xanax+cipralex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: xanax+cipralex

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    xanax+cipralex

    καλησπέρα παίρνω 15 cipralex και xanax 5χ 0.5 τα είχα πάρει και παλιά για γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και αγοραφοβία αλλά αυτή τη φορά έχω φάει κωλυμα με τα xanax ότι θα εθιςτω ενώ έχω ρωτήσει 3 γιατρούς και 5 φαρμακοποιούς και όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι η μέση θεραπευτική δόση μέχρι να δράσει το σιπραλεξ είναι 3-6mg.και παλαιότερα τα είχα πάρει και τα είχα κόψει πολύ εύκολα.έχει κανείς παρόμοιά εμπειρία??να μη φοβάμαι???όλη μέρα δεν μπορώντας να ηρεμήσω με αυτό το θέμα .παίρνω ήδη 5 μέρες 5mg cipralex 4 δέκα και δυο 15mg.τουλάχιστον κοιμάμαι καλά αλλά γενικά η μέρα μου είναι δύσκολή όλο ανησυχια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    παιρνεις ταυτοχρονα και τα δυο? ξερω οτι ειδικα το xanax ειναι εθιστικο και πρεπει να το παιρνεις με βαση τις οδηγιες του γιατρου. γενικα και τα δυο ειναι με κοκκινη γραμμη .
    Για ποσο σου ειπαν να το παιρνεις μεχρι να σε ξαναδουν?
    επισης ναι μεν ειναι αγχολυτικα και τα δυο αλλα σε "ανεβαζουν" αυτο εννοεις σαν ανησυχια?
    τα ειχα παρει και γω περυσι το καλοκαιρι οχι για αγχωδη διαταραχη αλλα για μια βδομαδα...
    πιστευω οτι κοβονται αν δεν τα συνηθισεις, προσωπικα οταν τα σταματησα ειχα εντονους πονοκεφαλους..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    οχι ταυτόχρονα βεβαία σε δόσεις των 0.50 και παντα με τη καθοδηγηση γιατρου!!περιπου 2 εβδομαδες τα παιρνω
    Last edited by kosto30; 24-07-2013 at 10:43.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Κι εμενα ο γιατρός μου ειπε ότι το xanax ειναι εθιστικο. Αυτο σημαινει μάλλον ότι όταν προσπαθησεις να το σταματήσεις να το κάνεις σιγα σιγα όχι απότομα μειώνοντας τη δόση καθε φορα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Φιλε κοστα , προσοχη ΠΟΛΥ με τα xanax . To λεω ως παθων . Παροτι εχω ισχυρη θεληση ( μονο ενας ανθρωπος με ισχυρη θεληση , διακοπτει εναν ζορικο αλκοολισμο , ιδιαις δυναμεις ) με τα χαναχ ταχω βρει μπασστουνια . Αν μπορεις , μην τα αρχισεις καθολου . Σου εγγυωμαι , οτι θα κολλησης ασχημα . Αλλο το cipralex , δεν προκαλει εθισμο . Σε εκλιπαρω , λαβε σοβαρα την προειδοποιηση μου ,

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    φιλε τα ειχα κοψει και στο παρελθον ευκολα παντα με την βοηθεια του γιατρου.το ειδε κια η γιατρος μου στο αρχειο της σε παλαιοτερη θεραπεια!Απλα λιγο να με πιασει το cipralex περιμενω που με ειχε πιασει και στο παρελθον και αμεσως θα αρχισω να τα μειωνω..καταθλιψη δεν εχω περιμενω τη ζωη να τη πιω με το καλαμακι .Παω για μπανιο ολη μερα εξω ειμαι εχω βεβαια αγοραφοβια και γενικα μια συνεχομεη υπερενταση ενα σφιξιμο το οποιο δεν μ αφηνει να ευχαριστηθω τιποτα ολο ανησυχια....αναγκαιο καο ειναι ρπος το παρον...εσυ ποσο επαιρνες και για ποσο καιρο αν επιτρεπεται...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Ειχα φτασει να παιρνω ( χαρη στον κ@@@γιατρο μ ) 8-9 mg , επι 6πρπ χρ , κ τωρα , μe δυσκολια ειμαι στα 5-6 mg . To σφιξιμο που αναφερεις ειναι καθαρο αγχος , οπως ειχα διαβασει σε μια Σουηδικη μελετη , η ελαφρα κτθλψη 5πλασιαζει το φυσιολ. αγχος , η μεσαια το 10πλασιαζει , κ η σοβαρη το 15πλασιαζει . Εσυ εισαι μαλλον στην πρωτη κατηγορια ( υποθετω , μην κανω κ τον γιατρο ). Οταν λες τακοψες με την βοηθεια του γιατρου σ , τι εννοεις κ ποσο επαιρνες ? δεν ρωταω απο περιεγεια αλλα μπας κ βοηθηθω κ εγω .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    επαιρνα την ιδια ποσοτητα!!2-3 mg αλλα για δυο μηνες οχι για χρονια...και τωρα επαιρνα ενα μηνα 1.5mg και τωρα επειδη αλλαξα αντικαταθληπτικο 2mg-3mg τωρα σκεψου οτι εχω παρει 1mg το πρωι και 0.5 στις 14.00 και τωρα δεν εχω παρει αλλο......εσυ μεσα σε ποσο καιρο ανεβασες τοσο τη ποσοτητα που επαιρνες??

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Τωρα εξηγειται γιατι τακοψες ευκολα .το 2000 1 mg , το 2001 2mg , 2002 3 mg , 2004 4mg , 05 6mg , 06 7mg , 08-2012 8-9 mg , ενιοτε δε κ 10 mg ( κρατω ημερολογιο ) Αστα , εχω μπλεξει ασχημα , παροτι ο γιατρος που πηγα το 2010 , εκτος του οτι μολις ακουσε την ποσοτητα , κοντεψε να πεσει απ την καρεκλα . Αυτος λοιπον μου ειπε να κοβω 1 mg καθε 3-4 μηνες , κ οπως ειπε παλι θα μου φαινεται , αλλα η αγχωδης κτθλψη , δεν με βοηθαει να τηρησω ενα προγραμμα . Παντως αυτος ο γιατρος κανει οτι μπορει . Τι να πω .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    κουραγιο φιλε μου με τρομαξες με το ποσταρισμα σου..ειλικρινα πριν αλλα τωρα εξηγουνται ολα εγω σκεψου οτι παιρνω ουτε 2 μηνες και φοβαμαι.....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Καλα κανεις κ φοβασαι , αλλα σαν τον γιατρο που μεθισε σαυτα , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ . Ευτυχως που το 2010 συνταξιοδοτηθηκε , κ αλλαξα γιατρο. Περαστικα μας !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    δεν είναι τόσο επικίδυνο όσο νομίζεις.γενικά
    σε σύγκριση με το αλκοόλ είναι πολύ πιο ασφαλές το xanax, πολύ δύσκολα να πάθεις κάτι από αυτό.
    το μονο κακό είναι ότι αν το παίρνεις για πολύ καιρό μετά το συνηθίζεις.
    πέρνω την ίδια αγωγή με σένα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Ποσο καιρο την παιρνεις νικ εχεις δει αποτελεσμα??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    κοστο μερα παρα μερα αγορινα κ ανεβαζεισ την ασφαλεια κατα πολυ ο αλλοσ ο βαγκ παπ δε σωνεται ασ το βρει ο γιατροσ επισησ για να ξερεισ το χαναξ ειναι το πιο ελαφρυ κ καταχρηση να κανεισ δε καηκεσ
    ασ πουμε οτι υπαρχουν και ηρεμηστικα που προκαλουν απωλεια συνειδησησ οποτε το χαναξ φαντασου ειναι παρα πολυ λιγο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    "επρενα" 20mg την ημερα citalopram για 2 χρονια (2010-2012), ήμουν μια χαρά. το σταμάτησα 5 μήνες μια χαρά μέχρι ιανουάριο του 2013 και μέσα σε 7 μήνες έγινα χειρότερα από ότι ήμουν πριν το αρχίσω. τώρα το ξανάρχισα αλλα δεν μου αρέσει πολύ διότι προκαλεί παράταση στον ρυθμό τις καρδιας. εάν δεν εχεις πρόβλημα στην καρδια δεν υπάρχει πρόβλημα. το θέμα είναι πως εγώ δεν θέλω να περνώ φάρμακα που επηρεάζουν την καρδια γιατί έχω ένα κολιμα, παρόλο που όλοι οι γιατροί μου λένε ότι είναι φυσιολογική.
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    Ποσο καιρο την παιρνεις νικ εχεις δει αποτελεσμα??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εξάρτηση απο cipralex?
    By equinox in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 93
    Last Post: 10-03-2024, 14:00
  2. cipralex ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
    By xika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 21-11-2019, 09:35
  3. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 00:27
  4. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 14:27
  5. Cipralex-Κούραση
    By Antouan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-03-2012, 09:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •