διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    διπολικη διαταραχη

    Γεια σας και απο εμενα. Απο τα μελη που πασχουν απο διπολικη διαταραχη με ενδιαφερει να μαθω αν νιωθουν συχνα πως ο αλλος που εχουν απεναντι η διπλα τους η στο διπλανο τραπεζι π.χ. μπορει να καταλαβει τι εχουν μεσα στο μυαλο του η τι σκεπτεται τη συγκεκριμενη στιγμη. Ειναι αυτο φυσιολογικο να το νιωθει καποιος με αυτη τη διαταραχη; Και μπορει να συμβαινει στην πραγματικοτητα; Ενταξει βεβαια αν ο αλλος σε ξερει καλα μπορει να καταλαβει τι σκεφτεσαι ετσι δεν ειναι; Αλλα οι αλλοι που δεν σε ξερουν καλα; Επισης και το να εχεις συνεχεια το αισθημα πως δεν μπορεις να καθισεις σε μια καρεκλα για πολυ ωρα αλλα να θες να φερνεις βολτες πανω κατω. Ολα αυτα θα συμβαινουν για παντα η ειναι προσωρινα; Οποιον μπει στον κοπο τον ευχαριστω απο τωρα/

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    to prwto pou perigrafeis einai morfi paranoias...kai synithws se ypomanies ...manies... entones katathlipseis... erxetai kai i paranoia se kapoious. twra gia tn akathisia einai side effect kapiown farmakwn opws to abilify an eisai se auto i stin ypomania otan dld exeis poly energeia.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  3. #3
    Καλημέρα McHouse. Ευχαριστώ για την απαντηση σου. Εχω νιωσει λιγες φορες ότι καποιος μπορει να διαβασει τη σκεψη μου αλλα δεν ξερω πώς να το εκφρασω….είναι περιεργο συναισθημα. Ο γιατρός που βλεπω με καθησυχασε απλα ηθελα να ακούσω γνωμες-εμπειριες αλλων που το χουν ζησει. Επειδή εχω κανει σημαντικη προοδο δεν θελω αυτή η φοβια να υποτροπιάσει και να με καθηλωσει και ότι συμβουλη εχεις να μου δωσεις είναι ευπροσδεκτη.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    to mono pou me boithaei emena einai i eklogikeusi alla einai kati arketa skliro ... to na pitheis ton eauto sou dld me tin logiki oti kati tetoio dn mporei na isxyei. otan omws to myalo sou ourliazei gia to antitheto pragmatika einai dyskolo alla to katafernw.alli symbouli dn nomizw oti exw na sou dosw, sorry.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  5. #5
    Η προσωπική μου πείρα πάντως λέει ότι οι άλλοι όχι μόνο τη σκέψη μας δε διαβάζουν αλλά στο 90% των περιπτώσεων και να τους το πεις φωναχτά και να τους αναλύσεις τι σκέφτεσαι, άλλα αντί άλλων καταλαβαίνουν. Οπότε... αν είναι να ανησυχείς για κάτι είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που σε φοβίζει!..

  6. #6
    Φίλε McHouse να σαι καλα αυτη ειναι η μονη λυση που εχω βρει κι εγω και την εφαρμοζω. Μπορω να πω εως τωρα με εχει βοηθησει.
    χρηστης, σωστο αυτο που λες ειναι μια αδιαμφισβήτητη πραγματικοτητα,το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια ομως και καλεισαι πολλες φορες να βρεις τη λογικη μεσα σε παραλογες
    σκεψεις. Καθολου ευκολο οπως ειπε και ο Mc αλλα αν υπαρχει η δυναμη της θελησης το καταφερνεις μολονοτι ειναι δυσκολο στην αρχη.....Μετα απο πολλες προσπαθειες χωρις να το καταλαβεις γινεται αυτοματα. Αυτο το επιπεδο ειναι που θελω να φτασω.
    Ειμαι σε φαση μετακομισης και γι αυτο η καθυστερηση. Κανω ενα βημα να ανεξαρτητοποιηθω και ο θεος βοηθος.
    Να στε καλα.

  7. #7
    γεια σας. το φαρμακο ρισπερταλ σε ποιες περιπτωσεις δινεται;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    @φροουζεν κοινωνιοφοβικο ειναι αυτο το συμπτωματακι σου ο χρηστησ εχει δικιο γι αυτα που σου λεει αμα θεσ λεγε οτι σκεφτεσαι αν ειναι μεσα σε καποια πλαισια κανεισ δεν ακουει οποτε μην αγχωνεσαι
    @ ορχιδεα οτι κ να χεισ 4 κατηγοριεσ φαρμακων ειναι αυτα θα παρεισ εμπειρικα οι γιατροι κ με αυτα που ξερουν τα βρισκουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    @orxidea, to risperdal einai antipsyxosiko kai se emena to dwsane gia acute treatment of mania, genika gia psyxosika stoixeia, ideasmo, paraisthiseis, confabulations, ki alla tetoia.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  10. #10
    elis το εχεις βιωσει κι εσυ αυτο;
    Ο γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε ακριβως το ιδιο με σενα (εξου και ο ερωτημα μου) και στην πραγματικοτητα μια μικρη αγοραφοβια την εχω αλλα τωρα τελευταια εχω ενταχθει σε καποιες παρεες και βλεπω πως κατι παω να κανω,τα καταφερνω λιγο.
    Ενα βημα τη φορα που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι.
    Αυτο που κανω ειναι να μην το εχω συνεχεια στη σκεψη μου,να προσποιουμαι δηλαδη πως δεν υπαρχει προβλημα και το αλλο που κανω ειναι οτι παρατηρω συμπεριφορες αλλων ατομων στην παρεα, αυτο με βοηθαει καπως να ξερω κι εγω στο περιπου να μην πω κατι ακυρο.
    Ευχαριστω που μου απαντησες. Αν εχεις και κατι αλλο που θες να προσθεσεις θα το ακουσω με ενδιαφερον.
    Καληνυχτα

    Υ.Γ. η μοναδικη σκεψη που με ζοριζει ειναι μηπως βαζω το προβλημα κατω απο το χαλι με το να προσποιουμαι πως δεν υπαρχει και καποια στιγμη βγει παλι στην επιφανεια. Δεν εχω ομως βρει αλλο τροπο αντιμετωπισης και προς το παρον παει καλα.
    Εμπειρια παρομοια καποιος;
    Last edited by frozen; 06-08-2013 at 03:11.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by frozen View Post
    Γεια σας και απο εμενα. Απο τα μελη που πασχουν απο διπολικη διαταραχη με ενδιαφερει να μαθω αν νιωθουν συχνα πως ο αλλος που εχουν απεναντι η διπλα τους η στο διπλανο τραπεζι π.χ. μπορει να καταλαβει τι εχουν μεσα στο μυαλο του η τι σκεπτεται τη συγκεκριμενη στιγμη. Ειναι αυτο φυσιολογικο να το νιωθει καποιος με αυτη τη διαταραχη; Και μπορει να συμβαινει στην πραγματικοτητα; Ενταξει βεβαια αν ο αλλος σε ξερει καλα μπορει να καταλαβει τι σκεφτεσαι ετσι δεν ειναι; Αλλα οι αλλοι που δεν σε ξερουν καλα;
    Με αυτο μηπως εννοεις φοβος οτι θα σε "καταλαβουν" . Εγω φοβαμαι οτι θα φανει στους αλλους οτι εχω ψυχιατρικο προβλημα απο τις κινησεις μου ή απο τον τροπο που μιλαω.
    Μιλας για κατι τετοιο ή οτι οι αλλοι θα διαβασουν τις σκεψεις σου κυριολεκτικα.


    Quote Originally Posted by frozen View Post
    Επισης και το να εχεις συνεχεια το αισθημα πως δεν μπορεις να καθισεις σε μια καρεκλα για πολυ ωρα αλλα να θες να φερνεις βολτες πανω κατω. Ολα αυτα θα συμβαινουν για παντα η ειναι προσωρινα; Οποιον μπει στον κοπο τον ευχαριστω απο τωρα/
    Αν παιρνεις αγωγη συζητα αυτο το συμπτωμα με τον ψυχιατρο ή διαβασε τις παρενεργειες των φαρμακων που παιρνεις.

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 23:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •