Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6

    Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη

    Καλησπέρα,
    Νομίζω ότι η φίλη μου έχει κατάθλιψη και κάνει και θεραπεία. Δε μου το έχει πει καθαρά, αλλά μέσα στις άκρες. Παίρνει και κάποια αγωγή, αν δεν κάνω λάθος. Τη βλέπω συχνά αδιάθετη, χωρίς όρεξη, κουρασμένη, νυστάζει συνεχώς. Δεν ξέρω πώς μπορώ να τη βοηθήσω εγώ. Ας πούμε, χθες ακούγαμε μαζί μουσική. Και οι δύο ακούμε κάπως μελαγχολικά- λυπημένα τραγούδια. Ήθελα να της φτιάξω κάπως τη διάθεση, αλλά μάλλον κατάφερα το αντίθετο. Παράλληλα, "έπεσα" και εγώ. Της προτείνω (χωρίς να πιέζω, αλλά καμιά φορά επιμένω αν βλέπω ότι θέλει) όποτε είμαστε μαζί να κάνουμε πράγματα ή προτείνει και αυτή: να πάμε για καφέ, για περπάτημα, να δούμε μια ταινία.
    Τι θα μπορούσα όμως να κάνω όταν δε θέλει τίποτα; Θα σας ήμουν ευγνώμων για απλές και πρακτικές συμβουλές.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω που ειμαι mafia στο να ανακαλυπτω μυστικα θα ρωταγα καπιον τι εχει που ισως ηξερε περισσοτερα η ακομα καλυτερα θα εβαζα καπιον να ρωτησει καπιον αλλο που ξερει περισσοτερα απο μενα πχ μητερα της αδερφη της κλπ και μετα θα το υπαινισομουν οχι αμεσα μπαμ και κατω αλλα λεγοντας κατι σχετικο απο αλλη ιστορια και αν μου λεγε πως σου ηρθε αυτο θα απανταγα ετυχε απο ενστικτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Εγώ θα σου πρότεινα,μιας και δεν σου έχει πει τίποτα η ίδια,να μην το σκαλίζεις.Με το να σου το πει καταρχάς δεν θα την βοηθήσει σε κάτι,θα νιώθει ότι σε χώνει.
    Αυτό που μπορείς να κανεις,είναι να είσαι όσο πιο ενεργητική γίνετε και να παρασέρνεις και την ίδια σε όσες περισσότερες ξέμπαρκες δραστηριότητες γίνετε.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    araxni έχετε συζητήσει καθόλου για το πώς νιώθει και τι έχει προηγηθεί - τι πραγματικά συμβαίνει?
    Όσο για τις κοινές δραστηριότητες, υπάρχει καθόλου η πιθανότητα να ασχοληθείτε με κάποιο ζωάκι, περιποίηση φυτών, ή και να καλέσετε κάποιους άλλους ανθρώπους στην παρέα σας?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    οταν η καταθλιψη βρισκεται στο ζενιθ -οπως φαινεται για την φιλη σου -το καλητερο συνηθως ειναι να μην της προτεινεις δρασεις με τον ιδιο ρυθμο αλλα με μειωμενο .
    οταν μπορει θα ανταποκριθει ..... μπορεις να κανεις αρκετα αλλα δεν ειναι ευκολο ειδικα αν η καταθλιψη ειναι σοβαρη .το καλητερο θα ηταν αφου με την συμπεριφορα σου πρωτα πρωτα της δειξεις οτι εισαι διπλα της πραγματικα να την κανεις να ανοιχτει . συνηθως κατι μας στεναχωρει κ πεφτουμε σε καταθλιψη . αν σου λεγε τι ειναι αυτο ισως μπορουσες να της αλλαξεις οπτικη να το δει θετικα (οσο ειναι εφικτο ) .καλη υπομονη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω που ειμαι mafia στο να ανακαλυπτω μυστικα θα ρωταγα καπιον τι εχει που ισως ηξερε περισσοτερα η ακομα καλυτερα θα εβαζα καπιον να ρωτησει καπιον αλλο που ξερει περισσοτερα απο μενα πχ μητερα της αδερφη της κλπ και μετα θα το υπαινισομουν οχι αμεσα μπαμ και κατω αλλα λεγοντας κατι σχετικο απο αλλη ιστορια και αν μου λεγε πως σου ηρθε αυτο θα απανταγα ετυχε απο ενστικτο
    Δε θα ήθελα να μπλέξω άλλους. Αλλά ίσως θα μπορούσα να κάνω υπαινιγμούς μέσα από άλλη ιστορία. Μήπως μου μιλήσει η ίδια τότε.

    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    Εγώ θα σου πρότεινα,μιας και δεν σου έχει πει τίποτα η ίδια,να μην το σκαλίζεις.Με το να σου το πει καταρχάς δεν θα την βοηθήσει σε κάτι,θα νιώθει ότι σε χώνει.
    Αυτό που μπορείς να κανεις,είναι να είσαι όσο πιο ενεργητική γίνετε και να παρασέρνεις και την ίδια σε όσες περισσότερες ξέμπαρκες δραστηριότητες γίνετε.
    Δεν είναι ανάγκη να μου το πει. Ακόμη και κατάθλιψη να μην έχει δε θέλω να τη βλέπω έτσι. Αυτό προσπαθώ να κάνω. Να ανακαλύπτω πράγματα που της αρέσουν και να τη παρασέρνω.

    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    araxni έχετε συζητήσει καθόλου για το πώς νιώθει και τι έχει προηγηθεί - τι πραγματικά συμβαίνει?
    Όσο για τις κοινές δραστηριότητες, υπάρχει καθόλου η πιθανότητα να ασχοληθείτε με κάποιο ζωάκι, περιποίηση φυτών, ή και να καλέσετε κάποιους άλλους ανθρώπους στην παρέα σας?
    Δεν έχουμε συζητήσει για το παρελθόν. Μόνο ελάχιστα και μέσα στις άκρες. Δε θέλω να ρωτήσω άμεσα. Αν θέλει, θα μου μιλήσει, πιστεύω.
    Άλλους ανθρώπους έχουμε που και που στην παρέα μας. Νομίζω ότι δεν έχει πρόβλημα. Κουράζεται μεν εύκολα, αλλά νομίζω ότι της αρέσει όταν την περιτριγυρίζουν άλλοι.

    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    οταν η καταθλιψη βρισκεται στο ζενιθ -οπως φαινεται για την φιλη σου -το καλητερο συνηθως ειναι να μην της προτεινεις δρασεις με τον ιδιο ρυθμο αλλα με μειωμενο .
    οταν μπορει θα ανταποκριθει ..... μπορεις να κανεις αρκετα αλλα δεν ειναι ευκολο ειδικα αν η καταθλιψη ειναι σοβαρη .το καλητερο θα ηταν αφου με την συμπεριφορα σου πρωτα πρωτα της δειξεις οτι εισαι διπλα της πραγματικα να την κανεις να ανοιχτει . συνηθως κατι μας στεναχωρει κ πεφτουμε σε καταθλιψη . αν σου λεγε τι ειναι αυτο ισως μπορουσες να της αλλαξεις οπτικη να το δει θετικα (οσο ειναι εφικτο ) .καλη υπομονη
    Προσπαθώ να της προτείνω πραγματα που να συμβαδίζουν με τους δικούς της ρυθμούς. Δεν θέλω να την πιέζω. Προσπαθώ να της δείχνω ότι είμαι δίπλα της με πράξεις και με λόγια. Το καταλαβαίνει, είμαι σίγουρη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Το ότι είσαι παρούσα στη ζωή της σε αυτή την δύσκολη περίοδο για αυτήν είναι πολύ σημαντικό.
    Συνέχισε όσο μπορείς να είσαι δίπλα της,να την ακούς,να προτείνεις πράγματα που μπορείτε να κάνετε μαζί και κάποια στιγμή που θα νιώσει άνετα θα σου μιλήσει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αφού της αρέσει η παρέα των άλλων, είναι θετικό... Γενικά είναι καλό να ασχολείται με κάτι 'ζωντανό' ή / και δημιουργικό.
    Αν υπάρχουν κάποιες στιγμές όμως που δεν θέλει τίποτα, αναγνώρισε της αυτό το δικαίωμα, πες ότι κατανοείς πώς νιώθει και άφησε της λίγο χρόνο.
    Και αργότερα να επανέλθεις, όπως κάνεις μέχρι τώρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    συμφωνω με Mars καταρχήν .
    Το ζήτημα σε αυτες τις περιπτωσεις δεν είναι τι να κάνεις για τη φίλη σου , αλλα τι να κάνεις εσύ για σένα ωστε να μπορείς να αντέξεις νασαι δίπλα της οτι και αν συμβεί και για όσο διάστημα θα είναι αυτό....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    24
    Κάνε την να νοιώσει οτι την αγαπάς, οτι τη νοιάζεσαι ,οτι θα εισαι δίπλα της οποια και αν ειναι η διαθεσή της.... αυτό φτάνει νομίζω.

  11. #11
    Καταρχάς, θα ήθελα να σου πω ότι το σημαντικότερο το έχεις ήδη κάνει για τη φίλη σου. Είσαι εκεί για εκείνην, τη νοιάζεσαι και ψάχνεις τρόπους για να την βοηθήσεις ακόμη περισσότερο.

    Από τη δική μου εμπειρία, θα σου πω ότι ένας καταθλιπτικός χρειάζεται αγάπη, αποδοχή και κυρίως κατανόηση. Καλό θα είναι να της δείχνεις ότι είσαι εκεί, ότι την νοιάζεσαι, ότι ανησυχείς πραγματικά για εκείνην. Χρειάζεσαι και μεγάλη υπόμονή καθώς αυτή η κατάσταση συνήθως κουράζει τις σχέσεις. Όσο αληθινές και ουσιαστικές και αν είναι.

    Εγώ είμαι καταθλιπτική εδώ και 5 χρόνια. Από επιλογή δεν παίρνω κάποια αγωγή. Προσπαθώ μόνη μου. Η κολλητή μου στην αρχή ήταν πάρα πολύ κοντά μου. Προσπαθούσε να με βοηθήσει όπως μπορούσε. Στη συνέχεια όμως κουράστηκε. Κουράστηκε από την κατάσταση, από την συμπεριφορα μου. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε χαθεί πια... Επικοινωνούμε ελαχιστα και για τα τυπικά. Αν κάποια στιγμή της πω ότι δεν είμαι καλά σταματάει να μου μιλάει.

    Αν η κοπέλα είναι φίλη σου, μην την αφήσεις ποτέ. Όσο και αν σε κουράσει, όσο και αν σε θυμώνει κάποιες φορές. Οι άνθρωποι με κατάθλιψη δεν μπορούν να λειτουργήσουν πάντοτε με τη λογική. Άνοιξε την αγκαλιά σου και να είσαι σίγουρη ότι όταν θα γίνει καλά θα έχει μία φίλη που θα την βλέπεις σαν αδερφή.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Αφού της αρέσει η παρέα των άλλων, είναι θετικό... Γενικά είναι καλό να ασχολείται με κάτι 'ζωντανό' ή / και δημιουργικό.
    Αν υπάρχουν κάποιες στιγμές όμως που δεν θέλει τίποτα, αναγνώρισε της αυτό το δικαίωμα, πες ότι κατανοείς πώς νιώθει και άφησε της λίγο χρόνο.
    Και αργότερα να επανέλθεις, όπως κάνεις μέχρι τώρα.
    Προσπαθώ να της αφήνω τον χώρο της. Θέλει να κοιμηθεί, ας το κάνει. Εγώ θα είμαι στο δίπλα στο δωμάτιο. Δεν θέλει να βγούμε έξω και να "λιώσουμε" στο pc, θα το κάνουμε. Αν της πω ότι κατανοώ πώς νιώθει, μάλλον θα καταλάβει ότι κάτι έχω υποψιαστεί Δε θα ήθελα να τη φέρω σε δύσκολη θέση.
    Quote Originally Posted by elpi View Post
    Κάνε την να νοιώσει οτι την αγαπάς, οτι τη νοιάζεσαι ,οτι θα εισαι δίπλα της οποια και αν ειναι η διαθεσή της.... αυτό φτάνει νομίζω.


    Quote Originally Posted by aretiva View Post
    Καταρχάς, θα ήθελα να σου πω ότι το σημαντικότερο το έχεις ήδη κάνει για τη φίλη σου. Είσαι εκεί για εκείνην, τη νοιάζεσαι και ψάχνεις τρόπους για να την βοηθήσεις ακόμη περισσότερο.

    Από τη δική μου εμπειρία, θα σου πω ότι ένας καταθλιπτικός χρειάζεται αγάπη, αποδοχή και κυρίως κατανόηση. Καλό θα είναι να της δείχνεις ότι είσαι εκεί, ότι την νοιάζεσαι, ότι ανησυχείς πραγματικά για εκείνην. Χρειάζεσαι και μεγάλη υπόμονή καθώς αυτή η κατάσταση συνήθως κουράζει τις σχέσεις. Όσο αληθινές και ουσιαστικές και αν είναι.

    Εγώ είμαι καταθλιπτική εδώ και 5 χρόνια. Από επιλογή δεν παίρνω κάποια αγωγή. Προσπαθώ μόνη μου. Η κολλητή μου στην αρχή ήταν πάρα πολύ κοντά μου. Προσπαθούσε να με βοηθήσει όπως μπορούσε. Στη συνέχεια όμως κουράστηκε. Κουράστηκε από την κατάσταση, από την συμπεριφορα μου. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε χαθεί πια... Επικοινωνούμε ελαχιστα και για τα τυπικά. Αν κάποια στιγμή της πω ότι δεν είμαι καλά σταματάει να μου μιλάει.

    Αν η κοπέλα είναι φίλη σου, μην την αφήσεις ποτέ. Όσο και αν σε κουράσει, όσο και αν σε θυμώνει κάποιες φορές. Οι άνθρωποι με κατάθλιψη δεν μπορούν να λειτουργήσουν πάντοτε με τη λογική. Άνοιξε την αγκαλιά σου και να είσαι σίγουρη ότι όταν θα γίνει καλά θα έχει μία φίλη που θα την βλέπεις σαν αδερφή.
    Καμιά φορά απλώς δεν ξέρω πώς να της δείχνω ότι είμαι εκεί, ότι ενδιαφέρομαι, ότι την αγαπώ.

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  2. Πως να βοηθήσω τον φίλο μου που περνάει κατάθλιψη?
    By l0re in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 15-08-2012, 22:26
  3. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 03:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 01:15
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •