Δε ξερω τι τιτλο να βαλω - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 80
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ο ψυχιατρος δε μου εχει ξεκινησει ψυχοθεραπεια. Προσπαθει να συμαζεψει την κατασταση για την ωρα απ οσο εχω καταλαβει. Την 1η φορα πηγα και ημουν ετοιμη να τις κοψω. Μειζων καταθλιπτικη διαταραχη και μεθοριακη διαταραχη προσωπικοτητας και αποπροσωποιηση διεγνωσε. Τη 2η φορα πηγα και ημουν στην τσιτα, μανια/υπομανια δε ξερω πως τις διακρινεις, αλλα ημουν στη τσιτα. Διπολικη λεει. Αρχίζει και σιγουρευεται και απο τα καθημερινα τηλεφωνηματα που κανουμε. Και οτι μικρη είχα διαταραχη ελλιματικης προσοχης και υπερκινητικοτητας, δε ξερει σε τι βαθμο την έχω ή αν την εχω ακομα.

    Καθε μερα στις 9 τα παιρνω. Αλλα αμα θελω να κανω κατι αλλο απο το να κοιμαμαι πως θα γίνει?

    Ο φιλος τρομαξε/απορουσε/ειχε σαστισει γιατι εκανα οτι ναναι. Μιλουσα ακαταπαυστα, ελεγα οτι ναναι, εσπαγα τα πιατικα, εσκιζα μαξιλαρια..ειδε και τα υπολοιπα που εθιχα σπασει τις προηγουμενες μερες.. σπιτι λαμπογυαλο..Δε με ξερει και πολυ αλλα δε με εχει ξαναδει κι ετσι..

    Οι καταχρησεις..αλκοολ, καναβη σε συνδυασμο με solben (παροξετίνη) και norpen oro (ολανζαπίνη) είναι επικυνδυνος συνδυασμος?
    trying to find a balance

  2. #32
    Και εγώ όταν ήμουν μικρή είχα υπερκινητικότητα και ελλειμματική προσοχή, μπορεί να συσχετίζεται ποιος ξέρει και ακόμα πριν αρχίσω τα χάπια ήμουν πολύ υπερκινητική μετά ηρέμησα τι να πω;
    Θα τα συνηθίσεις και μετά δεν θα σου φέρνουν ύπνο μόλις τα παίρνεις, μην αγχώνεσαι μόνο και μην κάνεις υπερβολές βάζε την λογική, εγώ αυτό έκανα και όταν είχα την πάθηση εκτός του ότι ήμουνα στον κόσμο μου και δεν επικοινωνούσα γενικά με τους γύρω μου, γιατί παραμιλούσα μόνη μου, εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή τέλος πάντων, γιαυτό και δεν με κατάλαβαν από την αρχή και νόμιζαν ότι περνούσα φάση βέβαια η μαμά μου επειδή ήξερε το κατάλαβε και πήγα στον γιατρό και αυτό που μου είπε δηλαδή, παρατήρησε την δεύτερη φορά που πήγα, είναι ότι ήμουν συνεργάσιμη αυτό έχει μεγάλη σημασία, να καταλαβαίνεις το πρόβλημα σου, αφού το καταλαβαίνεις είναι θέμα χρόνου να γίνεις καλά.
    Εσύ μένεις μόνη σου;
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    1)
    Για τις άλλες διαγνωσεις του γιατρου μου δε διαφωνω, προσπαθω να τις χωνεψω. Τωρα για τη διπολικη, δε ξερω, τα βλεπω τα πανω κατω μου, αλλα ειδικα τα πανω μου θα ηθελα να μην ειχαν ταμπελα ψυχικης παθησης. Ηθελα να πιστευω οτι ειναι η καλη πλευρα του εαυτου μου. Και πρεπει ναπιστω οτι δεν ειναι.

    2)
    Μενω μονη μου ναι, εδω και 1 μηνα φιλοξενω μια φιλη αλλα τη βλεπω 9-12 το βραδυ το πολυ γιατι δουλευει. Ο φιλος που ανεφερα πριν που ψιλοσαστισε ειναι ο "φιλος" της. Οι δικοί μου δεν ξέρουν τίποτα γθια όλα αυτά.. μονον για τη κριση πανικου που κατεληξα στα επειγοντα.

    3) Είναι καλυτερο οι αλλοι να ξερουν τι παιζει? Συμβαινει αυτο.. αμα με δειτε ετσι μην τρομαξετε?
    4) Οι καταχρησεις..αλκοολ, καναβη σε συνδυασμο με solben (παροξετίνη) και norpen oro (ολανζαπίνη) είναι επικυνδυνος συνδυασμος?
    5) Στους δικούς μου θα ηταν καλο να το έλεγα?
    Δεν ειναι υπερ των ψυχιατρων. Θα αρχισουν, κατεβα σπιτι σου, δεν εχεις τιποοτα, αστα φαρμακα, τι σου καναμε καιι εισαι ετσι, εμεις στα δωσαμε ολα, εχεις υποχρεωσεις και οτι αλλο μπορει να βαλει ο νους σου..
    Δε βγαίνω κι από λεφτα.. Ο ψυχιατρος παιρνει 50 τη φορα. Εχω 180/μηνα και εχω πει τα 150 να πηγαινουν σ αυτον.. αλλα δε βγαινει (οχι οτι και οι δικοι μου βγαινουν να τον πληρωναν αλλα τσπ)
    trying to find a balance

  4. #34
    Ναι η χρήση άλλων ουσιών δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου φέρουν και επικίνδυνες παραισθήσεις. Δεν μπορείς με το καλημέρα να λες σε κάποιον που είναι ανίδεος από αυτά τα θέματα μην τρομάξεις, γιατί θα τον τρομοκρατήσεις περισσότερο, οι γονείς σου βέβαια θα έπρεπε να το μάθουν έχουν το δικαίωμα να ξέρουν, βέβαια αυτό θα έχει και επιπτώσεις στην προσωπική σου ζωή γιατί θα ανησυχήσουν, αυτό είναι αυτονόητο αν αυτό αποφεύγεις μέχρι τώρα, καθησύχασε τους και μην τους τρομάξεις λέγοντας τους ότι δεν ξέρεις ακόμα τι από όλα έχεις.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Οχι βεβαια με το καλημερα σας και οχι σε οποιον κι οποιον, απλα σε 2-3 ατομα που ειμαι πιο κοντα ρωταω αν θα ηταν καλυτερο γι αυτους να ξερουν. Η κοπελια που φιλοξενω ξερει.
    Ως προς τους δικους μου ηθελα να το πω μοπας και με βοηθουσαν λθιγο οικονομικα, ή για να μην ακουω συνεχεια ασχετα θεματα ή για υποχρεωσεις, γιατι απλα δε μπορω να κανω τιποτα. Αλλα δε νομιζω οτι θα καταλαβουν... Θα αρχισουν τα "τι εφταιξα και εισαι τωρα ετσι", δεν εχεις τιποτα, ααστα φαρμακα κλπ. Θα τους ερχοταν καπως να τους πω οτι ενας γιατρος μου εχει πει οτι εχω ολα αυτα.. Θα ντρεπονταν πιστευω να τους πω οτι παω ψυχιατρο..
    trying to find a balance

  6. #36
    Ναι να το λες στους στενούς σου ανθρώπους και να μην ντρέπεσαι δεν είναι ντροπή, πρώτον πολύ κόσμος τα περνάει αυτά και δεύτερον δεν ευθύνεσαι εσύ γιαυτό που έπαθες, θα μου μου πεις συνήθως εμείς που το παθαίνουμε αυτό είμαστε πιο ευαίσθητη αλλά μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο γιαυτό, ή είσαι ή δεν είσαι ευαίσθητος αυτό δεν αλλάζει, δεν θα γίνουμε απάνθρωποι επειδή η κοινωνία μας ωθεί προς τα εκεί.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Δεν εχεις αδικο καθολου.. έχω καταλαβει πολλα απο τα ποστ.. Δε ξερω πως θα τα καταφερω αλλα κανω καθημερινη προσπαθεια με ολα. Ισως έτσι πρεπει να γινεται. Ισως δε πρεπει να απογοητευομαι κι οταν δεν τα καταφενω..
    Περισσοτερο δεν ντρεπομαι, αλλα φοβαμαι μηπως αλλαξει η συμπεριφορα τους απο αυτο, αυτων των 2-3 ανθρωπων.
    Με τους δικούς μου δε ξερω τι να κανω..
    trying to find a balance

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Δεν αντεχω αλλο
    trying to find a balance

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ερώτηση..
    πόσο συχνά αλλάζει η διάθεση όντας διπολικος?
    Τυχαίνει σε κανέναν να αλλάζει την ίδια μέρα ή μέρα με τη μερα?
    trying to find a balance

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    τη μεθοριακη σου θα κοιταξεισ πρωτα τα αλλα ειναι συδεδεμενα το ενα με το αλλο η καταθλιψη ειναι κομματι τησ μεθοριακησ η διπολικη ειναι γτ εχεισ νευρα και η δεπυ ειναι επισησ κατι που πρεπει να κοιταξει αν σε εμποδιζει στισ κοινωνικεσ σου σχεσεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    @elis
    Πώς και βάζεις αυτή τη σειρά? Νομίζω η μεθοριακη ειναι το πιο δύσκολο να διορθωθεί, ετσι νοιώθω (οτι οι αιτιες ειναι πολυ βαθια ριζωμενες μεσα μου).

    Νομιζω το 1ο που θα ηθελα ειναι να σταματησω να κοβομαι και να εχω σκεψεις ή τασεις αυτοκτονιας.
    Μετα συτό το 2ο που έχει γίνει αφόρητο τις τελευταίες 2 εβδομάδες κοντα ειναι τα πάνω κατω. Λες και έχω καταθλιψη και παίρνω κοκα μαζι, ετσι νοιώθω. Είτε ταυτόχρονα μέσα στη μερα,είτε με εναλλαγες μεσα στη μερα, ή με εναλλαγη μέρα παρα μέρα, η διαθεση αλλαζει συνεχεια.

    Δε ξερω πως να αντεξω. Προσπαθω με νυχια και με δοντια. Μου φαινεται απιστευτα δυσκολο ολο αυτο που περναω. Νομιζω θα τρελαθω αν συνεχισω ετσι. Απογοητευση
    Last edited by in_flames; 06-08-2013 at 13:00.
    trying to find a balance

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by in_flames View Post
    @betelgeuse Σ ευχαριστω πολυ οπως και να χει!

    Αν ξέρει οντως καποιος ας πει..
    Η διπολική διαταραχή αντιμετωπίζεται με χορήγηση λιθίου

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η διπολική διαταραχή αντιμετωπίζεται με χορήγηση λιθίου
    Δηλαδή αυτά που πέρνω δεν αρκούν λες? Παίρνω 20mg solben , και 15mg norpen oro κατα τις 9 το βραδυ
    Δε μου εχει πει τι τυπου διπολικη εχω. Ολοι οι τυποι εχουν την ιδια θεραπεια? Χρειαζεται χρονο για να ξερει ο γιατρος?

    Υπάρχει κανεις που νιωθει οτι νοιωθω? Εστω ενας?
    Last edited by in_flames; 06-08-2013 at 13:47.
    trying to find a balance

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Σε ψυχολόγο έχεις πάει, για να μιλήσεις?
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι προτροπές/συστάσεις για λήψη η διακοπή φαρμάκων.


    Να βρείτε μαζί ποιο είναι το πρόβλημα και από εκεί και πέρα πιστεύω ότι θα σου δείξει τον τρόπο να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Πήγα σε ψυχολογο στο νοσοκομειο, ενιωσα καλα στην αρχη αλλα μετα απο λιγες ωρες την απαξιωσα εντελως στο μυαλο μου και παω σε ψυχιατρο τωρα.
    Στην ψυχολογο πηγα για κρισεις πανικου. Μετα αρχισα να κοβομαι και να θελω να φουνταρω και πηρα τα κομματια μου και τα τελευταια λεφτα και πηγα ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη
    trying to find a balance

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τί τίτλο να βάλω!
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-10-2012, 21:40
  2. δεν ξερω τι τιτλο να βαλω
    By agnwstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 23-09-2012, 19:45
  3. δε ξερω τι τιτλο να βαλω!
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 18-05-2012, 18:29
  4. ...δεν ξερω τι τιτλο να βαλω...
    By jo Chi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-02-2011, 03:33
  5. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 155
    Last Post: 14-10-2009, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •