geodon
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: geodon

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    geodon

    θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανεις που περνει geodon και τις αποψεις του για αυτο.
    τον βοηθαει η του δημιουργει προβληματα. σε τι δοση το παιρνει και για ποσο καιρο.
    διαβασα οτι σταματαει τα αρνητικα συμτωματα και θελω να ρωτησω το γιατρο μου αν μπορει να μου το γραψει. οποιαδηποτε πληροφορια απο καθε χρηστη του φαρμακου ειναι ευπροσδεκτη.εσεις που το περνετε ειδατε διαφορα στα αρνητικα συμτωματα και ποια;
    εγω εχω αρνητικα συμτωματα οπως απαθεια ,α αλογια και επιπεδα συναιστηματα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    nikopoul γεια σου περνω τζεοντον σχεδον 2 χρονια και το θεωρω το καλυτερο αντιψυχωσικο.Δεν μου φαινεται καθολου οτι περνω ψυχοφαρμακα σε αντιθεση με το ζυπρεξα που το πηρα 6 μηνες και δεν μπορουσα να κανω τιποτα και εβαλα και 20 κιλα στους 4 μηνες.Επερνα την μεγιστη δοση για πανω απο ενα χρονο 160 μιλιγκραμ τωρα περνω 120 να σου πω μονο οτι εκανα 6 προπονησεις την εβδομαδα απο 3 χιλιομετρα κολυμπι καθε φορα.Οσο για τα αρνητικα δεν μπορω να σου πω κατι γιατι δεν ειχα απο την αποπειρα και μετα.Επισης πρεπει ανα 5-6 μηνες να κανεις μια εξεταση για την καρδια που ονομαζεται ταφ κιου λογικα ο γιατρος σου θα ξερει και το βασικο με αυτο το φαρμακο ειναι οτι δεν ανοιγει την ορεξη οπως αλλα αντιψυχωσικα.Οτι αλλο θες με ρωτας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου mamra ηθελα να σε ρωτησω για την διαθεση σου πως ειναι και για τις κοινωνικες σου σχεσεις εχεις παρεες βγαινεις εξω εισαι κεφατος μιλας . ειχες ποτε απαθεια ; το geodon ειναι και αντικαταθλιπτικο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    To geodon εχει και αντικαταθλιπτικη δραση στις οδηγιες λεει οτι τα δινουνε και σε μανιακα επεισοδια.Τωρα οσο για την διαθεση εγω ειμαι ασυμπτωματικος εδω και ενα χρονο με τις περισσοτερες μερες να ειμαι κομπλε να γυμναζομαι να πηγαινω για καφε 2 φορες την ημερα και προσπαθω να μην μενω και πολυ μονος.Ειτε βρισκομαι με φιλους ειτε με την οικογενεια οσο για την απαθεια δεν εχω ουτε αισθημα κενου ουτε αποπροσωποιηση ουτε αβουλια η καποιο αλλο αρνητικο συμπτωμα της ψυχωσης αλλα απο τοτε που εκανα την αποπειρα και μετα εχω γινει πιο σκληρος ανθρωπος πριν πηδηξω απο τον πρωτο οροφο ημουνα πολυ ευαισθητος.Εμενα αυτο που μου αλλαξε την ζωη ειναι το σκυλι μου απιστευτη ψυχοθεραπεια το συστηνω ανεπιφυλακτα.

  5. #5
    ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΣΑΤ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩ Η ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΤ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΗΝΥΜΑ

  6. #6
    Καλησπέρα κι από μένα…
    Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε ότι το geodon ήταν μια αποτυχία της φαρμακευτικής εταιρείας, και προτείνει abilify και invega…..
    Δεν ξέρω γιατί….
    εκτος αυτου "ερχονται" 2 καινουρια αντιψυχωτικα, τα οποία εχουν παρει εγκριση από τον FDA αλλα δεν εχουν ερθει στην Ελλαδα.....
    Μακαρι να ερθουν, γιατι εχουν πολύ λιγες παρενεργειες.....

    Πάντως χαίρομαι ειλικρινά για την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου…..

    Είχα δημοσιεύσει και παλιότερα κάποια σχόλια για τα αντιψυχωσικά, και θα ήθελα να επανέλθω και να με βοηθήσετε να κατανοήσω κάποια πράγματα…

    Ευχαριστώ
    Δημήτρης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εκτος αυτου "ερχονται" 2 καινουρια αντιψυχωτικα, τα οποία εχουν παρει εγκριση από τον FDA αλλα δεν εχουν ερθει στην Ελλαδα.....
    Μακαρι να ερθουν, γιατι εχουν πολύ λιγες παρενεργειες...


    ποια ειναι?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    to ena einai ayto... http://www.medicalnewstoday.com/articles/164478.php
    kai to allo... http://en.wikipedia.org/wiki/Lurasidone

    το προβλημα ειναι με το υπουργειο Υγειας, εαν θα δεχτει τις τιμες που θα ζητησουν οι φαρμακευτικες εταιρειες.....
    ή μπορει να κανουν κατι οπως στο abilify, με την ασφαλιστικη τιμη ,
    που πληρωνεις συμμετοχη 50 ευρω.... ενω στο seroquel p.x. η συμμετοχη εχει παραμεινει μηδενική.....

Similar Threads

  1. GEODON
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 20:19
  2. Geodon
    By Freya in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 11-08-2011, 19:28
  3. geodon
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-01-2011, 12:50
  4. Geodon
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-06-2010, 18:29
  5. geodon.......
    By afrula in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 04-06-2010, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •