xanax δοσολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    xanax δοσολογία

    εδώ και περίπου 20 μέρες κάνω χρήση σιπραλεξ και ξαναξ περίπου δυο με δυομιση mg τη μέρα μέχρι να με πιάσει σιπραλεξ όπως παλιά και να το κόψω.παλαιότερα βεβαία έπαιρνα πιο λίγο .σε ένα επίσημο σαιτ γραφεί η μέση θεραπευτική δόση του ζαναξ είναι δυο με έξι mg την ήμερα.η γιατρός μου με καθυσηχαζει και μ λέει το βλέπω στο αρχείο σού ότι το είχαμε κόψει χωρίς πρόβλημα.έχει κανείς παρόμοιά εμπειρία.έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και αγοραφοβία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    το μήνυμα τροποποίηθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις, οι προτροπές και οι υποδείξεις για φαρμακευτική αγωγή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    να ρωτησω κατι για ζαναξ??? μια φιλη διαγνωσθηκε με αγχωδη διαταραχη και πινει σεροξατ και 2 με 3 ζαναξ τη μερα....πρεπει ετσι ν ακλεισειενα εξαμηνο ειπε ο γιατρος... τα ζαναξ δεν ειναι πολλα σε ημερησια βαση η εμενα μου φαινεται?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Χωρις να θελω να κανω τον γιατρο , τα 3 ζαναξ ειναι πολλα , βεβαια , οπως εχω ξαναγραψει , ειχα φτασει να παιρνω 9 mg / daily , κ τωρα , με χιλια ζορια ταχω παει στα 5-6 . Υπουλο φαρμακο . Η Αγγλια , ειναι η πρωτη χωρα π αναγνωρισε την σοβαροτητα των ζαναξ , κ εφαρμοζει μετα παρελευση 4μηνου , να γινεται επανεξεταση του ασθενους , αν τα χρειαζεται ακομη η οχι . Ενα μπραβο στους Αγγλους .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εγώ αυτή τη ποσότητά τη παίρνω ούτε μηνά και παίρνω και σιπραλεξ περιμένω να δράσει για να τα μειώσω τόσο επίκινδυνο είναι???για ένα δίμηνο το πολύ ας πούμε ??εσύ σε ποσό καιρό έφτασες να παίρνεις 9mg???

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Αρχισα με 1 το 2000 , κ εφτασα τα 9 το 2010 . Μετα αρχισε η ( επωδυνη ) μειωση . Αλλα δεν παιρνω αλλα φαρμακα . ( αυτο ελειπε )

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    το μήνυμα τροποποίηθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις, οι προτροπές και οι υποδείξεις για φαρμακευτική αγωγή.
    !γνωμη μου βεβαια...αν ητανε εδω μεσα οσοι ειχανε αγχωδεις διαταραχες να επαιρναν μονο ηρεμιστικο θα ειμασταν ολοι στα 10 mg.

    Eγω εχω διαταραχη πανικου με αγοραφοβια και παιρνω cipralex των 20+lyrica kai χαναχ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Αυτο kosto , να το πεις στον κ@@@γιατρο μου . Ευτυχως , το 2010 , συνταξιοδοτηθηκε ο συγκεκριμενος , κ πηγα σε αλλον , ευσυνειδητο , κ προσπαθει αυτος κ εγω μαζι , να τα μειωσουμε . Οτι αντικαταθλιπτικο κ αν εχω παρει παντως , κ εχω παρει πολλα , δεν ειδα κανενα αποτελεσμα ( ουτε στην κτθλψη , ουτε στο αγχος ) .
    Διαταραχη πανικου κ αγοραφοβια παντως δεν εχω . Μονον εθισμο στα ζαναξ .
    kosto , νομιζω οτι μεχεις ξαναρωτησει .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Δεν υπαρχει λογος να αφοριζουμε κανενα φαρμακο και καμια αγωγη.
    Οι ψυχοσωματικες διαταραχες ακριβως επειδη ειναι κατι αφηρημενο και οχι συγκεκριμενο οπως οι πετρες στη χολη πχ, λογικο ειναι να χορηγουνται με τη λογικη του "βλεπουμε".
    Αλλα δεν γινεται αλλιως.
    Εγω παιρνω ζαναξ παρα πολλα χρονια και τα τελευταια 10 χρονια παιρνω 1 μιλιγκραμ την ημερα.
    Επαιρνα και 9 ενα 2μηνο απο μαλακια και του γιατρου και δικη μου αλλα με καθοδηγηση αλλου γιατρου εφτασα στο ενα σχετικα ευκολα.
    Φυσικα εθιζει οπως και ολα τα συναφη.
    Εδω λενε οτι δεν εθιζει το εφεξορ και μεχρι να το κοψω τα ειδα ολα πολυχρωμα.
    Απλα εμεις που αποφασιζουμε να μπουμε στη λογικη της φαρμακοθεραπειας πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για το αν, ποτε και πως θα δρασουν.
    Το κακο βεβαια ειναι οτι συνηθως οι γιατροι δεν ειναι σαφεις οταν αποφασισουν οτι θα δωσουν φαρμακα και δεν ενημερωνουν και τον ασθενη για το τι προκειται να συμβει.
    Στην δικη περιπτωση πχ δεν εκανε τιποτα το εφεξορ στην αγχωδη διαταραχη μου.
    Δεν σταματησα να εχω περιοδους εξαρσης. Ουτε σταματησαν οι πανικοι.
    Ηταν πιο σπανιοι μεν αλλα υπηρχαν.
    Το μονο που εκανε σε μενα επαναλαμβανω ειναι να με "θωρακησει" συναισθηματικα με αποτελεσμα να μην με ενοχλουν πραγματα που υπο νορμαλ συνθηκες θα με εκαναν εξαλλη.
    Ημουν σχεδον μονιμα "οκ".
    Οχι καλα ουτε ασχημα. Απλα "οκ".
    Και αυτο το "οκ" το ρημαδι δεν ειναι καλο.
    Τελος παντων ξεφυγα.
    Πιστευω γενικα οτι τα φαρμακα μπορουν να βοηθησουν καποιους οργανισμους. Οχι ολους.
    Το κλειδι ειναι ο γιατρος και ο ψυχοθεραπευτης.
    Αυτα τα δυο πρεπει να πηγαινουν μαζι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    πολύ λογική και νηφάλια απάντηση.τελικά εσένα πιο φάρμακο σού δούλεψε στην διαταραχή??εμένα το σιπραλεξ και αυτό παίρνω πάλι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    πήρα πέναλτι σορρυ στο φόρουμ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    πολύ λογική και νηφάλια απάντηση.τελικά εσένα πιο φάρμακο σού δούλεψε στην διαταραχή??εμένα το σιπραλεξ και αυτό παίρνω πάλι
    Οπως προειπα τα εφεξορ δεν με βοηθησαν.
    Μπορω να πω οτι με βοηθησε το ζαναξ γιατι δρα πυροσβεστικα.
    Αυτο που με βοηθησε επι της ουσιας ειναι η ψυχοθεραπεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δηλαδη εσυ ρε μπλου τι ηθελεσ απο το φαρμακο να κανει???πιο πολλα απο αυτα που ειπεσ?
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Δεν υπαρχει λογος να αφοριζουμε κανενα φαρμακο και καμια αγωγη.
    Οι ψυχοσωματικες διαταραχες ακριβως επειδη ειναι κατι αφηρημενο και οχι συγκεκριμενο οπως οι πετρες στη χολη πχ, λογικο ειναι να χορηγουνται με τη λογικη του "βλεπουμε".Αλλα δεν γινεται αλλιως.
    Εγω παιρνω ζαναξ παρα πολλα χρονια και τα τελευταια 10 χρονια παιρνω 1 μιλιγκραμ την ημερα.
    Επαιρνα και 9 ενα 2μηνο απο μαλακια και του γιατρου και δικη μου αλλα με καθοδηγηση αλλου γιατρου εφτασα στο ενα σχετικα ευκολα.
    Φυσικα εθιζει οπως και ολα τα συναφη.
    Εδω λενε οτι δεν εθιζει το εφεξορ και μεχρι να το κοψω τα ειδα ολα πολυχρωμα.
    Απλα εμεις που αποφασιζουμε να μπουμε στη λογικη της φαρμακοθεραπειας πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για το αν, ποτε και πως θα δρασουν.
    Το κακο βεβαια ειναι οτι συνηθως οι γιατροι δεν ειναι σαφεις οταν αποφασισουν οτι θα δωσουν φαρμακα και δεν ενημερωνουν και τον ασθενη για το τι προκειται να συμβει.
    Στην δικη περιπτωση πχ δεν εκανε τιποτα το εφεξορ στην αγχωδη διαταραχη μου.
    Δεν σταματησα να εχω περιοδους εξαρσης. Ουτε σταματησαν οι πανικοι.
    Ηταν πιο σπανιοι μεν αλλα υπηρχαν.
    Το μονο που εκανε σε μενα επαναλαμβανω ειναι να με "θωρακησει" συναισθηματικα με αποτελεσμα να μην με ενοχλουν πραγματα που υπο νορμαλ συνθηκες θα με εκαναν εξαλλη.
    Ημουν σχεδον μονιμα "οκ".
    Οχι καλα ουτε ασχημα. Απλα "οκ".
    Και αυτο το "οκ" το ρημαδι δεν ειναι καλο.
    Τελος παντων ξεφυγα.
    Πιστευω γενικα οτι τα φαρμακα μπορουν να βοηθησουν καποιους οργανισμους. Οχι ολους.
    Το κλειδι ειναι ο γιατρος και ο ψυχοθεραπευτης.
    Αυτα τα δυο πρεπει να πηγαινουν μαζι.
    Blue συμφωνα με την δικια μου εμπειρια δεν ξερω πλεον αν μπορουμε να κατηγορησουμε τους ψυχογιατρους (τουλαχιστον αυτους που προσπαθουν να κανουν καλα την δουλια τους) που δεν ειναι τοσο σαφεις και δεν ενημερωνουν τους ασθενεις τους για την φαρμακευτικη θεραπεια που δινουν. Οπως ακριβως το αναφερεις και εσυ τα ψυχοσωματικα ειναι κατι "αφηρημενο" (προχθες διαβασα οτι οτι γινεται γινεται στο λεγομενο ασυνηδειτο οποτε ειναι δυσκολο εως αδυνατο να σου πει ο ψυχογιατρος κατευθειαν "α αυτο εχεις").
    Απο οτι εχω καταλαβει οι ψυχογιατροι τον συνηθησμενο ασθενη που εχουν μπροστα τους ειναι αυτος που εχει καταρρευσει που κλαιει συνεχεια που εκληπαρει να του δωσουν κατι να σταματησει το "κακο" που ζει εκεινη την στιγμη.
    Οποτε του δινει την κλασικη θεραπεια (αγχολυτικο και αντικαταθλιπτικο) και στην πορεια βλεπουμε. Κι εγω θυμαμαι οταν πηγα στον ψυχιατρο μπορει να μην εκλαιγα αλλα του ζητουσα να μου δωσει κατι να σταματησω τον κατηφορο που ειχα παρει.
    Αυτο ομως που μου την δινει ειναι οτι αφου δουν μετα απο μηνες οτι εχουν μπροστα τους καποιο πιο συγκροτημενο ατομο δεν καθονται να του αναλυσουν μερικα πραγματα. Δηλαδη εμενα δεν θα με χαλαγε καθολου αν η ψυχιατρος που πηγαινα αφου εβλεπε οτι το αντικατασθλιπτικο που μου εδινε δεν με βοηθησε οσο θα επρεπε να μου πει στα ισα "ξερεις θα δοκιμασουμε καποιο αλλο γιατι αυτο δεν σου ταιριαζει". Αντ' αυτου ειχε θυμαμαι πεισμωσει και μου αυξαινε τις δοσεις με ειχε παει στα 225 εφεξορ και ηθελε να δοκιμασω και τα 300.
    Δηλαδη πολλοι ψυχιατροι θα ηταν καλο κατα την διαρκεια της θεραπειας να γινονται πιο σαφεις και να εξηγουνε στον ασθενη οτι ξερεις υπαρχουν διαφορα αντικαταθλιπτικα πιθανως θα χρειαστουν δοκιμες μεχρι να βρουμε το "σωστο"
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ενώ κάθε μέρα τη παλεβα με το ζαναξ μέχρι να με πιάσει η θεραπεία σήμερα δεν με πιάνει με τίποτα αν και αύξησαν τη δόση έχει τύχει σε κανένα λες και σώμα μου δεν το αφομοιώνει και δεν με πιάνει τη γίνεται ρε παιδιά κοντεύω να σκάσω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δοσολογία βαλσαμόχορτου-υπέρικου σε κάψουλες
    By katerina-zaf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 21-04-2013, 06:48
  2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 15:57
  3. 16 xanax per day!!!
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-2011, 15:29
  4. xanax
    By positivecreep21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2009, 15:19
  5. Xanax
    By Thinker in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2009, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •