Φοβος οικογένειας-παιδιου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Φοβος οικογένειας-παιδιου

    Καλημέρα. Φοβάμαι να κάνω οικογένεια πόσο μάλλον δικό μου παιδί. Είμαι 33 χρόνων. Έχω σχέση 2 χρόνια. Ξέρει ότι πάσχω από αγχωδη κατάθλιψη ο σύντροφος μου. Αλλά για αυτό το θέμα δε του έχω μιλήσει. Δε θα είμαι σίγουρα καλή μαμά έχοντας κατάθλιψη. Δε μπορώ να αναλάβω τέτοια ευθύνη. Έχουν σταθεί εμπόδια τα ψυχιατρικά προβλήματα στην δημιουργία οικογένειας;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν πιστευω ότι άτομα με αγχωθείς διαταραχές δεν θα έπρεπε να κάνουν παιδιά ή ότι δεν υπάρχουν οικογένειες με προβλήματα πολύ μεγαλυτερα από αυτό, απλα ως παιδί με μητέρα που πάσχει από σχιζοφρένεια και έχοντας και ο ίδιος το ΙΔΨ θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά. Οχι επειδη ειναι αυτο αποτρεπτικος παραγοντας, στέκομαι περισσότερο στο ότι η ίδια δεν θες. Άρα γιατι να πιεστεις; Ανεξάρτητα από όλους τους άλλους παράγοντες. Δεν βλέπω γιατί πρέπει όλοι να υποκυψουμε στην ανευθυνη μανία της τεκνοποιησης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει αν θες να κάνεις οικογένεια ή δεν θες. Λες δεν μπορείς να αναλάβεις τέτοια ευθύνη και είσαι σίγουρη ότι δεν θα είσαι καλή μάνα. Αν το πιστεύεις αυτό, τι να συζητήσουμε; Αν δεν μπορείς, μην την αναλαμβάνεις την ευθύνη λοιπόν. Το πως λειτουργούν άλλοι άνθρωποι κι άλλες οικογένειες δεν έχει να κάνει με το τι θες ή τι μπορείς εσύ.

    Σου έκανε κάποια συζήτηση ο δικός σου σχετικά; Θέλει μελλοντικά παιδιά; Από αυτό πηγάζει ο προβληματισμός σου; Ή τελικά δεν είσαι σίγουρη για το τι θες και τι μπορείς;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εσυ θες παιδι; Ο συντροφος σου; Το πατε για σοβαρα; για γαμο και παιδια; Πρωτα να απαντηαεις σε αυτα τα ερωτηματα, και μετα προχωρα στο να σκεφθεις στο αν θα μπορεις να μεγαλωσεις ενα παιδι ή οχι; Πρωτιστο βεβαια παντα εναι το συμφερον του παιδιου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλημέρα. Φοβάμαι να κάνω οικογένεια πόσο μάλλον δικό μου παιδί. Είμαι 33 χρόνων. Έχω σχέση 2 χρόνια. Ξέρει ότι πάσχω από αγχωδη κατάθλιψη ο σύντροφος μου. Αλλά για αυτό το θέμα δε του έχω μιλήσει. Δε θα είμαι σίγουρα καλή μαμά έχοντας κατάθλιψη. Δε μπορώ να αναλάβω τέτοια ευθύνη. Έχουν σταθεί εμπόδια τα ψυχιατρικά προβλήματα στην δημιουργία οικογένειας;;;
    να μην κανεις. δεν ειναι υποχρεωτικο..

    οδηγουνται χιλιαδες ανθρωποι προς αποκτηση παιδιων ακολουθωντας μια πεπατημενη, ενω ουτε θελουν ουτε μπορουν να αναλλαβουν τετοιο καθηκον.
    ελεος! αν ξερετε οτι δεν μπορειτε η δεν θελετε, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. ας γλυτωσει και κανενα παιδι. μην τρεχουν ολα στους ψυχιατρους...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δυστυχως η πιεση της κοινωνιας. Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις αν θες οντως παιδι ή το θεωρεις αυτονοητο οτι θα κανεις λογω κοινωνικης πιεσης. Κακα τα ψεματα οταν μεγαλωνουμε με δεδομενο οτι θα παντρευτουμε μια μερα και θα κανουμε παιδια, ειναι δυσκολο να ξεφυγεις απο αυτο. Γιατι η κοινωνικη πιεση δεν ειναι μονο εξωτερικη, εχει εσωτερικευτει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Δυστυχως η πιεση της κοινωνιας. Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις αν θες οντως παιδι ή το θεωρεις αυτονοητο οτι θα κανεις λογω κοινωνικης πιεσης. Κακα τα ψεματα οταν μεγαλωνουμε με δεδομενο οτι θα παντρευτουμε μια μερα και θα κανουμε παιδια, ειναι δυσκολο να ξεφυγεις απο αυτο. Γιατι η κοινωνικη πιεση δεν ειναι μονο εξωτερικη, εχει εσωτερικευτει.
    Έτσι έχεις δίκιο σε αυτό που λες.. δε ξέρω αν πραγματικά θελω η αν είναι αυτονόητο ότι θα κάνω λόγω της κοινωνίας μας...δε ξέρω τι πραγματικά θέλω......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Επίσης το οτι έχω αγχωδη κατάθλιψη με κάνει να το σκέφτομαι 1000 φορές περισσότερο....ο σύντροφος μου είπε να μείνουμε μαζί από το φθινόπωρο. Δε πρέπει πριν συζησουμε να μιλησουμε για το θέμα αυτο;;;

  9. #9
    Δυστυχώς όταν αντιμετωπιζεις τέτοια ζητήματα για μένα είναι δύσκολο να καταλάβεις αν θες πραγματικά παιδί ή αν ο φόβος που βιώνεις είναι αυτός που σε σταματάει...γιατί έχεις να κάνεις με ευθύνες.πρεπει να το δουλέψεις πολύ μέσα σου για να το αποφασίσεις.επισης σημαντικό παράγοντα παίζει κ ο άνθρωπος με τον οποίο είσαι μαζί πόση ασφάλεια νιώθεις μαζί του για να προχωρήσεις σε ένα τέτοιο βήμα.φυσικα να το συζητήσεις μαζί του κ να είσαι ειλικρινής.εγω δυστυχώς δε μίλησα από την αρχή στον σύντροφο μου και τώρα που το περνάω ξανά, χωρισαμε...δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή αυτός δε μ αγαπουσε αρκετά για να μείνει δίπλα μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Αυτο να βρεις, τι πραγματικα θελεις και αν τα θελω σου συμβαδιζουν και με τις συνθηκες. Θες και δεν γινεται; Ή αλλαζεις τις.συνθηκες η λες οκ δεν γινεται. Αν παλι δεν θες, ολα ειναι καλα. Υπαρχει ζωη και χωρις παιδια. Και μη σκεφθεσαι μονο εγωιστικα, σκεψου και την ευθυνη που θα εχεις μπροστα σε εναν νεο ανθρωπο.
    Προσωπικα απελευθερωθηκα οταν καταλαβα πως δεν θελω να κανω παιδια. Ειμαι πλεον κοντα στα 40 και δεν εχω αλλαξει γνωμη. Κι οταν μου λενε πως θα αλλαξω γνωμη και θα το μετανιωσω, απανταω πως ολες οι επιλογες μας ενεχουν τον κινδυνο να τις μετανιωσουμε. Ετσι ειναι η ζωη. Κανεις δεν σκεφθεται πως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μετανιωσει που κανανε παιδια και δεν το σκεφθεται κανεις, γιατι οι ανθρωποι δεν το ομολογουν ευκολα αυτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Επίσης το οτι έχω αγχωδη κατάθλιψη με κάνει να το σκέφτομαι 1000 φορές περισσότερο....ο σύντροφος μου είπε να μείνουμε μαζί από το φθινόπωρο. Δε πρέπει πριν συζησουμε να μιλησουμε για το θέμα αυτο;;;
    Συμφωνω οτι οταν αντιμετωπιζεις αγχωδη καταθλιψη, δεν ειναι ευκολο..Αλλα, αν θελεις πολυ ενα παιδι, θα μπορουσες να κανεις θεραπεια για αυτο και να χεις στηριξη απο ειδικο ωστε να τα βγαλεις περα και με την ανατροφη του παιδιου. Και σαφως θα πρεπει να χεις εναν πολυ υποστηρικτικο συντροφο και υποστηρικτικο περιβαλλον. Το οτι θα μεινετε μαζι δεν σημαινει απαραιτητα οτι ο συντροφος σου θελει παιδι. Αυτο μαλλον σε εχει αγχωσει, ε; Οτι θα θελει παιδι εκεινος, και δεν ξερεις αν εσυ μπορεις να ανταποκριθεις;

  12. #12
    Κι αν θέλεις να κάνεις ένα παιδι πως μπορείς να διαχειριστεις όλο αυτό το φόβο...εμένα αυτό με σταματάει μήπως του καταστρέψω τη ζωη.θελει πολλή δύναμη όλο αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Κι αν θέλεις να κάνεις ένα παιδι πως μπορείς να διαχειριστεις όλο αυτό το φόβο...εμένα αυτό με σταματάει μήπως του καταστρέψω τη ζωη.θελει πολλή δύναμη όλο αυτό.
    Αν θες παιδι και φοβασαι ειναι αλλο πραγμα. Αυτο πρεπει να το δουλεψεις με τον εαυτο σου, και αν δεν μπορεις μονη, με εναν ειδικο γιατι σε εμποδιζει να γινεις ευτυχισμενη.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Αν θες παιδι και φοβασαι ειναι αλλο πραγμα. Αυτο πρεπει να το δουλεψεις με τον εαυτο σου, και αν δεν μπορεις μονη, με εναν ειδικο γιατι σε εμποδιζει να γινεις ευτυχισμενη.
    Ήδη είμαι σε αγωγη και έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία για να μπορέσω να βρω τη δύναμη του εαυτού μου.θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τον υποστηρικτο σύντροφο και περιβάλλον.ελπιζω να καταφέρω να δω τι θέλω και να καταφέρω να γίνω ευτυχισμένη είτε μόνη μου είτε με έναν υποστηρικτικο σύντροφο γιατί ο προηγούμενος μόνο αυτό δεν ήταν.

  15. #15
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Επίσης το οτι έχω αγχωδη κατάθλιψη με κάνει να το σκέφτομαι 1000 φορές περισσότερο....ο σύντροφος μου είπε να μείνουμε μαζί από το φθινόπωρο. Δε πρέπει πριν συζησουμε να μιλησουμε για το θέμα αυτο;;;
    Το ότι είναι δίπλα σου και θέλει να συζησετε σημαίνει ότι σ αγαπάει και σε υποστηρίζει.μιλησε του ειλικρινά για τους φόβους σου και θα το δείτε.η συγκατοίκηση δε σημαίνει ότι θα θέλει αμεσως παιδί.θα το δείτε στην πορεία τι θέλετε κ οι δύο.παντως εγώ βλέπω ότι αυτή τη στιγμή είστε δύο άνθρωποι που αγαπιούνται και θέλουν να είναι μαζί.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποστήριξη καρκινοπαθή και οικογένειας.
    By mirka79 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 16-05-2019, 19:39
  2. Replies: 65
    Last Post: 16-05-2013, 12:52
  3. Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
    By ton76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 09-02-2013, 11:26
  4. Το πορτρέτο της ναρκισισσιστικής οικογένειας
    By anonymous_1 in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2012, 16:02
  5. Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...
    By mary_loo in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2007, 01:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •