Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1

    Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου

    Γεια σε ολους!
    Εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας. Εχω σχεση 5 χρονια με το αγορι μου. Ειμαστε μαζι απο φοιτητες και γενικα ειμαστε πολυ καλα μαζι. Το προβλημα ειναι οτι τον τον τελευταιο χρονο γυρισε στην πολη του για λογους δουλειας (εχει δικη του δουλεια) με αποτελεσμα να ειμαστε σε αποσταση και να βρισκομαστε Σαββατοκυριακα. Εγω ζω και δουλευω στη Θεσσαλονικη και αυτος σε αλλη επαρχικη πολη (150χλμ περιπου). Το πραγμα περιπλεκεται ακομα περισσοτερο διοτι ουτε εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη αλλα απο αλλη επαρχιακη πολη και μαλιστα ειμαι και μοναχοπαιδι. Στοχος μου μακροπροθεσμα ηταν να επιστρεψω στην πολη μου οπου ζουν οι γονεις μου ομως τωρα η μονη λυση στο προβλημα μας θα ηταν να μετακομισω εγω εκει πραγμα που μου ειναι πολυ δυσκολο να το αποδεχθω!!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου δημιουργει στεναχωρια, διλημματα κια πολλα ερωτηματικα.. Πως θα προσαρμοστω σε ενα αγνωστο περιβαλλον??? Μηπως δεν τον αγαπω πραγματικα??? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Γεια σου διλημμα! Αρχικα, μερικες βασικες ερωτησεις. Ποιες οι ηλικιες σας; Φανταζομαι γυρω στα 23-25, αφου λες οτι ειστε μαζι απο φοιτητες. Τελειωσατε τις σπουδες σας και τωρα ο φιλος σου εχει ετοιμη δουλεια; Εσυ θες να γυρισεις στο πατρικο σου λογω οικογενειας ή μηπως σε περιμενει και εσενα εκει δουλεια;

  3. #3
    Ειμαστε 25-26. Ναι ο φιλος μου εχει δουλεια εκει ενω εγω 'θεωρητικα' μπορω να βρω πιο ευκολα δουλεια αλλου οπως π.χ ιδιαιτερα κλπ. Επομενως οι λογοι ειναι κυριως οικογενειας αν και οι δικοι μου ποτε δν με πιεσαν να μεινω μαζι τους (βεβαια σιγουρα θα το ηθελαν αφου δν εχουν αλλο παιδι). Εκτος ομως απο αυτο γενικα με αγχωνει το γεγονος να παω σε μια αλλη πολη, σε αγνωστο περιβαλλον, χωρις φιλους και την οικογενεια μου. Φοβαμαι οτι μπορει να μη μου αρεσει και να αισθανομαι πνιγμενη! Επισης να σημειωθει οτι δεν ειμαι τοσο δεν ειμαι τοσο 'μαμοθρεφτο' οσο φαινεται διοτι δεν μενω στην πολη των γονιων μου αλλα στη Θεσσαλονικη οπου δουλευω και συντηρουμαι μονη μου. Αν π.χ μπορουσαμε να μεινουμε Θεσσαλονικη και οι 2 θα το ιδανικο για μενα! :-/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ολοι οι -φυσιολογικοι- γονεις θελουν τα παιδια κοντα τους. Το ερωτημα μου ομως ειναι το εξης: εαν δε βρεις δουλεια στο μερος που μενει ο συντροφος σου, πως θα συντηρεισαι; Επισης, υπαρχει και το μεγαλο ζητημα της συγκατοικησης. Θα μεινετε μαζι για πρωτη φορα;

  5. #5
    Βεβαια εχεις δικιο! Πρεπει οπωσδηποτε να βρω δουλεια διοτι διαφορετικα ειναι σιγουρο οτι θα παθω καταθλιψη! Να φανταστεις οτι τωρα το προγραμμα μου ειναι τρεχω και δεν φτανω! Αρα φαντασου να καθομαι και να μην εχω να κανω τιποτα! ΟΥΤΕ ΚΑΝ!!!!!!! Οσο για το αλλο δεν εχουμε μεινει αλλη φορα μαζι εκτος απο Σαββατοκυριακα (ως φοιτητες ειχε ο καθενας το σπιτι του)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Αρα, εμπλεκονται πολλοι παραγοντες:

    α) εργασια, οχι μονο για βιοποριστικους λογους αλλα και για ψυχολογικους
    β) συγκατοικηση για πρωτη φορα
    γ) ελλειψη φιλων και οικογενειας


    Αγαπητο μελος, ετυχε να βρεθω στην ιδια ακριβως θεση πριν λιγα χρονια. Ακολουθησα τον συντροφο μου, καθως εκει ηταν η δουλεια του και αφησα πισω την Θεσσαλονικη, οπου ειχα σπουδες, δουλεια, οικογενεια και φιλους. Και αντε, η οικογενεια πολλες φορες ειναι κατι αναποφευκτο, πολλοι μενουν μακρια απο τους δικους τους για πρακτικους λογους, πχ εργασια. Ομως μετακομισα καπου πολυ μακρια και ημουν μικρη, δεν εβρισκα παρεες, παρα μονο φιλους του φιλου μου και δουλεια ουτε λογος...δεν ειχα παρει καν το πτυχιο μου τοτε και ηταν η αρχη της κρισης, το μερος πολυ επαρχιακο για να εχει θεσεις κι εγω εκει ξενη, καθως δεν καταγομουν απο εκει και αρα ημουν ξενη. Για τη συγκατοικηση δε θελω να σχολιασω καν, καθως ηταν μια παταγωδης αποτυχια. Βεβαια, αυτο δε σημαινει οτι η εξελιξη ειναι για ολους τετοια. Ομως υστερα απο χρονια, που το σκεφτομαι και φυσικα χαμογελαω, γιατι δεν παυει να ειναι μια νεανικη αναμνηση, θα ενεργουσα αλλιως εαν μου συνεβαινε σημερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου διλημμα. Το παλικαρι τι λεει? Τι προτεινει?

  8. #8
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Αρα, εμπλεκονται πολλοι παραγοντες:

    α) εργασια, οχι μονο για βιοποριστικους λογους αλλα και για ψυχολογικους
    β) συγκατοικηση για πρωτη φορα
    γ) ελλειψη φιλων και οικογενειας


    Αγαπητο μελος, ετυχε να βρεθω στην ιδια ακριβως θεση πριν λιγα χρονια. Ακολουθησα τον συντροφο μου, καθως εκει ηταν η δουλεια του και αφησα πισω την Θεσσαλονικη, οπου ειχα σπουδες, δουλεια, οικογενεια και φιλους. Και αντε, η οικογενεια πολλες φορες ειναι κατι αναποφευκτο, πολλοι μενουν μακρια απο τους δικους τους για πρακτικους λογους, πχ εργασια. Ομως μετακομισα καπου πολυ μακρια και ημουν μικρη, δεν εβρισκα παρεες, παρα μονο φιλους του φιλου μου και δουλεια ουτε λογος...δεν ειχα παρει καν το πτυχιο μου τοτε και ηταν η αρχη της κρισης, το μερος πολυ επαρχιακο για να εχει θεσεις κι εγω εκει ξενη, καθως δεν καταγομουν απο εκει και αρα ημουν ξενη. Για τη συγκατοικηση δε θελω να σχολιασω καν, καθως ηταν μια παταγωδης αποτυχια. Βεβαια, αυτο δε σημαινει οτι η εξελιξη ειναι για ολους τετοια. Ομως υστερα απο χρονια, που το σκεφτομαι και φυσικα χαμογελαω, γιατι δεν παυει να ειναι μια νεανικη αναμνηση, θα ενεργουσα αλλιως εαν μου συνεβαινε σημερα.
    Kοιτα, εμενα δεν ειναι και τοοοσο μακρια! Ειναι περιπου 3 ωρες απο τους γονεις μου και βεβαια δεν ειμαι και τοσο μικρη! Το πτυχιο μου το εχω παρει ομως στη Θεσσαλονικη δουλευω και γενικα ειναι μια πολη που μου αρεσει πολυ αρα ειναι σιγουρο οτι ζοριζομαι! Kerasi το παλικαρι προτεινει τη νεα χρονια να συνεχισουμε εξ'αποστασεως και απο την επομενη ελπιζει να το παρω αποφαση! :-)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    O ιδιος τι δουλεια κανει?

  10. #10
    Ειναι δικηγορος. Εργαζεται σε οικογενειακο γραφειο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μάλιστα. Αν δε το πάρεις απόφαση τι προτείνει μετά?

  12. #12
    Xμμ αγνωστο! Προφανως θα πρεπει να χωρισουμε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω θα σε προτεινα να πας δοκιμαστικα και να δεις πως ειναι τα πραγματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by dilimma View Post
    Kοιτα, εμενα δεν ειναι και τοοοσο μακρια! Ειναι περιπου 3 ωρες απο τους γονεις μου και βεβαια δεν ειμαι και τοσο μικρη! Το πτυχιο μου το εχω παρει ομως στη Θεσσαλονικη δουλευω και γενικα ειναι μια πολη που μου αρεσει πολυ αρα ειναι σιγουρο οτι ζοριζομαι! Kerasi το παλικαρι προτεινει τη νεα χρονια να συνεχισουμε εξ'αποστασεως και απο την επομενη ελπιζει να το παρω αποφαση! :-)
    αφου η ιδια εχεις τοσες αναστολες στο να πας εκει, κι αυτος ακομα προτεινει να συνεχισετε ετσι, προτεινω να συνεχισετε χωριστα για εναν ακομα χρονο. αν δεν σου δημιουργηθει κι εσενα η ιδια επιθυμια, ισως θα ειναι μια ενδειξη οτι δεν ταιριαζετε αρκετα. Στην αποσταση που ειστε τωρα δεν μπορειτε να βρισκεστε καθημερινα. οσο καιρο κι αν ειστε μαζι, δεν υπαρχει σχεση ετσι, απλα συναντιεστε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω θα ζυγιζα τα πραγματα αν δεν ειχα αλλη επιλογη θα μετακομιζα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μου αρεσει να βγαινω εξω,(πχ στην πολη) κ γι αυτο εχω απομονοθει εντελως!=(
    By Alexandra312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-04-2013, 17:06
  2. καλος ψυχολογος στην πολη των χανιων
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-2012, 23:05
  3. Το αγορι μου εχει ΙΔΨ ?
    By darsel in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 28-07-2012, 00:25
  4. ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2011, 21:35
  5. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 02:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •