Φυσιολογική συμπεριφορά ή ναρκισισμός?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    9

    Φυσιολογική συμπεριφορά ή ναρκισισμός?

    Γεια σας και πάλι. Θέλω να σας αναλύσω το προφίλ του ανθρωπου με τον οποίο είμαστε μαζί εδώ και 2 σχεδόν χρόνια και θα ήθελα να ξέρω αν όλα αυτά που θα σας πω σας φαίνονται φυσιολογικά ή όχι.
    Πρόκειται για εναν άνθρωπο ο οποίος τον πρώτο καιρό ήταν ιδιαίτερα συμπαθής, ήρεμος και λογικός ενώ σχετικά γρήγορα και μετά απο βιαστική μας συγκατοικηση μου αποκάλυψε ένα χαρακτήρα διαφορετικό και αλλόκοτο.
    Είναι άνθρωπος που δεν παραδέχεται τα λάθη του και ξεκινάω απο κει γιατι το θεωρώ βασικό χαρακτηριστικό.
    Για παράδειγμα όταν κατα τύχη (πιστέψτε με ) επεσα επάνω σε ένα μηνυμα που έστειλε σε μια πρώην του (τι κάνεις? εισαι καλά?) αθώο μεν αλλα με πειραξε και προσπάθησα να το συζητήσω μαζί του εκείνος θυμωσε, άρχισε να φωνάζει μέχρι που έφτασε σε σημείο να φέρνει στο προσκύνιο δικά μου ψεγάδια (πχ εχτες εσύ δεν εβγαλες βόλτα το σκύλο που σου ζήτησα) για να με κατηγορήσει.
    Γενικά και ενώ εγώ ειμαι της ήρεμης διαπραγματευσης εκείνος δεν δέχεται κανένας να του πει πως κάτι είναι στραβό ή πως σε κάτι είναι λάθος. Θεωρεί πως ποτέ του δεν έχει φταίξει σε τιποτα στη ζωή του και πως κάνει τα πάντα σωστά,και αν χρειαστεί να τεκμηριώσει την απόλυτη άποψή του για κάτι θα το κάνει λέγοντας ότι μπορείτε να φανταστείτε ακόμα κι αυτά που λέει είναι άσχετα του θέματος.
    Φυσικά δεν σε αφήνει να μιλήσεις και συχνά αντί για διάλογο εκείνος κάνει μονόλογο και μάλιστα έντονο. Αν δε, πάρει και φόρα λέει τόσο πολλά σαν χείμαρρος τα οποία αφήνουν το συνομιλητή του με το στόμα ανοιχτο.
    Όταν κάποιος τον κατηγορίσει για άσχημη συμπεριφορά εκείνος προβάλει το επιχείρημα στον κατήγορο. Πχ είσαι εγωιστής. - Καθόλου δεν ειμαι αντιθέτως εσύ εισαι εγωίστρια ή Δεν συμπεριφέρεσαι ευγενικά-Λάθος, ειμαι πολύ ευγενής αντιθέτως με σένα.
    Προβάλει δηλαδή το πρόβλημα στον άλλο.
    Εχει την τάση να μεγαλοποιεί τα πράγματα και να κάνει την λεγόμενη τρίχα τριχιά (πχ μπορεις σε παρακαλώ να κάνεις αυτή τη δουλείά που σου ζήτησα? - Αμάν ρε Αθηνά. Κάθε μέρα ακούω το ίδιο πράγμα απο σενα. Δεν λες ποτέ τίποτα άλλο...κουράστικα. Εχει κολλήσει η βελόνα.
    Ακόμα κι αν είναι η πρώτη φορά που λεω κάτι.
    Δεν κάνει απολύτως τιποτα για τους άλλους (ακόμα και αν κρυώνω δεν θα πάει να μου φέρει μια ζακέτα) ενώ αντίθετα εκείνος έχει την απαίτηση όλα και όλοι να γυρίζουν γύρω απο αυτόν.
    Έχει την αίσθηση (ή μαλλον την ψευδαίσθηση) πως ότι λέει εκείνος είναι σωστό και ότι κάνουν οι άλλοι είναι λάθος.
    Για παράδειγμα παιζαμε θυμάμαι ένα ιντερνετικό παιχνίδι στρατηγικής και είμασταν μέλη μιας μεγαλης συμμαχίας. Ε λοιπόν μέσα σε μόλις 3 μηνες κατάφερε να κάνει 21 μέλη να τρελαθούν και να ψηφίσουν να βγει εκτος συμμαχίας μιας και δεν άντεχαν την ηγετική και εγωπαθή συμπεριφορά του.
    Σε μία συζήτηση, αν κάνεις το λάθος κι έχεις αντίθετη αποψη απο τη δική του ή ακόμα κι αν για κάτι έχεις απόλυτο δίκιο και θες να το διεκδικήσεις δεν πρόκειται πιστέψτε με, να το βρεις ποτέ. Μιας και αυτό που θα κάνει είναι να λέει τα πράγματα όπως θέλει, να λέει ότι θέλει, χωρίς να σε αφήνει να μιλάς και με πολύ έντονο ύφος. Με λίγα λόγια και για να αφομειώσετε αυτό που θέλω να σας πω είναι πως ακόμα και να τρακάρει επάνω σε δέντρο θα φταίει το δέντρο που φύτρωσε εκεί.
    Προσέχει μόνο τον εαυτό του και φαίνεται πως και μόνον αυτόν αγαπά.
    Η προηγούμενη σχέση του ήταν διάρκειας 8 χρόνια με μια γυναίκα λίγο μειωμένης νοημοσύνης, οκνυρή και άβουλη την οποία δυστυχώς είχε κάνει τάρανδο πηγαίνοντας ή κάνοντας ελ. σχέσεις με διάφορες γυναίκες και με τρόπους και ψέματα αλά James Bond για να μην καταλάβει κάτι η κακομοιρα η πρώην του. Βέβαια η σχέση τους τελείωσε με τρόπο άδοξο που του ήρθε σαν κεραμίδα στο κεφάλι μιας και η κοπελιτσα τον άφησε για κάποιον αλλο και εκείνου του στοιχισε αρκετά. Του πλήγωσε κατά κάποιο τρόπο τον εγωισμό. Και απο τότε όπως μου αποκάλυψε τον καιρό που εγώ κι αυτός είμασταν φίλοι, πως είδε τη ζωή με άλλο μάτι και ωρίμασε αρκετά κόβοντας τις κρεπάλες και τον ανέντιμο τρόπο ζωής. Οσο κι αν εγώ κατα βάθος αμφιβάλω η αλήθεια είναι πως όσο καιρό ειμαστε μαζί δεν έχει κουνήσει ρουπι εκτος απο το να παει για δουλειά και γυμναστήριο αλλα το κατα πόσο άλλαξε να σας πω την αλήθεια ποσώς με νοιαζει μιας και η ψυχολογία μου δεν ειναι σε θέση να ζηλευει ή να ψάχνεται. Το ζητούμενο είναι όμως το κατα πόσο σας φαίνεται φυσιολογική η συμπεριφορά που σας περιγράφω κι αν την έχετε συνατήσει ξανά σε ανθρώπους μιας και για μένα είναι η πρώτη φορά που συναντώ ένα τέτοιο χαρακτήρα.
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι εχω συναντησει τον πατερα μου ειναι καπως ετσι.. οσο διαβαζα ολα αυτα σκεφτομουν μηπως και εσυ εισαι λιγο υποτακτικης ψυχολογιας μεχρι που εφτασε στα ακρα ολο αυτο και αρχισε να στη δινει... η αληθεια βεβαια ειναι οτι η μονη περιπτωση που καπιος θα δεχτει να παιξει παιχνιδι υποταγης και να του αρεσει ειναι το σεξ στα υπολιπα κανενας δε θα μπωρουσε να συμβιωσει για πολα χρονια με καπιον σαν αυτον η γενικα να τα παει καλα μαζι του για πολυ χωρις τερικα να καταλυξει στη φραση απο μακρυα και αγαπημενοι κατα διαστηματα προκειμενοι να αντεξει αυτη τη συμπεριφορα του...νομιζω οτι ο μονος τροπος να ταπαει κανεις καλα μαζι του ειναι να του λεει αυτο που θελει να ακουσει...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ναι εχω συναντησει τον πατερα μου ειναι καπως ετσι.. οσο διαβαζα ολα αυτα σκεφτομουν μηπως και εσυ εισαι λιγο υποτακτικης ψυχολογιας μεχρι που εφτασε στα ακρα ολο αυτο και αρχισε να στη δινει... η αληθεια βεβαια ειναι οτι η μονη περιπτωση που καπιος θα δεχτει να παιξει παιχνιδι υποταγης και να του αρεσει ειναι το σεξ στα υπολιπα κανενας δε θα μπωρουσε να συμβιωσει για πολα χρονια με καπιον σαν αυτον η γενικα να τα παει καλα μαζι του για πολυ χωρις τερικα να καταλυξει στη φραση απο μακρυα και αγαπημενοι κατα διαστηματα προκειμενοι να αντεξει αυτη τη συμπεριφορα του...νομιζω οτι ο μονος τροπος να ταπαει κανεις καλα μαζι του ειναι να του λεει αυτο που θελει να ακουσει...
    Nαι κάπως έτσι νιώθω κι εγώ. Βέβαια εγώ μένω μαζί του γιατί η παρουσία του εξυπηρετεί την ανασφάλεια της μοναξιάς μου. Μπορει να ακουγεται ασχημο και το καταλαβαινω...μα το να φύγω δεν ειναι για μένα τόσο εύκολο...΄Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου και θα ήθελα να ακουσω κι αλλες απόψεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εdit τωρα ειδα το απο πανω. .

    Δηλαδη προκειμενου να μην μεινεις μονη , μενεις σε μια σχεση που δεν σε καλυπτει συναισθηματικα και σου συμπεριφερεται και ασχημα.
    Πραγματικα πιστευεις πως αξιζει τον κοπο ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι ομως ειναι σα να αρνεισαι να σε πλησιασουν οι ανθρωποι γενικα εχεις σκεφτει να ριξει λιγο τον πηχυ και να σταματησεις να ψαχνεις παιδαρους με γυμνασμενα μπρατσα και να ασχολιθεις με κατι πιο καλο σε εσωτερικο θεμα? γιατι μερικες φορες η αψογα φροντισμενη εξωτερικη εμφανιση κρυβει μεγαλο εγωισμο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,630
    χρησιμοποιεις δευτερο ενικο για να περιγραψεις τις αντιδρασεις του, πχ"αν του πεις αυτο, σου απανταει εκεινο, αν του κανεις εκεινο, σου κανει το αλλο"
    τις αντιδρασεις αυτες, τις εχει απεναντι στους παντες λοιπον, η φερεται καλα στους αλλους και μονο σε εσενα φερεται ετσι?

  7. #7
    Quote Originally Posted by nadastar View Post
    Βέβαια εγώ μένω μαζί του γιατί η παρουσία του εξυπηρετεί την ανασφάλεια της μοναξιάς μου.
    http://3.bp.blogspot.com/-iQ2FxtCDPk...man_640_71.jpg
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χρησιμοποιεις δευτερο ενικο για να περιγραψεις τις αντιδρασεις του, πχ"αν του πεις αυτο, σου απανταει εκεινο, αν του κανεις εκεινο, σου κανει το αλλο"
    τις αντιδρασεις αυτες, τις εχει απεναντι στους παντες λοιπον, η φερεται καλα στους αλλους και μονο σε εσενα φερεται ετσι?
    Στους πάντες δυστυχώς. Αν συνέβαινε μόνο με μένα δεν θα σας έγραφα, απλά θα καταλάβαινα ίσως το λόγο που το κάνει

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    o logoς που το κανει ειναι γιατι ειναι ακοινωνιτος εγωκεντρικος και δεν εχει μαθει να συνενοηται με τους αλλους καθολου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Κυριε Μπάτμαν μη μου παίρνετε αυτο το ύφος μιας και δεν φοβάμαι να παραδεχτώ τις αδυναμίες μου και δεν τις κρύβω...ειναι πολλοι εκείνοι που μένουν σε μία σχέση απο ανασφάλεια δυστυχώς και το θεωρώ πρόβλημα τόσο για τους άλλους όσο και για τον εαυτό μου.
    Μακαρι να αλλάζα αυτή μου την αδυναμία ως δια μαγείας αλλά δυστυχώς δεν γίνεται μα το καλό ειναι ότι δεν κρύβομαι πίσω απο φτηνές δικαιολογίες (του τύπου "μένω μαζι του γιατί τον αγαπώ" ή "είμαι δίπλα του μήπως και αλλάξει")

  11. #11
    Quote Originally Posted by nadastar View Post
    Κυριε Μπάτμαν μη μου παίρνετε αυτο το ύφος μιας και δεν φοβάμαι να παραδεχτώ τις αδυναμίες μου και δεν τις κρύβω...ειναι πολλοι εκείνοι που μένουν σε μία σχέση απο ανασφάλεια δυστυχώς και το θεωρώ πρόβλημα τόσο για τους άλλους όσο και για τον εαυτό μου.
    Μακαρι να αλλάζα αυτή μου την αδυναμία ως δια μαγείας αλλά δυστυχώς δεν γίνεται μα το καλό ειναι ότι δεν κρύβομαι πίσω απο φτηνές δικαιολογίες (του τύπου "μένω μαζι του γιατί τον αγαπώ" ή "είμαι δίπλα του μήπως και αλλάξει")
    Μόλις κέρδισες ολοκληρωτικά τον σεβασμό μου,αλλά εξακολουθώ να μην βρίσκω κανένα νόημα σε αυτό που κάνεις...αλλά anyway...your life,your choices,your responsibilities.
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by nadastar View Post
    εγώ μένω μαζί του γιατί η παρουσία του εξυπηρετεί την ανασφάλεια της μοναξιάς μου.
    http://www.google.gr/url?sa=i&source...75476318711686

    Καμία ελπίδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by nadastar View Post
    Βέβαια εγώ μένω μαζί του γιατί η παρουσία του εξυπηρετεί την ανασφάλεια της μοναξιάς μου.
    Εξακολουθεί να μην βγάζει νόημα παρά την πρόσπαθεια σου να το εκλογικεύσεις αν και η δικαιολογία που έφερες όντως ισχύει για την συντριπτική πλειοψηφία.
    Μόνο η παρουσία του συγκεκριμένου ατόμου εξυπηρετεί την ανασφάλεια της μοναξιάς σου? Σίγουρα όχι αν το καλοσκεφτείς....υπάρχουν χιλιάδες άντρες εκει έξω που θα κάνουν ακριβώς το ίδιο.
    Είπες μάλιστα οτι εισαι και εμφανίσιμη...οποτε θα σου ειναι παρα πολύ ευκολο να βρεις καποιον για τον οποιο δε θα χρειαζεται να γκρινιαζεις....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,630
    Quote Originally Posted by nadastar View Post
    Στους πάντες δυστυχώς. Αν συνέβαινε μόνο με μένα δεν θα σας έγραφα, απλά θα καταλάβαινα ίσως το λόγο που το κάνει
    οκ, σε αυτη την περιπτωση σου προτεινω κι εδω,αυτο που σου προτεινα στο αλλο θεμα σου. βρες την ακρη με τον εαυτο σου ASAP.
    αυτος φταιει που ειναι μαλακας, η εσυ που τον ανεχεσαι?
    την απαντηση ειναι φανερο οτι την ξερεις.
    τοτε γιατι δεν κανεις κατι????????
    το απαντησες ηδη..
    σου ειναι αρκετο να λες στον εαυτο σου "τι να κανω, ειμαι αδυναμη, ας μεινω με τον παπαρα"????

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by nadastar View Post
    Κυριε Μπάτμαν μη μου παίρνετε αυτο το ύφος μιας και δεν φοβάμαι να παραδεχτώ τις αδυναμίες μου και δεν τις κρύβω...ειναι πολλοι εκείνοι που μένουν σε μία σχέση απο ανασφάλεια δυστυχώς και το θεωρώ πρόβλημα τόσο για τους άλλους όσο και για τον εαυτό μου.
    Μακαρι να αλλάζα αυτή μου την αδυναμία ως δια μαγείας αλλά δυστυχώς δεν γίνεται μα το καλό ειναι ότι δεν κρύβομαι πίσω απο φτηνές δικαιολογίες (του τύπου "μένω μαζι του γιατί τον αγαπώ" ή "είμαι δίπλα του μήπως και αλλάξει")
    Η εξάρτηση του "Δεν μπορω να ειμαι μονη μου". Καλυτερα πρεζακι...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ναρκισισμός - ντοκυμαντέρ
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-2010, 06:39
  2. Επιθετική συμπεριφορά
    By unlucky in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2010, 21:36
  3. τελικά είναι εφικτή μια φυσιολογική ζωή;
    By phychangel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 114
    Last Post: 09-05-2008, 17:19
  4. Συμπεριφορα
    By Wintertimes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •