Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε ησουνα μικρη τοτε και δεν ηταν ευκολο να χεις τοση ωριμοτητα κ λογικη ωστε να βλεπεις πολυ μακρια στο μελλον. Το χουνε παθει αλλωστε πολλα ζευγαρια λογω σπουδων. Εδω ομως υπαρχουν λυσεις. Απ οτι καταλαβα η σχεση σας ειναι δοκιμασμενη αρα πατε για συγκατοικηση. Αν παραμεινετε εξ αποστασεως κ περναει ο καιρος μοιραια θα φθαρει το πραγμα, δε μπορει να συντηρηθει μια σχεση του σαββατοκυριακου.

    Βλεπω ομως οτι κ συ το χεις αναγαγει σε μεσανατολικο. Μια επαρχια παρομοια με τη μεση επαρχια στην ελλαδα θα ειναι το μερος του παλικαριου, δε νομιζω να ναι τιποτα κατσαβραχα. Γιατι το χεις παρει τοσο αρνητικα? Eχεις φαει κοκομπλοκο ακομα δεν πηγες. Οσο για παρεες αν πας στην αρχη σιγα σιγα θα κανεις. Δε μπορει να εχεις απ την πρωτη μερα φιλιες. Αλλωστε αμα δουλευεις δε θα χεις κ πολυ χρονο, λιγο να διαβασεις, λιγο κανενα μαθημα, λιγο το νοικοκυριο, θα σου περναει η μερα χωρις να το παρεις χαμπαρι. Θα γνωριστεις και απ τις παρεες του φιλου σου, απο τα μαθηματα κλπ. Αλλωστε ειναι μικρες οι αποστασεις κ με το χωριο σου κ με την πολη, οποτε θες θα πεταγεσαι. Ας ξεκινησει για σπιτι λοιπον γτ το να πας εσυ για αρχη καποια σκ, αμα μενει με τους γονεις του τι να πεις εκει μεσα? δυσκολο, αντε να πας λιγες φορες αλλα λιγα πραγματα θ αποκομισεις. Βαλε μπροστα λοιπον να δεις κ τη συγκατοικηση κ βλεπεις. Γραψε τι θα κανεις στην πορεια να σου δωσω και αλλες προτασεις αν ειναι.

  2. #32
    Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου!

  3. #33
    Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου! Εχεις απολυτο δικιο σε πολλα απο οσα λες. Οντως εχω παθει κοκοπλοκο, οντως το εχω αναγαγει σε μεσανατολικο! αυτο γινεται επειδη θελω να παρω μια αποφαση και ξερω οτι εξαρταται απο μενα! Επισης λογω της αποστασης φυσικα και εχει φθαρει η σχεση μας γιατι αφου δε ζουμε μαζι υπαρχει μια ρουτινα στην επικοινωνια μας. Θα μιλησουμε, θα μου πει τι εκανε αυτος, θα του πω τι εκανα κι εγω και αυτο. Αισθανομαι οτι ενω αγαπιομαστε, εχουμε αποξενωθει! Οταν ειμαστε μαζι ειμαστε καλα, κι οταν ειμαστε μακρια ειναι φουλ βαρετα! Ειδικα για μενα που μενω μονη μου και αισθανομαι μεγαλυτερη μοναξια!
    Επισης οσον αφορα στη συγκατοικιση εχω να παω το εξης. Καθε ΣΚ που βρισκομαστε τοσο καιρο ερχεται αυτος εδω διοτι εγω εδω μενω σε διαμερισμα μονη μου, ενω αυτος σε μονοκατοικια με τους γονεις του! Το αποτελεσμα ειναι οτι εγω εκει δεν εχω ζησει διοτι δε θελω να μενω με τους γονεις του. Το πλανο ειναι οτι αν εγω το αποφασισω, θα νοικιασουμε σπιτι μονοι μας. ΕΙναι σωστο ομως αυτο? δε θα πρεπε πρωτα να εχω κι εγω μια εικονα της εκει ζωης? Δε λεω οτι ειναι κατσαβραχα οπως σωστα ειπες απλα δεν εχω εικονα! κι αφου δεν εχω εικονα, μου φαινεται βουνο!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    101
    Διαβασα ολη την ιστορια σου και ειναι σανα να εβλεπα την προηγουμενη μου σχεση στο μελλον.Μονο που ο πρωην μου ηθελε να μεινω στην πολη του μονη μου κ οχι να συγκατοικησουμε γιατι δεν ξεκολλαγε απο το βρακι της μαμας.(συγγνωμη και για την εκφραση.) Ειναι πολυ θετικο που το αγορι σου σε θελει εκει κ ειναι ετοιμος για τετοι βημα αφου ομως η δουλεια του ειναι εκει πρεπει να το σεβαστεις και να παρεις μια αποφαση οσο το δυνατον πιο συντομα γιατι φθειρεστε.Κ αν αποφασισετε να συνεχισετε χωριστα καλυτερα ειναι να ληξει οσο πιο συντομα γινεται.Κοβεις και μοιραζεις.Αξιζει να πας σε μια αλλη πολη για χαρη ενος αντρα?Θες να το ζησεις και ας πληγωθεις αν η καταληξη δεν ειναι αισια?Οπως κ να χει μαλλον πρεπει συντομα να αποφασισεις.

    Φιλικα

  5. #35
    ...δίλημμα, εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς καποιες άλλες παραμέτρους που ίσως δεν βλέπεις καθαρά τώρα καθώς βρίσκεσαι μες στην κατάσταση, αλλά βγαίνουν ξεκάθαρα απ όσα λες.
    Τα πέντε χρόνια, (ίσως και λιγότερα), είναι η φάση που η σχέση ή διαλύεται ή πάει παρακάτω.
    Εχουν περάσει τα μεγάλα πάθη και οι ενθουσιασμοί, έχει ανέβει επίπεδο το συναίσθημα, το σεξ, η σντροφικότητα και πλεόν υπάρχει ξεκάθαρη ματιά γι αυτό που υπάρχει ή δεν υπάρχει.
    Το γεγονός πως είσαι σε δίλημμα και όχι σε χαρά που θα μείνετε επιτέλους μαζί είναι μπαντ νιουζ.
    Αν ήσουν ερωτευμένη και τον ήθελες, δεν θα έμπαινες καν σε τέτοιο δίλημμα, παρά θα έκανες όνειρα για το πόσο όμορφα θα ήσασταν επιτέλους μαζί μετάαπό τόσα που περάσατε ώστε να φτάσετε στο ποθητό.
    Αυτό που συμβαίνει κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι η μάστιγα που ταλαιπωρούσε και μένα σε προηγούμενες σχέσεις μου: οι τύψεις και η συνήθεια σου βάζουν τρικλοποδιά και σε εμποδίζουν να δεις την αλήθεια.
    Το γεγονός ότι είναι στην ουσία η πρώτη σου σχέση, κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα και σε έχουν σε ένα διαρκές μπέρδεμα τύπου, "θα βρω κάποιον να με αγαπάει, θα είναι ο επόμενος καλύτερος από αυτόν ή χειρότερος?"
    Είναι όλα ΄λογικά και φυσιολογικά, ετσι είναι οι σχέσεις και θα το δεις στη διάρκεια της ζωής σου.
    Ελπίζω να βοήθησα :)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πηγαινε εκει που ειναι κ αυτος!

  7. #37
    χαχα εχει πλακα που ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη! Και ειναι λογικο γιατι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι και σκεφτομαστε διαφορετικα! Γι αυτο αλλωστε εγραψα και εδω γιατι ηθελα να παρω διαφορετικες γνωμες, να δω πως σκεφτονται και οι αλλοι. @Stella1993 να υποθεσω οτι αρνηθηκες την προταση του τοτε αγοριου σου και οτι τελικα χωρισατε? @Θεοφανια αυτα που λες με εχουν απασχολησει πολλες φορες. Εχει πολλα θετικα το να εισαι ακομα με την πρωτη σου σχεση, αλλα το μεγα αρνητικο οπως ειπα και πι πανω ειναι οτι δν εχεις μετρο συγκρισης! Ισως να ειμαι τελεια αυτη τη στιγμη και να μην το γνωριζω! Ισως και οχι παλι!! Δεν ξερω!! Φοβαμαι ομως οτι αν χωρισουμε, καποια στιγμη θα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο! Γιατι οταν σκεφτεσαι χωρισμο νομιζεις οτι ο επομενος που θα βρεις θα εχει ολα τα καλα του προηγουμενου + οσα δεν αυτος δεν ειχε! Βεβαια για να σε βλεπω τοσο αποφασιστικη μαλλον εσυ βρηκες σε επομενη σχεση αυτο που ηθελες! Κι αναρωτιεμαι ποτε ερχεται αυτη η φαση που λες τωρα ειμαι τελεια! Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ειναι ο ανθρωπος της ζωης μου???

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    H Θεοδοσια πιο πανω τα χει μπλεξει ή εχει κανει λαθη στη διατυπωση. Εγω dilima δεν πιστευω οτι εχεις προβλημα με το παλικαρι αλλα με το μερος και πως θα ειναι, διοτι αν σου πει να ερθει να μενετε μαζι θεσνικη θα πεις ναι με 1000! Αν δε τον γουσταρες θα τον εδινες ακυρο απο καιρο, δε σε κοβω για χαιβανι. Εγω ας πουμε ξερω πολλα ατομα που δε τους αρεσει η μεγαλουπολη, θελουν ηρεμια, ερημιες κι ετσι. Αλλοι παλι γουσταρουνε να ειναι μεσα στην τουρλα του σαββατου. Και αλλοι ειναι αδιαφοροι για το τοπιο, οπου κ να μενουνε. Δικαιωμα του καθενος να κανει οτι τον αρεσει, να προσαρμοζεται λιγοτερο ή και καθολου στο τοπιο. Τα πραγματα ειναι απλα λοιπον, τον λες αγαπη μου εφτασε η ωρα να μαστε μαζι, πιασε ενα σπιτακι να βαλουμε μπροστα. Για μενα μεχρι να γινει αυτο, τα σκ αντι να ερχεται αυτος σε σενα, πανε εσυ και ας μενεις στο δωματιο του το ενα βραδυ. Θα σε πηγαινει βολτες να μαθεις τα κατατοπια, τα πεθερικα πιστευω σε ξερουνε δεν εχεις προβλημα εκει και μαθε και καμμια σπεσιαλιτε να κανεις του αντρος σου. Δε θελει πολλα ο αντρας. Αμα χαλαστεις απ τον αερα και θες να σαι στην πολη κλπ κλπ, το αφηνεις κ γυρνας στα παλια λημερια. Παρε κι ενα πριτυ θεια οταν θα πατε σπιτι σας κ μη το λιβανιζεις το θεμα!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    101
    Φυσικα και αρνηθηκα,δεν φτανει που θα καθομουν στην πολη του θα εμενα κ μονη μου?Ε οχι...Εσυ κανε οτι σου λεει η καρδια σου,οσο πιο γρηγορα μπορεις... ;)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λοιπον dilimma για προσεχε γιατι λεμε εδω ποσο δυσκολευεσαι και ποσο το σκεπτεσαι αν θα πας και πως θα ειναι στο χωριο του, αλλα παιζει μια ωραια πρωια να σε χωρισει και απο κει που λες οτι εχεις το πανω χερι στην αποφαση, σου ρχονται τα πανω κατω! Και συνηθως ετσι γινεται! Kοιτα μη σου ρθει καμμια κεραμυδα!

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    28
    συμφωνω με το κερασι.προσεχε μια ωραια πρωια μην σε χωρισει..εγω παντως καποτε πηρα αυτη την αποφαση και μετακομισα για το αγορι μου.και σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα χωρισαμε.ε γκρεμιστηκε ο κοσμος ολος γυρω μου...οταν μαζεψα τα κομματια μου καταλαβα ποσο χαζη ημουν που εκανα κατι τετοιο και οτι δεν προκειται να ξαναγινει κατι τετοιο.και στην τελικη γτ να μην μετακομισουν αυτοι.εγωιστικο βεβαια αλλα οκ.σκεψουτο πολυ καλα αν σαγαπαει θα κανει και αυτος υποχωρησεις.πετα του το μπαλακι και εσυ και δειξτου πως αν και αυτος δεν παρει δραστικα μετρα θα πρεπει να σταματησετε...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δεν μου αρεσει να βγαινω εξω,(πχ στην πολη) κ γι αυτο εχω απομονοθει εντελως!=(
    By Alexandra312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-04-2013, 16:06
  2. καλος ψυχολογος στην πολη των χανιων
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-2012, 22:05
  3. Το αγορι μου εχει ΙΔΨ ?
    By darsel in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 27-07-2012, 23:25
  4. ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2011, 20:35
  5. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •