Οχι καλή ανεκτικότητα στην αγωγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    zogrfafou
    Posts
    14

    Οχι καλή ανεκτικότητα στην αγωγή

    Όταν κάποιος λαμβάνει αντιψυχωσικη αγωγή και αυτή τον βοηθάει για να ξεπεράσει το πρόβλημα που έχει και ταυτόγχρονα δεν του δημιουργεί ιδιαίτερες παρενέργειες τότε η λύση αυτή είναι η βέλτιστη. Τι γίνεται όμως όταν ναι μεν η αγωγή κάνει την δουλειά της σε ικανοποιητικό βαθμό αλλά προκαλεί σημαντικές παρενέργειες οι οποίες είναι εμφανείς? Το συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετωπίζει η μητέρα μου. Εδώ και δύο χρόνια είναι μια χαρά μετά από το τελευταίο ψυχωσικό επεισόδιο που της συνέβη αλλα από την πρώτη στιγμή της φαίνεται ότι λαμβάνει αγωγή από το πρόσωπο της (σύσπαση στο πρόσωπο), από τις κινήσεις της με αποτέλεσμα να έχει περιθωριοποιηθεί, ο περισσότερος κόσμος την αποφεύγει γιατι τους φαίνεται περίεργη. Έτσι η κοινωνικοποίηση της είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο.
    Τώρα λαμβάνει risperdal. Στο παρελθόν λάμβανε solian το οποίο της εκανε πάλι παρενέργειες. Έχει δοκιμάσει και το Seroquel XR, το οποίο ναι μεν δεν της κάνει παρενέργειες αλλά από την άλλη δεν την καλύπτει.
    Ο γιατρός της έχει την άποψη ότι τα καλά φάρμακα (που καλύπτουν τον ασθενή) έχουν παρενέργειες. Εγω δεν το συμμερίζομαι αυτό, γιατί έχω δει αρκετό κόσμο που παίρνει αντιψυχωσικη αγωγή και δεν του φαίνεται καθόλου.
    Σκέφτομαι να του προτείνω να δοκιμάσei το Zyprexa.
    Σας παρακαλώ οποιαδήποτε άποψη από την εμπειρία σας θα μου φανεί ιδιαίτερα πολύτιμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Γεια σου αισιοδοξια λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη με αντιψυχωσικα εδω και 2,5 χρονια εχοντας κανει αποπειρα αυτοκτονιας (πηδηξα απο τον πρωτο οροφο) πηρα ζυπρεξα 6 μηνες(την μεγιστη δοση) εκτος του οτι εβαλα 20 κιλα στους 4 μηνες δεν μπορουσα να κανω τιποτα απιστευτη υπνηλια και ζοριζομουνα πολυ με την οδηγηση.Αυτα ειναι προσωπικη εμπειρια σε αλλον μπορει να ταιριαζει μετα ειπα στον τοτε ψυχιατρο που πηγαινα οτι θελω να χασω καποια κιλα και μου εδωσε τζεοντον(μεγιστη δοση) οπου δεν μου φερνουν καμια παρενεργεια να σκεφτεις οτι εκανα 6 προπονησεις την εβδομαδα απο 3 χιλιομετρα κολυμβηση.Αλλα πρεπει να κανει μια εξεταση για την καρδια οπου ονομαζεται ταφ κιου ανα 5-6 μηνες.Πολυ καλα λογια εχω ακουσει για το αμπιλιφαι το περνει ενας φιλος αλλα περνει την μικροτερη δοση.Φανταζομαι οτι παιζει ρολο και η ηλικια εγω ειμαι 30 τωρα σε ασθενεις μεγαλυτερους μπορει να ειναι διαφορετικα τα πραγματα.Αυτα καλησπερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    Γεια σου αισιοδοξια λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη με αντιψυχωσικα εδω και 2,5 χρονια εχοντας κανει αποπειρα αυτοκτονιας (πηδηξα απο τον πρωτο οροφο) ...
    μαμρα τι περιμενες οτι θα συμβει πηδωντας απο τον πρωτο οροφο? πιστευες οτι θα σκοτωθεις? ηθελες να τραυματιστεις? τι επεδιωκες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    remedy πηδηξα με το κεφαλι 2 μερες πριν πεσω ειχα βγει γυμνος απο την μεση και πανω και ξεκινησα απο το σπιτι μου χαριλαου να παω στον ολυμπο να πηδηξω απο καμια πλαγια βρεθηκα στην καλαμαρια οπου στον δρομο ειχε ομαδα διας και με εβαλε χειροπεδες με βαλανε μεσα με κρατησανε ενα τριωρο οπου ηταν ενα μαλακισμενο με μια αντισταση απο αναπτηρα και μου εκανε ηλεκτρισμο στις χειροπεδες και οσο κουνιωμουνα τοσο σφιγγανε οι χειροπεδες με ρωτουσανε πως με λενε που πηγαινα πως λενε τον πατερα.Εγω εν τομεταξι να ειμαι σε ψυχωσικο επεισοδιο και να μην απανταω για το τι πηγαινα να κανω οσπου πηρανε τηλ την αδερφη μου και ηρθε και με μαζεψε.Για μενα ο θανατος εκεινη την εποχη ητανε η λυτρωση μου. εχω ξανακανει αποπειρα με χαπια στα 11 αλλα οι δικοι μου νομισανε οτι εχω τροφικη δηλητηριαση(ασχημη παιδικη ηλικια).Αν με ρωτουσες πριν 3-4 μηνες θα σου ελεγα καλυτερα να πεθαινα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...έχω δει αρκετό κόσμο που παίρνει αντιψυχωσικη αγωγή και δεν του φαίνεται καθόλου.>>>>

    Δεν συμμερίζομαι ακριβώς αυτη τη αποψη ,αλλα και κατα γενικη ομολογία τα αντιψυχωσικά είναι φούλ παρενέργειες,με ιδιαίτερο αυτο το πρόβλημα της αλοίωσης χαρακτηριστικών ,κιλά επιπλεον, καταστολή, στιγματισμος κ αυτοστιγματισμός , κατα συνεπεια κ χαμηλη αυτοπεποίθηση, και ενα σωρό ....
    Το ενδεχόμενο όφελος πρεπει να συνεκτιμηθεί με ιδιαίτερη προσοχη σε σχέση με τις παρενεργειες ..
    Τι ψυχωσικο επεισόδειο είχε ; αν θές γραψε περισσότερα .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    zogrfafou
    Posts
    14
    Σε ευχαριστώ πολύ mamra για την απάντηση σου. Μού έβαλες στο μυαλό αυτά τα δύο φάρμακα που δεν τα είχα υπόψην μου έτσι ώστε να τα συζητήσω με τον γιατρό. Thank you, σου εύχομαι τα καλύτερα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    zogrfafou
    Posts
    14
    Της είχε μπει η ιδέα ότι έπρεπε να μπει σε μοναστήρι. Οποισδήποτε ήχος και οτιδήποτε γύρω της (από ενα απλό τηλεφώνημα) τα μετέφραζε υπό αυτό το πρίσμα. Κατι το οποίο δεν το ήθελε και για αυτό έκλαιγε συνέχεια. Ταλαιπωρήθηκε για ένα εξάμηνο. Φωνές δεν άκουγε αλλά έκανε πολλές παρερμηνείες και όλες κατάληγαν στο μονάστηρι. Έκανε και απόπειρα αυτοκτονίας.... τραγικό για εμάς... την βρήκαμε στο πάτωμα, είχε πάρει ένα κουτί Zanax.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Ο γιατρός της έχει την άποψη ότι τα καλά φάρμακα (που καλύπτουν τον ασθενή) έχουν παρενέργειες.>>>>>>>>

    kαι καλα κάνεις και δεν το συμερίζεσαι ! αυτο είναι χαζομάρα εκτος του οτι είναι και αντιδεοντολογικό !
    πέρα απ τη δοκιμή να βρεθεί ενα πιο ηπιο φαρμακο ,μεγάλη σημασία εχει και η δοσολογια η οποια θα πρεπει να ελαχιστοποιηθεί ειδικα οταν εχει απομακρυνθεί χρονικα καποιος απ την κρίση .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Το ζυπρεχα το διασπυρόμενο , σε πολυ μικρές δόσεις , είναι μια ενδιαφέρουσα προταση να το δοκιμάσει .
    (κι αν το δεχθεί και ο γιατρός βέβαια, τον οποιο μπορείται και να τον αλάξεται αν είναι εμμονικός ... )

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    zogrfafou
    Posts
    14
    Σε ευχαριστώ πολύ path, θα το έχω υπόψην μου και θα το συζητήσω με τον γιατρό βέβαια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    16
    aisiodoksia γεια σου! εννοειται οτι δεν ισχυει οτι τα καλα φαρμακα εχουν παρενεργειες!!! απο την εμειρια μου να σου πω οτι ειχα παρει στις αρχες της ψυχωσης zyprexa για 3 μηνες (10 mg καθε βραδυ) και πηρα 18 κιλα. ειναι γνωστο οτι το zyprexa παχαινει. και γενικα μου εφερνε τρομερη υπνηλια, κοιμομουνα παρα πολλες ωρες και ηθελα συνεχεια να τρωω. μετα ρυθμιστηκα με το risperdal χαπια στην αρχη και μετα ενεσεις, το οποιο μου ταιριαξε πολυ και εδω και χρονια παιρνω το adovia που ειναι γενοσημο και ουσιαστικα ειναι σαν το risperdal. πιστεψε με παντως απο την πρωτη μερα που πηρα αντιψυχωσικο μεχρι σημερα δε φαινεται οτι παιρνω κατι. δηλαδη ολα αυτα τα χρονια δουλευα, ειχα δραστηριοτητες κτλ. ελπιζω να βοηθησα λιγο, οτιδηποτε αλλο θες με ρωτας. :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    πιστεψε με παντως απο την πρωτη μερα που πηρα αντιψυχωσικο μεχρι σημερα δε φαινεται οτι παιρνω κατι. >>

    σόρυ Ζωίτσα , ενοείς ότι αν πάρεις 18 κιλα σε 3 μήνες ?????? αυτο "δεν φαίνεται" ??? πώς το "περνάς" δηλαδη στούς γύρω σου ?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    16
    path εννοω οτι δε φαινοταν και δε φαινεται κατι στο βλεμμα και στο προσωπο και γενικα στη συμπεριφορα μου. οσο για τα κιλα ειπα τοτε οτι ετρωγα πολυ και παχυνα. οι πολυ δικοι μου ανθρωποι ηξεραν βεβαια την αληθεια.

Similar Threads

  1. ΚΑΙ σε αγωγη ΚΑΙ με πανικους
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-06-2013, 12:34
  2. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 09:47
  3. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27
  4. ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΛΚΟΟΛ...
    By olga_soul in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2007, 05:03
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •