Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 308
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    Marina38 για ψυχολόγο λες ;
    Ναι... τη στιγμή που οι εξετάσεις λένε 'στρες' κι όχι κάτι άλλο, τότε θα ήταν χρήσιμο να το αντιμετωπίσεις πιο μεθοδικά. Εξάλλου λες ότι υπάρχουν και φοβίες χρόνων που συσσωρεύτηκαν και καλό είναι να μην γίνεται αποσυμπίεση μόνο μέσω συμπτωμάτων

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν για να κάνω κάποιες συνεδρίες σε ψυχολόγο και προσπαθήσω να ψάξω λίγο τον εαυτό μου γιατί έχω καταλάβει οτι έβαλα τον εαυτό σε δεύτερη μοίρα και κοιτούσα τους να μην χάλασε τα χατιρια τώρα όμως που εγω περνάω αυτα τα τρέλα συμπτώματα άρχισα να σκέφτομαι τη κάνω !! Πάντως παιδιά ευχαριστω πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές όλα αυτα που γράφω στο φόρουμ με βοηθάνε πολύ γιατί βγαίνουν και με αυτό τον τροπο από μέσα μου και τα λέω σε ανθρώπους που με καταλαβαίνουν !!

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    Μπράβο σου σε ζηλεύω , με ποιον τροπο το καταφερες ;
    τα ίδια συμπτώματα είχες ;
    γνωρισα εναν φιλο που τον φωναζα ειδικο επιστημονα ηταν πολυ κοινωνικος ειχε πολους φιλους παντου ετσι χαλαρωσα ξεχαστηκα πηγα βολτες διασκεδασα ξεφυγα απο το σπιτι και ταυτοχρονα διαβασα πολυ ψυχολογια και ολα αυτα μαζι σε συνδιασμο βοηθησαν μετα γνωρισα και τη κοπελα μου και μου περασαν ολα

    επησης σταματησα να ειμαι αμηλιτος γνωρισα μια κοπελα σε φιλικο επιπεδο που ηταν πολυ κοινωνικη και με βοηθησε πολυ να μιλαω εγινα η σκια της και εμαθα χιλιους τροπους να επικοινωνω επισης πηγα ταξιδια επιασα τα διαπαντα...

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    τα ίδια συμπτώματα είχες ;
    ειχα μια ντουζινα συμπτωματα.. αγχος πανικος ταχυκαρδιες κλπκλπκλπ....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Εγω βγαίνω καθημερινα πάω βόλτες για καφέ , γνώρισα νέους ανθρώπους πάντα υπάρχει αυτή η σκέψη πίσω στο μυαλό μου όπου μου ξυπνά τα συμπτώματα επίσης όταν φοβηθώ η ταραχευτω τα συμπτώματα κορυφώνονται .
    Έκανα ψυχολογικά τα βρηκα στο ιντερνετ τεστ για κατάθλιψη όπου βγήκε αρνητικό δεν έχω κανένα σύμπτωμα , τεστ άγχους με υψηλά αγχωτικα συμπτώματα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    μετα απο μια εβδομαδα πολυ εντονων συμπτωματων μπορω να πω οτι αρχιζουν και καταλαγιαζουν σιγα σιγα δεν μπορω να πω οτι εφυγαν τελειως υπαρχουν μερες ομως δεν υπαρχει κανενα συμπτωμα για το λογο οτι κανω πραγματα και παρολο που το σκεφτομα ιδεν συμβαινει δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν συμαβινει παρ οτι το σκεφτομα ι.
    Αυτη την εβδομαδα εχω συμπτωματα παρα πολυ λιγα οπως φτερουσισμα για 2 δευτερολεπτα ,αλλα μπορω να πω οτι ειμαι πολυ καλυτερα απο πριν ενα μηνα που ξυπνα και ειχα καθολη την διαρκεια της ημερας ταχυκαρδιες εκτακτεσ κτπλ.
    εχω παρατηρηση ομως πως εχω εκτακτες οταν τρεχο ,επειδη μολις αρχισα το τρεξιμο τα συμπτωματα απο την πρωτη ημερα υποχωρησαν μου περασε η αυπνια που ειχα, οταν τρεχω και ακουω την καρδια μου να χτυπαει πολυ φυσιολογικα οταν σταματαω και οι σφυξεις πεφτουν ελει εχω εκτακτες.

  7. #37
    Alex89, διάβασα το θέμα που άνοιξες και τις απαντήσεις όλων. Ξέρεις....καμιά φορά η αιτία όλων των έντονων καταστάσεων άγχους μπορεί να είναι και οι αλλαγές που κάνουμε στον τρόπο ζωής μας. Πολλοί από εμάς που δεν είμαστε γιατροί αλλά και οι ίδιοι οι γιατροί ακόμη, δεν ασχολούνται με τα αίτια, αλλά μόνο με τα συμπτώματα. Χωρίς να θέλω να φανώ αρχαιολάτρης, ένα θα σου πω, το οποίο έχω ξαναγράψει: Νους υγιής εν σώματι υγιή !
    Κάποια στιγμή μέσα σ' αυτόν τον κυκεώνα λέξεών σου, που ο τρόπος σύνταξής τους(απουσία κομμάτων, δίχως τελείες κλπ) δείχνει ολοφάνερα το έντονο άγχος σου, ανέφερες ότι διέκοψες, προφανώς κάπως απότομα τον αθλητισμό (π.χ. από 3 φορές την εβδομάδα, 2 φορές τον μήνα). Καλό θα ήταν να μας αναφέρεις μάλιστα το άθλημα με το οποίο ασχολιόσουν στο παρελθόν...
    Όταν για πρώτη φορά είχα παρόμοια με αυτά τα συμπτώματα που περιέγραψες, ήμουν σε μια περίοδο περίπου 2 ετών που είχα εγκαταλήψει τον αθλητισμό. Το μπάσκετ που ήταν η ζωή μου αποφάσισα να το περιορίσω για να διαβάζω τα μαθήματα της σχολής ακόμη και πριν τις εξετεστικές. Ήταν από τα πιο σημαντικά μου λάθη. Το σώμα μου είχε μάθει τόσα χρόνια να "εργάζεται" σχεδόν καθημερινά. Επίσης μέχρι να περάσω στο Πανεπιστήμιο είχα μάθει να τρώω στο σπίτι μου(έτοιμο φαγητό της οικογένειας) και να κοιμάμαι σχετικά νωρίς. Ο ρυθμός ζωής ήταν σωστός και σταθερός. Όποιες δυσκολίες κι αν παρουσιαστούν στην ζωή μας, αν ο άνθρωπος έχει ασφαλείς και υγιείς διεξόδους εκτόνωσης των όποιων αρνητικών συναισθημάτων του τότε είναι σε θέση να τις αντιμετωπίσει σε σημαντικό βαθμό.
    Όταν ο τρόπος ζωής είναι λανθασμένος, π.χ.
    1. Δεν ασκείσαι τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα ή τέλος πάντων δεν έχεις κάποιες δραστηριότητες που να την ασκείς σε καθημερινή βάση, να σε ικανοποιεί ή και ταυτόχρονα να κουράζει το σώμα, χωρίς να φθείρει την ψυχολογία,
    2. Δεν κοιμάσαι σταθερή ώρα το βράδυ και πριν τις 12,
    3. Δεν τρέφεσαι με πολλή τροφή ή τρέφεσαι με αυτές που μέχρι να τις πέψεις ταλαιπωρείσαι ακόμη και ψυχολογικά, όπως π.χ. τα πολλά λιπαρά που έχουν τα φαστ φουντ, τα τηγανητά και τα ψητά,
    4. Δεν βγαίνεις έξω και κάθεσαι πολλές ώρες κλεισμένος στο σπίτι καθηλωμένος στο κρεβάτι, στον καναπέ και στην οθόνη του υπολογιστή
    5. Δεν έχεις σύντροφο ή φίλους τέλος πάντον να δώσεις και να πάρεις αγάπη και χαρά
    τότε είναι επόμενο να βρεθείς σε έναν φαύλο κύκλο σκέψεων και άγχους
    Το πρόβλημα λοιπόν θα λυθεί πρωτίστως με την θέλησή και την προσπάθειά σου, αλλάζοντας τον τρόπο ζωής (άσκηση, καλή διατροφή, ύπνος καλός και σε νορμάλ ώρες) γεμίζοντας το καθημερινό σου πρόγραμμα με δραστηριότητες και ερχόμενος σε επαφή με ανθρώπους που βλέπουν θετικά την ζωή και είναι κοινωνικοί παρά τα προβλήματά τους(λίγοι είναι αυτοί αλλά αξίζει να σπαταλήσεις το χρόνο σου με αυτούς), τα οποία όλοι έχουν αρκετά.
    Στην περίπτωση που τα παραπάνω δεν είναι εφικτά ή πάρ' αυτά παραμένει η αγχώδης κατάστασή σου τότε πρέπει να αναζητήσεις επαγγελματική βοήθεια(δωρεάν πρωτίστως, εφ' όσον δεν υπάρχει η οικονομική άνεση).
    Ας μην ξεχνάμε ότι εδώ και χιλιάδες χρόνια υπάρχουν και τα βοτανάκια της φύσης πάνω στα οποία βασίστηκαν τα φάρμακα των βιομηχανιών

    Αλήθεια θα ήθελες να μας πεις ποιές ενέργειες έκανες και τα συμπτώματα υποχώρησαν ? Θα ήταν καλό να αναφερθούν ώστε και οι φίλοι που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και διαβάζουν το θέμα να βοηθήσουν αρχικά τον εαυτό τους πριν σπεύσουν σε επαγγελματική βοήθεια ?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Γεια σου vigor !
    Έχεις απόλυτο δίκαιο τα συμπτώματα που έχω ειναι πολλασυσορευτικαν και ο οργανισμός μου προσπαθεί να τα εκτόνωση .
    Το άθλημα που έκανα δεν ήτανε τίποτα το ιδιαίτερο απλώς γυμναζομουν , τρέξιμο , μπάλα με φίλους κτλπ γενικά μου άρεσε να είμαι εγω υγείας παρά με έχω ωραίο σώμα .
    Πριν 2 χρόνια που πήγα στο στρατό είχα αγχωθει γιατί εκείνη την περίοδο χωρισα το κρατησα όλο αυτό μέσα μου ,βρήκα ομωσ δύναμη γιατί δεν θέλω να με βλέπω χάλια και το ξεπερασα με έκανε πιο δυνατό με το που αποληθηκα είχα τόσο ενέργεια για να κάνω νέα πράγματα δεν υπολογισα ένα παράγοντα βασικό τους φίλους .
    Οι φίλου μου που επιστευομουνα με αγχωνανε για το λόγο οτι μου βγαζανε μια μιζέρια ενώ εγω ήθελα να κάνω νέα πράγματα αυτοί κολουσαν στο παρελθόν .
    Αρχισα να μη πολύ βγαίνω γιατί με χάλαγε την διάθεση , στην συνέχεια έπιασα δουλειά σε καφετέρια και για καλή μου τύχη έκανα νέους φίλους άνθρωποι που εκτιμώ ,είχα όμως ένα ελάττωμα δεν μπορούσα να ανοιχτω δεν πολυμιλαγα κρατούσα μια πιο απομακρει στάση εγω όμως δεν ήμουνα έτσι δεν μπορούσα να γέλασε κάτι με κρατούσε πίσω χωρίς να ξέρω τι .
    Πέρυσι το καλοκαίρι η καφετέρια που δούλευα έκλεισε , πέρασα ένα χειμώνα ως άνεργος μέχρι τώρα που μιλάμε αυτό πιστεύω με κατέστρεφε γιατί σαν άνθρωπος είμαι πολύ ασχολος και το να κάθομαι σαν άνεργος με έριξε .
    Φέτος το καλοκαίρι αρχές Ιουνίου πριν τα σύμπτωματα βοηθουσα ένα γνωστό μου , εκεί συνηδιτοποιησα οτι κάτι πρέπει να κάνω δεν μπορεί να περνάνε τα χρόνια και εγω να μην κάνω τα πράγματα που ήθελα .
    Στα γενέθλια μου που ήταν το Μαΐου ήμουν αγχωμένος γιατί έγινα 24 χρόνων δεν μου παει η ζωή όπως θα ήθελα αλλά έβαλα στόχο να αλλάξω την κατάσταση γιατί πάνω από όλα θέλω να βοηθήσω τον εαυτό μου να κάνω πράγματα τουσ γονεισ μου αλλά και τα αδέρφια ειμαι ο 3οσ απο τετραμελη οικογένεια .
    Για να μην πολύ λόγο τα υπόλοιπα τα περιέγραψα δεν πρόλαβα να αλλάξω γιατί με πρόλαβε ο εαυτός .
    Και για να σας πω πως κατάφερα να ελατωσω τα συμπτώματα , έκανα ένα ρεσταρτ επέλεξα ποιους φίλους με κάνουν να αισθάνομαι ωραία και αυτοί που με αγχονανε αυτοί ειναι δίπλα πάντα απλώς τότε εγω δεν μπορούσα να δώ γιατί έβλεπα αυτα που ήθελα, τέλος πάντων .
    Γνώρισα νέες κοπέλες , πάω για τρέξιμο καθημερινα προσπαθώ να μην κρατώ πράγματα να μην αγχωνομαι όσο μπορω και γενικά να κάνω πράγματα να μην κανει ο εγκέφαλος σκέψεις συνέχεια .
    Βασικό σταματήστε να ψάχνετε λύση στο Ίντερνετ εγω εάν δεν έψαχνα δεν θα υοθετουσα τόσα συμπτώματα .
    Μπορω να πω οτι έχω μέσα στην διαρκεί της ημέρας συμπτωματακια καμία 10 -20 έκτακτες από 300-400-500-600 δεν ξέρω και εγω κάποιες ημέρες πόσες μπορεί να είχα να φαντάστηκε όταν έβαλα το holder και μου βρήκε 350 ήμουν σχετικά ήρεμος , μπορεί να έχω και καμία ταχυκαρδια αλλα μπορω να πω με σιγουριά οτι ηρεμησα .
    Καμία φορά έρχεται η αναθεώρηση οτι μπορεί να έχει κάτι ηακεδια μου αλλα την αποριπτω γιατι ξέρω οτι εάν ξανά επιμένω θα με κάνει χειρότερα .
    Παιδιά σας ζαλισα αλλα την ηρεμία την βρήκα στο φόρουμ που γράφω γιατι ξέρω οτι θα το διαβάσουν άνθρωποι που με νιώθουν !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Πως είσαστε παιδιά ;;;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    χαλια μαυρα.....απογοητευμενος.....μ εσα στην ενταση και την αννησυχια

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Εγω προσπαθώ κάποιες ημέρες έχω κάποιες έχω , όταν λίγο αγχωθω η φοβηθώ για κάτι επανέρχονται τα συμπτώματα .
    Kosto30 θα σου πρότεινα τρέξιμο εάν δεν έχεις ξεκινήσει και θα δεις οτι θα βελτιωθεί η κατάσταση !!
    Περιόρισε το αλκοόλ έχω διαπιστώσει οτι με εμφανίζει τα συμπτώματα !

  12. #42
    Αυτό με την γυμναστική ισχύει.. τρέξιμο κτλ κτλ.
    Alex να σε ρωτήσω εσύ έχεις και μικροπονάκια στο στήθος και στην περιοχή της καρδιάς? ακόμα και αν δεν είχες κρίσεις πανικού. Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι πως οι κρίσεις πανικού έχουν σταματήσει αλλά συνέχεια νιώθω μικροπονάκια γύρο γύρο στο στήθος και λίγο ποιο πολύ στην καρδιά. Opos και καμία φορά ένα σφίξιμο αλλά στο μέρος της καρδιάς πάλι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Πόνους στο μέρος της καρδιάς έχω αλλα όχι έντονους , δηλαδή κάποια μικρό πονακια τα οποία μόλις σκεφτώ οτι προέρχονται από εμένα σταματούν .
    Το θέμα με εμένα φίλε μου ειναι οτι μάλλον δημιοργω κρίσεις πανικού με το παραμικρό , δηλαδή εκεί που είμαι σούπερ με κοπέλες κτλπ , έχω ταχυπαλμια χωρίς να αφήνω να με νικήσει κάθομαι εκεί και συζητώντας δεν σηκονομαι να πάω πουθενά όπως έκανα στις αρχές των συμπτωμάτων μέχρι να περάσει αλλα το θέμα ειναι οτι μετά από λίγο μπορεί να ξανά επιστρέψει αυτό ειναι το θέμα μου εμένα που προσπαθώ καθημερινα να το νικησω.
    Εγω όμως παρότι γυμναζομαι καθημερινα κάνω και λίγο αστατη καθημερινή ζωή πινω καφε , πινω μπύρες , ξενυχταω ειναι καλοκαίρι δεν θέλω να κλειστό μέσα με τα συμπτώματα θα παθών χειρότερα .
    Εσύ καταναλώνεις καφε , αλκοόλ έχω διαπιστώσει οτι αυτα προκαλούν συμπτώματα .

  14. #44
    Αλκοόλ έχω να πιω 3 χρόνια το μισώ γιατί δεν τα πήγαινα ποτέ καλά μαζί του. Καφέ πίνω έναν το πρωί μετά από το πρωινό μου όταν πάω στην δουλειά αλλά ως εκεί. Τρώω τα λαχανικά μου και τα φρούτα μου και ελαφριά φαγητά, το μόνο κακό που κάνω στον εαυτό μου είναι ότι καπνίζω. Αλλά και αυτό με μέτρο πλέον. Από κει που έκανα 1 πακέτο την ημέρα τώρα κάνω 8 με 10 τσιγάρα την μέρα. Αλλά να πω ότι καπνίζω πολλά χρόνια να πω εντξει αυτό λογικά θα με πειράζει αλλά καπνίζω γύρω στα 3 χρόνια. Έχω δει άτομα να καπνίζουν 2 πακέτα την μέρα για 20 χρόνια και να αισθάνονται μια χαρά.. Αυτά τα μικρό πονάκια όμως με φρικάρουν ώρες ώρες και εκεί είναι που αγχώνομαι. Βέβαια δεν κρατάνε πολύ, για deuterolepta και μετά φεύγουν. Και εγώ έτσι τις ξεπεράσα της κρίσεις πανικού μέχρι που με έπιανε και καθόμουν ήσυχος να δω ποια ακριβώς είναι τα sunaisthimata μου και ανέλυα στο μυαλό μου γιατί της παθαίνω. Από την στιγμή που είδα τα πράγματα πιο ψυχραιμα τότε απλά οι κρίσεις πανικού έφυγαν. Δεν τις φοβάμαι πια.. Απλά είναι που με φρικάρουν ώρες ώρες αυτά τα μικρό πονάκια και δεν με αφήνουν σε ησυχία. Λογικά ψυχοσωματικά είναι.. Τουλάχιστον ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω κάτι οργανικό. Και ότι τα πνευμονία μου και η καρδιά μου χαίρουν άκρας υγείας.. Τι να πω..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Εάν έκανες εξετάσεις και τα όργανα σου ειναι υγείς ειναι απλά ψυχοσυμπτωματικα επειδή καταφερες να έλεγχεις τις κρίσεις πανικού κάτι υπάρχει μέσα σου ένα θέμα που προσπαθεί ο εαυτός σου να τους δώσεις λύσει για αυτό σου επαναφέρει τα συμπτώματα μην το δίνεις καθόλου σημασία αυτό με το σφηξιμο το πέρασα και εγω γιατί πήγα στον καρδιολογο και μου είπε οτι ίσως ειναι μυοσκελετικο έκανε μονόζυγο και πέρασε , εγω όμως λέω οτι ήταν ψυχολογικό απλώς έψαχνα κάποια επιβεβαιώσει . Για αυτό δώσε στον ευατο σου την απάντηση που ψάχνει πες είμαι υγειης δεν θα παθών τίποτα .
    Εγω απορώ με τον ευατο μου πως κατάφερε να τα ελεγξω εάν διαβάσεις τα παραπάνω θέματα μου θα καταλάβεις πέρασα και περνάω σε λιγότερο κάποιες ημέρες ως καθόλου το χειρότερο καλοκαίρι , αλλα δεν απελπιζομαι θα το παλέψω !!

Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 21:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •