Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 21 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 308
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141

    Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;;

    Γεια χαρά σε όλους είμαι νέος στο φόρουμ αλλά σας διάβαζα καιρό πιο πριν για να βρω και εγω κάποια λύση στο προβλημα μου.
    Με λένε Αλέξανδρο ειμαι 24 χρονων και εδώ και ένα μήνα θα έλεγα έχω μπει σε ένα απίστευτο γολγοθά .
    Τα προβλήματα ξεκίνησαν απότομα μια Δευτερα θυμάμαι αρχές Ιούνιου ,στρεσαρισμενη ημέρα απο το πρωί και το απόγευμα σε δουλειά που είχα γυρίζω στο σπίτι κατα τις 10:00 το βράδυ κάνω ένα ντους και τρώω και πάω στον υπολογιστή μου να χαλαρωσω λιγάκι για να πάω για ύπνο , καθομαι μπροστα απο τον υπολογιστη και εσθανομαι σφηξιμο στον λαιμο σαν να εχω χερι μουδιασμα στο αριστερο χερι και εντονη ταχυκαρδια μαζι με εκτακτεσ που κανανε το προβλημα ακομη πιο οδυνηρο απο εκείνο το βράδυ η ζωή μου άλλαξε .
    Φεύγω κατευθείαν με τους γονείς μου για το νοσοκομείο με κάνουνε εξετάσεις αίματος , καρδιογραφημα δεν μου βρίσκουν κάτι και το μόνο που μου είπανε ότι ειναι από αγχος και ότι ειναι στο μυαλό μου .
    Φεύγουμε λέω και εγω ότι ίσως ειναι από την εξαντλητική ημέρα που είχα , την επόμενη η μέρα όμως μπήκα σε αυτόν το απαισιο φαύλο κύκλο άρχισα και αγνοησα την συμβουλή του γιατρού και υοθετουσα ότι διάβαζα στο Ίντερνετ από τότε δεν μπορώ να ξεφυγω σαν ναρκομανης ένα πράγμα .
    Φοβούμαι στην συνέχεια να μην έχω ξανά αυτό το τρομακτικό αίσθημα της ταχυπαλμιας απετυχα να το ελεγξω και με νίκησε όταν πήγα για δουλεια γυρισα στο σπιτι και πηγα να εντομεταξυ ολη μερα ειχα εκτακτεσ απλωσ δεν ηξερα τι συμβαινει και δεν εδωνα σημασια οπωσ (συνεβαινα και αλλεσ φορεσ που ειχα πιο παλια που ελεγα οτι ειναι απο τον καφε που οταν τον εκοβα για καποιο διαστημα σταματουσε )μου εκεί ένιωσα ότι έχω κάποιο πολύ σοβαρά προβλημα έβγαλα την μπλουζα μου και περιμένω ποτέ θα ξανά έχω να το δώ με το που σκέφτομαι τη ήθελα να κάνω είχα έκτακτη συστολη είδα την καρδια μου να θέλει να βγει προς τα έξω εκείνη την στιγμή είχα την πιο τρομακτική ταχυπαλμια έπαθα σοκ η καρδια να μην την κρατά το στήθος μου να θέλει να φύγει και ειχα και το σφυξιμο στο λαιμο πίστεψα ότι θα πεθάνω και επίσης πίστεψα ότι κάτι συμβαίνει με την καρδια μου .Την άλλη ημέρα έφυγα για τον ενδοκρινολογο μου έκανα υπέρηχο και έλεγχο όρων όπου βγήκαν καθαρές , έπειτα στον καρδιο λόγο μου που με τον έχω από τα 17 μου ότι και τότε είχα πάλι κάποιες ταχυκαρδιες , όπου ο υπερηχος και το καρδιογραφημα ήτανε κάτι παραπάνω από φυσιολογικά .
    Για να τελειωνω έχω γράψει την ιστορία της ζωής μου αγνοησα πάλι την συμβουλή του καρδιολογου όχι από άποψη αλλά από τα σύμπτωματα είχα και έχω έκτακτες συστολες και ταχυκαρδιες ξανά πήγα στον καρδιολογο να μου κάνει ένα καρδιογραφημα εκεί μου έκανε ένα τεστ με απαπνοες για μου είπε ότι ανέβαζω και ρίχνω σφυξεις απότομα εκεί έκανα απανοτες έκτακτες που τις κατέγραψε το καρδιογραφημα μου είπε δεν ειναι ανησυχητικό αλλά με έστειλε σε άλλο γιατρό να βάλω holder το έβαλα κατέγραψε αρκετές και ταχυκαρδιες όπως μου είπε ειναι έξω καρδιακο το αιτία που το αποδίδει στο στρες .
    Δεν μπορώ άλλο αυτή την κατάσταση ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Τα οποία ορθογραφικά και παρατυπίες ειναι λόγω τις αυτόματης συμπλήρωσης οκ !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Στο holder που σου εβαλε σου ειπε κι αν ανεβαζεις και πιεση;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Δεν μου είπε αλλά λογικά θα είχα !!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Το θέμα ειναι ότι ξυπναω και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου κάποιες μέρες δεν το σκεφτομαι και δεν συμβαίνει, τυχαίνει όμως να έρθει και εκεί που είμαι χαρούμενος έχω ταχυκαρδιες και έκτακτες και μου χαλάει όλη την ημέρα μετά έχω συνέχεια επίσης έχω παρατηρήσει πάω για τρέξιμο για να ξεφυγω και εκεί όταν σταματήσω πάλι έχω απανοτες , ο καρδιολόγος μου είπε ότι επειδή η καρδια ειναι φυσιολογική αντιδρά στα ερεθίσματα επειδή όπως μου είπε το συμπαθυτικο μου σύστημα ειναι πιο ενεργό .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    τα ίδια έχω και εγώ φιλε, πήγα σε 2 καρδιολόγους και μου είπαν ότι δεν έχω πρόβλημα. το θέμα είναι ότι anvazw πολύ εύκολα παλμούς. όταν τρέχω πάει 215.
    συνεχεια κοιτάω την καρδια μου, άσε που μια φορα είχα πάθη κρίση πανικού και είχα 200 παλμούς ενώ καθόμουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Τι μας συμβαίνει δεν μπορω να καταλάβω αν και είμαι αθλητικός τύπος που τα τελευταία 2 χρόνια δεν ασχολούμαι τόσο ενεργά αλλά το σώμα μου ειναι αθλητικο , έχω και εγω θέμα με τους παλμους το οποίο αποδίδετε στο στρες καθημερινά σε πληροφορώ έχω έκτακτες συστολες , φτερουγισματα ταχυπαλμιες η όπως αλλιώς τις λένε συνέχεια προσπαθώ να μην δίνω σημασία όπως μου λένε αλλά δεν γίνετε .
    Εμένα ο καρδιολόγος μου έδωσα κάποια χάπια τενορμιν λέγονται να περνώ μισό τα οποία και δεν έχω πάρει δεν ξέρω αν θα με βοηθήσουν αν και φοβάμαι λιγάκι να τα πάρω εσένα σου έδωσε ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    αυτά που σου έδωσε είναι b-αναστολής ένα φάρμακο που όταν το παίρνεις σου κατεβάζει τους παλμούς τις καρδιας, όχι επειδή σε χαλαρώνει αλλα επειδή δρα κατευθειαν στην καρδια. θα σου πρότεινα να μην τα paris. αν θες να χαλάρωσης πάρε 0.5mg ξανάξ. βασικά πρέπει να πας σε ψυχίατρο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    ο καρδιολόγος μου είπε να μου γράψει ζαναξ να έχω αλλά δεν ήθελα γιατί δεν πάνω χάπια θέλω να το πολεμησω με φυσικό τροπο για αυτό και δεν έχω πάρει τενορμιν καθόλου .
    Εσύ περνεις ζαναξ ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    ναι το ξανάξ είναι πιο ασφαλές και από την μπίρα που ποινής όταν πας για ποτό.είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο ηρεμιστικό που υπάρχει, από άποψη ασφαλειας και δουλειάς.
    το μονο σίγουρο με εσένα αυτή τι στιγμή είναι ότι έχεις απανωτές κρίσις πανικού.
    φυσικά και χωρίς φάρμακα μπορείς να το παλέψεις πηγαίνοντας σε μια καλή ψυχολόγο για να σου κάνει proton μια διάγνωση στο τι εξής γιατί μπορεί να μην έχεις μονο κρίση πανικού, μπορεί να έχεις και κατάθλιψη, και μετά να κανεις ψυχοθεραπεία.
    άμα δεν είναι τόσο σοβαρό μπορείς να το ξεπεράσεις και χωρίς φάρμακα, είναι πολλοί που μονο με ψυχοθεραπεία το περνάνε, είναι άλλη που "θελου" και φάρμακα.
    το ξανάξ επισημαίνω ότι δεν είναι θεραπεία αλλα είναι κάτι που θα σε χαλάρωση όταν είσαι πάνω στην κρίση πανικού και αισθάνεσαι ότι πεθαίνεις, η θεραπεία για να σταματήσουν αυτά είναι τα αντικαταθλιπτικά, ξαναλέω ότι μπορεί να χρειάζεσαι μονο ψυχοθεραπεία και να το ξεπεράσεις έτσι χωρίς να χρειαστεί να paris φάρμακα. σιζιτισετο με τον ψυχολόγο σου. και βλέπεις τι kanis.ama βλέπεις ότι δεν αποδίδει η ψυχανάλυση τότε περνάς στην αγωγή, σημειωτέον κρατα στην τζέρι σου ένα ξανάξ σε περίπτωση ανάγκης και κανε αυτό που σου είπα,
    τα ίδια περνάω και εγώ μην χαλιέσαι το θέμα είναι ότι εγώ έχω και κλινική κατάθλιψη και αλλα πολλα!!
    το αλλο για την καρδια δεν το χρειαζεσε κατα την γνωμη μου. για να εισαι 100% σίγουρος άμα θες πήγαινε και σε έναν 2ro καρδιολόγο αν δεν έχεις πάει.
    εγώ από την καρεκλα σηκώθηκα σήμερα και από 100 παλμούς που ήμουν έφτασα 160...νόμιζα θα λιποθυμήσω σαν ψάρι έτρεμα. φυσικά η καρδια μου ανέβηκε τόσο πολύ από τον φόβο μην πάθω τίποτα, μόλις χαλαροσα και πήρα 2 βαθιές ανάσες "κατεφτιαν" έπεσαν!
    Last edited by nick_electro; 27-07-2013 at 08:12.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον.. ..αλεξανδρε υποψιαζομαι οτι ξενυχτας και απο κει αρχισε το προβλημα σου απο οτι μου εχει συμβει κ ξερω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Nick electro σε δεύτερο καρδιολογο πήγα και μου είπε η καρδια μου αντέχει τα πάντα ο οποίος δεν με ηρεμησε δεν ξέρω ρε παιδιά σαν να κόλλησε το μυαλό ένα πράγμα το να πάω σε ψυχίατρο δεν θέλω γιατί έχω παρατήρηση ότι υοθετω κατευθείαν συμπτώματα από ασθένειες και θα πιστέψω ότι είμαι άρρωστος και θα με κάνει χειρότερα σε ένα ψυχολόγο θα ήθελα να πάω να βρω πτυχές του εαυτού μου που ίσως δεν γνωρίζω και έχω αυτά τα συμπτώματα σαν μια αντίδραση βεβαρημενων καταστάσεων .
    πάντως από διάθεση προσπαθώ να είμαι καθημερινά σε καλή ψυχολογική κατάσταση παρολου που έχω τα καθημερινά συμπτώματα .
    Αλεξ ίσως οφείλεται σε αυτό που λες βγαίνω καθημερινά έξω κοιμαμαι πάντα μετά 1:00 πινω 2-3 μπύρες καθημερινά όχι καφέ γιατί με χαλάει πολύ , πριν 2-3 εβδομάδες αντιμετωπιζα αϋπνία όλη νύχτα χωρίς ύπνο το μόνο που κοιμομουν ήταν 5 καθημερινά ευτυχώς τώρα επειδή κάνω πράγματα καθημερινά το έλυσε αυτό το θέμα !!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε αφου λες οτι αντιμετωπιζες θεματα αυπνιας απο αυτο ειναι απλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Αλεξ εσύ τη συμπτώματα έχεις γιατί εγω κοιμάμαι 8 ώρες καθημερινά τώρα αλλά πάλι εξακολουθώ να έχω τα ίδια συμπτώματα άλλες μέρες με εξάρσεις και άλλες με πιο λίγα .
    Με χαλάει γιατί εκεί που περνάω σούπερ τσουκ ελέγχω με το μυαλό μου την καρδια χωρίς να θέλω έρχεται σαν σκέψη χωρίς να μπορω να την ακυρωσω και με κάνει σκατα με έκτακτες ταχυπαλμια φτερουγισματα , θέλω να καθαρισω το μυαλό και δεν μπορω να σταματήσω αυτά τα ερεθίσματα ψάχνω σαν τον τρελό στο Ίντερνετ να βρω φυτικά αγχολυτικα και λέω να πάρω βαλεριανα γιατί λένε ότι βοηθάει.
    Εσυ βρήκες λύση στο προβλημα σου , σήμερα πήγα για τρέξιμο ωραία και καλα με καλή διάθεση τρέχω δεν κουραζομαι καθόλου κάνω μετά χαλαρό βάδην και έχω έκτακτες απανοτες με χάλασε την ημέρα και έχω συνέχεια έκτακτες βαρέθηκα !!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν εχω το ξεπερασα πληρως...

Page 1 of 21 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 21:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •