χρηση της ψυχολογιας μας απο τριτους για ασχημο σκοπο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73

    χρηση της ψυχολογιας μας απο τριτους για ασχημο σκοπο.

    το γραφω εδω στα γενικα δε ξερω που αλλου να το γραψω.
    ειμαι απο τα 17 μου με διαγνωσμενη βαρια καθαθλιψη η οποια ερχεται και φευγει ανα διαστηματα.
    παρολα αυτα κανω την μαχη μου την καθημερινη καταφερα εβγαλα το λυκειο εδωσα πανελληνιες σπουδασα.
    στα 30 μου περιπου η διαγνωση ηταν οριακη προσωπικοτητα.
    καποια στιγμη οταν γνωρισα την γυναικα μου της ειχα πει κατι λιγο για την ψυχικη μου κατασταση
    αλλα ειδα οτι δε με επαιρνε και δε το συνεχισα.
    τωρα που ειμαστε στα 40 μου και 5 χρονια παντρεμενοι αυτη ζηταει διαζυγιο...
    λεει οτι ειμαι με διπολικη διαταραχη.αυτο δε τα ξερω καλα αλλα ειναι πολυ διαφορετικο απο την
    οριακη προσωπικοτητα.δηλαδη δε εχω δικαιωμα σαν ανθρωπος να νευριασω χωρις να θελουν να
    μου βαλουν ζουρλομανδυα;
    και απειλει οτι θα φροντισει να ζητησει ψυχιατρικη μου αξιολογηση....
    και οτι θα χρησιμοποιησει οτι βρεθει αν βρεθει εναντιον μου...
    νιωθω οτι εχω μπλεξει ασχημα...
    την εποχη πριν με εγκαταλειψει εκανε παρεα με μια γυναικα την οποια
    μου συστησε σαν φιλη της...και εγω ειχα ενα προβλημα υγειας και δε μπορουσα να βγαινω
    εξω...και αυτες ηταν συνεχεια μαζι...
    φανταστειτε την φρικη μου οταν ανακαλυψα οτι η αλλη ειναι ομοφυλοφιλη...
    οποτε καταλαβαινετε την κατασταση...
    και ξαναρωταω...αν εχεις ενα προβλημα που δεν ενοχλεις κανενα...γιατι να μπορει καποιος να σε τυλιξει
    ετσι σε μια κολλα χαρτι; δεν ειναι πολυ αδικο αυτο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    για ποιον λογο σε απειλει? εχετε καποια αντιδικια? αρνεισαι να δωσεις διαζυγιο? θελει να σου παρει τα παιδια? γινεσαι βιαιος? τι ακριβως συμβαινει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    εγω ναι προσπαθω μηπως τα βρουμε.γιατι υπαρχουν τριτοι που απλα βαζουν λογια.εγω ειμαι πολλα χρονια μαζι της.απλα ρωτα ειμαι ανεργος...και αυτο φερνει πολλα ζητηματα.οταν τα οικονομικα ειναι χαλια...ερχεται γκρινια κλπ...οταν εργαζομουν την προσεχα ημουν ενταξει.και αυτο για πολλα χρονια.αυτα βεβαια παραγραφονται στο μυαλο των αλλων.δυστηχως....δεν εχουμε παιδια...και το τι ακριβως συμβαινει αυτη το ξερει...αυτη η φιλη της που εγραψα μαλλον της βαζει λογια...και εφοσον ειναι και η δικια μου τετοια που την ακουει ηδου τα αποτελεσματα...συμφωνεις ομως οτι ειναι αδικο να χρησιμοποιει τετοια πραγματα εναντιον σου; οσο για την βια...εκεινη ηταν βιαια...οταν παθαινε κρισεις...αλλα βλεπεις ενας αντρας ειναι σε πολυ πιο δυσκολη θεση τελικα...παροτι μου εχει επιτεθει με μαχαιρι...δε την κατειγγηλα ουτε εδωσα συνεχεια στο θεμα....τωρα τα βλεπω...και σκεφτομαι τι θα μπορουσα να ειχα κανει διαφορετικα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    ναι, συμφωνω οτι ειναι πολυ ασχημο να μην μπορεις να βρεις το δικιο σου επειδη εχεις τσιμπησει μια διαγνωση, παρολο που ο αλλος μπορει να φερεται πολυ πιο ακραια απο εσενα...
    επισης πολυ ασχημο αν αντιμετωπιζεις αχαριστια τωρα που εισαι σε δυσκολη θεση.
    ελπιζω να εχεις και καποιους δικους σου να σε στηριξουν και να σε καταλαβουν.
    αν ομως δεν τα πατε καλα πλεον και δεν υπαρχουν και παιδια, γιατι δεν τηνα φηνεις να παει στο καλο της παναγιας ειτε με την μυστηρια φιλη ,ειτε μονη? τι να την κανεις μια σχεση που σε βασανιζει?
    για την παθηση που ειχες απο μικρος, παρακολουθεισαι απο καποιον γιατρο?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    το παλευω κυριως μονος μου.εχω ακουσει απο πολλους οτι αν περνεις φαρμακα δεν εισαι ο εαυτος σου κατα καποιο τροπο κι ετσι δε το ηθελα αυτο.τα οικονομικα μου δε μου επετρεπαν να παω καπου ιδιωτικα.τα δημοσια κεντρα ψυχικης υγειςας εχουν μεγαλη ζητηση και ετσι περιορισμενη δυνατοτητα να σε βοηθησουν.εχω παει κατα καιρους για ψυχοθεραπεια. με βοηθησε μπορω να πω.τωρα πια με ολα αυτα που συμβαινουν φοβαμαι τον κοινωνικο στιγματισμο...σιγουρα χρειαζομαι μια βοηθεια συμβουλευτικη τι να κανω με ολα αυτα που αντιμετωπιζω...αλλα δε ξερω αν θα πρεπει να ειναι γιατρος...γιατι ολοι αυτοι προσπαθουν να σε κανουν να καταλαβεις τι θελεις εσυ.αλλα εγω θα εκτιμουσα μια δευτερη γνωμη...αυτα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    απο το να μην εχεις καμια βοηθεια κι αν εχεις οικονομικη στενοτητα, καλα θα ειναι να απευθυνθεις εστω στις δωρεαν δομες, να εχεις μια περιθαλψη.
    απ οτι ξερω, οι παθησεις που αναφερεις θελουν φαρμακευτικη αγωγη, οποτε καλα θα ειναι να δεις ψυχιατρο κι αν ειναι και ψυχοθεραπευτης ο ιδιος, ακομα καλυτερα.
    μην εισαι τοσο προκατειλημενος με τα φαρμακα, εχω μιλησει με αρκετους ανθρωπους που ζουν πολυ λειτουργικα με αυτα, ενω πριν δεν μπορουσαν.
    σκεψου ακομα, οτι αν δεχτεις ιατρικη βοηθεια, δεν θα μπορει κανεις να σε εκβιαζει με την παθηση σου, γιατι το βασικο επιχειρημα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι οτι λογω μη περιθαλψης, εισαι επικινδυνος για τον εαυτο σου και τους αλλους.
    οταν καποιος γιατρος θα πιστοποιει οτι παρακολουθεισαι, κανεις δεν θα μπορει να σε ενοχλησει.
    και το πιο βασικο: μπορει με την θεραπεια να ζεις και να νοιωθεις καλυτερα βρε παιδι μου...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    κοιτα...το γεγονος οτι εχει λαθος διαγνωση...εναι καλο.που σημαινει οτι δεν εψαξε.πλεον παει και πολυς καιρος δε ξερω αν υπαρχουν αρχεια. το οτι παρακολουθουμαι σημαινει οτι κατι υπαρχει.μπορει να αμφισβητησει τον γιατρο και της ικανοτητες του δεν ξερω.ξερεις πως δουλευει αυτο ...το συστημα...δυστηχως παντα εναντιον μας...οταν εισαι ατυχος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by toosensible View Post
    κοιτα...το γεγονος οτι εχει λαθος διαγνωση...εναι καλο.που σημαινει οτι δεν εψαξε.πλεον παει και πολυς καιρος δε ξερω αν υπαρχουν αρχεια. το οτι παρακολουθουμαι σημαινει οτι κατι υπαρχει.μπορει να αμφισβητησει τον γιατρο και της ικανοτητες του δεν ξερω.ξερεις πως δουλευει αυτο ...το συστημα...δυστηχως παντα εναντιον μας...οταν εισαι ατυχος...
    απο την αλλη, αν δεν παρακολουθεισαι ωστε να εχεις εναν γιατρο με το μερος σου, αλλα και ουσιαστικη βοηθεια στο οποιο προβλημα, δεν χρειαζεται αρχεια για να κινηθει εναντιον σου.δεν ξερω και τι περιστατικα εχετε μεταξυ σας, αλλα ειναι ενα νομικο θεμα που λυνεται..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    toosensible, μοιάζει να υπάρχει ένα πολύ δυσάρεστο κλίμα στο σπίτι και τη σχέση σου.
    Καταρχήν σχετικά με τη γυναίκα σου: άστην να φύγει. Πες της ότι αφού το επιθυμεί, ας κάνει όλες τις κινήσεις που απαιτούνται και να σε αφήσει στην ησυχία σου. Κάποιος που θέλει να χωρίσει, μπορεί να το κάνει είτε με είτε χωρίς τη συναίνεση σου. Καταλαβαίνω βέβαια ότι εσύ δεν θέλεις να χωρίσετε. Μήπως όμως αυτό οφείλεται σε μια συνήθεια, σε μια δυσκολία να αντέξεις την αλλαγή? Γιατί δεν φαίνεται να μπορείτε να επικοινωνήσετε ή να ταιριάζετε.
    Όσο για τη δική σου ανάγκη για ψυχοθεραπεία, κανένα ρόλο δεν πρόκειται να παίξει σε ένα διαζύγιο, τη στιγμή που δεν έχετε κοινά συμφέροντα ή παιδιά. Κάνε αυτό που είναι το καλύτερο για σένα και μην ελπίζεις ότι αν δεν απευθυνθείς σε ειδικό, δεν θα έχει πάτημα και η σύζυγος για να χωρίσετε. Απλά μένοντας χωρίς βοήθεια και τον εαυτό σου δυσκολεύεις και εκείνη γίνεται πιο επιθετική....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    παντως βλεπω οτι τρεξανε οι γυναικες του φορουμ να στηριξουν μια γυναικα οπως την δικια μου για να παρει το διαζυγιο.το θεμα μου ειναι πως καπιοι ανθρωποι μπορουν να εκμεταλεΥτουν μια διαγνωση που εχεις η οποια δε σε εμποδιζει να λειτουργεις και να προσφερεις στα επιπεδα που μπορεις , απο ολες τις αποψεις και πως στιγματιζεσαι κοινωνικα.ας πουμε θα μπορουσε ενας συγγενεις σου να σου βγαλει τρελοχαρτο και να σου δημιουργησει προβλημα γιατι μπορει να εκανες μια αποπειρα αυτοκτονιας στο παρελθον και αυτος να ωφεληθει περιουσιακα ας πουμε.
    εγω ειμαι ευτυχισμενος δε εχω τιποτα...
    μαρινα38 μεχρι Τωρα μια χαρα τα πηγαινα...οταν ομως τυχαινουν πολλα μαζι πονανε πιο πολυ...πως να το κανουμε ...αφου ειμαι πιο ευαισθητος...

Similar Threads

  1. Όταν δεν έχεις βιώσει κάτι άσχημο,φαντάζεσαι υποθετικά προβλήματα?...
    By Extreme_Ways in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-2012, 08:36
  2. 11880 ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 18-04-2012, 17:22
  3. Δεν βλεπω σκοπο.
    By spiridon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-08-2011, 12:16
  4. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 22:20
  5. Replies: 0
    Last Post: 16-11-2005, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •