Βοηθιστε με=( Χανομαι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν την καταλαβες την αποψη που σχηματισα τομ...

    η αποψη που σχηματισα τομ, ειναι οτι ΟΧΙ ΜΟΝΟ ζηταει γνωμες και οδηγιες, πραγμα που προκυπτει πανευκολα απ το γραπτο της οπως σου εδειξα πριν και που οπως σωστα λες ειναι το επιφανειακο μερος του θεματος,
    αλλα και οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ.

    ισως τωρα με καταλαβες καλυτερα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Φόβους εκφράζει....φοβάται γιατι πιστευει οτι δεν ταιριαζει σε αυτο που βλεπει να επικρατει σαν ιδεα...
    Συμφωνω στο οτι εκφραζει φοβους , αλλα οχι επειδη νομιζει πως δεν ταιριαζει στο κατεστημενο.
    Νομιζω πως φοβαται να ζησει οπως θελει επειδη της εχουν μαθει οτι οτιδηποτε εκτος σπιτιου ειναι επικινδυνο.
    Και αυτο ειναι πολυ χειροτερο απο το να μην ταιριαζει με τo lifestyle που επικρατει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πολυ σωστη μπετ
    γι αυτο θεωρω οτι αν βγει ομαλα και δει οτι η ενταξη δεν ειναι κατι το δυσκολο η περιεργο,αλλα κατι που μπορει οποιος θελει να το πετυχει, θα μπορεσει ισως να απαγκιστρωθει απο αυτες τις φοβιες που της φορεσαν

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δεν το ξέρουμε όμως τι ισχύει έτσι....? μονο η ίδια μπορεί να μας δώσει μια τελική απάντηση...
    Το βλέπω καθαρά προσωπικά το θέμα και βασίζομαι πάρα πολύ στην τελευταία της φράση που έχω χρησιμοποιήσει και για εμένα απειρες φορές.
    Απο αυτη τη φράση δεν μπορώ παρα να συμπεράνω πως πρόκειται για φόβο...και όχι φόβο για κατι που δεν γνωρίζει αλλά για κάτι που γνωρίζει αλλα δεν βλεπει να της ταιριάζει.
    Έτσι το βλεπω και για εμένα.
    Ομολογώ οτι και σε βλέπω λίγο σαν σειρήνα Remedy! σα να θες να την προσηλυτίσεις στα πιο συμβατικά πρότυπα...σα να λες....ελα...βαλε αυτο..αυτο φοράνε ολοι...πιες αυτο...αυτο πινουν ολοι...πηγαινε εκει..εκει πηγαινουν ολοι...δεν θες να ταιριάζεις?
    Δε το λεώ με κακία ε...δες το αν θες χιουμοριστικά :P όπως είπα το βλέπω τελείως προσωπικά το θέμα. Δεν έχω πρόθεση να γίνω επιθετικός...απλά έτσι μου βγαίνει γενικά σαν ιδεα βάζοντας τον εαυτό μου στην θεση της, πράγμα που νιώθω οτι πολύ ευκολα μπορώ να κανω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τομ , ισως μια κοπελα στα 17 να θελει να ακουσει και συμβουλες σαν αυτες της Ρεμ και ισως να μην θελει βαθυτερη αναλυση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Δεν το ξέρουμε όμως τι ισχύει έτσι....? μονο η ίδια μπορεί να μας δώσει μια τελική απάντηση...
    Το βλέπω καθαρά προσωπικά το θέμα και βασίζομαι πάρα πολύ στην τελευταία της φράση που έχω χρησιμοποιήσει και για εμένα απειρες φορές.
    Απο αυτη τη φράση δεν μπορώ παρα να συμπεράνω πως πρόκειται για φόβο...και όχι φόβο για κατι που δεν γνωρίζει αλλά για κάτι που γνωρίζει αλλα δεν βλεπει να της ταιριάζει.
    Έτσι το βλεπω και για εμένα.
    Ομολογώ οτι και σε βλέπω λίγο σαν σειρήνα Remedy! σα να θες να την προσηλυτίσεις στα πιο συμβατικά πρότυπα...σα να λες....ελα...βαλε αυτο..αυτο φοράνε ολοι...πιες αυτο...αυτο πινουν ολοι...πηγαινε εκει..εκει πηγαινουν ολοι...δεν θες να ταιριάζεις?
    Δε το λεώ με κακία ε...δες το αν θες χιουμοριστικά :P
    όπως είπα το βλέπω τελείως προσωπικά το θέμα. Δεν έχω πρόθεση να γίνω επιθετικός...απλά έτσι μου βγαίνει γενικά σαν ιδεα βάζοντας τον εαυτό μου στην θεση της, πράγμα που νιώθω οτι πολύ ευκολα μπορώ να κανω.
    το ειπαμε ηδη βρε τομ και οι δυο, οτι την αποψη μας εκφραζουμε...

    οσο για το υπογραμμισμενο, οχι δεν το βλεπω χιουμοριστικα ,το βλεπω πολυ σοβαρα και θα σου πω ακριβως τι της λεω.

    οπως σου ειπα και πριν η δικη μου ταπεινη εκτιμηση ειναι, οτι η κοπελα θελει να ενταχθει κι απο τους φοβους που της εχουν φορτωσει ουτε ξερει πως να το κανει, και φοβαται οτι δεν ειναι καταλληλη/αξια(!)
    της λεω λοιπον:
    " "αυτο που θελεις (η νομιζεις οτι θελεις) ειναι το πιο απλο πραγμα, κοιτα γυρω σου, ολοι το κανουν! θελεις να το κανεις κι εσυ? βαλε το Α και θα εισαι ακριβως σαν εκεινη που μπορει να μην ξερει ουτε αναγνωση αλλα φοραει το Α και πουλαει μουρη. βαλε το Β και παλι θα ταιριαζεις μια χαρα στο περιβαλλον που θελεις να πας και ειναι ευκολο, βαλε το Γ και θα αισθανεσαι και ομορφα και θα σε αποδεχονται, πηγαινε εκει που θελεις και πιες οτι θελεις, ειναι αποδεκτο οτι κι αν πιεις, μην μασας (δεν της ειπα εγω να παει στο μπαρ, η ιδια το ζητησε,μην μπερδευεσαι)" "

    αυτο που δεν της ειπα, ειναι οτι ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ, ΑΦΟΥ βαλει ειτε το α ειτε το β ειτε το γ, ΑΦΟΥ παει εκει που επιθυμει και καταριψει τον φοβο της οτι ειναι κατι το ιδιαΙτερο για ιδιατερους ανθρωπους και η ιδια δεν μπορει, ΤΟΤΕ θα μπορει να διαλεξει αν θελει να συγχρωτιζεται με την Α και να ακουει τις κατινιες μια αμορφωτης, η αν κατεπεκταση της λεει κατι το λαιφσταιλ καποιας που δεν εκτιμαει, να διαλεξει τα μερη και τους ανθρωπους που πραγματικα της ταιριαζουν και να τα ακολουθησει η και οχι.
    οταν ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, κανεις επιλογες, οταν εχεις αγνοια και αδυναμια, κανεις οτι ναναι...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Βεβαίως...γιαυτό και εγώ στο προηγούμενο μήνυμα είπα πως δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει...
    Στο κάτω κάτω ξεκαθάρισα πως το παίρνω προσωπικά και οι απαντήσεις μου ειναι φιλτραρισμένες μέσα απο αυτό.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ...ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ, ΑΦΟΥ βαλει ειτε το α ειτε το β ειτε το γ....[/B]
    Συγχώρεσε με, η αντίδραση μου προκύπτει μονο απο το οτι μου αρεσει να ακριβολογώ....δεν βλεπω να λεει πουθενα οτι αυτά θέλει...
    Αντίθετα λέει "εγω δεν ονειρευομουν ποτε κατι τετοιο" και περιγράφει πράγματα σαν να μην ανήκουν στην προσωπικότητα της αλλά τρομοκρατείται γιατί νιωθει οτι πρεπει να ενταχθει σε αυτά.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Συγχώρεσε με, η αντίδραση μου προκύπτει μονο απο το οτι μου αρεσει να ακριβολογώ....δεν βλεπω να λεει πουθενα οτι αυτά θέλει...
    Αντίθετα λέει "εγω δεν ονειρευομουν ποτε κατι τετοιο" και περιγράφει πράγματα σαν να μην ανήκουν στην προσωπικότητα της αλλά τρομοκρατείται γιατί νιωθει οτι πρεπει να ενταχθει σε αυτά.
    η εκτιμηση μου απο αυτο που διαβασα, ειναι οτι το θελει τομ.στο ειπα πολλες φορες.
    και η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον τα φοβαται, μονο αν τα κατακτησει θα μπορεσει να τα αμφισβητησει (η και οχι, ε? δεν ειναι υποχρεωτικη η αμφισβητηση)...

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    24
    Βλέπω ότι στην νεολαία,ΑΝ κάποιος είναι λιγότερο μέσα στα πράγματα ( ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΑΝΤΑ ) μπαίνει σε μία κατάσταση που ΔΕΝ χρειάζεται να μπεί και σκέφτεται φοβισμένα και διστακτικά για το τι θα κάνει ως προς την κοινωνικότητα του/της και γενικά πως θα ακολουθήσει την παρέα του/της!Ακούγεται λογικό και συμβαίνει σε όλους μας γιατί έτσι είναι η φύση του ανθρώπου!Για λόγους χαρακτήρα απ'ότι φαίνεται η συγκεκριμένη κοπέλα μπορεί να μην είχε τις εμπειρίες που μπορεί να είχαν οι φίλοι της και για αυτό το λόγο νιώθει ανασφάλεια,φόβο και δισταγμό.Με λίγα λόγια δεν έχει δοκιμάσει αυτό που φοβάται να κάνει.Σίγουρα στην ζωή ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ "ΠΡΕΠΕΙ" να κάνουμε αυτό που θέλουμε αλλά δεν μου φαίνονται παράλογες αυτές οι σκέψεις.Όλοι λίγο-πολύ τις είχαμε.Ουσιαστικά η κοπέλα, ΑΝ θέλει πραγματικά θα δοκιμάσει, όταν εκείνη νιώσει άνετα και έτοιμη.Όλοι μας νιώσαμε έτσι πρωτού κάνουμε κάτι μικροί ( για τους δικούς του λόγους ο καθένας ) και για να το ξεπεράσεις πρέπει να το δοκιμάσεις.Οι φίλοι παίζουν σημαντικό ρόλο γιατί αυτοί σε βοηθάνε και σε παρακινούν για κάποιες πράξεις!Έπειτα φαίνονται όλα εύκολα γιατί ξέρεις με τι έχεις να κάνεις και εσύ αποφασίζεις.Στην ζωή δεν είναι κακό να δοκιμάζουμε λίγο απο όλα!

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    Γεια σας. Για να μην σας τα πολυλογω. εγω του χρονου θα δωσω πανελλαδικες και υπαρχουν πολλεες πιθανοτητες να μην περασω. παρολα αυτα εγω θα δωσω και οτι ειναι να γινει θα γινει.
    εαν δεν περασω θα παω μαλλον σε μια ιδιωτικη σχολη (λογοθεραπια) . Γενικα ομως εχω τρομαξει πολυ μονο στην ιδεα που θα τελιωσει το σχολιο για μενα. ολοι λενε για την φοιτιτικη ζωη κτλ κτλ. εγω δεν ονειρευομουν ποτε κατι τετοιο. πιστευω δλδ πως δεν ειμαι ακομη ετοιμη. ειμαι παααρα πολυ κλειστος τυπος. ππολυ. δεν εχω παει ποτε σε μπαρ ουτε σε κλαμπ ουτε τπτ. δεν εχω πιει ποτε ποτο. και γενικα δεν ξερω τπτ απο αυτα. παντα προσπαθουσα να τα αποφιγω γτ με τρομαζε και λιγο η μαμα μ γτ μ ελεγε πως ειναι επικυνδινα κτλ. καθε χρονο δυστηχος αλλαζα και παρεα. αλλα τωρα εχω μια καινουργια παρεα που λεμε τωρα το καλοκαιρι να παμε σε ενα μπαρ. ή καπου αλλου. και τρεμω απο τον φοβο μου. δεν ξερω καν πως ντυνονται οταν πανε εκει.
    και γενικα δεν ειχα ποτε καποιον να μου δειξει και να μου πει. αμα παω τι θα παραγγιλω? απο τι στιγμη που δεν πεινω ποτα. γενικα εχω δοκιμασει κανα 2ιο αλλα δεν μου αρεσαν καθολου.
    απο την αλλη σκεφτομαι, μετα το σχολειο την δουλεια. εγω δεν εχω δουλεψει ποτε στην ζωη μου. δεν ξερω καν πως ειναι. τι θα κανω? τρεμω απο τον φοβο μου πραγματικα.

    Αμα ξερει οοολλα αυτα που ειπα καποιος ας απαντησει. αν μπορει λιγο μονολεκτικα και κατανοητα σε ολα τα θεματα που ανεφερα.
    ξερω οτι υπαρχουν ατομα σαν κ εμενα. αλα απο κοντα δεν ξερω κανεναν τετοιο. ολα μου φενονται δυσκολα και τρομαχτικα.
    ωρες ωρες σκεφτομαι επειδη απομονονομαι και φοβαμαι να παω σε κανενα ψυχολογο, εστω να μου μαθει 'κολπακια' για να μην φοβαμε. γτ εχω και μια ψιλο αγοραφοβια.
    με κουραζουν πολυ αυτα τα θεματα. αλλα οσο τα σκεφτομαι τοσο 'βουλιαζω' στη φωλια μου...... μακαρι να ζουσα σε μια αλλη εποχη. δεν τεριαζω σε αυτη καθολου...
    Γεια σου Αλεξάνδρα! Από αυτά που γράφεις, μοιάζει να θέλεις μεγάλη ενθάρρυνση, περισσότερη καθοδήγηση και πιο αργούς ρυθμούς.
    Έχεις κάποιους καλούς φίλους που να κατανοούν αυτό που λες, ότι δηλαδή είσαι πάρα πολύ κλειστός τύπος?
    Λες ότι η παρέα σου είναι πολύ καινούργια... έχεις λοιπόν καθόλου στον κύκλο σου κάποια άτομα που να εμπιστευτείς και να τους πεις πώς νιώθεις?
    Μπορείς με τη βοήθεια κάποιων κοντινών ανθρώπων να κάνεις βήμα-βήμα όσα σε φοβίζουν - αν το θέλεις βέβαια.
    Αν κάτι δεν το θέλεις ή δεν σου ταιριάζει, δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό να το κάνεις.
    Αλλά επειδή μοιάζεις γενικά πολύ φοβισμένη και αυτό σου δημιουργεί πίεση και άγχος, δεν θα ήταν κακή ιδέα να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι, να ζητήσεις βοήθεια από ψυχολόγο.
    Στο μεταξύ όμως να θυμάσαι ότι στη ζωή χρειάζεται και λίγη προσπάθεια, λίγο ρίσκο. Ασχολήσου με ένα θέμα κάθε φορά, κάνε ένα βήμα κάθε φορά σε αυτό το θέμα, και μην πιέζεσαι να τα κάνεις όλα μαζί.

  12. #27
    Εμενα μου φαινεται μαλλο φόβος για το άγνωστο, φοβος στο να βγει εκτος του χωρου ασφαλειας στον οποιο εμαθε να ζει μέχρι τωρα (στον οποιο βεβαια ζουσε ανέμελα κι ωραία), ο οποίος χώρος όμως δεν της πρόσφερε αυτό το ας πούμε προστάδιο κοινωνικοποίησης απ το οποίο παιρνάνε όλοι για ομαλή μετάβαση απο τη σχολική στη μετασχολική εποχη. Κι οσοι δεν εχουν γευθει αυτο το προσταδιο δεν αποκλειεται να χαρακτηριζονται από αγοραφοβία (αποτελεσμα του οτι το ατομο δεν ειχε ερεθισματα για τοσα χρονια και σωστη καθοδηγηση στο να βγει εκτος αυτου του χωρου ασφαλειεας), την οποια (αγοραφοβια) ήδη μας ανεφερε η Αλεξάνδρα, ίσως και απο χαμηλη αυτοεκτιμηση του τυπου δε νομιζω να τα καταφερω επειδη εχει εδραιωθει στη σκεψη μου πως το ταδε βημα ειναι δυσκολο, το αλλο δε ξερω πως γινεται σε βαθμο που ολα αυτα φανταζουν ως βουνο.

    Οι απόψεις της δεν ειναι σταση ζωης την οποια ήδη εχει επιλέξει αλλά αβεβαιοτητα ως προς το τι θα προκυψει μετα. Δεν μιλα με βεβαιοτητα ως προς το αν θεωρει λανθασμενο τον τροπο ζωης για τον οποιο μιλα αφου δεν τον εχει δοκιμάσει καν, ο φοβος της αφορα στο πως θα πρωτομπει σ αυτο τον τροπο ζωης κι αν θα τα καταφερει. Το ότι δεν ταιριαζω ειναι αποτελεσμα αυτου του φοβου και της χαμηλης αυτοεκτιμησης για τα οποια μιλησα πριν κι οχι υπευθυνη επιλογη αφου ειδε και σταθμισε τα θετικα και αρνητικα τους. Το δεν ταιριαζω το λεει με αβεβαιοτητα. Η σκεψη της κατευθυνεται κυριως στο πως θα μπει σ αυτο τον τροπο ζωης παρα στο αν ταιριαζει. Μην ξεχναμε ότι ειναι μικρη κοπελα. Αυτο που χρειαζεται ειναι ανθρωπους διπλα της πχ καλη παρεα, φιλους που θα τη βοηθησουν ωστε η μεταβαση να ειναι ομαλή.
    γιάννης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. χανομαι
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 13-05-2009, 22:23
  2. Ζαλίζομαι χάνομαι
    By Esotericism88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 13-04-2007, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •