Βοηθιστε με=( Χανομαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35

    Βοηθιστε με=( Χανομαι...

    Γεια σας. Για να μην σας τα πολυλογω. εγω του χρονου θα δωσω πανελλαδικες και υπαρχουν πολλεες πιθανοτητες να μην περασω. παρολα αυτα εγω θα δωσω και οτι ειναι να γινει θα γινει.
    εαν δεν περασω θα παω μαλλον σε μια ιδιωτικη σχολη (λογοθεραπια) . Γενικα ομως εχω τρομαξει πολυ μονο στην ιδεα που θα τελιωσει το σχολιο για μενα. ολοι λενε για την φοιτιτικη ζωη κτλ κτλ. εγω δεν ονειρευομουν ποτε κατι τετοιο. πιστευω δλδ πως δεν ειμαι ακομη ετοιμη. ειμαι παααρα πολυ κλειστος τυπος. ππολυ. δεν εχω παει ποτε σε μπαρ ουτε σε κλαμπ ουτε τπτ. δεν εχω πιει ποτε ποτο. και γενικα δεν ξερω τπτ απο αυτα. παντα προσπαθουσα να τα αποφιγω γτ με τρομαζε και λιγο η μαμα μ γτ μ ελεγε πως ειναι επικυνδινα κτλ. καθε χρονο δυστηχος αλλαζα και παρεα. αλλα τωρα εχω μια καινουργια παρεα που λεμε τωρα το καλοκαιρι να παμε σε ενα μπαρ. ή καπου αλλου. και τρεμω απο τον φοβο μου. δεν ξερω καν πως ντυνονται οταν πανε εκει.
    και γενικα δεν ειχα ποτε καποιον να μου δειξει και να μου πει. αμα παω τι θα παραγγιλω? απο τι στιγμη που δεν πεινω ποτα. γενικα εχω δοκιμασει κανα 2ιο αλλα δεν μου αρεσαν καθολου.
    απο την αλλη σκεφτομαι, μετα το σχολειο την δουλεια. εγω δεν εχω δουλεψει ποτε στην ζωη μου. δεν ξερω καν πως ειναι. τι θα κανω? τρεμω απο τον φοβο μου πραγματικα.

    Αμα ξερει οοολλα αυτα που ειπα καποιος ας απαντησει. αν μπορει λιγο μονολεκτικα και κατανοητα σε ολα τα θεματα που ανεφερα.
    ξερω οτι υπαρχουν ατομα σαν κ εμενα. αλα απο κοντα δεν ξερω κανεναν τετοιο. ολα μου φενονται δυσκολα και τρομαχτικα.
    ωρες ωρες σκεφτομαι επειδη απομονονομαι και φοβαμαι να παω σε κανενα ψυχολογο, εστω να μου μαθει 'κολπακια' για να μην φοβαμε. γτ εχω και μια ψιλο αγοραφοβια.
    με κουραζουν πολυ αυτα τα θεματα. αλλα οσο τα σκεφτομαι τοσο 'βουλιαζω' στη φωλια μου...... μακαρι να ζουσα σε μια αλλη εποχη. δεν τεριαζω σε αυτη καθολου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Αμαρτιες γονεων......αυτο εχω να σου πω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Γιατί αμαρτίες γονεών? δεν αναφέρει πουθενά τους γονεις της...
    Αμαρτίες κοινωνίας θα έλεγα εγώ...το να σε προβληματίζει το οτι δεν πηγαινεις σε κλαμπ το οτι δεν πινεις το πως θα ντυθεις εκει κλπ, δειχνει το ποσο τα κοινωνικα προτυπα και στερεοτυπα προκαλουν φοβο και τρομο στο μυαλο ανθρωπων που για τον οποιονδηποτε λογο δεν ανοικουν σε αυτά.
    Alexandra το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ο κοσμος ειναι σκληρος...
    Δεν θα επρεπε να σε απασχολει τιποτα απο αυτά...αν θες να πας με βατραχοπεδιλα σε ενα κλαμπ που ειναι η παρεα σου και να παραγγειλεις ουζο η και να μην παραγγειλεις τιποτα, καλο θα ηταν να μην επιτρεψεις σε κανεναν να το χρησιμοποιησει αυτο για να σε κανει να νιωσεις μειονεκτικα. Όλα αυτά που σε απασχολουν ειναι συνηθειες συγκεκριμενων ανθρωπων και δεν εχεις καμια υποχρεωση να εχεις και εσυ τις ιδιες....ο κοσμος ομως ειναι σκληρος και προφανως θα σε κανει (σε κανει ηδη δηλαδη) να νιωθεις ασχημα για αυτα που σκεφτεσαι. Απλά θα πρεπει να το παλεψεις. Εφοσον ρωτας ομως δημοσια, η αποψη μου ειναι οτι, θα πρεπει να κανεις οτι σε κανει να νιωθεις ανετα. Αν δε νιωθεις ανετα με το κλαμπ μην πας. Αν δε νιωθεις ανετα με το ποτο μην πιεις, αν δε νιωθεις ανετα με τα ρουχα που φορανε, μην τα φορεσεις.
    Παντα θα υπαρχει καποιος που θα προσπαθησει να σε κανει να νιωσεις ασχημα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ επιλογη κανεις. Θα πρεπει απλα να μαθεις να μην δινεις σημασια σε τετοιες χαζομαρες.

    Όσον αφορά το "μετα"...περι δουλειας κλπκλπ, δεν νομιζεις οτι ειναι νωρις να σε τρομοκρατουν τετοιες σκεψεις? Αναρωτιεσαι τι θα κανεις σε 10 χρονια απο τωρα δηλαδη? Βλεποντας και κανοντας Alexandra. Λες πως εισαι ουσιαστικα ακομα στο σχολειο αλλα σε τρομοκρατει η σκεψη πως "δεν εχεις δουλεψει ποτε στη ζωη σου" .....οκ....εσυ και το 90% των συνομηλικων σου..μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο.
    Προσωπικά βλέπω τους προβληματισμους σου με μια τρυφερότητα και ευαισθησία. Δεν θα ηθελα να σε τρομαξω με τιποτα περισσοτερο.
    Όπως ειπα παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα θελουν να σε κανουν να νιωσεις ασχημα για τους προβληματισμους σου ΟΠΟΙΟΙ και να ειναι αυτοι. Αγνόησε τους.
    Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι άνθρωποι σαν και εσενα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    .... πιστευω δλδ πως δεν ειμαι ακομη ετοιμη. ειμαι παααρα πολυ κλειστος τυπος. ππολυ. δεν εχω παει ποτε σε μπαρ ουτε σε κλαμπ ουτε τπτ. δεν εχω πιει ποτε ποτο. και γενικα δεν ξερω τπτ απο αυτα. παντα προσπαθουσα να τα αποφιγω γτ με τρομαζε και λιγο η μαμα μ γτ μ ελεγε πως ειναι επικυνδινα κτλ. καθε χρονο δυστηχος αλλαζα και παρεα. αλλα τωρα εχω μια καινουργια παρεα που λεμε τωρα το καλοκαιρι να παμε σε ενα μπαρ. ή καπου αλλου. και τρεμω απο τον φοβο μου. δεν ξερω καν πως ντυνονται οταν πανε εκει.
    και γενικα δεν ειχα ποτε καποιον να μου δειξει και να μου πει. αμα παω τι θα παραγγιλω? απο τι στιγμη που δεν πεινω ποτα. γενικα εχω δοκιμασει κανα 2ιο αλλα δεν μου αρεσαν καθολου.
    απο την αλλη σκεφτομαι, μετα το σχολειο την δουλεια. εγω δεν εχω δουλεψει ποτε στην ζωη μου. δεν ξερω καν πως ειναι. τι θα κανω? τρεμω απο τον φοβο μου πραγματικα.

    Αμα ξερει οοολλα αυτα που ειπα καποιος ας απαντησει. αν μπορει λιγο μονολεκτικα και κατανοητα σε ολα τα θεματα που ανεφερα.
    ..
    εξω, δεν εχεις βγει ποτε βολτα με παρεες σου? δεν φορανε καμια στολη στα μπαρ, οτι θα φορεσεις στο καφε η στην βολτα,θα φορεσεις και στο μπαρ. αν πας σε κλαμπ, μπορει να φορεσεις κατι πιο εκκεντρικο αν θελεις,αλλα ουτε απαραιτητο ειναι,ουτε θα ασχολειται κανεις μαζι σου αν φορας τα φυσιολογικα σου ρουχα.
    το ποτο δεν ειναι υποχρεωτικο. πολλα ατομα που πανε συχνα σε μπαρ δεν πινουν αλκοολ απο επιλογη και αλλοι το αποφευγουν γιατι τους πειραζει. μην μπεις στο τριπακι να πινεις σαν το φιδι επειδη το κανει η φιλη η επειδη εισαι "στο μπαρ". θα πιεις οτι θελεις εσυ και οταν θελεις εσυ. πινε χυμους αν δεν σου αρεσει το αλκοολ, δεν αφορα κανεναν αλλον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    Ρε Τομ..γαμώτο δηλαδή! Λίγο σκληρά δεν τα λες; το οτι ο κόσμος είναι σκληρός το γνωρίζουμε,δεν χρειάζεται όμως να επαναλαμβάνεσαι!

    Αλεξάνδρα,τα κλαμπ δεν είναι κάτι σπουδαίο,προσωπικά όποτε έχω βγει (και δεν είμαι των κλαμπ,βαρεμάαρα ρε παιδάκι μου και πολλή ποζεριά), ντύνομαι σα λέτσος,γιατί αυτό είναι το ντύσιμό μου,κι όταν λέμε λέτσος εννοούμε φαρδιά αντρικά τι-σερτς ενα πράγμα, και σπάνια πίνω ποτό γιατί πολύ απλά με χαλάει. Μπορείς να πιείς έναν χυμό,ναι ναι! σε κλαμπ πίνεις και χυμό (απ'τους συσκευασμένους), κανα αναψυκτικό και κανείς δεν πρόκειται να σου πει το οτιδήποτε! Έλεος δηλαδή! Επίσης να μη σε φρικάρει η μητέρα σου..έτσι όπως καταντήσαμε επικίνδυνα είναι παντού πλέον και την οποιαδήποτε ώρα της ημέρας,αρκεί να είσαι αρκετά υπεύθυνο άτομο εσύ και οι φίλοι σου. Το πανεπιστήμιο το φοβόμουνα κι εγώ,αλλα ξές ποιά είναι η πλάκα; εκεί μέσα συνήθως όλα είναι τόσο χύμα που θες δε θες μια δυο κουβέντες θα τις ανταλλάξεις,κι αμα θες δε μιλάς κιόλας και κανείς δε σένοχλεί ούτε και σε κοιτάει περίεργα..αν και πιστεύω θα ανοιχτείς εκεί γιατι τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά απ'οσο πιστεύεις. Όσο για το θέμα δουλειάς..θα μας τρελάααανεις;; πολλά παιδιά στην ηλικία σου έχουνε δουλέψει; και τι εννοείς "δεν έχω ξαναδουλέψει,δεν ξέρω τι θα κάνω"; γιατί όλοι οι υπόλοιποι που έχουμε δουλέψει,πριν ξέραμε; γιατί τώρα ξέρουμε απ'ολες τις δουλειές; Μονάχα όσες έχουμε κάνει,και δεν είναι και τίποτε σπουδαίο.

    Το λοιπόν μη φρικάρεις άδικα,χαλάρωσε,πέρνα καλά όσο έχουμε καλοκαιράκι,και μετά αφοσιώσου στο διάβασμα! Θα αφοσιωθώ κι εγώ..22 χρονών μουλάρα,θυμήθηκα να ξαναδώσω πανελλήνιες για να περάσω σε άλλη σχολή,σ'εκείνη που ήθελα εξαρχής. Είδες υπάρχουν και χειρότερα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ε δε νομίζω να είπα τίποτα τραγικό αλλά νομίζω πως όφειλα να ξεκαθαρίσω πως πχ το "φορα οτι σε κανει να νιωθεις ανετα" δεν σημαίνει οτι δε θα φάει δουλεμα πχ. Θα φάει όπως τρώμε και όλοι. Ειδικά στην ηλικία σας που αν βγει και πει οτι δεν πίνει πχ αμέσως θα υπαρχουν τριγυρω 5-6 ουγκανοι που θα το βρουν παραξενο και θα το σχολιάσουν.
    Δες πχ και την απάντηση της Remedy που λεει "αν πας σε κλαμπ, μπορει να φορεσεις κατι πιο εκκεντρικο αν θελεις" που στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον ειναι σα να λεει "κοιτα, συνηθίζεται στα κλαμπ να ντυνονται εκκεντρικα, αλλα εσυ φορα οτι θες". Ναι μπορει να φορέσει οτι θελει αλλα ειναι σα να τις δινεις την επιβεβαιωση οτι "συνηθίζεται κατι αλλο".
    Απλά την προετοιμάζω οτι αν πχ οντως θελει να φορεσει βατραχοπεδηλα οπως ειπα γιατι ετσι νιωθει ανετα, να μην πεσει απο τα συννεφα αν καποιοι το κοροιδεψουν αυτο. Στερεότυπα όπως ειπα.
    Αλλιώς θα της λέγανε όλοι "κανε οτι γουσταρεις", θα βιωνε μετα την απορριψη της οποιασδηποτε διαφορετικοτητας της και θα σκεφτοταν "βλακιες μου ελεγαν, να κανω οτι θελω, το εκανα και νιωθω οτι με απορριπτουν γιατι δεν ταιριαζω".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ενταξει παιδια, στο ντυσιμο, ακομα κι αν δεν εχεις βγει ποτε απο το υπογειο, μπορεις και απο περιοδικα και απο ιντερνετ κι απο τηλεοραση κι απο παντου, να ξερεις πολυ καλα και τι ειναι στην μοδα και τι ειναι κλασσικο και να επιλεξεις τι σου ταιριαζει και τι σου αρεσει.
    υπαρχει παντα μια ζωνη με ασφαλεις επιλογες, με ρουχα συγχρονα, που φοριουνται παντου και κανεις δεν θα σχολιασει, ακομα κι αν δεν κανεις την ουαου η σουπερ μοντερνα εμφανιση.

    προτιμω μια κοπελα που θα ξερει τι την κολακευει ακομα κι αν δεν ειναι σουπερ τρεντι, απο την κοπελα που για να μικροδειχνει η να ειναι στην μοδα θα βαλει το μινι για να δειξει δυο ασχημα και χοντρα ποδια...

    απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει τι θελει και τι μπορει να φορεσει.
    τι να της πω, οτι στο κλαμπ ολοι φορανε οτι θελουν? κι αν βαλει το αντισκηνο και παει και δει αλλες κοπελες με το μινι μεχρι τον κωλο και την κοιλια απ εξω, δεν ειναι σαν να την δουλευω? πρεπει να ξερεις τι συμβαινει και να κανεις συνειδητα την επιλογη του πως θα τοποθετηθεις ΕΣΥ στο καθε τι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    OK σε όλα Remedy με τις εξης παρατηρήσεις απο μεριας μου:

    Quote Originally Posted by Remedy
    ενταξει παιδια, στο ντυσιμο, ακομα κι αν δεν εχεις βγει ποτε απο το υπογειο, μπορεις και απο περιοδικα και απο ιντερνετ κι απο τηλεοραση κι απο παντου, να ξερεις πολυ καλα και τι ειναι στην μοδα και τι ειναι κλασσικο και να επιλεξεις τι σου ταιριαζει και τι σου αρεσει.
    Ναι, αν σε ενδιαφέρει να είσαι μεσα στη μοδα ...

    Quote Originally Posted by Remedy
    υπαρχει παντα μια ζωνη με ασφαλεις επιλογες, με ρουχα συγχρονα, που φοριουνται παντου και κανεις δεν θα σχολιασει, ακομα κι αν δεν κανεις την ουαου η σουπερ μοντερνα εμφανιση.
    Ναι, αν σε απασχολεί το να εισαι μεσα στην ζωνη ασφαλειας και να μην σε σχολιάζουν για τις επιλογες σου.

    Εγώ στο δικό μου μυαλό έχω απέναντι έναν άνθρωπο 18 χρονών που μέχρι τώρα δεν τον έχουν απασχολήσει τέτοια ζητήματα (να ειναι μεσα στη μοδα κλπ) και τώρα λέει πως τον τρομοκρατεί αυτή του η διαφορετική στάση.
    Το θεωρώ κάπως λάθος να του λεμε "αν δε θες να σε λενε περιεργη κανε αυτο". Ειναι σα να επιβεβαιωνουμε τα στερεοτυπα οπως ειπα. Εγώ τουλάχιστον δε θα ήθελα ποτέ η διαφορετικότητα μου να εγκλωβιστεί σε κάτι τυποποιημένο μονο και μονο γιατι οι αλλοι θεωρουν πως "ετσι πρεπει να ειναι αλλιως σε λενε περιεργο".
    Θέμα μου δεν ειναι το τι θα φορέσει...ας φορεσει οτι θελει....θεμα μου ειναι οτι με τα προτυπα που εχει βομβαρδιστει και στα οποια αναφερει οτι δεν ανηκει μεχρι τωρα, καταλήγει ουσιαστικα να νιώθει άσχημα και της προτεινεται σαν λυση το να συμμορφωθει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    τομ, πιστευω οτι πρεπει να εχει την επιλογη ο καθενας μας, αν θα παει by the book, η θα τραβηξει εναν αντισυμβατικο δρομο.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.

    γιατι αν η επιλογη του ειναι να προσαρμοστει (κατι απολυτα σεβαστο για μενα), ειναι μεγαλη τρικλοποδια να του λεμε "οτι θελεις κι οπως θελεις, κι ολοι φιλοι ειμαστε" μεγαλο ψεμα...
    οταν γνωριζεις και μετα επιλεγεις, ναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Εγώ δεν είπα ποτέ "οτι θελεις κι οπως θελεις, κι ολοι φιλοι ειμαστε" και γιαυτό μάλιστα δέχτηκα "επιπληξη" απο τον mpliki λέγοντας πως το κειμενο μου ηταν σκληρό καθως ουσιαστικά η στάση μου ήταν "κανε οτι σε κανει να νιωθεις ασχημα, παντα υπαρχουν ατομα που θα σε απορριψουν, κοροιδεψουν κλπ για αυτη σου την επιλογη".
    Με αυτό σαν δεδομένο επιμένω πως είναι άλλο το να γνωρίζεις και να επιλέγεις και αλλο αυτο που παρουσιάζει το άτομο που άνοιξε το θέμα.
    Παρουσιάζει τον κοινο και γνωστο κοσμο οπως τον ξερουμε ολοι σαν λόγο για να τρομοκρατείται για την διαφορετικοτητα του...τα δικα του λογια ειναι αυτα. Δεν ειδα να λεει οτι θελει να πιει αλλα δε ξερει τι...οτι θελει να φορεσει αλλα δε ξερει τι...ειδα να λεει οτι τρομοκρατειται που δεν ζει ετσι αλλα νιωθει πιεση απο το περιβαλλον της για το οτι δεν πινει το οτι δεν ντυνεται το οτι δεν πηγαινει σε κλαμπ.
    Αυτό συμπέρανα εγώ...
    Αλλιώς θεωρώ πως το post της θα είχε ενημερωτικό χαρακτήρα του στυλ "πειτε μου τι να φορεσω και τι να πιω οταν θα παω στο κλαμπ γιατι δεν ξερω".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    ..... άλλο το να γνωρίζεις και να επιλέγεις και αλλο αυτο που παρουσιάζει το άτομο που άνοιξε το θέμα.
    Παρουσιάζει τον κοινο και γνωστο κοσμο οπως τον ξερουμε ολοι σαν λόγο για να τρομοκρατείται για την διαφορετικοτητα του...τα δικα του λογια ειναι αυτα. Δεν ειδα να λεει οτι θελει να πιει αλλα δε ξερει τι...οτι θελει να φορεσει αλλα δε ξερει τι...ειδα να λεει οτι τρομοκρατειται που δεν ζει ετσι αλλα νιωθει πιεση απο το περιβαλλον της για το οτι δεν πινει το οτι δεν ντυνεται το οτι δεν πηγαινει σε κλαμπ.
    Αυτό συμπέρανα εγώ...
    Αλλιώς θεωρώ πως το post της θα είχε ενημερωτικό χαρακτήρα του στυλ "πειτε μου τι να φορεσω και τι να πιω οταν θα παω στο κλαμπ γιατι δεν ξερω".
    εγω παλι, θεωρω οτι το ατομο που ανοιξε το θεμα, εκφραζει μια αγωνια ακριβως γιατι φοβαται οτι δεν θα μπορεσει να ενταχθει στο συνολο "οπως οι αλλοι".
    διαφορετικα δεν θα ειχε τετοιες αποριες και θα αποφασιζε μονο του να φορεσει οτι του κατεβει, ειτε απο αντικομφορμισμο, ειτε απο αδιαφορια για την κριτικη.....
    γιαυτο κρινω οτι ειναι καλο και να μαθει "τι φορανε οι αλλοι" και οτι δεν ειναι τοσο αγχωτικο να συμπλευσει χωρις να χρειαζεται να σπουδασει στυλιστικη....
    αν ειχε ενδιαφερον να διαχωρισει την θεση της απο το συνολο, δεν θα εκανε τον υπερτατο κομφορμισμο να ρωταει αγνωστους της στο διαδυκτιο τι να φορεσει....
    ενας ανθρωπος στα 17-18 ξερει οτι του επιτρεπεται να φορεσει οτι θελει. ρωταει γνωμες γιατι (προς το παρον) δεν θελει να διαφερει...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Γιατί ανησυχείς τόσο; Κάνε αυτό που σε εκφράζει και σε κάνει να νιώθεις άνετα και όμορφα με τον εαυτό σου. Δεν είναι υποχρεωτικό ούτε να πας στο κλαμπ, ούτε να ντυθείς λατέρνα, ούτε να πιεις όλο το Βόσπορο. Αν δεν θέλεις, απλά δεν το κάνεις! Ξέρω πως αν είσαι ξεχωριστός και δεν πηγαίνεις με τη μάζα, σε κάνουν πέρα, αλλά αν οι φίλοι είναι αληθινοί, σε δέχονται γι'αυτό που είσαι.
    Όσο για τη δουλειά που προβληματίζεσαι, είναι ο φόβος του άγνωστου. Είσαι μικρούλα ακόμη, γι'αυτό. Δεν είναι κάτι το φοβερό, μην αγχώνεσαι! Όλα θα γίνουν στην ώρα τους!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ειχε ενδιαφερον να διαχωρισει την θεση της απο το συνολο, δεν θα εκανε τον υπερτατο κομφορμισμο να ρωταει αγνωστους της στο διαδυκτιο τι να φορεσει....
    Ειλικρινα εγώ δε βλέπω τίποτα τέτοιο στο κείμενο της. Βλέπω μονο φόβο. Δεν ρωτάει να μαθει τι φοράνε...λέει οτι την τρομοκρατεί η ιδεα οτι πρεπει να ενταξει τον εαυτο της σε κατι που δεν νιωθει να μπορει να ενταξει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Ειλικρινα εγώ δε βλέπω τίποτα τέτοιο στο κείμενο της. Βλέπω μονο φόβο. Δεν ρωτάει να μαθει τι φοράνε...λέει οτι την τρομοκρατεί η ιδεα οτι πρεπει να ενταξει τον εαυτο της σε κατι που δεν νιωθει να μπορει να ενταξει.
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    ..... .. τωρα εχω μια καινουργια παρεα που λεμε τωρα το καλοκαιρι να παμε σε ενα μπαρ. ή καπου αλλου. και τρεμω απο τον φοβο μου. δεν ξερω καν πως ντυνονται οταν πανε εκει.
    και γενικα δεν ειχα ποτε καποιον να μου δειξει και να μου πει
    . αμα παω τι θα παραγγιλω?......

    αυτα δεν τα ειδες δηλαδη, τομ?
    θελει "καποιον να της δειξει και να της πει"...
    εμενα μου φαινεται πολυ προφανες το τι θελει.
    δεν ειναι κακο ομως, αντι γι αυτο που θελει, καποιος να της πει το εντελως αντιθετο... ερεθισματα παντα χρειαζονται.πιεση δεν χρειαζεται, οταν το ατομο θελει να συμπλευσει..
    εγω επιλεγω να της πω αυτο που θελει (κατα την γνωμη μου παντα)...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    Γεια σας. Για να μην σας τα πολυλογω. εγω του χρονου θα δωσω πανελλαδικες και υπαρχουν πολλεες πιθανοτητες να μην περασω. παρολα αυτα εγω θα δωσω και οτι ειναι να γινει θα γινει.
    εαν δεν περασω θα παω μαλλον σε μια ιδιωτικη σχολη (λογοθεραπια) . Γενικα ομως εχω τρομαξει πολυ μονο στην ιδεα που θα τελιωσει το σχολιο για μενα. ολοι λενε για την φοιτιτικη ζωη κτλ κτλ. εγω δεν ονειρευομουν ποτε κατι τετοιο. πιστευω δλδ πως δεν ειμαι ακομη ετοιμη. ειμαι παααρα πολυ κλειστος τυπος. ππολυ. δεν εχω παει ποτε σε μπαρ ουτε σε κλαμπ ουτε τπτ. δεν εχω πιει ποτε ποτο. και γενικα δεν ξερω τπτ απο αυτα. παντα προσπαθουσα να τα αποφιγω γτ με τρομαζε και λιγο η μαμα μ γτ μ ελεγε πως ειναι επικυνδινα κτλ. καθε χρονο δυστηχος αλλαζα και παρεα. αλλα τωρα εχω μια καινουργια παρεα που λεμε τωρα το καλοκαιρι να παμε σε ενα μπαρ. ή καπου αλλου. και τρεμω απο τον φοβο μου. δεν ξερω καν πως ντυνονται οταν πανε εκει.
    και γενικα δεν ειχα ποτε καποιον να μου δειξει και να μου πει. αμα παω τι θα παραγγιλω? απο τι στιγμη που δεν πεινω ποτα. γενικα εχω δοκιμασει κανα 2ιο αλλα δεν μου αρεσαν καθολου.
    απο την αλλη σκεφτομαι, μετα το σχολειο την δουλεια. εγω δεν εχω δουλεψει ποτε στην ζωη μου. δεν ξερω καν πως ειναι. τι θα κανω? τρεμω απο τον φοβο μου πραγματικα.

    Αμα ξερει οοολλα αυτα που ειπα καποιος ας απαντησει. αν μπορει λιγο μονολεκτικα και κατανοητα σε ολα τα θεματα που ανεφερα.
    ξερω οτι υπαρχουν ατομα σαν κ εμενα. αλα απο κοντα δεν ξερω κανεναν τετοιο. ολα μου φενονται δυσκολα και τρομαχτικα.
    ωρες ωρες σκεφτομαι επειδη απομονονομαι και φοβαμαι να παω σε κανενα ψυχολογο, εστω να μου μαθει 'κολπακια' για να μην φοβαμε. γτ εχω και μια ψιλο αγοραφοβια.
    με κουραζουν πολυ αυτα τα θεματα. αλλα οσο τα σκεφτομαι τοσο 'βουλιαζω' στη φωλια μου...... μακαρι να ζουσα σε μια αλλη εποχη. δεν τεριαζω σε αυτη καθολου...
    Φόβους εκφράζει...δεν βλέπω να ζητάει οδηγίες...προσωπική μου άποψη, δεν το λέω για να διαφωνήσω Remedy αλλά μου φαίνεται πολύ επιφανειακή η άποψη που σχημάτισες...μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά αλλά δε νομίζω να φοβάται γιατι δεν ξέρει τι να φορέσει...φοβάται γιατι πιστευει οτι δεν ταιριαζει σε αυτο που βλεπει να επικρατει σαν ιδεα...
    Απλά θεωρώ πως αν ζητούσε οδηγίες για το τι να φορέσει κλπ δε θα είχε αυτό το τρομοκρατημένο υφος καθότι όπως είπες και εσύ ,τι πιο ευκολο απο τα κοιτάξει τριγυρω της και να δει τι φορανε πχ....αν αυτο ηταν το θεμα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χανομαι
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 13-05-2009, 21:23
  2. Ζαλίζομαι χάνομαι
    By Esotericism88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 13-04-2007, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •