Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 308
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Εμένα το φόρουμ με βοηθάει όταν είμαι χάλια θέλω να τα πω γιατι μου βγαίνουν από μέσα μου και εμπιστεύομαι άτομα από το φορουμ γιατι με καταλαβαίνουν !!!

  2. #47
    Αλεξ, τα διάβασα όλα, κι εγώ τα ίδια είχα και χειρότερα! Μούδιαζε το πρόσωπο μου, ταχυκαρδίες όλη την ώρα πόνους από δω πόνους από κει δεν μπορούσα να ευχαριστηθώ την ζωή μου όπως παλιά, αλλά εξαρτάται από το πόσο θέλεις να ξεφύγεις από αυτό και με poion τρόπο θα το κάνεις . Εγώ το δέχτηκα. Δέχτηκα το γεγονός ότι έξω αγχώδης διαταραχή, δέχτηκα πως τελικά είμαι αγχώδης τύπος και ότι και αν μου συνέβαινε απλά το αντιμετώπισα με ψυχραιμία. Βρήκα όπως και εσύ αυτό το φόρουμ και με έκανε να νιώθω καλλίτερα διότι υπάρχουν άνθρωποι που νιώθουν τα ίδια με μένα και έτσι με περισσότερη ψυχραιμία αντιμετωπίζω το πρόβλημα. Τελικά δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις στα ψυχοφάρμακ και ψυχολόγους. Μπορείς και μόνος σου. Αρκεί να βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί. Αυτό που σκέφτομαι είναι πως βγαίνεις πιο δυνατός μετά από όλο αυτό το μαρτύριο γιατί γνωρίζεις και γίνεσαι φίλος με τον εαυτό σου. Μερικές φορές υποσυνείδητα δεν σου κάθεται καλά το γεγονός ότι μεγαλώνεις η ότι αλλάζει το σώμα σου η οτιδήποτε που έχει να κάνει με σένα. Τελικά απλά το δέχεσαι και συνεχίζεις. Είμαστε παράξενα όντα :P

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Ακριβώς συμφωνώ με αυτα που λες όντως δεν μπορούμε να δεχθούμε οτι αλλάζουμε , εγω από οτι διαπίστωσα μου συναιβει λίγες ημέρες μετά τα γενέθλια μου που όπως είπα , καθημερινα όμως προσπαθώ δεν θα το βάλω κάτω έχω θελήσει , τα λάθη του παρελθόντος θέλω να σβησω αγχωνομαι για το τίποτα αυτό ως συνέπεια όλο αυτό το κύκλο συμπτωμάτων με το γεγονός ως άνεργος εντεινε τα συμπτώματα !!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Οταν είχα πολλά συμπτώματα χαμομηλι βοηθάει να είμαστε κάπως ποιο ήρεμοι σε εμένα άλλες έπιανε άλλες όχι ..
    Υπάρχουν και αλλα βότανα που βοηθάνε μου είπανε απλώς δεν γνωρίζω ποια !!!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Spyroko πόσο παράξενο όργανο η καρδια και το μυαλο .
    Σήμερα συζητούσαμε για τους πόνους τους δικού σου και σήμερα και εγω είχα έντονο πόνο αριστερά πάνω από το την καρδια στο στήθος , ταχυκαρδιες , έκτακτες πάλι ξανά ήρθαν στο προσκήνιο .
    Σήμερα συζητούσαμε με έναν φίλο μου ο οποίος μου είπε και αυτός κάποιο διάστημα είχε έντονο αγχος και έκανα κάποια σεμινάρια ρεφλεξιολογιας και τον βοήθησε πολύ , μάλλον θα ξεκινήσω και εγω δεν γίνετε αυτή η δουλειά μια να περνάει μια να έρχεται , εχθές δεν πήγα για τρέξιμο και σήμερα συμπτώματα για αυτό ειναι βασικό !!!

  6. #51
    Γεια σου Αλεξ!!
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Έχω την ίδια ηλικία με σένα και από πέρυσι άρχισα να έχω ταχυπαλμίες και αρρυθμίες!! Εϊναι πραγματικά πολύ τρομακτικό!! Ο μπαμπάς μου έχει επίσης αρρυθμίες αλλά έχει κάνει απ όλες τις εξετάσεις και δεν είναι κάτι παθολογικό... Εϊχα πάει που λες στον καρδιολόγο και μου είχε κάνει υπέρηχο και εκείνη την ώρα επειδή το σκεφτόμουν με έπιασαν και τις είδε στο μηχάνημα!! Παρόλαυτα μου είπε ότι κι εμένα είναι από το άγχος και τα έντονα συναισθήματα που μπορεί να νιώθω καμιά φορά.
    Για παράδειγμα μπορεί να βλέπω μια συναισθηματικά φορτισμένη ταινία και να με πιάσουν ταχυπαλμίες, ή μπορεί να διαβάζω κάτι για το οποίο αγωνιώ να δω ποιο θα είναι το τέλος και να έχω πάλι ταχυπαλμίες!! Επίσης πολύ συχνά τις νιώθω τις βραδυνές ώρες όταν χαλαρώνω από την καθημερινότητα ή όταν είμαι ξαπλωμένη σε κατάσταση χαλάρωσης. Παλιά έκανα στίβο και λίγο μπάσκετ, τώρα φοβάμαι ακόμα και να τρέξω γιατί έχω την εντύπωση ότι θα σταματήσει η καρδιά μου!! Αυτά!!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Γεια σου Μαρία .
    Εγω το παλεύω και πάλι δεν με αφήνει σαν να μου θυμίζει κάτι το οποίο δεν έλεγχο εγω , δεν ξέρω δεν μπορεί να παει η κατάσταση αυτή έτσι ,βγαίνω έξω μιλάω με φίλους σε μεγάλες παρέες αστεία όλα ωραία , ξαφνικά η σκέψη μου παει στα συμπτώματα και μου τα ενεργοποιεί .
    Έχω διαπιστώσει οτι ειναι έντονος φόβος ο οποίος πηγάζει από το να μην το ξαναπαθω να μην τρεξω πολύ και παθών τίποτα γενικά ένας φόβος οποίος περνει εντολή μόνος τους ..
    Μαρία καταφερες να έλεγξεις καθόλου τα συμπτώματα ;

  8. #53
    Να σας ρωτήσω κάτι, μήπως υπάρχει κάτι που έχετε αφήσει και το φοβάστε? Εγώ προσωπικά χτες πήγα στον οδοντίατρο διότι εδώ και 5 χρόνια έχω ένα μαύρο δόντι, έβλεπα όνειρα σχετικά με αυτό πως θα χάσω τα δόντια μου και μου δημιουργούσε τόσο άγχος. Τελικά δεν ήταν τίποτα ευτυχώς δεν είχε πιάσει νεύρο και η γιατρός απλά του έκανε ένα σφράγισμα και είναι πάλι λευκό χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά από αυτό ένιωσα ένα τεράστιο βάρος να φεύγει από το κεφάλι μου και να αισθάνομαι καλλίτερα. Μέχρι τώρα σκέφτομαι πως "Ουάου επιτέλους το έφτιαξα μετά από 5 χρόνια" και νιώθω ένα μεγάλο κομμάτι από το άγχος μου να φεύγει. Μήπως υπάρχει κάτι που και εσείς πρέπει να φτιάξετε και σας δημιουργεί άγχος? όπως κάποιο πρόβλημα στο γόνατο η κάποιο σημάδι στο σώμα σας που δεν σας κάνει περήφανους η κάτι τέτοιο? εμένα πάντως μπορώ να πω πως νιώθω ποιο ήρεμος από ποτέ! Alex, η βαλεριάννα μπορεί επίσεις να σε χαλαρώσει ρώτησα την μάνα μου. Ένα από τα καλλίτερα ηρεμιστικά βότανα.
    Όσο για τους πόνους στην καρδιά, όντος άμα δεν δίνεις σημασία απλά φεύγουν. Βασικά είναι νευροπονοι από της ταχυκαρδίες. Όταν έχεις ταχυκαρδίες και αριθμίες ένα μεγάλο pososto αδρεναλίνης εκρινεται οπότε πιάνονται κάποιοι μύες και κάποια νεύρα που είναι γύρω γύρω στο τοίχος που προστατεύει την καρδιά. Δεν πιστεύω να είναι η καρδιά η οποία πονάει.. Άμα όντος πόναγε η καρδιά έχω ακούσει πως ο πόνος είναι πραγματικά ανυπόφορος και σε χτυπάει και στην πλάτη. Αυτά από μένα. Ίσως ρε παιδιά πρέπει να προσέξουμε τον εαυτό μας λίγο παραπάνω. Απ ότι καταλαβαίνω μέχρι τώρα αυτές οι διαταραχές άγχους είναι συνήθως όταν το σώμα μας παραπονιέται για κάτι. αλλά δεν μας λέει τι ακριβώς... και πρέπει να το ψάξουμε. Παιδιά πιστεύω να βοηθάω μέσα από της εμπειρίες μου και εγώ. Υπομονή.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Φίλε μου βοηθάς και με το παραπάνω γιατι μέσα από παρόμοιες εμπειρίες βρίσκουμε και εμείς κάποια λύση !!
    Έχω βρει οτι με αγχωνουνε πολλά πράγματα κάποια τα έχω βγάλει στην άκρη κάποια αναγκαστικά τα κρατάω και προσπαθώ τα προσαρμόζονται στις ανάγκες ..
    Γενικά τα βρίσκω με τον ευατο μου αλλα όταν ειναι πολύ στρεσαρισμενος με νικάει και εκεί θέλω να βρω λύση να μην στρεασαρομαι τόσο γρήγορα και για το τίποτα .αυτες τις ημέρες που είχα πάλι συμπτώματα πιστεύω οτι οφείλετε και από λάθος προγραμμα καφε αλκοόλ κακαο το οποίο μου αρέσει πολύ και πινω αρκετά συχνά , το θέμα ειναι να μην μου δημιουργούν προσθετω αγχος γιατι ο φίλος που μου είπε να κάνω ρεφλεξιολογια μου είπε να μην πινω ούτε καφε κακαο αλκοόλ γιατι μου προσθέτει αγχος ισχύει ;
    Να αντιδρά ο οργανισμός στην καφεΐνη και το αλκοόλ ;

  10. #55
    Φίλε Αλεξ, Όλα παίζουν ρόλο. Η καφείνη σε κρατάει σε ετοιμότητα όλη την ώρα χωρίς να το καταλαβαίνεις και αυτό μπορεί να σου δημιουργήσει πολύ άγχος υποσυνείδητα. Γενικά ότι σου τσιτώνει τα νεύρα σου δημιουργεί άγχος και αυτό με την σειρά του τα συμπτώματα μιας διαταραχής όπως επίσης ταχυκαρδίες κλπ κλπ. Το αλκοόλ είναι μια άλλη περίπτωση. Πιστεύω πως αυτό έχει να κάνει με το τι σκέφτεσαι εκείνη την ώρα. Εγώ άμα βγω και όλοι πίνουνε μπύρες και ποτά και τέτοια εγώ θα πιω μισό ποτήρι κόκκινο κρασί (παραπάνω με τίποτα για άλλους λόγους) και με κάνει να νιώθω πολύ καλλίτερα. Έχει να κάνει με την ποσότητα πιστεύω και με το τι νιώθεις μέσα σου όταν πίνεις. Ας πούμε άμα πίνεις πίνεις και μετά σκέφτεσαι "Ωχ! Ήπια αλκοόλ, αυτό δεν είναι καλό γιατί θα παθώ καμία κρίση πανικού" και μπαμ! την παθαίνεις. Πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό και πως το συνδέεις στο μυαλό σου εκείνη την στιγμή που πίνεις. Δεν γνωρίζω και πολλά για αλκοόλ να σου πω την αλήθεια. Όσο για το κακάο. Ψάξε για Cocoa Nibs στο γοογλη. Καταπολεμάνε την κατάθλιψη και την διαταραχή πανικού το έχω ψάξει. Έχουν μια ουσία που αυξάνει την παραγωγή της Σεροτονίνης και σε κάνει να νιώθεις άλλος άνθρωπος.

  11. #56

    Cool

    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    Γεια σου Μαρία .
    Εγω το παλεύω και πάλι δεν με αφήνει σαν να μου θυμίζει κάτι το οποίο δεν έλεγχο εγω , δεν ξέρω δεν μπορεί να παει η κατάσταση αυτή έτσι ,βγαίνω έξω μιλάω με φίλους σε μεγάλες παρέες αστεία όλα ωραία , ξαφνικά η σκέψη μου παει στα συμπτώματα και μου τα ενεργοποιεί .
    Έχω διαπιστώσει οτι ειναι έντονος φόβος ο οποίος πηγάζει από το να μην το ξαναπαθω να μην τρεξω πολύ και παθών τίποτα γενικά ένας φόβος οποίος περνει εντολή μόνος τους ..
    Μαρία καταφερες να έλεγξεις καθόλου τα συμπτώματα ;
    Προσπαθώ αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο!! Καμιά φορά νομίζω πως δεν εξαρτάται από μένα και δεν μπορώ να το ελέγξω. Όλα είναι στο μυαλό μας απ ότι φαίνεται.

    Πάντως έχει πολύ δίκιο σε αυτό που λέει ο Spyroko.... Αν υπάρχει κάτι το οποίο σκέφτεσαι ότι πρέπει να τσεκάρεις, είτε θέμα υγείας είτε θέμα δουλειάς, αυτό τροφοδοτεί το άγχος σου και κατ επέκτασιν τις αρρυθμίες. Ας πούμε εγώ σε αυτή τη φάση της ζωής μου έχω πολλά άγχη οπότε όλα αυτά μου χτυπάνε εκεί. Για παράδειγμα τώρα βρίσκομαι στο εξωτερικό (για πρώτη φορά στη ζωή μου) η πόλη που είμαι είναι το πλεόν καταθλιπτικό μέρος που έχω βρεθεί ποτέ και αυτό σε συνδυασμό με το ότι θέλω να γυρίσω πίσω μου δημιουργούν απελπισία. Επίσης σπουδάζω ακόμα και με έχουν πάρει λίγο τα χρόνια, οπότε έχω πολύ διάβασμα λόγω εξεταστικής τον Σεπτέμβρη που μας έρχεται άρα και άγχος. Επιπλέον, πριν ένα μήνα πέθανε η γιαγιά μου ξαφνικά κι είχα να τη δω 6 μήνες λόγω του ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό. Τέλος έχω κι εγώ ένα παλιόδοντο που με ενοχλεί και πρέπει να το φτιάξω μόλις γυρίσω!!! Γκρρρρ σιχαίνομαι τους οδοντίατρους!! Α! Όπως επίσης η αδερφή μου έχει βγάλει ένα βολαράκι κάτω από το αυτί της και ψάχνουμε να δούμε τι είναι!! Άλλο άγχος απο κει.....

    Τελικά έχω πολλά πράγματα να με αγχώνουν!!! Χαχα!! Οπότε κάτσε και σκέψου κι εσυ τι υπάρχει που σε προβληματίζει?? Σίγουρα κάτι υπάρχει έστω και ασυναισθητα...

    Απ ότι καταλαβαίνω πάντως, όσο περισσότερα πράγματα καταφέρουμε να λύσουμε, τόσο βάρος θα φέυγει από πάνω μας.... Ίσως κάπως έτσι προσπαθήσουμε να τις ελέγξουμε!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μαρία έχεις δίκιο όσα πιο πολλά διώξουμε που μας κάνουν κακό τόσο καλύτερα νιώθουμε , αλλα το να διώξεις πράγματα είναι δύσκολο .
    Εγω κατάφερα να περιορισω τα συμπτώματα με το να κάνω ριζικές αλλαγές , πάω σε μέρη που με προκαλούσαν αγχος και αισθανόμουν αμήχανα τώρα με το που παω αισθάνομαι μια χαρά και θέλω να πάω συνέχεια , κάνω πράγματα που είχα αφήσει πχ τρέξιμο ,περίπατο σε βουνό , ποτάμια κτλπ κάνω πράγματα που δεν έκανα τόσα χρόνια .
    Το θέμα μου ειναι οτι παρότι έχω κάνει πολλά πράγματα κάτι υπάρχει που με κρατάει και μου επαναφέρει ολα αυτα τα συμπτώματα ίσως κάτι με αγχωνει χωρίς να το καταλαβαίνω δεν μπορω να καταλάβω .
    Σημασία έχει οτι το μυαλο κόλλησε σε αυτό το πράγμα και θέλει προσπάθεια να το καταπολεμησω .
    Οταν με πιάνει αυτή η ταχυκαρδια - αίσθημα παλμων ειναι σαν μια έξαρση φόβου που νομίζω δεν πηγάζει μόνο από τον φόβο μου για κάτι αλλα σαν μια ετοιμότητα για κάτι που στην ουσία δεν υπάρχει δεν μπορω να το εξηγήσω καλα αλλα κάτι τέτοιο αισθάνομαι μια στιγμιαία ένταση η οποία μοιάζει σαν μια εκτόνωση οποία μπορεί να ξαναγυρίσει με από λίγη ώρα καθώς τα στρεσογονα ερεθίσματα πρέπει να εκτονωθούν .
    Τόσο καιρό με τα συμπτώματα με έχουν κάνει να καταλάβω ποιος είμαι γιατι αναζητά απαντήσεις το σώμα μου τη φταίει και πρέπει να λύσω.
    Εσείς παιδιά τι τρόπους έχετε βρει για να ελέγχεται - διώξει τα συμπτώματα ;;

  13. #58
    Απλά τώρα το σκέφτεσαι γι αυτό και συμβαίνει...πρέπει μόνος σου να το καταπολεμήσεις... Έχεις πάει σε ψυχολόγο?? Εγώ θα ήθελα πολύ να πάω γιατί γενικότερα όταν ακούω διάφορα για ατυχήματα, αρρωστιες κλπ με πιάνουν φοβίες που ποτέ δεν είχα... Ξαφνικά έγινα πολύ ευαίσθητη και επηρεάζομαι εύκολα.... :P
    Πάντως καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς...! Κι εγω έτσι νιώθω...όταν με πιάνουν νιώθω να φουντώνει μέσα μου ένα άγχος για το οποίο δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος εκείνη τη στιγμή... Προσπάθησε να κρατάς τον εαυτό σου απασχολημένο όσο περισσότερο μπορείς και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν...ίσως έτσι να μη το σκέφτεσαι και σιγά σιγά να φύγει μόνο του... Εμένα με πιάνει συνήθως όταν βρίσκομαι σε κατάσταση ηρεμίας αλλιώς όταν βρίσκομαι έξω πρέπει να συμβεί κάτι που θα με αγχώσει λίγο για να με πιάσουν.
    Είναι περίεργο το πως αντιδράει το σώμα μας...
    Καμιά φορά σκέφτομαι ότι όταν πρώτα ο Θεός μείνω έγκυος και έρθει η στιγμή να γεννήσω, θα μπορέσω να ανταπεξέλθω?? Θα αγχωθώ και θα φοβηθώ τόσο πολύ που φοβάμαι μη πάθω ανακοπή!! Είναι τρομερο!!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μαρία
    Σε ψυχολόγο δεν έχω παει και ούτε πιστεύω να πάω γιατι τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν και από την άλλη τα προβλήματα του εαυτού μου θέλω να λύσω μόνος μου για να με κανουν πιω δυνατο .
    Οπως έχεις πει και εσυ συνήθως ξεκινάνε όταν είμαστε ήρεμοι , αλλα η σκέψη ίσως πάντα ειναι εκεί να μας το υπενθυμίζει .
    Προσπαθώ καθημερινα να μην το σκέφτομαι κάποιες όμως ημέρες έχω για 5" δευτ ένα αίσθημα παλμων σαν ταχυπαλμια δεν το δίνω σημασία και περνάει αμέσως δεν λέω ψέματα με χαλάει λίγο γιατι δεν θέλω να το έχω καθόλου το συμπτωμα .

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μετά από τόσο καιρό χωρίς συμπτώματα η έστω πολυ λίγα σήμερα έχω από το πρωί ξεκίνησε με έκτακτες συστολες μέχρι έντονο αίσθημα παλμων .
    Ξεκίνησε από το πρωί γιατι μέσα μου έχει αναμηκατα συναισθήματα γιατι έφυγε ένας Ξαδερφος μου που τον φηλοξενισα πάνω από ένα μήνα και περνάγαμε σούπερ , έχασε την μητέρα του μικρός και τον λυπάμαι φυσικά το παιδί δεν ειναι για λυπηση και έχει πολυ δύναμη μέσα του , με βοήθησε να παλέψω το δικό μου προβλημα .
    Αλλα αυτα τα συναίσθημα τα με χάλασαν σήμερα και μου ξύπνησαν πάλι τα προβλήματα που από οτι φαίνεται το θέμα βρίσκεται οτι τα έντονα συναισθήματα πλέον δεν μπορω να τα αντεξω επίσης ίσως επειδινοσε την κατάσταση και ο καφές το πρωί που είχα κόψει αλλα σήμερα ήθελα έναν .
    Παιδιά τι μπορεί να φταίει να έλεγχο τα συμπτώματα αλλα κάτι να τα ξανά πειροδοτει τώρα που γράφω έχω έκτακτες συστολες κάτι σαν ταραχή αλλα δεν ξέρω από που πηγάζει !!!

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 08:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 20:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 01:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •