Αγχώνομαι πολύ να πάω να μιλήσω σε μία άγνωστη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10

    Unhappy Αγχώνομαι πολύ να πάω να μιλήσω σε μία άγνωστη

    Χαίρεται,

    Είμαι 27,5 χρονών, εμφανίσιμος (μου έχουν πει γενικά κοπέλες καλά σχόλια περί αυτού) και σχετικά κοινωνικός, αλλά μου λείπει αρκετά η αυτοπεποίθηση. Ήμουνα για μεγάλο διάστημα σε μια σχέση, η οποία κατέληξε σε χωρισμό και προσπαθώ να προχωρήσω μπροστά κάνοντας μια καινούργια αρχή/σχέση. Δυστυχώς όμως το μεγάλο μου ελάττωμα είναι ότι αν δω, για παράδειγμα, μια κοπέλα που μ' αρέσει με μια φίλη της σε ένα μπαρ δυσκολεύομαι πολύ να πάω να μιλήσω. Εκείνη την ώρα με κυριεύει το άγχος και τα κάνω σύνθετα στο μυαλό μου (πχ τι θα τους πω για αρχή, ότι ίσως με αποθαρρύνουν με τον τρόπο τους και γίνω ρεζίλι, ότι ίσως γίνω ενοχλητικός, φανώ πέφτουλας κλπ). Το ξέρω ότι είναι παιδιάστικα αυτά που σκέφτομαι, αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο cool σαν χαρακτήρες. Ξέρω ότι κανείς δε μπορεί να με βοηθήσει ουσιαστικά, αν δεν βοηθήσω εγώ πρώτα απ' όλα τον εαυτό μου, καθώς η μοναδική λύση που θα μου προτείνετε λογικά και εσείς, αν θέλω να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα είναι να κάνω την κίνηση και όπου καταλήξει. Όπως και να έχει, τα σχόλια σας είναι ευπρόσδεκτα.

    Ευχαριστώ.
    Καλό καλοκαίρι..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσιολογικο το βρισκω. ξερεις τι μπορει να σκεφτονται με τη φιλη της την ωρα που το κανεις ? "που παει ο καημενος", "τι θελει", "τι να μας πει κι αυτος", κι αλλα τετοια ομορφα. ειναι καλυτερο να τη πεφτεις με παρεα παρα μονος. μονος τους ξενιζει και ξυνιζει. ενω με παρεα δειχνεις οτι ανηκεις καπου, δε τις εχεις αναγκη, περνας καλα, κι επειδη περνας καλα τις προσεγγιζεις πανω στο χαβαλε, μπας και κατσουν. ενω μονος φαινεσαι σαν το λιγουρι που προσπαθει απεγνωσμενα να πιαστει απο καπου. βρες παρεα λοιπον και το αγχος να σου φυγει, να νιωσεις και πιο ασφαλης κατα τη διαρκεια του φλερτ, και χυλοπιτα να σου δωσουν θα χεις τους φιλους να επιστρεψεις, δε θα φυγεις ντροπιασμενος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Νομιζω δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να πας να μιλησεις σε μια αγνωστη,ειδικα αν ειναι με τη φιλη της..Μαλλον οι περισσοτεροι εκεινοι την ωρα θα αγχωνονταν..Λιγοι ειναι τοσο ανετοι ωστε να μην κολλανε καθολου..Παντως συμφωνω με το ΚΕΝΟ οτι θα αισθανεσαι καλυτερα αν εισαι με καποιον φιλο,οχι τοσο για το τι θα σκεφτουν οι κοπελες οσο για να αισθανεσαι εσυ μια μεγαλυτερη σιγουρια,οτι εχεις μια συμπαρασταση ρε παιδι μου. :P
    ΚΕΝΟ αν παει καποιος με ευγενικο και γλυκο τροπο να φλερταρει δε νομιζω να σκεφτουν ετσι οπως λες..Εκτος αν ειναι τιποτα ψωνια και καβαλημενες..Αλλα τοτε δεν θα αξιζει κι ολας να τις δωσεις σημασια..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    φυσιολογικο το βρισκω. ξερεις τι μπορει να σκεφτονται με τη φιλη της την ωρα που το κανεις ? "που παει ο καημενος", "τι θελει", "τι να μας πει κι αυτος", κι αλλα τετοια ομορφα.
    Δεν ειναι ετσι ρε συ...Δε θα τα σκεφτεις αυτα οταν δε τον ξερεις καν τον αλλο. Εκτός αν μιλας για μοντελα που έχουν τη μυτη στον ουρανο.. :\ και νομιζουν πως ειναι "κατι"
    Οποιαδηποτε αλλη μη ψωνισμενη κοπελα δε θα τα σκεφτει αυτα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε ξερω τι κανουν οι κοπελες εκτος αθηνων, εδω περα ετσι συμπεριφερονται, ολες ασχημα και ψωνισμενα λες κι αξιζουν χρυσαφι. τις προαλλες πηγαινα θαλασσα και κουβαλουσα απλα μια τσαντα με τη ψαθα κλπ μεσα, με ειδαν δυο στο δρομο και με βρισανε, χωρις καν να τις πω κουβεντα. που να τους την επεφτα κι ολας, εχουνε μουρλαθει, ειμαστε ολοι οι αντρες θυματα σεξισμου, γι'αυτο ολοενα και περισσοτεροι το γυρνανε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Καλά,σε βρίσαν έτσι χωρίς λόγο??Μήπως έγινε κάτι που δεν το κατάλαβες?ξερω γω..να τις σκουντηξες καταλαθος με την τσαντα?κάτι τετοιο ρε παιδι μου.Αλλιώς είναι τελείως κουφό.
    Ψώνια υπάρχουν παντού.Και κοπέλες αλλά και οι άντρες δεν πάνε πίσω μερικοί...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οχι οχι μα συνεβη στο δρομο και δεν ειμασταν καν στριμωγμενοι, περνανε με βλεπουν, βριζουν, και συνεχιζουν λες και δε συνεβη τπτ. που να καθησεις να φλερταρεις με αυτες ? οταν εχουν ψωνιστει μεχρι το θεο και εκμεταλευονται οτι ειναι γυναικες, ξερεις πως και λιγο να τις ακουμπησεις φωναζουν οτι τις βιαζεις και μαζευεται αστυνομια και γινεται χαμος. και φυσικα αφου εισαι αντρας σε κλεινουν μεσα και μπλεκεις. γι'αυτο στο τελος ειναι προτιμοτερο να μη φλερταρει κανεις και βρισκει το μπελα του, κι οποια γουσταρει ας κανει αυτη το πρωτο βημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Ελα μωρε ενταξει επειδη τυχαινουν μερικες δεν σημαινει οτι ειναι ολες.Μην γενικευεις.Οχι τιποτα αλλο δηλαδη,αλλα ο φιλος που ανοιξε το θεμα θελει να τον ενθαρρυνουμε για να μπορει να φλερταρει.Μ'αυτα που γραφεις τον βλεπω να μην τολμαει να πλησιασει καμια..:P

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι δεν γενικευω, μιλησα κυριως για αθηναιες, αφου εδω μενω κι αυτα βλεπω.
    ο φιλος που ανοιξε το θεμα μπορει να θελει να τον ενθαρρυνουμε, μη του λεμε και ψεμματα ομως και φαει τα μουτρα του. οποιοσδηποτε παει να τη πεσει μονος τον κοιτανε σαν χανοι και σκεφτονται τα χειροτερα. οι περισσοτεροι πλεον μεσω παρεας κινουνται, αφου οταν εχετε εστω εναν κοινο γνωστο, τοτε ειναι πιο ευκολο. ετσι στο ξεκαρφωτο αγνωστος να μιλησει σε αγνωστη φαινεται καπως ασχημο χωρις να εχει προκυψει κατι.
    τελος θεωρω τραγικες οσες δε φλερταρουν αυτους που εγκρινουν, επειδη αυτο οριζουν τα στερεοτυπα ή νομιζουν οτι οι αντρες γουσταρουν να κανουν τη πρωτη κινηση. καταληγουν ετσι με λαθος ατομα, γεμιζουν ψυχολογικα, και μετα ακομα κι αν βρουν καποιον που θελουν, ειναι πλεον τρομερα κομπλεξικες και σιγουρα δε θα μπορουν να τον κρατησουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    κενο εχεις δικιο.. (τα λες λιγο απαισιοδοξα βεβαια :\ )κ γω προσωπικα δε κανω 1η κίνηση, οχι λόγω στερεοτυπων αλλα συνηθως γιατι κωλώνω , κ γιατι σκεφτομαι τι θα πει ο αλλος για μενα κλπ.. τα γνωστα.
    Και γιάυτο δε θα βρισω καποιον αν ερθει να με φλερταρει, η γενικα κανει καποια κινηση, ειναι παραλογο. και λυπαμαι που φτασαμε εκει να υπαρχουν τετοια ατομα οπως το παραδειγμα που είπες. και οκ ειναι εξαιρεση λογικα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Ολα ειναι θεμα,σε τι γυναικες θες να κανεις ''πεσιμο'',εγω προτιμω πιο σκεφτομενες γυναικες,μιας και εκει παιζει ρολο ο λογος,οχι το καγκουριλικι που δεν το κατεχω
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μην ανησυχεις Gothly, ολες οι ελληνιδες ετσι ειναι, βολεμενες μη φανε τα μουτρα τους. αντι να διεκδησουν αυτον που γουσταρουν, επιλεγουν αναμεσα σε οσους τους την πεσαν, και τελικα καταληγουν παντα με το λαθος ατομο, το οποιο χωριζουν μετα απο λιγο καιρο γιατι δεν ηταν ο καταληλος. ετσι σημερα εχουμε φτασει να κανουμε πολλες σχεσεις χωρις ουσια, και να διαλυονται φυσικα γρηγορα. και οι ιδιες να πληγωνεστε και να γεμιζετε ψυχολογικα, τα οποια ξεσπατε σε αντρες που δεν φταινε πληγωνοντας τους κι αυτους αδικα.
    θα ηταν καλυτερο λοιπον αν εισασταν λιγο πιο τολμηρες και παιρνατε τη τυχη σας στα χερια σας. πως περιμενετε να μαντεψει αυτος που εγκρινετε οτι τον θελετε ? γυναικες ειστε, εχετε ηδη τα προσοντα και την ομορφια, πηγαιντε να φλερταρετε. οχι να δινετε αυτο το ρολο στους αντρες που οι καημενοι εδω περα ειναι ενα βημα πριν την αυτοκτονια, γιατι δεν εχουν τα λεφτα να παρουν ουτε καν αμαξι κι οτι αλλο θελετε για φιγουρα να εντυπωσιαστειτε. που ειναι και τζαμπα κοπος εδω που τα λεμε, γιατι οσο κι αν προσπαθει καποιος, οταν η γυναικα δε θελει, δε προκειται με τπτ να κατσει ακομα κι αν της φερει τον ουρανο με τ'αστρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    δικιο εχεις, ενταξει δε ξερω αν ειμαστε ολες ετσι. αλλα οντως δε κανουμε κινηση,
    με βαζουν σε σκεψεις αυτα που λες παντως. ειδικα το "αντι να διεκδησουν αυτον που γουσταρουν, επιλεγουν αναμεσα σε οσους τους την πεσαν, και τελικα καταληγουν παντα με το λαθος ατομο, το οποιο χωριζουν μετα απο λιγο καιρο γιατι δεν ηταν ο καταληλος."
    γιατί είμαι κ εγώ μέσα σε αυτα τα ατομα...
    και με τη ταση να σκεφτομαι πρωην γιατι φοβαμαι να κανω καινουρια κινηση, λυπαμαι που το λεω αλλα ναι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    θα ηταν καλυτερο λοιπον αν εισασταν λιγο πιο τολμηρες και παιρνατε τη τυχη σας στα χερια σας. πως περιμενετε να μαντεψει αυτος που εγκρινετε οτι τον θελετε ? γυναικες ειστε, εχετε ηδη τα προσοντα και την ομορφια, πηγαιντε να φλερταρετε. οχι να δινετε αυτο το ρολο στους αντρες που οι καημενοι εδω περα ειναι ενα βημα πριν την αυτοκτονια, γιατι δεν εχουν τα λεφτα να παρουν ουτε καν αμαξι κι οτι αλλο θελετε για φιγουρα να εντυπωσιαστειτε. που ειναι και τζαμπα κοπος εδω που τα λεμε, γιατι οσο κι αν προσπαθει καποιος, οταν η γυναικα δε θελει, δε προκειται με τπτ να κατσει ακομα κι αν της φερει τον ουρανο με τ'αστρα.
    Εχεις δικιο σ'αυτο.Μερικες φορες βλεπω κοπελες που ειναι πιο τολμηρες και διεκδικουν αυτον που θελουν και τις ζηλευω.Εγω ρε γμτ δεν μπορω!Κωλωνω πολύ.Ακομα και να ψιλοκαταλαβαινω οτι υπαρχει ενδιαφερον κι απο τον αλλο παλι με πιανουν οι ανασφαλειες μου και λεω "μπα μηπως ειναι η ιδεα μου και φαω τα μουτρα μου"..Δεν ειναι βολεμα αλλα οτι ντρεπομαι!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ευχαριστω πολυ κοριτσια, χαιρομαι που αναγνωριζεται το δικιο, εκει εξω ομως παραμενω κι εγω αλλο ενα θυμα των ασχημων συμπεριφορων και των "φοβων" σας για φλερτ (οχι εσας προσωπικα, γενικα του φυλου σας). κι εχω απογοητευτει και μπερδευτει πολυ που δε ξερω ποιος ειναι ο καταληλος τροπος προσεγγισης και τι πραγματικα θελετε. το κακο ειναι οτι δεν ειμαι σε μικρη ηλικια πλεον, δε με παιρνει για παιχνιδακια και πειραματισμους. :\ κι εχω κουραστει να χαλαω το χρονο μου με κοπελες, που ενω φαινονταν καταληλες και για μενα, τελικα δεν ηταν.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 15-07-2012, 16:51
  2. μεγαλώνω και αγχώνομαι!!
    By sheyla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2007, 23:45
  3. ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΣΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2007, 22:23
  4. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ-ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ
    By numerevis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2007, 23:06
  5. ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ...
    By nikigirl18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 19-04-2006, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •