1 vima prin tin aftoktonia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37

    1 vima prin tin aftoktonia

    Γεια σε ολους ειμαι νεος εδω

    θα θελα να μου πειτε και εσεις τι γνωμη σας πριν αφτοκτονισω

    Το προβλημα μου: Εδω και πολυ καιρο καπου 4 χρονια ειχα μια κριση πανικου στο σχολειο απο μια καθηγητρια δεν ξερω πωσ εγινε αλα απο τοτε αρχισαν ολα τα στραβα(ενιωσα τρελο πανικο μεσα μου δεν ειχα ξαναπαθει κατι τετοιο)... σιγα σιγα ειχα αγχος τρελο! αγοραφοβια , ακινησια! δηλαδη αρχισα να μην επικοινωνω καλα με το σωμα μου, απομωνωση με το pc μου, και πιστεβω τα αλα τα ξερετε, καταθλιψη, μη αυτοεκτημηση, σκεψεις αρνητικες και λοιπα
    και τωρα πια σκεψεις αυτοκτονιας επειδη δεν εντεχω αλο

    αν ξερει καποιος κατι να με βοηθισει
    Ενω παλια ειμουν απ τους ποιο πλακατζηδες και εφτυχισμενους
    ειμαι σε σταδιο αφτοκτονιας λογο ολων αφτων, ξεκοψα τους φιλους μου επειδει εγινα σα τερας(αρνητικη εκφραση πρωσωπου και λοιπα), δε θελω να βλεπω κανεναν δε νιωθω αγαπη για τιποτα,
    πηγα σε ψυχιατρο για το αγχος μου δοσε zyprexa τα οποια ναι μεν σου φευγει το αγχος αλα εχουν παρενεργειες η αλιως \"ξενερωματα\" και με κανανε χειροτερα,
    σημερα πηγα σε μια εθνικη διπλα εδω μπας και πηδηξω στα αμαξια και αφτοκτονησω
    οπως καταλαβενετε ειμαι σε πολυ σοβαρη κατασταση
    καταθλιψης κλπ
    το βασικο μου προβλημα πια ειναι οτι δεν μπορω να παρω τα ποδια μου,
    ασ μου πει καποιος κατι να με βοηθισει
    γιατι οπου να νε θα το κανω δεν θα αντεξω

    thanks

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ονομάζεται αυτοκτονικός ιδεασμός..Μια κατάσταση καταθλιπτική όπου συνεχώς σκέφτεσαι την αυτοκτονία και πρέπει επειγόντως να σε δει ειδικός.......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    οταν λες ειδικος ποιον ενοεις? ψυχιατρους? γιατι θελω να δοκιμασω να θεραπευτω thanks

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μου αρέσει που και στην διάθεσή σου έβαλες αυτοκτονία..Πολύ σωστά το κατανόησες Σωτήρη και χρόνια σου πολλά!!!!!!Ναι οι ψυχίατροι είναι ειδικοί........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Σωτήρη, εννοείται ότι ξεπερνιούνται όλα αυτά. Τώρα μπορεί να σου φαίνονται βουνό γιατί έχεις περάσει μεγάλο διάστημα σε αυτή την κατάσταση και έχεις κουραστεί και απελπιστεί αλλά μετά από λίγο καιρό θα κοιτάς πίσω και θα σου κάνει εντύπωση πως ένιωθες.
    Εμένα, μου κάνει εντύπωση που ο ψυχίατρος σου έδωσε απλά φάρμακα για το άγχος. Δε του ανέφερες τις σκέψεις για αυτοκτονία, δεν κάνατε συνεδρίες;

    Για να φτάσεις σε αυτή την κατάσταση πέρασες μια εσωτερική διαδικασία όπου αρνητικά συναισθήματα όπως απογοήτευση, φόβος, ρίξιμο του εαυτού σου με έντονη αυτοκριτική, κλπ πήραν τον πρώτο λόγο και το ένα ενίσχυε το άλλο σε ένα φαύλο κύκλο. Οπότε για να ανακύψεις δε θα πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις μια ανάποδη διαδικασία; Και το να κατανοήσεις κάποια πράγματα για τον εαυτό σου, να τα αποδεχτείς παίζουν κάποιο ρόλο.

    Μήπως λοιπόν πρέπει να αναζητήσεις κάποιον ο οποίος θα σε βοηθήσει να ξεκλειδώσεις μέσα σου τις ευχάριστες σκέψεις, να σου δείξει το δρόμο για να το ξεπεράσεις;

    Δε ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθόλου να ξέρεις ότι έχω περάσει ανάλογη διαδικασία, με απόπειρες αυτοκτονίες, αλλά την ευτυχία που ένιωσα μετά στη ζωή μου δεν την αλλάζω με τίποτα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    Μπορειται να μου πειτε τιμες για ψυχιατρους? επειδει 2 φορες εχω παει σε καπιους δωρεαν
    thanks

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Γύρω στα 200 € το μήνα.....Ο παλιός με έβλεπε δύο φορές το μήνα και με χρέωνε σε κάθε επίσκεψη 100€...Η καινούρια με βλέπει 4 φορές δηλ.κάθε εβδομάδα και παίρνει 50€......Να κοιτάξεις να είναι τα μηνιαία έξοδα κοντά στην τιμή των 200€...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Σωτήρη φαίνεται ότι θέλεις να βοηθηθείς,το είπες και μόνος σου ότι θέλεις να θεραπευτείς.Οπότε κοίτα τι θα κάνεις γι\'αυτό και άσε τις σκέψεις περί αυτοκτονίας.Περνάς μία δύσκολη περίοδο.Πολλοί εδώ μέσα περνάμε παρόμοια προβλήματα και σε καταλαβαίνουμε.Πόσο χρονών είσαι?Δεν έχεις κανέναν που να του λες αυτά που σκέφτεσαι και σε βασανίζουν?Οι γονείς σου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κασσι σίγουρα είναι καλύτερα 4 φορές από 50€ παρά 2 από 100€...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    ειμαι 21 χρωνων, εχς πει στη μανα μου οτι δε θελω να ζω αλο πια αλα δεν ξερει τι να κανει μου λεει πηγενε διακοπες και λοιπα, με αφτα τα προβληματα πως να παω θα γινω χειροτερα, ουτε εγω ξερω τι να κανω .........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ετσι είναι οι περισσότεροι γονείς.Δεν ξέρουν πώς να αντιδράσουν όταν βλέπουν ότι το παιδί τους έχει πρόβλημα.Εκείνη μπορεί να νομίζει ότι αν πας διακοπές θα ξεφύγει το μυαλό σου από αυτά και θα γίνεις καλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σωτηρη...ασε τις αυτοκτονιες στην ακρη...ανασκουμπωσου και ζητα βοηθεια απο τους ειδικους...στο μελλον θα διαβαζεις αυτα που εγραψες και θα σου φαινονται τοσο μακρινα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    ναι αλα σε τι γιαρο να παω που δεν μπορω να παρω τα ποδια μου?..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3

    Απάντηση στο Σωτήρη

    Σωτήρη, θα περάσει κι αυτό ,αλλά πρέπει κι εσύ να βοηθήσεις λιγάκι τον εαυτό σου. Όλοι λίγο-πολύ τα έχουμε περάσει αυτά.Πήγαινε το ταχύτερο σέ ένα γιατρό και με λίγη υπομονή και κατανόηση από το κοντινό σου περιβάλλον θα το ξεπεράσεις.Προτείνω,αν είσαι Αθήνα, να επισκευτείς τον π.Αδαμάντιο Αυγουστίδη.Είναι καταρτισμένος και βρίσκεται το ιατρείο του κοντά στο Χίλτον.Δεν ξέρω νούμερο.Πάρε 11888, τώρα όμως.Μην αναβάλεις άλλο.Μπόρα είναι, θα περάσει.Περιμένουμε νέα σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι Σωτηρη κανε εσυ τις απαραιτητες ενεργειες...και ολα σιγα-σιγα θα φτιαξουν και μην ξεχνας να μας γραφεις πως πας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •