Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;; - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 308
  1. #166
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    Και για μενα ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια μιας και δεν ξερει σχεδον κανεις τι περναω. Ολα τα περναω μονη μου..Δεν θελω να επιβαρυνω την οικογενεια μου με τα δικα μου...και μαλιστα ειμαι και καλη ηθοποιος γιατι κανεις δεν καταλαβαινει τιποτα.Φυσικα ερχετε ωρα που ολο αυτο με πνιγει αλλα ετσι ειναι τα πραγματα. Ευχομαι να ερθει συντομα η στιγμη που θα απαλαγουμε απο ολα αυτα...και θα ζησουμε κανονικα.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Σήμερα το απόγευμα είχα μια ζαλαδα , και μου λέει η μάνα μου μήπως έχεις πίεση τι το θέλε παει να μου πάρει πίεση 15 και 10 και μου λέει σήκω και φύγε πηγενε και πιες ένα ποτό τρελοκομειο !
    Πριν 5 χρόνια περίπου είχα θεμα με την πίεση δεν μπορούσαν να μου πάρουν πίεση γιατί ανέβαζα απο ψυχολογικό παράγοντα μια είχα 15 μια 13 μια 11 μια 16 μιλάω για τρελή κατάσταση !

  3. #168
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    Καλησπερα μενια και σε σενα!!ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν ειμαι και πολυ μικρος!!το 21 δεν ειναι η ηλικια μου,38 ετων ειμαι και παρεπιπτοντως εχω και αυριο γενεθλια.

  4. #169
    kego και εγω ακριβως το ιδιο! πλεον κοιμαμαι μονο απο τη μια πλευρα γιατι απο τις αλλες κανω εκτακτες! αν ειναι δυνατον..οποτε τι σχεση εχει η σταση του σωματος με το ψυχολογικο? και πως γινεται σε μια συγκεκριμενη σταση να εξαφανιζονται και αμα γυρισω να εμφανιζονται? εχεις ρωτησει καρδιολογο? μηπως υπαρχει εξηγηση? και η θεραπεια που κανω με εχει βοηθησει να τις αντεχω και να μην απελπιζομαι γιατι για να εξαφανιστουν ουτε λογος οπως λεει και ο Νικος...

  5. #170
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    kego και εγω ακριβως το ιδιο! πλεον κοιμαμαι μονο απο τη μια πλευρα γιατι απο τις αλλες κανω εκτακτες! αν ειναι δυνατον..οποτε τι σχεση εχει η σταση του σωματος με το ψυχολογικο? και πως γινεται σε μια συγκεκριμενη σταση να εξαφανιζονται και αμα γυρισω να εμφανιζονται? εχεις ρωτησει καρδιολογο? μηπως υπαρχει εξηγηση? και η θεραπεια που κανω με εχει βοηθησει να τις αντεχω και να μην απελπιζομαι γιατι για να εξαφανιστουν ουτε λογος οπως λεει και ο Νικος...

    Εχω ρωτησει καρδιολογους και οταν τους το λεω γελανε λεγοντας οτι αυτο δεν γινεται!!Αν δεν το νιωσεις τελικα ο ιδιος δεν μπορεις να καταλαβεις!!!!

  6. #171
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    kego Χρονια σου Πολλα καταρχην δεν πειραζει και εμεις που εχουμε αυτη την ηλικια..γιατι και εγω τοσο ειμαι ..δεν ειμαστε μεγαλοι και πρεπει να βρουμε λυση και λυτρωση απο τα προβληματα μας γιατι δεν ξερω για σενα αλλα εγω εχω δυο παιδια που εχουν απαιτησεις απο την μαμα τους και πρεπει να ειμαι εκει για αυτα.Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορεσ μου δινουν δυναμη να σταθω και να προσπαθησω περισσοτερο.Αλλιως δεν ξερω τι θα γινοταν...μπορει και να ειχα παρετηθει. Πολλες φορες εχω αρρυθμιες , ζαλαδες και ειμαι ετοιμοι να καταρευσω αλλα μενω εκει ορθια για να τα διαβασω, να τα παω αγγλικα και διαφορα αλλα μην σας ζαλιζω.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μενια κουραγιο εχεις και τα παιδια σου που σε χρειαζονται και πρεπει να βρεις δυναμη και εσυ και ολοι μας.
    Ισως αυτο που μας συμβαινει να ειναι πολυ αγχος το οποιο κατακλυζει το σωμα μας και τα οργανα αντιδρουν , εγω οπως ειπα εχω και ταχυκαρδιες νιωθω την καρδια μου να παλετε στο στηθος μου μακαρι να μπορουσα να τα εξαφανισω ολα με μιας!!!

  8. #173
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    και εγω Alex εχω μονιμα 90 παλμους...και αν κατι παει στραβα ανεβαινουν σε τρελα νουμερα αλλα τελευταια φορα ο καρδιολογος μου εδωσε για μενα ενα μαγικο χαπι.Ετσι το περνω οποτε νομιζω οτι ξεφευγω και ολα περνανε...ευτυχως. Ολοι τα ιδια εχουμε....

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Και εμενα μου εδωσε τα τενορμιν να περνω εαν θελω μισο χαπι οταν εχωπολλες εκτακτες και ταχυπαλμια,αλλα εγω φοβαμια να πω την αληθεια απο τα 24 μου να περνω χαπια για την καρδια μου.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Alex & εγω οταν πρωτοξεκινησαν οι αρρυθμιες ειχα αλλαξει αρκετα φαρμακα,αλλα δεν με βοηθουσαν οποτε(οπως μου ειπε & η γιατρος οτι μπορουσα να κανω)τα σταματησα.Τωρα,οταν εχω πολλες αρρυθμιες,η ταχυπαλμια,παιρνω μισο ιντεραλ(το οποιο και αυτο το επαιρνα παλια αλλα τιποτα!)τωρα καπως μαλακωνουν.Αααχχχ....πραγμα� �ικα ειναι τραγικο να σου λενε ΟΙ γιατροι πως δεν εχεις κατι για να ανησυχεις και η καρδια σου να δουλευει καθημερινα σε τρελους ρυθμους....πως να ησυχασεις ρε γαμωτο????

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    Και εμενα μου εδωσε τα τενορμιν να περνω εαν θελω μισο χαπι οταν εχωπολλες εκτακτες και ταχυπαλμια,αλλα εγω φοβαμια να πω την αληθεια απο τα 24 μου να περνω χαπια για την καρδια μου.
    Ειναι παντως τραγικο να σου λενε ΟΙ γιατροι οτι δεν εχει κατι η καρδια σου & καθε μερα αυτη να χτυπαει σε τρελους ρυθμους....πως να μην φοβασαι μετα οτι δεν θα παθει κατι η οτι νιωθεις σαν καρδιοπαθης????

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Ρανη ακριβως οπως τα λες τωρα τελευταια που εχω πολλες ταχυκαρδιες και εκτακτες ασε που μερικες φορες που πιανω τον σφυγμο χτυπαει αλλα νταλον ,λεω να τον παρω τον καρδιολογο μου τηλ και να του πω Doctor μαλλον με δουλευεις η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη και εσυ μου λες δεν εχω τιποτα πλακα μας κανεις .

  13. #178
    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    Ρανη ακριβως οπως τα λες τωρα τελευταια που εχω πολλες ταχυκαρδιες και εκτακτες ασε που μερικες φορες που πιανω τον σφυγμο χτυπαει αλλα νταλον ,λεω να τον παρω τον καρδιολογο μου τηλ και να του πω Doctor μαλλον με δουλευεις η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη και εσυ μου λες δεν εχω τιποτα πλακα μας κανεις .
    Και εγώ αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα εδώ και 3-4 χρόνια. Φέτος το καλοκαίρι πήγα πάλι στον καρδιολόγο και έβαλα πάλι holter το οποίο έδειξε 180 υπερκοιλιακές έκτακτες συστολές. Μου είπε πως δεν είναι κάτι και όταν νιώθω τις έκτακτες να μην δίνω σημασία. Όμως εμένα με ταλαιπωρεί και ένα άλλο σύμπτωμα, δεν μπορ'ω να πάρω την "μεγάλη ανάσα".....προσπαθω συνέχεια να πάρω ανάσα και ενώ δεν χρειάζεται με αποτέλεσμα να μη βοηθάω τον εαυτό μου, να πιέζομαι και να προκαλώ και έκτακτες και ζαλαδα.....

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Σήμερα πέρασα πάλι μια απο τις πιο δύσκολες ημέρες όλη η εβδομάδα βέβαια αλλά σήμερα παρά είχα εκτακτες .
    Έφτασα σε σημείο να πω τον αδερφό μου να με παει στο νοσοκομείο δεν αισθανόμουν καλά άπειρες εκτακτες δεν μπορούσα να τις σταματήσω έλεγα τώρα θα παθώ θροβωνσει και θα παθώ έμφραγμα η εγκεφαλικό τόσες εκτακτες , αλλά λόγο εγωισμού δεν τον είπα
    όλοι μου λένε δεν έχεις τίποτα αλλά εγώ υποφέρω !!
    Δεν μπορω παιδιά να καταλάβω τη συμβαίνει αυτό το πράγμα ειναι πάνω απο εμένα Με ξεπερνάει εντάξει ήταν πολύ αγχωτικη ημερα αξέρω αγχώθηκα πολύ οχι για το τίποτα βέβαια αλλά απο το πρωί που ξύπνησα είχα μπαμ εκτακτες έλεος .
    Τι άλλο να κανω να ξανά κανω εξετάσεις , έχω και αυτά τα τενορμιν και φοβάμαι να τα πάρω αλλά όπως παει η κατάσταση θα πάρω καμία μέρα μισό και όλο λέω να τα αποφύγω .

    Να ειναι απο το πολύ άγχος που μάλλον δεν μπορω να το διαχειριστών και μου βγαίνει εκεί να ειναι οργανικό τι να συμβαίνει εγώ ένα έχω να πω ότι η ποιότητα της ζωής μου ειναι στο μηδέν δεν ζω απλά επιβωνω και λέω α ωραία δεν είχα εκτακτες σήμερα για να δώ αύριο , κάθομαι με παρέα με φίλους για καφέ και χανομαι μετράω κρυφά τους σφυγμούς νιώθω πολλές διακοπές στο λεπτό με πιάνει θυμός επειδή αυτό συμβαίνει συνέχεια και δεν μπορω να απολαύσω τίποτα .
    Θυμάμαι όλοι θέλανε να κάνουν παρέα μαζί μου με περνά τηλ για καφέ τους έκανα έλεγα αστεία πέρναγα σούπερ , και τώρα κάθομαι λίγο μιλάω για να έλεγχο την καρδια μου πως χτυπάει και εάν καμία φορά ξεφεύγει το μυαλό και ηρεμώ με κάποιο τροπο ξανά επαναφέρω την σκέψη και ο χτύπος γίνετε σκατα .
    Έκανα και την αυτό κριτή μου παιδιά δεν ξέρω τι να κανω πια , πως θα το περάσω είπα το καλοκαίρι που με έπιασε ότι θα το είχα λύσει το θεμα αλλά αυτό επιμένει και δεν με καταλαβαίνει κανείς δεν ειμαι τρελός .
    Last edited by Alex89; 13-10-2013 at 00:11.

  15. #180
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    Αlex προσπαθησε να ηρεμισεις ολοι οσοι το ζουμε ξερουμε οτι δεν εισαι τρελος αλλα προσπαθησε να μην σε τρελανει ολο αυτο.Σιγουρα δεν εχεις τιποτα οργανικο αλλα φταιει αυτο το καταραμενο το αγχος.Προσπαθησε να αδιαφορισεις οσο δυσκολο και αν ειναι....παρε την σκεψη σου απο εκει.

Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 08:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 20:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 01:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •