39
  4. Γιατι ειναι επικινδυνο οπως εχει σημερα αυτο το φορουμ
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 490
    Last Post: 04-08-2009, 19:22
  5. Σημειο καμπης, ζητουνται συμβουλες...
    By Krateros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-2005, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •