ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ 'Η ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    2

    ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ 'Η ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Καλησπέρα,
    Εδώ και περίπου 7 χρόνια υποφέρω από γενικευμένη αγχώδη διαταραχή που την είχα καταπολεμήσει σε μεγάλο βαθμό για περίπου 5 χρόνια χωρίς την βοήθεια φαρμάκων παρά μόνο ομοιοπαθητικών και με 2 επισκέψεις σε ψυχίατρο.Τους τελευταίους 3 μήνες εμφανίστηκε πάλι ο πανικός μετά από ιδιαίτερο άγχος στη δουλειά και επισκέπτομαι ψυχίατρο τους τελευταίους 2 μήνες. Το θέμα μου είναι πως με τα λιγοστά που έχω διαβάσει όσον αφορά την θεραπεία του άγχους και των κρίσεων πανικού γνωρίζω ότι υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις από θεραπευτικής άποψης. Ο συγκεκριμένος γιατρός ακολουθεί την μέθοδο της ψυχανάλυσης η οποία όμως απαιτεί πάρα πολύ χρόνο,μεθοδικότητα και χρήματα.Δεν αμφιβάλλω για την επιστημονική κατάρτιση του θεραπευτή μου αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση. Νομίζω ότι γίνομαι και χειρότερα με το πέρασμα του χρόνου. Το ερώτημά μου απευθύνεται κυρίως σε ανθρώπους από την επιστημονική κοινότητα και είναι το εξής. Θα πρέπει να ακολουθήσω την εξαιρετικά αργή πορεία της ψυχανάλυσης που απαιτεί αρκετό χρόνο, ίσως και χρόνια ή θα έχω πιο άμεσα αποτελέσματα με κάποια γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία, που απ' ότι έχω διαβάσει έχει αποδεδειγμένα κλίνικά αποτελέσματα και επίσης απαιτεί λιγότερο χρόνο. Πρέπει να σημειώσω πάλι πως δεν έχω πάρει ποτέ κάποιο φάρμακο πέραν των ομοιοπαθητικών και πως είμαι λειτουργικός σε κάποιο βαθμό αλλά θα ήθελα να θεραπευτώ πλήρως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μπορεί να λέμε ότι γενικά η γνωσιακή-συμπεριφοριστική είναι πιο κατάλληλη, αλλά εξαρτάται και τι νιώθεις εσύ ότι σου ταιριάζει.
    Γενικά πάντως σε κάθε ψυχοθεραπεία χρειάζεται χρόνος, ανάλογα και με την ηλικία σου, πόσα χρόνια υπάρχει και πόσο βαριά είναι η όποια διαταραχή, αν συνυπάρχουν κι άλλες παθήσεις, πώς είναι οργανωμένη η ζωή σου κλπ.
    Με τη γνωσιακή-συμπεριφοριστική θα μπεις σε μια πορεία επανεκπαίδευσης και πιο πρακτικής προσέγγισης. Αυτό είναι πλεονέκτημα στη φάση που βρίσκεσαι, γιατί ακόμα κι αν δεν έχει άμεσα το επιθυμητό 'αποτέλεσμα', θα νιώσεις ότι κάτι επιτέλους κινείται κι αλλάζει.
    Από εκεί και πέρα, κανένας δεν σε εμποδίζει να συμπληρώσεις την ψυχοθεραπεία σου με οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση μελλοντικά (ακόμα και την ψυχανάλυση), αν νιώσεις ότι το χρειάζεσαι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    2
    Έχει να προτείνει κανείς κάποιος θεραπευτή που να κάνει συνεδρίες μέσω ιντερνετ?

Similar Threads

  1. Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 08-05-2016, 13:34
  2. Αναζητηση ψυχοθεραπευτη στην Πάτρα - Συμπεριφορικη θεραπεια
    By rebellos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2013, 17:53
  3. τι προσδοκουμε απο τη γνωστικη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια?
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-2012, 17:53
  4. ψυχανάλυση
    By Sofoulis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2010, 21:03
  5. Προτάσεις για ψυχολόγο με ειδίκευση στην γνωστικη θεραπεία...
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-01-2010, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •