Να επισκευτώ έναν γιατρό (για διάγνωση διπολικής) ή όχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18

    Να επισκευτώ έναν γιατρό (για διάγνωση διπολικής) ή όχι?

    Γεια σας, θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για τον αν πρέπει ή όχι να επισκευτώ έναν γιατρό για να δω αν έχω διπολική διαταρασχή (ή κάτι παραπλήσιο). Λίγα πράγματα για εμένα. Δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο, ψυχίατρο κ.τ.λ. Δεν έχω κάνει ποτέ αγωγή κ.τ.λ. Είμαι 28 χρονών, εργάζομαι ως προγραμματιστής και έχω μία "φυσιολογική" όσο μπορεί να είναι ζωή. Θα μου πείτε και τί θες εδώ? Λοιπόν. Π΄ρεπει να σας πω ότι στο παρελθόν φοβόμουνα να κοιμιθώ για πολύ καιρό. Είχα φτάσει στο σημείο να κόβω βόλτες με το αυτοκίνητο μέχρι να ξημερώσει προκειμένου να μην είμαι σπίτι το βράδυ. Έλεγα σε φίλους και τότε κοπέλα να μου κάνουν παρέα μ εχ΄ρι τις πρωιινές ώρες κ.τ.λ. Αυτός ο φόβος είχε έρθει τελείως ξαφνικά μια μέρα που ενώ λαγοκοιμόμουνα άκουσα έναν περίεργο θόρυβο ένοιωσα ότι είναι σεισμός και βγήκα φωνάζοντας στο μπαλκόνι. Τλκ δεν ήτνα τίποτα εγώ ΄τρεμα, είχα μουδιάσει και νόμιζα ότι με παρακολουθούσαν όλη την ώρα. Πείρα τηλ κατευθείαν τη κοπέλα μου και πήγα και κοιμήθηκα σπιτι της (ήταν και η γονέις της, πράγμα που δεν θα έκανα με τίποτα αν δεν ήμουν απεγνωσμένος). Από τότε και για μήνες δεν μπορούσα να κοιμιθώ, απέφευγα να κοιμιθώ τα βράδυα. Αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπισα με πολύ κόπο και χωρίς γιατρούς και χάπια. Πλέον δεν με απασχολεί και έχουν περάσει σίγουρα 2 χρόνια. Τώρα κάτι πιο πρόσφατο. Δεν μπορώ να βρίσκομαι σε παρέα με πολλά άτομα, μου δημιουργείται ένα άγχος, ένα περίεργο συναίσθημα θλίψης που δεν μπορώ να το διαχειριστώ και ο μόνος τρόπος είναι να φυγω από το τραπέζι ή από τον χώρο γενικά. Πήγαμε για ένα σκ σε ένα νησακι πριν λίγες μέρες. Ένοιωθα ότι έιχα φτάσει στα όρια μου. Πήγα να μαλώσω 2 φορές αλλά ευτυχώς κρατήθηκα και επειδή με ξέρουνε και αυτοί δεν με ξεσυνερίζονται. Απλά 1-2 φορες εξαφανίστηκα για καμια ώρα τη φορά να ηρεμίσω. Νοιώθω ότι δεν τους αντέχω. Είμασταν 13 άτομα + τη κοπέλα μου (απλά δεν τη πάλευα ήθελα να γυρίσω αθήνα από την πρώτη μέρα). Σ΄χεση φυσιολογική νοιώθω επίσης ότι δεν μπορώ να κάνω μιας και (τώρα τελευταία το παΣτη δουλειά δεν έχω κάποιοραδέχτηκα στον εαυτό μου) ζηλεύω τραγικά και νοιώθω ότι δεν με καταλαβαίνουν ενώ εγώ τις καταλαβαίνω και τις διαβάζω σαν ανοιχτό βιβλίο. Εδώ να πώ ότι με τη πρώην μου (που κομήθηκα σπίτι με τους γονείς τησ...) είχαμε τόσο έντονους καυγάδες και έκανα τόσο μεγάλα καραγκιοζιλικια που ήταν αφυσικα. Είχα ανέβει στο καπό του αυτκινήτου, είχα μπει στην μπανιέρα με τα ρούχα, καθόμουν γυμνός στο πάτωμα ή με το 1 πόδι σαν σε τιμωρία για ώρες και άλλα τέτοια ξεφτιλικια. Ένοιωθα ότι έτσι αυτοτιμωρούμουν. Εν τω μεταξύ απότ η μια στιγμη στην άλλη αλλάζουν τα πάντα μπορει να πίνω να έχω διαθεση κτλ και από μια κουβέντα ένα βλέμμα μια ιδεα κατι θέλω να εξαφανιστώ και να βρεθώ μόνος μου. Τα αναφέρω τώρα όλα αυτά γιατί είναι πρωτη φορά που νοιώθω πως δεν μπορώ να κάνω σχέση (και βσκ η κοπέλα που έιμαι τώρα μαζί της δεν νομίζω να με ανεχτεί για πολυ ακόμα) και δεν μπορώ να κάνω παρέα με τους φίλους μου όπως παλιά. Επίσης δυσκολεύομαι να παρακολουθίσω πολλές φορές συζητήσεις και να συμμετάσχω σε αυτές. Ένα πράγμα σαν να laggάρω και δεν μπορώ να εκφράσω με λόγια αυτό που σκέφτομαι. Το καταλαβαίνω το νοιώθω αλλά δεν μπορώ να το πω. Αυτά πάνω κάτω. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε κάποιον γιατρό μήπως χειροτερέψειη κατάσταση? ή να το αφήσω και να το αντιμετωπίσω μόνος μου? Ευχαριστώ πολύ θα εκτιμήσω όποια απάντηση. Συγγνώμη για το μέγεθος του Post.

  2. #2
    Καλημέρα, πρέπει σίγουρα να επισκεφτείς ένα γιατρό, ψυχίατρο ή ψυχολόγο και να του πεις τα συμπτώματα.
    Δεν είμαι γιατρός αλλά πριν ξεκινήσει η ψύχωση μου είχα το ίδιο σπασμένα νεύρα, ο γιατρός θα σου πει και τι έχεις, δεν είναι σίγουρο ότι είναι διπολική διαταραχή, δεν το ξέρεις και μην βγάζεις συμπεράσματα.
    Λες ότι αυτοτιμωρίσε γιατί; Έχεις νεύρα και θέλεις να σου φύγουν; ή επειδή ξεσπάς στους γύρο σου;
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Μαριαννα αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες. όταν βρισκόμουν σε αυτή τη κατάσταση που ήμουνσ το πα΄τωμα και διάφορα τέτοια που αναφέρω...απλά δεν καταλάβαινα τί έκανα. Επίσης δεν ένοιωθα ούτε πόνο. Χτυπούσα το χέρι μου στο τοίχο και δεν πόναγε. Όταν λέω ότι ήθελα να αυτοτιμωρούμε εννοώ ότι μένοντας στο πάτωμα γυμνός π.χ. ένοιωθα ότι θα κρυώσω και ότι μου άξιζε, επίσης δεν με ένοιαζε καθόλου ο εξευτελισμός δεν μου πέρναγε καν από το μυαλό. Το χειρότερο που τότε δεν μου είχε κανει καν εντύπωση ήταν ότι σε ένα μας καυγά κλώτσησα τόσο δυνατά την πόρτα που έσπασα το δάχτυλο του ποδιού μου. Βέβαια από τότε 2 χρόνια μετά έχω ηρεμήσει πάρα πολύ και έχω προσπαθήσει να αλλάξω και τρόπο ζωής. (ελλάτωση ποτού, κόψιμο τσιγάρου ,γυμναστική κτλ.) Αλλά νοιώθω ότι πάλι κάτι δεν πάει καλά. Ας πούμε με τη μητέρα μου που ζούμε χώρια οι σχέσεις μας βλέπω να μην πανε και πολυ καλα΄μιας και όποτε βρισκόμαστε μαλλώνουμε. Πρέπει να πω εξαιτίας μου. Δεν ξέρω αν ειναι διπολική προφανώς μιας και όπως είπα είμαι άσχετος από αυτά απλά έχω κάνει αρκετό ψάξιμο και γιαυτο ρωτάω μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω ή να με συμβουλέψετε κάτι. Επίσης οι εναλλαγές στη διάθεση μου είναι απίστευτα γρήγορες τη μια στιγμή με πιάνει μια συγκίνηση και θέλω να βάλω τα κλάμματα, χωρίς λόγο και την άλλη γελάω σαν τον ηλίθιο.

  4. #4
    Δεν θέλω να σε ανησυχήσω στο λέω δεν είμαι γιατρός άλλα κάτι τέτοιο περνούσα και εγώ πριν την ψύχωση, όχι βέβαια σε τέτοιο βαθμό και μετά άρχισαν οι κρίσεις πανικού, που καταλαβαίνω ότι έχεις, οι φωνές και όλα τα συναφή και είχα και εγώ απώλεια αισθήσεων, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρέπει να πας να το δεις μην το αφήσεις και άλλο είναι εις βάρος σου όσο περνάει ο καιρός και δεν κάνεις τίποτα.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Βασικά με ανησυχείς λίγο, βλέπεις όσα έχω αντιμετωπίσει τα έβλεπα σαν φυσιολογικά, σαν νεύρα της στιγμής ας πούμε. Έλεγα άνθρωποι είμαστε σιγα. Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι ε? Το ότι έχουν περάσει 2 χρόνια και έχω ηρεμήσει πάρα πολύ? Δεν παίζει ρόλο?Τώρα είμαι πιο υποτονικός βέβαια κινομυε στο άκρως αντίθετο. Δεν έχω ιδέα. Άσε που είμαι ανάντια σε χάπια και χημικά. Και επειδή ο ξάδερφος μου ταλαιπωρείται χ΄ρονια τώρα από κατάθλιψη έχω δει πως τον έχουν κάνει τα χάπια και πραγματικά είναι μία οδός που δεν θα ήθελα να ακολουθήσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    τωρα αν με αυτα εσυ νομιζεισ οτι εχεισ διπολικη κανε φορματ γιατι δε σε βλεπω απο ποτε η ανωριμοτητα εγινε διολικη δε ξερω
    κ πεσ κ κανενα ανεκδοτο για προγραμματιστεσ να γελασουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    κ αμα θεσ το παμε και αναλυτικα να τα βαλουμε κατω να τα βρεισ αφου εισαι εναντια στα χαπια τι να σε κανουμε εναν σε εχουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Elis ευχαριστώ για την απάντηση σου, έστω και κάπως άκομψη. Πάντως αρκετά καθυσηχαστική. Δεν είπα ποτέ ότι έχω διπολική απλά διερωτάμε μιας και στο περιβάλλον μου τέτοιες πράξεις σίγουρα φυσιολογικές δεν θεωρούνται. Ανωριμότητα λες...δεν αντιλέγω μακάρι να είναι έτσι. Πάντως πίστεψε με δεν θα έκανα ποστ στο forum για να γελάσουμε. Δηλαδή δεν μπορεί εκτός από ανωριμότητα να υπάρχει και κάτι άλλο? (την ανωριμότητα βλέπεις δεν την βγάζω από τη συνάρτηση). Δεν μου έρχεται κάποιο ανέκδοτο με προγραμματιστές...ανέμενε σε επόμενο ποστ αν μου έρθει κανενα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Thnks τώρα είδα το 2ο μήνυμα σου...ας τα βάλουμε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    και για να τελειωνουμε με σενα εχεισ καταθλιψη και το παλευεισ κανοντασ μαλακιεσ εισαι φαιτερ αλλα και αυτοκαταστροφικοσ
    τωρα υπαρχει κινδυνοσ αμα παρεισ αντικαταθλιπτικα να εμφανισεισ διπολικη λογω του οτι εισαι φαιτερ
    αυτη ειναι η διγνωση παρε και τηθεραπεια τωρα βελτιωση κοινωνικων σχεσεων πραγματα που σε ευχαριστουν βελτιωση εαυτου
    η κοπελα που εχεισ πριν σε διωξει κανε σεξ γυμναστικη και τελευται λυση ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ οχι για κατι αλλο να βελτιωσεισ την αυτοκαταστροφη σου
    που στο βαθοσ αυτη υποσκαπτει τισ προσπαθειεσ σου λοιπον αν εισαι ευχαριστημενοσ απο τη διαγνωση μου στελνεισ ενα 20αρικακι
    γιατι ειμαι και φτηνοσ σε ιμεηλ που θα σου υποδειξω με προσωπικο μυνημα αυτα και φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    μπορεισ να μου τα πεισ και αναλυτικα περιστατικο και τι δειχνει να σου πω εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Ρε συ Elis σκέτος σύφουνας είσαι πάντως. Με έχεις αποστομόσει, δεν ξέρω αν απάντησες σοβαρά ή όχι βλέπεις με έχει μπερδέψει το ύφος της γραφής σου. Πάντως επειδή όπως και να έχει φαίνεται να ξέρεις 5 πράγματα please απάντησε μου σοβαρά στο αν θεωρείς ότι πρέπει να πάω σε γιατρό ή οχι (ή αν αρκεί η δική σου διάγνωση, που παρεπιπτώντως με κάλυψε, για το 20αρικάκι no comment κρίση βλέπεις).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    α εχεισ και κυκλοθυμια κ οτι μπορεισ να κλαισ και να γελασ σε δευτερολεπτα ειναι οτι εισαι τερματισμενοσ ετσι οπωσ τα λεω εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Τερματισμένος, τί εννοεις? Κυκλοθυμία ναι οκ το έχω υπόψιν μου αλλά από όσο μπορώ να φανταστώ δεν χρήζει ανησυχίας ούτε ιατρικής παρακολούθησεις το να είναι κάποιος κυκλοθυμικός...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    το υφοσ τησ γραφησ ειναι επιτηδεσ ετσι τρολαρω τον εαυτο μου ασ πουμε
    αλλαζω στυλ επιτηδεσ εχω και εγω θεματα 2 πραματα μπορεισ να κανεισ η θα δεισ τι γραφω οπωσ κι αν ειναι αυτο η θα δεισ το υφοσ
    γραφω και μερικεσ μαλακιεσ περιττεσ για να μπερδεψουμε ακομα περισσοτερο αλλα αυτο ειναι η δικη μου δουλεια δεν ειναι η δικη σου
    η δικη σου ειναι αυτα που σου ειπα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 11:03
  2. εναν γιατρο να με θεραπευσει..
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2011, 10:50
  3. πώς θα βρω έναν καλό γιατρό?
    By simone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2010, 13:44
  4. Ψαχνω εναν καλο γιατρο !!!!
    By tonny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 18:49
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •