το παιδι παιδι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    το παιδι παιδι?

    Ειμαι 23 χρονων και εχω σχεση τα τελευταια 4 χρονια με ενα πολυ καλο παιδι αλλα ειμαι σε αδιεξοδο..χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ δεν ξερω τι να κανω...ολοι μ λενε να το κρατησω αλλα εγω απλα δεν νιωθω ετοιμη για κατι τετοιο...το θελω απ τη μια αλλα απ την αλλη απλα νομιζω οτι αν το κρατησω θα τελειωσει η ζωη μ οπως την ηξερα και θα πρεπει να βαλω ενα χ στα ονειρα μ..τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by ellina View Post
    Ειμαι 23 χρονων και εχω σχεση τα τελευταια 4 χρονια με ενα πολυ καλο παιδι αλλα ειμαι σε αδιεξοδο..χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ δεν ξερω τι να κανω...ολοι μ λενε να το κρατησω αλλα εγω απλα δεν νιωθω ετοιμη για κατι τετοιο...το θελω απ τη μια αλλα απ την αλλη απλα νομιζω οτι αν το κρατησω θα τελειωσει η ζωη μ οπως την ηξερα και θα πρεπει να βαλω ενα χ στα ονειρα μ..τι να κανω?
    Καλησπερα Ελίνα. Αααααχ, θετεις πολυ μεγαλο ζητημα τωρα. Οταν λες οτι θα βαλεις ενα χ στα ονειρα σου τί εννοεις; Εχεις σπουδες; Θες να γινεις καριεριστα; Τι ακριβως;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    εγώ πιστεύω πως το ερώτημα σου ειναι μάλλον ρητορικό, και ότι μεσα σου εχεις ηδη αποφασίσει τι θα κάνεις, απλά το μοιράζεσαι μαζί μας, επειδή ειναι διλημματικη η κατασταση εξ ορισμου. Ομως το νιωθω πωσ θα το κρατησεισ και παρα τις ευθυνες που θα σου φέρει, δεν εχεις τη δυναμη να το ριξεις. Αυτο εισπραττω απο σενα.

  4. #4
    μολις τελειωσα τις σπουδες μ στο εμπορικο ναυτικο,το ονειρο μ...ηθελα να γινουν ολα με μια σειρα στη ζωη μ κ τωρα ολα ανατρεπονται...αν το κρατησω και μετα το μετανιωσω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by ellina View Post
    Ειμαι 23 χρονων και εχω σχεση τα τελευταια 4 χρονια με ενα πολυ καλο παιδι αλλα ειμαι σε αδιεξοδο..χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ δεν ξερω τι να κανω...ολοι μ λενε να το κρατησω αλλα εγω απλα δεν νιωθω ετοιμη για κατι τετοιο...το θελω απ τη μια αλλα απ την αλλη απλα νομιζω οτι αν το κρατησω θα τελειωσει η ζωη μ οπως την ηξερα και θα πρεπει να βαλω ενα χ στα ονειρα μ..τι να κανω?
    εγώ πιστεύω πως το ερώτημα σου ειναι μάλλον ρητορικό, και ότι μεσα σου εχεις ηδη αποφασίσει τι θα κάνεις, απλά το μοιράζεσαι μαζί μας, επειδή ειναι διλημματικη η κατασταση εξ ορισμου. Ομως το νιωθω πωσ θα το κρατησεισ και παρα τις ευθυνες που θα σου φέρει, δεν εχεις τη δυναμη να το ριξεις. Αυτο εισπραττω απο σενα.

  6. #6
    ισως και να ειναι ετσι οπως τα λες..απλα δεν θελω να παρω μια βιαστικη αποφαση γιατι αυτο θα με ακολυθει σε ολη την υπολοιπη ζωη μ..δεν νιωθω ετοιμη να γινω μαμα,αυτο το ξερω,αν ομως κατι παει στραβα?απο την αλλη δεν πρεπει να λαβω υποψιν και τη γνωμη του συντροφου μου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by ellina View Post
    μολις τελειωσα τις σπουδες μ στο εμπορικο ναυτικο,το ονειρο μ...ηθελα να γινουν ολα με μια σειρα στη ζωη μ κ τωρα ολα ανατρεπονται...αν το κρατησω και μετα το μετανιωσω?
    Μαλιστα. Το εμπορικο ναυτικο εχει μετακινησεις και ταξιδια; Γνωριζω μονο απο Ευελπιδων, ειχαμε πολλες μετακινησεις και για παιδι ουτε λογος. Συγχαρητηρια για τις σπουδες σου, ομως πρεπει να το σκεφτεις πολυ σοβαρα το θεμα. Αυτο ειναι το παιδι σου και απ οτι φαινεται ειναι αποτελεσμα αγαπης, αν και απρογραμματιστο.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  8. #8
    κατα κυριο λογο ταξιδια περιεχει το επαγγελμα καθως αποφοιτησα με τον βαθμο του πλοιαρχου γ΄ ταξης.ο συντροφος μ ειναι κ αυτος της σχολης και ακομα δεν εχει βρει εταιρεια να φυγει ταξιδι (αν φυγει θα λειπει γυρω στους 7-8 μηνες) και ειναι τοσα πολλα που πρεπει να σκευτω που απλα μπλοκαρει το μυαλο μ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    θα μπορουσες να μην μεινεις εγγυος ξερεις

    αλλα αμα ειναι τοσο καλο παιδι τι να πεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by ellina View Post
    κατα κυριο λογο ταξιδια περιεχει το επαγγελμα καθως αποφοιτησα με τον βαθμο του πλοιαρχου γ΄ ταξης.ο συντροφος μ ειναι κ αυτος της σχολης και ακομα δεν εχει βρει εταιρεια να φυγει ταξιδι (αν φυγει θα λειπει γυρω στους 7-8 μηνες) και ειναι τοσα πολλα που πρεπει να σκευτω που απλα μπλοκαρει το μυαλο μ..
    Χμμμμ....μαλιστα. Και φανταζοναι τωρα εχεις ψιλοφρικαρει ε;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ρεεεε παιδιά! τί της λέτε της κοπέλας; τι ρητορική και κουραφέξαλα; και πως το διαισθάνεστε δηλαδή με τέτοια σιγουριά πως θέλει να το κρατήσει;;και μου κανει εντυπωση το γεγονος πως οι περισσοτεροι απο δω μεσα ειμαστε με προβληματα που ξεκινησαν απ'το σπιτι! 23 χρονων κοπελα λεει πως δε νιωθει ετοιμη και τη παροτρυνετε να γεννησει; αν ειναι δυνατον! το παιδι ειναι ευθυνη,ειναι ωριμοτητα,αφοσιωση και ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ! έτσι τα κανουμε τα παιδια; ρε Ελίνα τι να σου πω δε ξερω...παλιοτερα ημουνα κατα των εκτρωσεων,κάθετη...σιγα σιγα ομως με τα χρονια κατάλαβα πως ειναι ,μεγαλυτερη αμαρτια να φερνεις ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν εισαι ολοκληρωμενος και ισορροπημενος ανθρωπος,οταν δεν εχεις ζησει οσα θα ηθελες. Εαν αισθανεσαι πως μπορεις να ανταπεξελθεις,και να ξεχασεις τις σπουδες και τα καραβια,επειδη πιο πολυ σε δελεαζει η εικονα του μωρου και της οικογενειας,τοτε καλως τι να πω..αλλιως,ζυγισε τα ολα και αποφασισε! κανεις δεν ειναι ικανος να σου δωσει συμβουλες,ο,τι σου πει η διαισθηση σου και οι αναγκες σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    ρεεεε παιδιά! τί της λέτε της κοπέλας; τι ρητορική και κουραφέξαλα; και πως το διαισθάνεστε δηλαδή με τέτοια σιγουριά πως θέλει να το κρατήσει;;και μου κανει εντυπωση το γεγονος πως οι περισσοτεροι απο δω μεσα ειμαστε με προβληματα που ξεκινησαν απ'το σπιτι! 23 χρονων κοπελα λεει πως δε νιωθει ετοιμη και τη παροτρυνετε να γεννησει; αν ειναι δυνατον! το παιδι ειναι ευθυνη,ειναι ωριμοτητα,αφοσιωση και ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ! έτσι τα κανουμε τα παιδια; ρε Ελίνα τι να σου πω δε ξερω...παλιοτερα ημουνα κατα των εκτρωσεων,κάθετη...σιγα σιγα ομως με τα χρονια κατάλαβα πως ειναι ,μεγαλυτερη αμαρτια να φερνεις ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν εισαι ολοκληρωμενος και ισορροπημενος ανθρωπος,οταν δεν εχεις ζησει οσα θα ηθελες. Εαν αισθανεσαι πως μπορεις να ανταπεξελθεις,και να ξεχασεις τις σπουδες και τα καραβια,επειδη πιο πολυ σε δελεαζει η εικονα του μωρου και της οικογενειας,τοτε καλως τι να πω..αλλιως,ζυγισε τα ολα και αποφασισε! κανεις δεν ειναι ικανος να σου δωσει συμβουλες,ο,τι σου πει η διαισθηση σου και οι αναγκες σου!
    πολυ σωστα!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  13. #13
    H διαισθηση μου μου λεει οτι δεν ειμαι ετοιμη για ενα τετοιο βημα και οτι δεν ξερω κατα ποσο θα μπορω να αφοσιωθω αργοτερα σε αυτο...δεν θελω να το κρατησω και να ερθει μια μερα που θα το κατηγορω για τις εεπιλογες μ...και θα ηθελα να πω στον dikipo πως οταν ειμαστε εξω απο μια κατασταση πολυ ευκολα μπορουμε να κρινουμε χωρις να ξερουμε τι εχει προηγηθει πρωτα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι αν θες να προσεχεις, προσεχεις. Ακομη και στα μικροατυχηματα. Δε γνωριζουμε τι εγινε, αλλα οπως και να χει, εγινε. Απο τη στιγμη λοιπον που λες οτι δε νιωθεις ετοιμη, μαλλον θα ηταν καλυτερα να ακολουθησεις το ενστικτο σου.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Συμφωνω με την Μπλικι και το τελευταιο ποστ της Χαου.
    Ελινα , προσπαθησε να σκεφτεις λογικα τι ειναι καλυτερο για σενα.
    Σε καποιο σημειο ρωτας αν πρεπει να ρωτησεις την γνωμη του φιλου σου , θεωρητικα θα ελεγα πως ναι , πρεπει να τον ενημερωσεις , αλλα επειδη αντικειμενικα η ανατροφη ενος παιδιου ειναι συνηθως αποκλειστικη υποθεση της γυναικας ( ασχετα αν δεν θα επρεπε) , δωσε βαση στο τι θες εσυ να κανεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ένα ζωηρό παιδί...
    By BloodyKate in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 35
    Last Post: 03-02-2012, 23:38
  2. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 14:45
  3. Αντικοινωνικό παιδί
    By mariap1985 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 27-08-2010, 08:36
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  5. ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
    By boubourina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2009, 09:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •