Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;; - Page 20
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 20 of 21 FirstFirst ... 1018192021 LastLast
Results 286 to 300 of 308
  1. #286
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Όλοι που τις έχουμε μια απελπισία ζούμε. Πριν λίγο σηκώθηκα για κάτι δουλειές έπαθα ταχυκαρδία, λέω εντάξει δεν πειράζει όλα καλά αλλά μετά από λίγο πλάκωσανε οι έκτακτες, λογικά κοιλιακες, και έκτοτε ακόμα να ηρεμήσω. Είναι αυτό που νιώθεις λίγη αισιοδοξία κάποιες μέρες και μετά συμβαίνουν κάτι τέτοια και λες εντάξει να ενημερώσω κάνα φίλο η γκόμενο ότι παίζει να μην ξαναβρεθούμε..

  2. #287
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    είναι τοσο τρομακτικο οταν σε πιανουν που οτι και να σου χουν πει οι γιατροί νιώθεις οτι θα σταματησει η καρδιά σου η θα κανει ενα μπουμ κ θα σκασει.. ταλαιπωρουμαι πολλα χρόνια με ςκτακτες κ πριν ένα μηνα ξεκινησα να εχω τισες πολλές καθημερινά πιυ δεν είχα ποτε μιυ... το χολντερ το πρώτο κατέγραψε 10000 κ το δευτερο σε αρρυθμιολογο 4000...τελικά πηρα ενα χαπι το. selectol και είμαι πολύ καλύτερα... ελπιζω καποια μερα να σταματησουμε να τρομαζουμε απο αυτες κ να συνεχισουμε τη ζωη μας χωρίς αυτές

  3. #288
    Antonis8
    Guest
    Χίλιες φορες έκτακτες απο ταχυπαλμιες 160 παλμων. Πλεον έχω σπανια έκτακτες,αλλά ειλικρινά τις προτιμω χίλιες φορες απο το μαρτύριο της ταχυπαλμιας. Βέβαια όταν είναι πολλες σίγουρα ειναι ενοχλητικό και σου χαλάει την ψυχολογία. Εμένα οι έκτακτες σταματησαν όταν σταματησα να τις φοβαμαι/δίνω σημασία. Ποτέ δεν παθαινα πολλες,αλλά δυο τρεις να είχα μες στη μέρα ήταν πιθανο να το χαλασουν την ψυχολογία. Μετά κατέληξα ότι τα μισά απι αυτά που ενιωθα ήταν κινήσεις οισοφάγου. Ετυχε να νιώθω έκτακτες σε καρδιογραφημα και σε χολτερ και εντελει δεν καταγράφηκε τιποτα. Επισης προσεχω πάρα ππολύ ενυδατωση και ηλεκτρολυτες,παιζουν τεράστιο ρόλο. Και η καλή ποιότητα υπνου.

  4. #289
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Χίλιες φορες έκτακτες απο ταχυπαλμιες 160 παλμων. Πλεον έχω σπανια έκτακτες,αλλά ειλικρινά τις προτιμω χίλιες φορες απο το μαρτύριο της ταχυπαλμιας. Βέβαια όταν είναι πολλες σίγουρα ειναι ενοχλητικό και σου χαλάει την ψυχολογία. Εμένα οι έκτακτες σταματησαν όταν σταματησα να τις φοβαμαι/δίνω σημασία. Ποτέ δεν παθαινα πολλες,αλλά δυο τρεις να είχα μες στη μέρα ήταν πιθανο να το χαλασουν την ψυχολογία. Μετά κατέληξα ότι τα μισά απι αυτά που ενιωθα ήταν κινήσεις οισοφάγου. Ετυχε να νιώθω έκτακτες σε καρδιογραφημα και σε χολτερ και εντελει δεν καταγράφηκε τιποτα. Επισης προσεχω πάρα ππολύ ενυδατωση και ηλεκτρολυτες,παιζουν τεράστιο ρόλο. Και η καλή ποιότητα υπνου.
    Καλά τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι Πριν ενα μήνα. Πλεον δεν μπορώ καν να κουνηθώ γιατί γίνεται χαμός και είναι και περίεργες. Ξεκίνησαν λόγω φαρμάκων για γρίπη και συνεχίζονται λόγω άγχους. Εύχομαι να μην βιώσεις ποτέ πολλές μαζί.

  5. #290
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    elenas χολντερ έχεις Βάλει πρόσφατα; ποσες κατέγραψε; και ο γιατρός τι σου έχει πει; δεν είναι ανυσηχητικες προφανως αλλά δεν παίρνεις καποιο φαρμακο;

  6. #291
    Antonis8
    Guest
    Αν ήταν να μην ειχα ορθοστατική, προτιμώ τις έκτακτες. Αλλά ναι, αν τις έχεις κατά ριπές,είναι αγχωτικό. Λογικά θα σου περάσουν με τον καιρό,όπως ήρθαν, αν περασες και γρίπη ίσως θέλει καιρό ο οργανισμός σου να ανακάμψει.

  7. #292
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by anika View Post
    elenas χολντερ έχεις Βάλει πρόσφατα; ποσες κατέγραψε; και ο γιατρός τι σου έχει πει; δεν είναι ανυσηχητικες προφανως αλλά δεν παίρνεις καποιο φαρμακο;
    Έβαλα αλλά κάποιες μέρες είμαι καλά. Και έτυχε γαμωτο την ημέρα που το έβαλα να μην νιώσω καμια. Όλη μέρα παρακαλούσα να έρθει κάποια και ήθελα κυρίως να καταγραφούν οι συνεχόμενες αλλά τίποτα. Τι να μου πει και ο άνθρωπος..
    Νιώθω ότι πέφτω σε κατάθλιψη εξαιτίας τους

  8. #293
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αν ήταν να μην ειχα ορθοστατική, προτιμώ τις έκτακτες. Αλλά ναι, αν τις έχεις κατά ριπές,είναι αγχωτικό. Λογικά θα σου περάσουν με τον καιρό,όπως ήρθαν, αν περασες και γρίπη ίσως θέλει καιρό ο οργανισμός σου να ανακάμψει.
    Την έχω και αυτήν τελευταία άλλα δεν με νοιάζει. Μονο αρρυθμίες δεν θέλω

  9. #294
    Antonis8
    Guest
    Ορθοστατική είναι όταν αυξάνεται πάνω από τριάντα χτύπους + πάνω από 100 χτύπους ανά λεπτό και δεν ομαλοποιείται ο καρδιακός παλμός όταν βρίσκεσαι σε όρθια θέση. Για να διαγνωστείς πρέπει να το έχεις έξι μήνες.

  10. #295
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ορθοστατική είναι όταν αυξάνεται πάνω από τριάντα χτύπους + πάνω από 100 χτύπους ανά λεπτό και δεν ομαλοποιείται ο καρδιακός παλμός όταν βρίσκεσαι σε όρθια θέση. Για να διαγνωστείς πρέπει να το έχεις έξι μήνες.
    Γνωρίζω πολυ καλά τι είναι

  11. #296
    Antonis8
    Guest
    Δεν καταλαβαίνω πως λες ότι την έχεις τελευταία εφόσον είναι κάτι που έχεις συνέχεια. Προφανώς έχεις αύξηση παλμών λόγω άγχους. Σε κάθε περίπτωση, κάθε άνθρωπος δεν αντέχει διαφορετικά πράγματα. Για μένα όσα βιώνω είναι ότι χειρότερο γιατί εμποδίζουν τις δραστηριότητες μου, προτιμώ τις έκτακτες.

  12. #297
    Αντώνη μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού έχει ορθοστατική, δν είσαι ο μόνοςκ ούτε είναι κάτι τραγικό, επίσης για τν αντιμετώπιση τς προτείνεται κ τ ελαφρύ αερόβιο .. Υπάρχουν άτομα εκεί έξω που αναγκάζονται Ν να δουλέψουν 8 και 10 ώρες όρθιοι με συμπτώματα και τ αντιμετωπίζουν θετικά... Εσύ περπάτησες ανέβασες 120 παλμούς και έφερες τν καταστροφή... Ε μετά πως να μην πάνε 140?? Νομίζω δεν θες να γίνεις <<καλά >>για κάποιο λόγο... Αλλα δική σου ειναι η ζωή κάνε οτ θες
    Last edited by Alexes 93; 11-05-2020 at 14:59.

  13. #298
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Παιδιά καλησπέρα..εχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα..εχω πολλές έκτακτες συστολές που με βασανίζουν πολλά χρόνια και όλοι οι γιατροί λένε ότι δεν έχω τίποτα..δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση έχω χάσει την καθημερινότητα μου δεν βγαίνω δεν πάω πουθενά..η ζωή μου είναι ένας φόβος δεν ξέρω τι να κάνω πια δεν έχω προσωπική ζωή δεν έχω τίποτα λογο του φόβου..Βλέπω άλλους που ζουν τα πάντα (Καλά να ειναι οι άνθρωποι)και ειλικρινά ζηλεύω..ζω έναν γολγοθα

  14. #299
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Παιδιά καλησπέρα..εχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα..εχω πολλές έκτακτες συστολές που με βασανίζουν πολλά χρόνια και όλοι οι γιατροί λένε ότι δεν έχω τίποτα..δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση έχω χάσει την καθημερινότητα μου δεν βγαίνω δεν πάω πουθενά..η ζωή μου είναι ένας φόβος δεν ξέρω τι να κάνω πια δεν έχω προσωπική ζωή δεν έχω τίποτα λογο του φόβου..Βλέπω άλλους που ζουν τα πάντα (Καλά να ειναι οι άνθρωποι)και ειλικρινά ζηλεύω..ζω έναν γολγοθα
    Κι εγώ μια από τα ίδια... έχω πάει σε δύο καρδιολόγους κ στην εξέταση βρήκαν τέλεια την καρδιά μου. Παρολα αυτά έχω πολλές έκτακτες. Για ένα διάστημα 1-2 εβδομάδων μειωθηκαν πολύ, σχεδόν σταμάτησαν και από χθες πάλι τα ίδια...

  15. #300
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και εγω ταλαιπωρουμε απο εκακτες.ειχανε σταματησει εντελως για 10ημερες περιπου (τελος δεκεμβριου) και τωρα τις εχω παλι καθε μερα.σε 15 μερες θα βαλω τελικα holter για να δουμε τι θα δειξει και ελπιζω να ηρεμησω και να βρεθει λυση.triplex,υπερηχογραφημα και αιματολογικες εξετασεις ολα μια χαρα.παντως εχω αρχισει να πινω αρκετο νερο και εδω και 3 ημερες ξεκινησα γυμανστικη στο σπιτι(εκεινη την ωρα δεν με πιανει τιποτα).

Page 20 of 21 FirstFirst ... 1018192021 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 21:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •