Καλησπερα σε ολουσ(οποιαδηποτε γνωμη δεκτη)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 110
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74

    Καλησπερα σε ολουσ(οποιαδηποτε γνωμη δεκτη)

    Καλησπερα....εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που σταματησα να γραφω σε αυτο το φορουμ...παντως θελω να ευχαριστησω οποιονδηποτε με βοηθησε να τα παω καλυτερα...
    Ο λογος ομωσ που ζητω γνωμεσ ειναι γιατι ειμαι πραγματικα απελπισμενος....εχω μια πολυ αγαπημενη ξαδερφουλα στην Αμερικη την οποια εχω δει μονο μια φορα για ενα μηνα αλλα απο κεινει τη στιγμη το δεσιμο ηταν απιστευτο προφανως γιατι απο τη πρωτη ματια καταλαβα οτι μπροστα μου εχω ενα κοριτσακι με τον ιδιο χαρακτηρα με μενα και μαλλον τα ιδια προβληματα..
    Εχουν περασει δυο χρονια απο τοτε και συνεχιζουμε να μιλαμε ας ειναι καλα το ιντερνετ ομως το τελευταιο καιρο παει απο το κακο στο χειροτερο εχωντας περασει και γω απο κρισης πανικου και αγχους καταλαβα αμεσως τη γινοταν και προσπαθησα να βοηθησω..δυστηχως ομως οι γονεις της ποτε δε την πιστεψαν....
    Τωρα ρα πραγματα ειναι χειροτερα απο ποτε δ ξερω αν ειναι καταθλιψη η σχιζοφρενεια δεν ιμαι και γιατρος...παντως η μικρη εχει να κοιμηθει μηνες...ακουει φωνες και ωλεπει φιγουρες που ολς λεει την οδηγουν στην αυτοκτονια..
    Μιλοντας με τη γιατρο μου και ξεροντας απο οσα λεει η μικρη των χαρακτηρα των θειων μου μαλλον το να τους τηλεφωνησω θα κανει χειροτερα τα πραγματα...
    Πραγματικα δε ξερω τι αλλο να κανω...δεν αντεχω αλλο να παλευω να τη κρατησω ζωντανη...ουτε αντεχω το αγχοσ οτι καποιος θα μου τηλεφωνησει και θα μου πει πεθανε...οποιαδηποτε ιδεα ειναι δεκτη δε σας κρυβω οτι θα δοκιμαζα ακομα και καποιου ειδουσ αμερικανικης υπηρεσιας προληψης η βοηθειας αλλα δε ξερω καμια

    Συγγνωμη για το μεγεθος τοθ ποστ ελπιζω να μη το παραβλεψουν ολοι λογο ογκου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    MaZanG μου καλησπέρα! Πιστεύω βαθιά, ότι η έστω και περιστασιακή αλλά ποιοτική παρουσία στο forum αυτό από τα μέλη δεν έχει λιγότερη αξία απο τη συχνότητα , οπότε η μέχρι τώρα απουσία σου δεν υποβαθμίζει στα μάτια μου την προσφορά σου και το ίδιο πιστεύω για όλα τα παλαιά μέλη που δεν τα βλέπω πια..........

    Σίγουρα η κατάσταση που περιγράφεις είναι δύσκολη....:(:(

    Καλά οι γονείς της που την βλέπουν με τέτοιο ορατό πλέον πρόβλημα (αφού λες ότι ακούει φωνές κλπ..) πως δεν το έχουν πλέον αποδεχτεί ??? Ειλικρινά έμεινα κάγκελο!!!!!!!!:o:o
    Αλήθεια πόσο χρονών είναι η ξαδέρφη σου?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    18 η αληθεια ιναι οτι κανεις δε το χει παρει χαμπαρι...απλος νομιουν οτι ειναι μελαγχολικη....αλλα τους ειπ οτι θελι να δει ψυχιατρο και οτι σκεφτεται να αυτοκτονησει...δεν τολαμ να πει για φωνες και φιγουρες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    MaZanG αν κάτι για το οποίο πρέπει να την πείσεις πιστεύω είναι το να γνωστοποιήσει στους γονείς όλο το φάσμα του προβλήματός της. Τη στιγμή που ζητά κιόλας βοήθεια φαντάζομαι το να μιλήσεις στους γονείς της δεν θα μπορέσει να κάνει τα πράγματα χειρότερα από ότι είναι.........
    Ίσως τελικά αν ακούσουν το πρόβλημα και από κάποιον τρίτο να αναγκαστούν να συνεργαστούν πριν γίνει κάτι που θα το μετανιώσουν και εκείνοι................:(:(
    Αν έχεις και τη δική της συγκατάθεση να τους μιλήσεις χωρίς να χάσεις τη μέχρι τώρα εμπιστοσύνη που έχει δείξει η ξαδέρφη απέναντί σου μιλώντας σου ανοιχτά για το θέμα , κάνε το σημαντικό αυτό βήμα!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Αν ειχα το οκ απο τη μικρη θα το χα κανει πριν ολα χειροτερεψουν...δε το χω ομως...και επισης φενεται αδυνατο να τη πεισω να τουσ τα πει ολα ...δεν θα τους πει τιποτα για τις φωνες και τις φιγουρες....το μονο που καταφεραι ιναι να τη πανε σε γιατρο για τουσ πονουσ που ειχ παντου οπως καταλαβενεται ψυχοσωματικα.....οι γιατροι ειπαν οτι μολις τελειωσουν ολες τισ εξετασεις θα την στειλουν για αντικαταθλιπτικα υποθετω θα πρεπει να δει ψυχιατρο τοε και μου χει υποσχεθει οτι εκι θα μιλησει....το προβλημα ειναι οτι αυτο θα συμβει στις 19 μαρτη......και ηδη μου παι αντιο 3 φορες αλλα δε τα καταφερε....βασικα το μοονο που καταφεραι ειναι να επιστρψουν οι κρισεις μου φυσικα αυτο δε τησ το λεω αλλα και ουτε με νοιαζει.....

    Το βασικο προβλημα ειναι οτι δε θελει να μιλησει στο πατερα τησ και η μανα της αποφευγει συστηματικα να συζητησει το προβλημα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αν και δύσκολο και το καταλαβαίνω βρε ψυχή......... τότε βάλε τα δυνατά σου μιας και έχεις εμπειρία από ψυχολογικά σκαμπανευάσματα να την πείσεις να μιλήσεις εσύ στους δικούς της αφού η ίδια δεν μπορεί.......Βρες μια πατέντα επικοινωνίας που θα λειτουργήσει ως κλειδί για να την πείσεις να λάβεις τον ρόλο αυτό.;)

    Ειλικρινά χαίρομαι για την ευαισθησία σου να λάβεις ενεργό ρόλο στο θέμα! Τη στιγμή που σε νιώθει ως ψυχικό στήριγμα μπορείς ακόμα να καταφέρεις πολλά......μην πάει ο νους σου στο κακό τη στιγμή που ο αγώνας δεν τέλειωσε ακόμα!;)

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Aυτη η προσπαθεια δν εχει σταματησει ποτε.....ελπιζω να τη πεισω αν και φανταζει τοσο δυσκολο....το μονο καλο ειναι οτι μ απιστεφτες ωρες μικροφονου και msn εχουμαι καταφερει δυο μερες να κοιμαται λιγο ...και που και που να ελπιζει....οταν εγραψα οτι δε κοιμαται ξεχασα να σας γραψω οτι απο τα χριστουγεννα κοιμαται 15 λεπτα με 1 ωρα την ημερα....τις δυο τελεφταιες μερες κοιμιθικε απο 6 ωρες ....σιγουρα ολη αυτη η αυπνια εντεινει τις φωνες κτλπ.....βεβαια λογω ιστορικου στην οικογενεια της μητερας τισ ειναι σιγουρη οτι πασχει απο σχιζοφρενεια

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Αφροδιτη μου γεια σου......δυστηχως το περιβαλλον στο οποιο αναφερεσαι απαρτιζεται απο μια μητερα η οποια ζει στο κοσμο της...δε ξερω αν πρεπει να τη κατηγορησω αφου εχει περασει απο τα σταδια της καταθλιψης...σοβαρος λογος που η μικρη φοβαται τα χαπια κτλπ...αλλα κατα τ αλλα εκτος απο το κοσμο της προτιμα πλεον να βγαινει εξω και να καπνιζει χασις παλιοτερα υπηρξε και αλκοολικη....ο θειος μου που μαλλον εχει τον ιδιο χαρακτηρα με το πατερα μου....αλλα βαρια σημαδεμενος απο την ξενιτια και με το αλκοολ να ρεει αφθονο και για αυτον .....και ο αδερφος τησ (ο πραγματικος γιατι και σε μενα σαν αδερφο της αναφερται)...ο οποιος πλεον εφυγ απο το σπιτι και δε δινει δεκαρα ...και τη μονη φορα που η μικρη του πε για φιγουρες τησ ειπε οκ απλα μη το πεις πουθενα...και τωρα τελευταια η τελευταια συμβουλη του ηταν....ειναι πιο υκολο να λες οτι εχεις ψυχικο προβλημα απ το να διωρθωσεις μονη σου τα προβληματα.....Νιωθω σαν ηλιθιος δε μπορω να πιστεψω ποσο αντιξοα ειναι ολα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5
    MaZanG γειά σου.
    Βλέπω ότι είσαι μία ευαίσθητη ψιχούλα...Προφανός η ξαδέρφη σου δεν βίωσε την αγάπη & την αποδοχή που θα της άξιζε και έπρεπε ως παιδί. Το ότι δείχνεις ενδιαφέρων γι΄αυτήν είναι που την κρατάει...Συνέχισε έτσι...Πρέπει όμως να μιλήσεις με κάποιον δικό της που να έχει \'\'ακοή\'\' όμως!!! Ο σύζηγός μου παρουσίαζε παρόμοια συμπτώματα. Όταν είπα στους δικούς του τί είπε η ψυχίατρος δεν με πιστέψανε...Θα είναι δύσκολο στην αρχή να κάνεις να δουν τί συμβαίνει...Με πολύ αγάπη και υπομονή θα έρθουν τα πράγματα σε μία ευθεία...Πίστεψέ με....Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα. Ο άνδρας μου ηρέμησε,σταμάτησε να σκέφτετε & να ακούει φωνές & να θέλει να αφερέσει τη ζωή του...Η κοπέλα πρέπει να έχει δίπλα της άτομα που νιώθει ότι πραγματικά τη νοιάζονται για να δει διαφορετικά τα πράγματα.Συνέχισε να τη στηρίζεις & βρες κάποιον που να μπορεί να βρεθεί δίπλα της για να τη βοηθήσει....Ο Θεός μαζί σας....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    .ειναι απιστευτο το πωσ καποιεσ φωρεσ οι ανθρωποι ειναι τοοσο αδιαφοροι ..πραγματικα πληγωνωμαι..... αν ειναι δυνατον....
    ...ολα θα πανε καλα ... και η 19 του μαρτη... θα ερθει.... ειναι περιεργο που μονη τησ δεν εκανε κατι να βοηθηθει... παντοσ μπραβο σου και κουραγιο....
    ......να εισαι καλε μου δυνατοσ.!!!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Ειναι αξιοθαυμαστη η προσπαθεια σου. Ομως, οπως αναφερθηκε και παραπανω, θα ηταν τεραστιο σφαλμα να παραγνωρισεις τις αντοχες και το χρεος προς τον εαυτο σου- οσο σκληρο κι αν φαινεται αυτο. Καλη δυναμη :)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Ευχαριστω ολους οσους απαντουν και θα απαντησουν μ βοηθαει παρα πολυ.....δυστηχως συνεχιζω να βλεπω τη 19 μαρτη τη μονη λυση ..γιατι ενω δε ξερω κανεναν στο αμεσσο περιβαλλον της να βοηθησει...δεν εχω και γω επαφη τον θειο μου δεν τον εχω δει ποτε του χω μιλησει μονο 5 λεπτα...οποτε για να χω σοβαρη επικοινωνια μαζι του θα πρεπει να γινει μεσω των αδερφων του πραγμα που τα μπλεκει ολα πολυ.....ξερω οτι δεν ειναι καλο να γινω εγω χειροτερα αλλα δ μπορω να σκεφτω αυτο τωρα...αλλωστε τις λιγες φορες που την καταφερνω να ευθυμησει νιωθω απιστευτα καλα και ικανοποιημενος...Δωξα το θεο που συναιβει τωρα και οχι οταν ημουν πολυ πιο ασχημα δε θα μπορουσα ουτε να βοηθησω ουτε να το διαχειριστω....βεβαια τιποτα δεν ειναι τυχαιο......

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Μετα τη σημερινη επικοινωνεια μου μαζι της ...φοβαμαι οτι η μαχη ειναι ηδη χαμενη και προσπαθω αδικα....μου πε οτι ακομα και αν φτασει η 19 μαρτιου.....ειναι πολυ πιθανο να το αποφυγει μια και οπως λεει ξερει οτι το σωστο ειναι να παρει βοηθεια....αλλα παρολα αυτα δεν θελει βοηθεια.....φοβαται παρα πολυ να μπει σε μια διαδικασια που θα μιλα σε καποιον ξενο...φοβαται τα φαρμακα ....φοβαται το θειο μου μιας και ειναι κατα καθε ειδους ψυχοθεραπειας μιας και η γυναικα του επισκεπτοταν ψυχιατρο και επαιρνε και αντικαταθλιπτικα....βεβαια οτι φοβοταν τη βοηθεια ηταν φανερο αφου δεν μιλα ανοιχτα στους δικους της....Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι με εμπλεξ σε ολο αυτο αν δε θελει βοηθεια ...εγω ανοιχτηκα σε αυτην και της επετρεψα και τη παροτρυνα να ανοιχτει για να τη βοηθησω και οχι για να μεινω στο τελος ο μονος που θα μετανιωσει πικρα για ολα......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    φοβαται την βοηθεια αλλα θελει την βοηθεια σασ... μαλλον μου κανει αυτοσ ο φοβοσ για φοβοσ που προκαλειτε απο την καατασταση τησ... οταν η ψυχουλα της ηρεμησει.. δεν θα φοβαται πια.. πρεπει οποσδηποτε να την πεισεισ να παει...

    οποσδηποτε..και τιποτα δεν ειναι χαμενο..οσο ειναι ζωντανη...οσο ημαστε ολοι ζωντανοι..τιποτα δεν ειναι χαμενο....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Nαι αλλα το να παει φοβαμαι δ θα βοηθησει αν δεν συνεργαστει και δε θελει

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •