Συμβαίνει αυτή τη στιγμή.........!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    5mg η 0.5?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    τα καψιματα παίζει να είναι από τη φαρμακευτική αγωγή κατευθείαν τριάντα πήρες η ανέβαζες σιγά σιγά?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπερα και συγνωμη που δεν απαντησα στα μηνυματα σας...δεν το κανω σκοπιμα! Πηγα χθες το μεσημερι μεχρι το ΙΚΑ της περιοχης μου(ειμαι τυχερος που ειναι 5' με τα ποδια απο το σπιτι μου και εχω παει πολλες φορες οταν δεν ενιωθα καλα) με ειδε ενας καρδιολογος. Μετα απο καρδιογαφημα και μετρηση της πιεσης, μου ειπε να χαλαρωσω και οτι δεν δειχνει κατι η εξεταση. Μου ειπε οτι δειχνω πολυ σφυγμενος και αγχωμενος, με ρωτησε τι μου συμβαινει(αν εχω στεναχωρηθει αυτες τις μερες με κατι η γενικα στρεσαριστει με κατι). Του εξηγησα το χρονιο προβλημα μου, με τις κρισεις πανικου, τη νοσοφοβια και το αγχος...μου απαντησε πως απο εκει προερχονται αυτα τα συμπτωματα. Εγω παλι για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ησυχασει, δεν ξερω κατα ποσο ενα καρδιογραφημα μπορει να δειξει με βεβαιοτητα αν εχεις καποιο προβλημα στην καρδια...σε σχεση με ενα τριπλεξ που φαινονται ολα. Και αυτη τη στιγμη που γραφω νιωθω χαλια, απο τις 1 το μεσημερι που ξυπνησα...νιωθω εντονη αδυναμια, μια ζαλαδα(ενα πραμα σα μαστουρωμενος) αλλου παταω και αλλου βρισκομαι. Επισης νιωθω καψιματα και πονους στο στηθος, ενα σφιξιμο και μια βραδυκαρδια...εχω φρικαρει και δεν ξερω πως να το διαχειριστω, να τρεξω ακομα μια φορα σε καποιο εφημερευον νοσοκομειο? Να περιμενω να δω πως θα ειμαι και αυριο? Ειλικρινα δεν ξερω...η φαρμακευτικη αγωγη που ακολουθω ειναι 30mg σεροξατ τη μερα και 5mg ζαναξ σπαστα μες τη μερα η οποτε νιωσω εντονο αγχος!
    Οτι αισθανεσαι ειναι απο την φοβια σου και την συνεχη σκεψη σου οτι κατι εχει η καρδια σου..Ψυχοσωματικα καλε μου ανθρωπε και ο Γιακουμπ να σε εξετασει δεν προκειται να νιωσεις καλα αν δεν ασχοληθεις με λιγη ψυχοθεραπεια,να μαθεις να εκλογικευεις την αρνητικη σκεψη.Καλα ειναι και τα φαρμακα,αφου τα επελεξες αλλα απο μονα τους δεν κανουν τιποτα..Και απο οτι βλεπω απο το 2009 που εισαι γραμμενος εδω,ασχολεισαι συνεχως με τα συμπτωματα σου και καρδιολογους και δεν εχεις κανει κατι ουσιαστικο ωστε να βοηθησεις τον εαυτο σου.Τα ακους βερεσε το ξερω,αλλα στα λεω φιλικα και ως πρωην παθουσα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Με παρακολουθει ψυχολογος σε συνεργασια με ψυχιατρο καθε μηνα...η πιεση μου ηταν φυσιολογικη, 12 η μεγαλη 7,5 η μικρη.
    Αμα με τοση ενταση και τοσο αγχος ειχες αυτη την πιεση που ειναι τελεια τι εχεις να φοβασαι;;; Τι να πω κι εγω που εκανα κατι 18 με 10 και δεν επεφτε κατω απο το 13;;; Μια χαρα εισαι. Απλα κανε και μια γενικη αιματος κι εναν ορμονολογικο ελεγχο κι ολα καλα θα ειναι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Προς kosto30...5mg ζαναξ και ναι το σεροξατ μου το ξεκινησε κατευθειαν απο τα 30mg, το παιρνω εδω και 3,5 βδομαδες. Πριν επαιρνα το cipralex(20mg τη μερα) για 2,5 μηνες...δεν ειδα καμια διαφορα, ηταν σαν να μη το επαιρνα καθολου και μου το αντικατεστησε με το σεροξατ. Αλλα και απο το σεροξατ δεν εχω δει κατι μεχρι στιγμης...ασε που μου εχει ανοιξει την ορεξη και τρωω ολη την ωρα συν οτι εχω αυτοκτονικες σκεψεις(ως εκει ομως, δεν προκειται να κανω κακο στον εαυτο μου οσο χαλια και αν ειμαι). Οποτε σε 2 βδομαδες που θα με δει ο ψυχιατρος θα του πω πως θελω να το κοψω...μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει ολα αυτα τα χρονια, dumirox, ladose, ecloram, effexor, risperdal, entact, valdoxan, seproc, abilify, nevrorestol. Απο την τελευταια συνεδρια που ειχα με τον ψυχιατρο μου ειπε εχω να σου προτεινω η σεροξατ η τα ζολοφτ...οποτε με βλεπω να δοκιμαζω και τα ζολοφτ σε μερικες μερες. Βασικα μου ειχε πει οτι ειναι μεχρι να βρουμε το φαρμακο που σου ταιριαζει, που σε πιανει καλυτερα...δε λειτουργουν ολα τα φαρμακα το ιδιο σε ολους τους οργανισμους. Εχω διαβασει εδω μεσα μερικους/ες να λενε το λαντοζ ειναι το φαρμακο μου...το παιρνω χρονια η το σεροξατ με εκανε αλλο ανθρωπο. Μεχρι στιγμης εγω δεν εχω βρει το "δικο μου" φαρμακο!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    σε καταλαβαίνω κουράγιο λοιπόν.και μένα είναι το σιπραλεξ με αυτό είχα γίνει καλά αλλά τώρα ξεκίνησα με σεροπραμ μαλακία μου και χαμένος χρόνος.....τώρα σιπραλεξ και περνάω δύσκολα το πρώτο καιρό.....έως πολύ δύσκολα...μάλλον έχεις και άλλες ελπίδες ..cybalta....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Δε σε παρακολουθει καποιος γιατρος νευρολογος που σου συνταγογραφει τα φαρμακα;; Το καρδιογραφημα δειχνει αν εκεινη τη στιγμη που το κανεις εχεις παθει καποιο εμφραγμα δε δειχνει κατι αλλο. Για την πιεση σου τι σου ειπε;;;
    εδώ είσαι λάθος για το καρδιογράφημα, μπορεί να δείξει ακόμα πιο πολλά, συνήθως πάντα φαίνεται εάν έχει κάποιο πρόβλημα και μετά σε στέλνουν για περαιτέρω εξέτασης όπως υπέρηχο, το καρδιογράφημα εντοπίζει τα ηλεκτρικά σήματα που στέλνει ο εγκέφαλος στην καρδια και τα αποτυπώνει στο χαρτί, μπορεί να δείξει εάν έχεις παράταση, εάν έχεις κοιλιακή ταχυκαρδία,έφραγμα,επικίνδ υνες αρρυθμίες,βραχικαρδια,ακαν όνιστο καρδιακό ρυθμό, και ένα σορό αλλα πράγματα ...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπερα παιδια...τελικα πηγα χθες το πρωι σε εφημερευον νοσοκομειο. Εκανα λιγο τον ετοιμοθανατο για να περασω μεσα πρωτος, μου εκαναν ξανα καρδιογραφημα, ειδικες αιματολογικες, ακτινογραφια θωρακος και τριπλεξ καρδιας! Ολες οι εξετασεις φυσιολογικες...τους εξηγησα για το προβλημα που εχω με τις κρισεις πανικου και τι φαρμακα παιρνω. Μου ειπαν οτι ισως επειδη αλλαξες φαρμακευτικη αγωγη και περνεις πλεον σεροξατ, να σου εχει προκαλεσει πιο εντονο αγχος και να φταιει αυτο. Με διαβεβαιωσαν επισης οτι η καρδια μου ειναι γερη και να μην ανησυχω. Παντως αυτη τη στιγμη που σας γραφω νιωθω εντονη ζαλαδα,ατονια καθως και υπνηλια..,νιωθω απιστευτη κουραση, εχω ξαπλωσει και ολα γυρω μου γυριζουν...σα μαστουρωμενος ειμαι, μου ερχεται να πεσω για υπνο και να ξυπνησω σε κανα χρονο!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Προς kosto30...5mg ζαναξ και ναι το σεροξατ μου το ξεκινησε κατευθειαν απο τα 30mg, το παιρνω εδω και 3,5 βδομαδες. Πριν επαιρνα το cipralex(20mg τη μερα) για 2,5 μηνες...δεν ειδα καμια διαφορα, ηταν σαν να μη το επαιρνα καθολου και μου το αντικατεστησε με το σεροξατ. Αλλα και απο το σεροξατ δεν εχω δει κατι μεχρι στιγμης...ασε που μου εχει ανοιξει την ορεξη και τρωω ολη την ωρα συν οτι εχω αυτοκτονικες σκεψεις(ως εκει ομως, δεν προκειται να κανω κακο στον εαυτο μου οσο χαλια και αν ειμαι). Οποτε σε 2 βδομαδες που θα με δει ο ψυχιατρος θα του πω πως θελω να το κοψω...μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει ολα αυτα τα χρονια, dumirox, ladose, ecloram, effexor, risperdal, entact, valdoxan, seproc, abilify, nevrorestol. Απο την τελευταια συνεδρια που ειχα με τον ψυχιατρο μου ειπε εχω να σου προτεινω η σεροξατ η τα ζολοφτ...οποτε με βλεπω να δοκιμαζω και τα ζολοφτ σε μερικες μερες. Βασικα μου ειχε πει οτι ειναι μεχρι να βρουμε το φαρμακο που σου ταιριαζει, που σε πιανει καλυτερα...δε λειτουργουν ολα τα φαρμακα το ιδιο σε ολους τους οργανισμους. Εχω διαβασει εδω μεσα μερικους/ες να λενε το λαντοζ ειναι το φαρμακο μου...το παιρνω χρονια η το σεροξατ με εκανε αλλο ανθρωπο. Μεχρι στιγμης εγω δεν εχω βρει το "δικο μου" φαρμακο!

    Κάποιοι γιατροί συνταγογραφούν το Lyrica αν όλα τα υπόλοιπα δεν σε πιάνουν…
    Έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε κάποιους ενώ σε κάποιους άλλους το κάνει χειρότερα… ψάξτο λίγο.
    Και κάτι ακομη μάλλον εκτός από τα φάρμακα θα πρέπει να ψάξεις και κανα άλλο γιατρο… Νομίζω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο…
    Την ολη κατάσταση σε πολλούς δυσχεραίνει και το οικονομικό πρόβλημα μιας και οι συνεδρίες σε ιδιώτες κοστίζουν πανάκριβα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τί μουσική ακούτε αυτή τη στιγμή και γιατί??
    By La_lou! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 16-01-2013, 20:48
  2. Τι Νιώθεις Αυτή Τη Στιγμή...
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 17-06-2011, 12:39
  3. ΣΟΣ- Αυτή τη στιγμή έχω κρίση.
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-01-2011, 16:25
  4. αυτη τη στιγμη υπαρχουν 126 επισκεπτες 5 μελη και 5 αορατα μελη
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 27-10-2010, 16:48
  5. Γιατί το nick μου εμφανίζεται 5 φορές αυτή τη στιγμή?
    By Lou! in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 12
    Last Post: 08-02-2010, 10:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •