Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 21 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 308
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μπράβο σου σε ζηλεύω , με ποιον τροπο το καταφερες ;
    τα ίδια συμπτώματα είχες ;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    η βαλεριάνα είναι κάτι παρα πολύ ελαφρύ, τόσο ελαφρύ που εγώ όταν το έπαιρνα δεν καταλάβαινα τίποτα.πάντως νομίζω ότι έχει ένα ταμπού με τους ψυχιάτρους, πάντως χρειάζεσαι μια διάγνωση, πολύ πιθανόν να έχεις το ίδιο με εμενα ""αρωστοφοβια"".πήγαινε σε ένα ψυχολόγο η ψυχίατρο να δούμε τι θα σου πούνε, γιατί το internet θα σε τρελάνει, όπως τρέλανε και εμενα!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Αρωστοφοβια ειναι σίγουρο ότι έχω αφού πάντα φοβάμαι ότι πάντα έχω κάτι σοβαρό , απλά συμπτώματα ενός κρυολογηματος μεγαλοποιουνται μέσα προσπαθώ και το έχω καταφέρει σε ένα βαθμό να ελεγξο αυτό τον φόβο , έχω παρατηρήσει ότι αυτές τις ημέρες γυρίζω στο σπίτι 6:00 πρωί κοιμάμαι 5-6 ώρες και είμαι χάλια έκτακτες σε κάθε βήμα έχω παρατηρήσει ότι όταν πάω για τρέξιμο η κάνω κάποια σωματική εργασία και ανεβαίνουν οι σφυγμοι ο φόβος μεγαλώνει και με το που χαλαρωνω έκτακτες συνέχεια εχθές πχ πήγα να ποτισω το γκαζόν και όταν εσκυβα είχα συνέχεια .
    Δεν μπορω άλλο μου καταστρέφει τις στιγμές δεν με αφήνει να χαλαρωσω κάτι έρχεται στο άσχετο και πυρωδωτει αυτούς τους φόβους και καλα ψυχολογικά να είμαι μετά με χαλαει πολυ προσπαθώ να συμβιβαστω με το προβλημα μου κάτι καταφέρει γιατί δεν έχω εκείνο το αίσθημα φόβου που είχα στην αρχή των συμπτωμάτων αλλά κάποιες φορές ειναι μάταιο γιατί τα συμπτώματα ενισχύουν αυτό τον φαύλο κύκλο σύμπτωμα -σκέψη - σύμπτωμα και επειδή είμαι υπέρ αναλυτικός προσπαθώ να βρω αίτιο το οποίο δεν υπάρχει ειναι το μυαλο μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Σήμερα πάλι έντονα προβλήματα ταχυκαρδια ξεκινά και τρέμει η καρδια μου και σταματα αποτομα το οποιο με τρομαξε παλι φουλ έκτακτες συστολες το μεσημέρι με έπιασε και μια ζάλη αν δεν πήγενα για καφέ δεν θα μπορούσα να συνερθω .
    Επειδή πάλι τρόμαξα τους γονείς μου τι άλλες εξετάσεις να κάνω για να δώ από προέρχεται μήπως υπάρχει κάποιο προβλημα που τα προκαλεί έκανα 3 καρδιογραφηματα τα 2 φυσιολογικά το 1 κατέγραψε και τις έκτακτες , υπερ ήχο καρδιάς φυσιολογικό , εξετάσεις αίματος καθαρές με λίγο χαμηλό ποσοστό καλλιου , θυροειδη υπέρ ήχο καθαρό και ορμονεσ φυσιολογικες
    Τι άλλες εξετάσεις να κάνω ; ακτινογραφία καθαρή .
    Δεν μπορω άλλο με κούρασε , χθες ήμουν σε ένα παρτακι περνά τέλεια και έκανα έκτακτες δεν αγχονομουν για κάτι απλώς η σκέψη ήταν στην καρδια για να έλεγχο την γίνετε .

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    Γεια σου, αρχικά πήγαινε να εξετάσεις το θυροειδή σου όπως και δήποτε. Οι αρρυθμίες μπορεί να προέρχονται από αυτό. 'Αμα αποκλείσεις το θυροειδή, τότε πρέπει να πας σε έναν ψυχίατρο/νευρολόγο να βγάλει μια γνωμάτευση και να σου δώσει τουλάχιστον κάποιο ήπιο ηρεμιστικό ώστε να έχεις έναν τρόπο μόνο σου να ηρεμείς το σώμα σου όταν ξεσπάει η φοβία

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Τον έχω ελέγξει τον θυροειδη μου δεν υπάρχει κανένα προβλημα .
    Σήμερα σκ@@ πάλι συνέχεια ταχυκαρδια που νιώθω να μου κουνα όλο το στήθος μου φοβάμαι μήπως πάθει κάτι η καρδια μου από τις απανοτες έκτακτες και την ταχυκαρδια !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    ρε alex όταν λες ταχυκαρδία για πόσους σφυγμούς το λεπτό μιλάμε? γιατί άμα είναι κάτω από 100 δεν είναι ταχυκαρδία.γενικά όταν τρέχεις ποσο έχεις ? τους έχεις μέτρηση ποτε?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Οταν με πιάνει νιώθω αυτό το αίσθημα να παλετε η καρδια μου όσες φορές και εάν μέτρησα τους παλμους δεν ξεπερνουσα ποτέ τους εκατό αλλά νιώθω αυτή την ρηπη στο στήθος μου .
    Οταν τρέχω δεν έχω μέτρηση ποτέ πόσους πρέπει να έχω ;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    23
    Φίλε μου τα συμπτώματα τα σου είναι ίδια με τα δικά μου προ πενταετίας

    Είχα στρεσαριστεί και εγώ από την δουλειά και την απώλεια τοτε ενός συναδέλφου μου από ανακοπή…
    Είχα μπει και εγώ στον φαύλο κύκλο της άρρωστοφοβίας…
    Είχα κάνει σε 3 μήνες 3 τεστ κοπώσεως 3 υπέρηχους καρδιάς και καμία δεκαριά καρδιογραφήματα…

    Όλα ήταν καλά…. Μόνο το xanax με ηρεμούσε και αυτό βέβαια παροδικά….

    Είχα πάρει και φάρμακα(entact) τα οποία με βοήθησαν είναι η αλήθεια…
    Ουσιαστικά όμως την κατάθλιψη την απέφυγα στο παρά πέντε…

    Εξακολουθώ όμως να εχω αρρωστοφοβία….
    Αυτό νομίζω ότι δεν πρόκειται να το αποβάλω ποτε….
    Μόλις πρόσφατα έχασα και τον πατέρα μου το οποίο το επιδείνωσε….

    Οπότε μην ανησυχείς είμαστε πολλοί…

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Last_Chance όντως από τα πόστ που έχω διαβάσει είμαστε πολύ με παρόμοια συμπτώματα το θέμα ειναι οτι μας χαλάει την ποιότητα της ζωής μας , εγω προσπαθώ να βρω εδώ και καιρό από μόνος μου τη ειναι αυπ που με στρεσαρει τόσο πολύ και εκεί που είμαι καλα να έρχεται αυτή η ενεργοποίηση των συμπτωμάτων προσπαθώ να το από δεχθώ να το συνηθησει το σώμα μου και να το αποβάλει αλλά δεν μπορω να το από δεχθώ και τόσο εύκολα γιατί κακά τα ψέματα όσο χαλαρος και να είμαι με αναστατώνει .
    Με το ζαναξ δεν έχεις καθόλου συμπτώματα ;

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Άλεξ, πήγαινε σε έναν ειδικό και μην το ψάχνεις περισσότερο μόνος. Εννοείται βέβαια ότι η προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια κάνουν γενικά καλό, αλλά σε αυτή τη φάση χρειάζεται να οργανώσεις λίγο και τις σκέψεις σου και την όποια προσπάθεια, και να ψάξεις με κατάλληλη καθοδήγηση το τι, το πώς και το γιατί. Το θέμα δεν είναι να αποφύγεις απλώς τα συμπτώματα. Κι οπωσδήποτε δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι φάρμακα (τα οποία δεν είναι καθόλου αθώα, ειδικά το xanax) τη στιγμή που δεν έχεις κάνει καμία άλλη συστηματική προσπάθεια να διαχειριστείς και να κατανοήσεις όλο αυτό που σου συμβαίνει. Δεν εννοώ ότι δεν θέλεις ή ότι δεν το έχεις προσπαθήσει καθόλου... αλλά χρειάζεσαι μια ξεκάθαρη ενημέρωση και καθοδήγηση, ώστε να μην προσθέτεις άθελα σου κι άλλη σύγχυση και άγχος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    ανάλογα με την φυσική σου κατάσταση, αλλα όταν λες ότι εξής ταχυκαρδίες και εκτατές συστολές, μπορεί να είναι απλά ιδέα σου, καταρχάς τις εκτατές συστολές δεν μπορείς να καταλάβεις ποτε έχεις.άμα θες αγόρασε μια συσκευή που μετράει τους παλμούς να dis ποσο εξής, στα φαρμακεία πουλάνε και στο internet

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Marina38 για ψυχολόγο λες ;
    Nick electro την ταχυκαρδια την αισθάνομαι να χτυπά πολύ γρήγορα στο στήθος μου και τις έκτακτες σαν έντονο χτυπο ένα κτουπ δυνατό ο καρδιολόγος μου είπε οτι εγω τα προκαλω γιατί η καρδια δεν έχει κανένα θέμα απλώς αντιδρά σε αυτά που δέχετε .
    Εάν εννοείς holder έχω βάλει το οποίο κατέγραψε 350 έκτακτες και κανά δυο υπέρκοιλιακες ταχυκαρδιες. από στρεσογονα ερεθίσματα .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Γεια σου Αλεξ.Νομίζω το έχεις ψάξει αρκετά από παθολογικής άποψης.Και αφού πήγες και σε διαφορετικούς γιατρούς,αν υπήρχε κάτι θα στο έβρισκαν.Ξέρω ότι είναι δύσκολο να ησυχάσεις γιατί όταν αισθάνεσαι τόσο άσχημα με τις ταχυκαρδίες σου έρχονται και οι αμφιβολίες.Πάντως όπως θα είδες κι εδώ μέσα είμαστε πάρα πολλοί που τα έχουμε περάσει ή τα περνάμε αυτά.Και ζούμε ακόμη.
    Αν μπορούσες να σταματήσεις να ψάχνεις στο ίντερνετ..Είναι ότι χειρότερο αυτό που κάνεις.Δεν σε βοηθάει καθόλου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Γεια και σε εσένα Κορινα ξέρω οτι έχω κάνει την μεγαλύτερη βλακεία που αναζήτησα δήθεν ιατρική γνώμη από το Ίντερνετ γιατί υιοθέτησα συμπτώματα τα οποία δεν θα είχα ποτέ τέλος πάντων αυτό το έβαλα στην άκρη γιατί χειρότερα με έκανε παρά καλό ,
    Καλό με κάνει οτι γράφω εδώ σε αυτό το φόρουμ όπου άτομα με τα ίδια συμπτώματα μου δεινουν δύναμη να τα προς περάσω προς θεού δεν χαίρομαι που υπάρχουν και αλλά παιδιά με τα ίδια σύμπτωματα για τη ξέρω πόσο άσχημο συναίσθημα ειναι και μακάρι να τελειώνουν για να συνεχίσουμε την ζωή μας !
    Έχω αρχίσει να δαμαζω τους φόβους μου γιατί όλα αυτά ειναι φοβίες χρόνων που έχουν έρθει στην επιφάνεια γιατί συσορευτικαν πολλοί !

Page 2 of 21 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 21:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •