ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...

    πειτε μου ειλικρινα. στα 26 του κανεις ειναι αργα να αλλαξει; αν για παραδειγμα ηταν κλειστος, δειλος, δεν ηταν τολμηρος, δεν ηταν αντιδραστικος, δεν ηταν διεκδικητικος και ενεργητικος μπορει να αλλαξει; οχι να παει στο αλλο ακρο. να γινει φουλ κοινωνικος, τολμηρος κτλ. αλλα καπου στη μεση. να μπορει να αντιδραει τη στιγμη που πρεπει, να γινει πιο διεκδικητικος, να μη φοβαται να μη πει τη γνωμη του, να μην αναβαλλει συνεχως πραγματα για την αλλη μερα, μηνα, να γινει πιο αυθορμητος. γινεται; και αν ναι, πως; το παιρνεις μια μερα αποφαση και το κανεις; γινεται σταδιακα; πρεπει να παθεις ενα σοκ; πως γινεται;
    επισης, γινεται στα 26 να παρεις αποφαση οτι την περισσοτερη ζωη σου την εζησες λαθος και να κανεις μεγαλη στροφη; να τα αφησεις ολα πισω σου και να κανεις μια καινουργια πολυ δυναμικη αρχη με νεο εαυτο, πιο δυναμικο, πιο αποφασισμενο, με νεους ανθρωπους γυρω σου, να κανεις νεους φιλους, να σκεφτεσαι με αλλο τροπο, να ζεις τελειως διαφορετικα. γινεται;
    γινεται να μπορεσεις να ξεφυγεις απο τους γονεις σου που μεχρι και τα 26 σε στηριζαν οικονομικα;
    γινεται να πας να ζησεις σε μια πολη εντελως καινουργια που αγαπας και στην οποια δεν εχεις ξαναζησει ποτε με τον φοβο οτι μπορει να νιωσεις ξενος σε αυτην; γινεται να απαρνηθεις εντελως την πολη στην οποια μεγαλωσες και την πολη στην οποια σπουδασες;
    γινεται να ξεκινησεις τη ζωη σου τωρα σαν να μην υπηρξε προηγουμενη;
    μηπως ειναι αργα; μηπως ολα αυτα επρεπε να τα κανεις οταν πηγαινες γυμνασιο, λυκειο, εστω στα 20; πειτε μου ειλικρινα.
    εχετε περασει ποτε αυτη τη φαση; μηπως την περναει κανεις αλλος;
    ειμαι 26 και η ζωη μου ειναι σε μια πολυ περιεργη φαση...το παρελθον με βασανιζει αφου σκεφτομαι ποσα πολλα λαθη εκανα και ποσα πραγματα θα μπορουσα να κανω διαφορετικα ωστε τωρα τα πραγματα να ειναι πολυ καλυτερα...γιατι τελευταια ειναι λες και ζω μια κολαση.
    νιωθω φυλακισμενος πολλες φορες στο ιδιο μου το σπιτι και εγκλωβισμενος σε αρνητικες σκεψεις...με περιμενει ενα μελλον αβεβαιο...ειμαι με το ενα ποδι στο ασχημο παρελθον και με το αλλο στο αβεβαιο μελλον. Θα ηθελα πολυ να κανω μια μεγαλη ανατροπη στη ζωη μου, αλλα ειναι τοσο απλο; Μπορω να κανω τωρα την επανασταση μου ή συντομα θα διαπιστωσω οτι ολα αυτα ειναι πολυ ιδανικα για να ειναι αληθινα; Μηπως θα προσγειωθω αποτομα στην πραγματικοτητα με το περιβαλλον μου να μου θυμιζει οτι ουτε τα λεφτα εχω, ουτε το λογο να κανω κατι τετοιο, ουτε τη δυναμη...ενω θα με κανει να νιωθω οτι η επιλογη μου ειναι απο επιπολαια μεχρι γελοια...και αν τοτε τους πιστεψω; αν υποκυψω;
    Θα αλλαξει η ζωη μου απο τη μια μερα στην αλλη; Θα πρεπει να κανω αρκετη υπομονη ακομα; Μηπως 1 και 2 χρονια;

  2. #2
    Βρες μου εναν λογο που δεν μπορεις να τα κανεις ολα αυτα... εναν!!! Πάντα υπάρχει χρόνος αρκεί να υπάρχει και διάθεση.. Θες να αλλάξεις? Να εξελιχθείς? Να κάνεις καινούργια αρχή? Να μην ξανακοιτάξεις πίσω? Να ξανακοιτάξεις κα ίσως να χαμογελάσεις? Να αλλάξεις καρίερα? Να πάς σε άλλη γη άλλα μέρη?
    Όλα για πάρτη σου. Απλά βρές τι θές καντο και μην μετανιώνεις....
    Στήριζε τις επιλογές σου!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε το διαβασα ολο παντος στην αρχη περιεγραψες τον εαυτο μου ειμουν κλειστος και δειλος και πηγα ακριβως στο αλλο ακρο...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    Χμμμ πολύ ενδιαφέρον θέμα έθιξες. Αρχικά, πρέπει να σου πω ότι στα 26 έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου για να φτιάξεις τη ζωή σου από την αρχή. Αυτή είναι βασική αλήθεια, αλλά πιο βασικό είναι να το πιστέψεις και εσύ ο ίδιος. Διαβάζοντας αυτά που γράφεις μια λέξη μου έρχεται στο μυαλό. Ανανέωση. Η ανανέωση μπορεί να γίνει ξεκινώντας από μικρά πράγματα που κάνουν όμως τη διαφορά. 'Οπως το να αλλάξεις τη διακόσμηση του σπιτιού σου :) 'Η να πειραματιστείς με την εμφάνιση σου..
    Επίσης, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να αρχίσεις να κρατάς ένα ημερολόγιο όπου εκεί θα γράφεις όλες σου τις σκέψεις. 'Αφησε το μυαλό σου ελεύθερο και γράψει όσα θέλεις να κάνεις, όσα σε προβληματίζουν και σιγά σιγά άρχισε να τα βάζεις σε μια σειρά..
    Ελπίζω να σε βοήθησαν έστω και λίγο αυτά που έγραψα :)

  5. #5
    Καλησπέρα Στέφανε πώς τα περνάς ?

    πρίν καιρό ήμουνα για να μην πώ ακριβώς θα πώ σχεδόν ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα.... εγώ τώρα είμαι 25...

    στρατό έχεις πάει ? αν δεν έχεις πάει η ζωή σου μπορεί να αλλάξει απο την μία στιγμή στην άλλη... στο τσακ μπαμ... πολύ εύκολα.... το ποιό εύκολο πράγμα που σκεύτομαι είναι μέσω του στρατού να αλλάξει η ζωή σου και δεν σου μιλάω γενικά... απλά πές μου αν έχεις τελείωσει την θητεία σου η όχι για να ξέρω να μιλήσω η οχι άδικα ?


    απο την άλλη πλευρά αν δεν έχεις τελειώσει στρατό τι να ξεκινήσεις ? να βρείς δουλειά και μετά να σου πούνε μετά δυο-τρία-πέντε χρόνια παρουσιάσου ? πρώτα τελειώνεις στρατιωτικό και μετά ανοίγουνε οι δρόμοι για την ζωή σου...



    αλήθεια τι λάθοι έκανες στο παρελθόν σου ?



    ακομά θα φάω εμπλοκή για 3-4 ημέρες ίσως και παραπάνω μπορεί να μην έχω έξοδο απο το στρατόπεδο αρα δεν θα έχω και ίντερνετ γιατί είμαι σε νετ καφέ....


    πάντως υπάρχουνε πολοί τρόποι να αλλάξεις την ζωή σου απλά πρέπει να καταλάβεις ότι αν το κάνεις μόνος σου είναι λίγο δύσκολο αλλά με συμβουλές κτλ απο άλλα άτομα είναι πολύ έυκολο...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Από τη μια μέρα στην άλλη δε γίνεται να καταφέρεις ριζικές αλλαγές, αλλά στο πέρασμα του χρόνου μπορείς να εξελιχθείς. Τα 26 είναι μια πολύ καλή ηλικία, σε καμία περίπτωση δεν είναι αργά για να κάνεις "μια νέα αρχή" αρκεί να σκέφτεσαι λογικά και ώριμα σε κάθε σου βήμα και να το έχεις μελετήσει προσεκτικά! :)

Similar Threads

  1. νεος στην παρεα
    By vasilis1974 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-07-2012, 18:01
  2. Εγώ και ο εαυτός μου...
    By lostin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-04-2011, 15:08
  3. Ο νεος μου αρωτας
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 22-11-2009, 22:42
  4. o νέος μου έρωτας
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2007, 05:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •