Απώλεια Διάθεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    Απώλεια Διάθεσης

    Καλησπέρα σας,

    ήρθε η ώρα να θέσω και εγώ το πρόβλημά μου σε δημόσια διαβούλευση:)...
    Τον τελευταίο καιρό δεν έχω διάθεση για τίποτα. Δεν θέλω να βγαίνω έξω, δεν θέλω να βλέπω κόσμο, δεν θέλω να κάνω σεξ, δεν θέλω να μιλάω...
    Είμαι παντρεμένη κάμποσα χρόνια, και έχουμε ένα παιδάκι.
    Πάω στην δουλειά όπου η μέρα περνά σχετικά γρήγορα γιατί έχει δουλειά και ξεχνιέμαι, μπορώ να πω ότι χαμογελάω κιόλας εκεί και όταν γυρίζω σπίτι νιώθω φυτό. Αυτή η κατάσταση κρατάει κανα δίμηνο τώρα... Σήμερα έφερα τον άντρα μου στο αμήν! Γυρνώντας σπίτι μου έκανε κουβέντα με το δίκιο του και φώναξε και με το δίκιο του πάλι ότι πρέπει να συνέλθω και ότι δεν είναι κατάσταση αυτή. Δεν ξέρω τι να κάνω για να συνέλθω απλά δεν έχω διάθεση, βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια...
    Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σας δώσω να καταλάβετε τι αισθάνομαι... Αφήνομαι στις ερωτήσεις σας....
    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Εμένα αυτή η συμπεριφορά θα με έκανε να ανησυχώ ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά στη ζωή μου. Εσύ νιώθεις ότι όλα πηγαίνουν καλα;

  3. #3
    Σαφώς και κάτι δεν πάει καλά... Αλλά νιώθω αχάριστη... Έχω όλα όσα θα ήθελε ένας άνθρωπος, οικογένεια που με στηρίζει και με βοηθάει, παιδί, άντρα, δουλειά... Μόνο διάθεση δεν έχω...
    Υπάρχουν προβλήματα οικονομικά αλλά και ποιός δεν έχει σήμερα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Πριν λίγους μήνες χώρισα. Πριν τον χωρισμό ένιωθα ακριβώς αυτά που περιγράφεις: δεν έβγαινα από το σπίτι δεν είχα διάθεση για τίποτα απλά περίμενα να περάσει η μέρα μου. Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι και η δική μου ζωή ήταν καλή, με κάποιον που με αγαπάει και γενικά δεν είχα κάτι αρνητικό να πω που να δικαιολογεί την κατάσταση. Μόλις χώρισα και βγήκα έξω από αυτό κατάλαβα ότι η σχέση δεν πήγαινε καλά αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο άσχημα ήταν τα πράγματα. Εννοείται πως δεν σου λέω να χωρίσεις αλλά ξεκόλα λίγο το μυαλό σου από το θέμα αχαριστίας και απάντησε με το χέρι στην καρδιά: τα πράγματα με τον άντρα σου είναι καλά; Υπάρχει κάτι που να σε ενοχλεί στη σχέση σας; Καμιά φορά είναι δύσκολο να μιλήσουμε ειδικά σε ανθρώπους που ξέρουν εμάς και την κατάσταση αλλά εδώ είσαι ανώνυμη ανάμεσα σε αγνώστους και ίσως είναι πιο εύκολο. Ρωτάω μόνο για τον σύζυγό σου γιατί έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα εκεί επικεντρώνεται δεδομένου ότι στη δουλειά είσαι καλά.

  5. #5
    Και αυτός στον καβγά μας μου είπε αν δεν αισθάνομαι ευτυχισμένη να χωρίσουμε...
    Υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν ας προσπαθήσω να τα απαριθμήσω:
    1. Αλλάζει διάθεση συνεχώς... Την μια είναι καλά και την άλλη όχι.
    2. Είναι αυταρχικός. Θέλει πάντα ο λόγος του να είναι νόμος. Μάλιστα όταν μαλώνουμε τελειώνει τον καβγά λέγοντας "αυτό που σου λέω εγώ".
    3. Έχει την τάση συνεχώς να μου δίνει εντολές. Κάνε αυτό κάνε εκείνο...Σε σημείο που του έχω πει κιόλας ότι δεν είναι μπαμπάς μου αλλά άντρας μου! Βέβαια και γω ειδικά τώρα τελευταία του πάω πολύ κόντρα...
    4. Παίρνει αποφάσεις και τις ανακοινώνει χωρίς πρώτα να το συζητήσουμε (όχι κάτι σοβαρό μην φανταστείς) πχ σήμερα θα πάω έξω εσύ θα βγεις με την τάδε και το παιδί ή θα κάτσεις σπίτι, ότι θες...
    5. Όταν θέλω την συμβουλή του με απαξιώνει... Με κάνει να μετανιώνω που τον ρώτησα...
    6. Είναι υπερπροστατευτικός με το παιδί σε σημείο που με τρελαίνει!!!
    7. Έχει διαφορετική νοοτροπία απο μένα κάτι που το αντιλαμβάνομαι μόνο τώρα ενώ ειμαστε πολλά χρόνια μαζί... Αλλιώς θα έλυνα εγώ ένα θέμα και αλλιώς αυτός. Εγώ πάντα ακολουθώ πιο διπλωματική οδό...
    Καλά τώρα τον παρουσιάζω σαν υστερικό όμως δεν είναι έτσι έχει και καλά:
    1. Είναι πάντα εκεί όταν τον χρειάζομαι με ανοιχτή την αγκαλιά του
    2. Είναι οικογενειάρχης και πάντα πρώτα βάζει εμένα και το παιδί και μετά όλους τους άλλους
    3. Με "κακομαθαίνει" με όλη την έννοια της λέξης (και συναισθηματικά και υλικά)
    4. Όταν έχουμε καλή διάθεση είμαστε σαν έφηβοι (με όλη την σημασία της έννοιας)
    5. Μας αρέσουν τα ίδια χόμπι και ασχολείες
    6. Πάντα έχουμε κάτι να συζητήσουμε (ακόμα και όταν είμαστε μαλωμένοι)

    Ας πούμε και για το σεξ...
    Μετά απο τόσα χρόνια νιώθω ότι έχουμε χάσει τους ρυθμούς μας. Όταν το κάνουμε (όχι συχνά πιά) νιώθω ότι κάνω ρουτίνα...

    και εσύ έτσι ένιωθες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Και για εμάς το σεξ είχε περιοριστεί πάρα πολύ κυρίως ένιωθα ότι δεν καταλαβαίνει πως να με προσεγγίσει βέβαια κι αυτός μπορεί να ένιωθε ότι είμαι πολυ απόμακρη γιατί και για τους δυο η κατάσταση δεν ήταν ευχάριστη.

    Φυσικά και κάθε άνθρωπος έχει την καλή του πλευρά και προφανώς γι'αυτό μένεις. Οι συμπεριφορές του που σε ενοχλούν προέκυψαν τώρα τελευταία ή πριν ήταν διαφορετικός; Γενικά του έχεις μιλήσει για αυτά που σε ενοχλούν ή για κάποια από αυτά; Και αν ναι ποιά ήταν η απάντηση και η γενικότερη του αντιμετώπιση;

  7. #7
    Μωρέ και τα κουβεντιάσαμε και ξανά και ξανά (γενικά είμαστε και οι δύο επικοινωνιακοί) και βελτιώθηκαν τα πράγματα για λίγο καιρό και από τις δύο πλευρές (γιατί και γω δεν είμαι τέλεια) αλλά μετά επανερχόμαστε στα ίδια... και τα ίδια...και τα ίδια... και οι δύο... φαύλος κύκλος... Τώρα είμαστε στην φάση που πάλι θα μιλήσουμε πάλι θα πούμε οκ το διορθώνω και πάλι μετά απο ένα εξάμηνο θα επανέλθουμε... και κυλάν τα χρόνια...

  8. #8
    Quote Originally Posted by kainourgia View Post
    Και αυτός στον καβγά μας μου είπε αν δεν αισθάνομαι ευτυχισμένη να χωρίσουμε...
    Υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν ας προσπαθήσω να τα απαριθμήσω:
    1. Αλλάζει διάθεση συνεχώς... Την μια είναι καλά και την άλλη όχι.
    2. Είναι αυταρχικός. Θέλει πάντα ο λόγος του να είναι νόμος. Μάλιστα όταν μαλώνουμε τελειώνει τον καβγά λέγοντας "αυτό που σου λέω εγώ".
    3. Έχει την τάση συνεχώς να μου δίνει εντολές. Κάνε αυτό κάνε εκείνο...Σε σημείο που του έχω πει κιόλας ότι δεν είναι μπαμπάς μου αλλά άντρας μου! Βέβαια και γω ειδικά τώρα τελευταία του πάω πολύ κόντρα...
    4. Παίρνει αποφάσεις και τις ανακοινώνει χωρίς πρώτα να το συζητήσουμε (όχι κάτι σοβαρό μην φανταστείς) πχ σήμερα θα πάω έξω εσύ θα βγεις με την τάδε και το παιδί ή θα κάτσεις σπίτι, ότι θες...
    5. Όταν θέλω την συμβουλή του με απαξιώνει... Με κάνει να μετανιώνω που τον ρώτησα...
    6. Είναι υπερπροστατευτικός με το παιδί σε σημείο που με τρελαίνει!!!
    7. Έχει διαφορετική νοοτροπία απο μένα κάτι που το αντιλαμβάνομαι μόνο τώρα ενώ ειμαστε πολλά χρόνια μαζί... Αλλιώς θα έλυνα εγώ ένα θέμα και αλλιώς αυτός. Εγώ πάντα ακολουθώ πιο διπλωματική οδό...
    Καλά τώρα τον παρουσιάζω σαν υστερικό όμως δεν είναι έτσι έχει και καλά:
    1. Είναι πάντα εκεί όταν τον χρειάζομαι με ανοιχτή την αγκαλιά του
    2. Είναι οικογενειάρχης και πάντα πρώτα βάζει εμένα και το παιδί και μετά όλους τους άλλους
    3. Με "κακομαθαίνει" με όλη την έννοια της λέξης (και συναισθηματικά και υλικά)
    4. Όταν έχουμε καλή διάθεση είμαστε σαν έφηβοι (με όλη την σημασία της έννοιας)
    5. Μας αρέσουν τα ίδια χόμπι και ασχολείες
    6. Πάντα έχουμε κάτι να συζητήσουμε (ακόμα και όταν είμαστε μαλωμένοι)

    Ας πούμε και για το σεξ...
    Μετά απο τόσα χρόνια νιώθω ότι έχουμε χάσει τους ρυθμούς μας. Όταν το κάνουμε (όχι συχνά πιά) νιώθω ότι κάνω ρουτίνα...

    και εσύ έτσι ένιωθες?
    ..αν ξαναδιαβάσεις το κειμενο σου μερικες φορες σα να διαβάζεις τη ζωή μιας αλλης, θα συνειδητοποιήσεις ότι ζεις με ένα συγγενικό σου πρόσωπο, (τυπου μπαμπά), που ταιριάζετε πολύ σαν φίλοι.
    Ξέρεις γιατι στο λέω? Πουθενά δεν έθιξες το ερωτικό κομμάτι και δεν εννοώ το σεξ :)

  9. #9
    Ερωτικό... που βλέπεις τον άλλον και νιώθεις πεταλουδίτσες??? εεεε το είχαμε αυτό στην αρχή αλλά μετά απο τόσα χρόνια δεν υπάρχει νομίζω πως αυτό είναι κάτι που δεν διαρκεί... Κάνω λάθος?
    Η αλήθεια ότι τώρα πρόσφατα ένιωθα κάτι πεταλούδες για έναν στην δουλειά, αλλά δεν το προχώρησα σε καμιά περίπτωση (μάλιστα το είχα κάνει και θέμα εδώ), και τώρα που τον βλέπω δεν νιώθω τίποτα άρα οι "πεταλούδες" μούφα...
    όμως με το άντρα μου έχουμε τις στιγμές μας, εντάξει σπάνια πια αλλά τις έχουμε... Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον.. διαβαζοντας το αρχικο κειμενο σου αν μου ελεγαν οτι το εγραψε η κοπελα μου θα το πιστευα.. ενστικτοδως συμπεραινω οτι.. μαλον βαριεσαι ευκολα και αυτο ειναι το προβλημα σου ωρες ωρες μου λεει ας ............. εχω παθει κατι σαν απαθεια της λεω αφασια και μου λεει ναι αυτο...η αληθεια ειναι οτι δε βλεπω να υπαρχει κατι να μη το βαριεται αυτο μου εχει σπασει τα νευρα λιγο και στο τελος αδιαφορησα μη μπωρωντας να τη παλευω... ισως ειναι και εποχιακο γιατι βλεπω οτι τη πιανει περισσοτερο τα καλοκαιρια... επισης τα χαρακτηριστικα που λες για τον αντρα σου ειναι σα να διαβαζω για μενα... οστοσο εχω παρατηρισει οτι τη βρισκει να... τη διαταζω.. δε ξερω τι βιτσιο ειναι αυτο παντος απο μενα αυτη την εμπιρια εχω σχετικα με το αλλο που ελεγες ναι περνω αποφασεις εγω γιατι αυτη ειναι τοσο αναποφασιστη και αλλαζει τοσες γνωμες που μαλον θελει ενα ατομο δυναμικο να αποφασιζει για αυτη σχετικα οτι τη κακομαθαινω και αυτο ειναι αληθεια καπια στιγμη διαπιστωσα οτι με βαρεθηκε επιδη ειμουν υπερβολικα καλος για αυτη και στο τελος η ιδια μα αναγκασε να αγριεψω γιατι οταν ειμουν καλος με βαριωταν ετσι πηρα αναποδες και αρχισα να φωναζω.. να συμπεριφερομαι περιεργα για να ξεβαρεθει!! το οτι εχουμε παντα κατι να συζηταμε αυτο ισχυει ειμαστε και οι 2 πολυ ομιλιτικοι μεταξυ μας...

  11. #11
    Quote Originally Posted by kainourgia View Post
    Ερωτικό... που βλέπεις τον άλλον και νιώθεις πεταλουδίτσες??? εεεε το είχαμε αυτό στην αρχή αλλά μετά απο τόσα χρόνια δεν υπάρχει νομίζω πως αυτό είναι κάτι που δεν διαρκεί... Κάνω λάθος?
    Η αλήθεια ότι τώρα πρόσφατα ένιωθα κάτι πεταλούδες για έναν στην δουλειά, αλλά δεν το προχώρησα σε καμιά περίπτωση (μάλιστα το είχα κάνει και θέμα εδώ), και τώρα που τον βλέπω δεν νιώθω τίποτα άρα οι "πεταλούδες" μούφα...
    όμως με το άντρα μου έχουμε τις στιγμές μας, εντάξει σπάνια πια αλλά τις έχουμε... Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
    Θα σου πω μια ιστορία..
    Πριν μερικούς μήνες χώρισε μια φιλη μου μετά από 17 χρονια γάμου. Ήταν μαζί του από τα 16 της και περνουσε σχετικά ευτυχισμένη ζωή απ την άποψη ότι ο άντρας της δεν της στερούσε ελευθερια/υλικα αγαθά ήταν πιστός και πολύ καλός οικογενειάρχης, γελούσαν μαζί πολύ, είχαν ίδιους στόχους κλπ. Στον αντίποδα όταν είχε τις κακές του λόγω δουλειάς, της μιλούσε άσχημα και μάλιστα μπροστά στο παιδί, ενώ φερόταν στο σαλόνι του όπως και στην τουαλέτα του ιφ γιου νοου γουατ αι μιν. Αυτή λοιπόν μάζευε με τα χρόνια συμπεριφορές και ξενερώματα και κάποια ωραία πρωία του ζήτησε διαζυγιο... :ΡΡΡΡ

  12. #12
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    λοιπον.. διαβαζοντας το αρχικο κειμενο σου αν μου ελεγαν οτι το εγραψε η κοπελα μου θα το πιστευα.. ενστικτοδως συμπεραινω οτι.. μαλον βαριεσαι ευκολα και αυτο ειναι το προβλημα σου ωρες ωρες μου λεει ας ............. εχω παθει κατι σαν απαθεια της λεω αφασια και μου λεει ναι αυτο...η αληθεια ειναι οτι δε βλεπω να υπαρχει κατι να μη το βαριεται αυτο μου εχει σπασει τα νευρα λιγο και στο τελος αδιαφορησα μη μπωρωντας να τη παλευω... ισως ειναι και εποχιακο γιατι βλεπω οτι τη πιανει περισσοτερο τα καλοκαιρια... επισης τα χαρακτηριστικα που λες για τον αντρα σου ειναι σα να διαβαζω για μενα... οστοσο εχω παρατηρισει οτι τη βρισκει να... τη διαταζω.. δε ξερω τι βιτσιο ειναι αυτο παντος απο μενα αυτη την εμπιρια εχω σχετικα με το αλλο που ελεγες ναι περνω αποφασεις εγω γιατι αυτη ειναι τοσο αναποφασιστη και αλλαζει τοσες γνωμες που μαλον θελει ενα ατομο δυναμικο να αποφασιζει για αυτη σχετικα οτι τη κακομαθαινω και αυτο ειναι αληθεια καπια στιγμη διαπιστωσα οτι με βαρεθηκε επιδη ειμουν υπερβολικα καλος για αυτη και στο τελος η ιδια μα αναγκασε να αγριεψω γιατι οταν ειμουν καλος με βαριωταν ετσι πηρα αναποδες και αρχισα να φωναζω.. να συμπεριφερομαι περιεργα για να ξεβαρεθει!! το οτι εχουμε παντα κατι να συζηταμε αυτο ισχυει ειμαστε και οι 2 πολυ ομιλιτικοι μεταξυ μας...
    καλό και αυτό... Ναι βαριέμαι εύκολα όντως. Και ναι είμαι αναποφάσιστη! Μάλιστα το κάναμε και πλάκα αυτό! Μέσα σε ένα βράδυ άλλαξα τρεις φορές άποψη για το αν θέλω να βγω ή όχι!!! Είπαμε έχω και γω στραβά... Το θέμα είναι πως θα πάει έτσι αυτή η κατάσταση...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..αν ξαναδιαβάσεις το κειμενο σου μερικες φορες σα να διαβάζεις τη ζωή μιας αλλης, θα συνειδητοποιήσεις ότι ζεις με ένα συγγενικό σου πρόσωπο, (τυπου μπαμπά), που ταιριάζετε πολύ σαν φίλοι.
    Ξέρεις γιατι στο λέω? Πουθενά δεν έθιξες το ερωτικό κομμάτι και δεν εννοώ το σεξ :)
    εγω καταλαβα τι παιζει..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kainourgia View Post
    καλό και αυτό... Ναι βαριέμαι εύκολα όντως. Και ναι είμαι αναποφάσιστη! Μάλιστα το κάναμε και πλάκα αυτό! Μέσα σε ένα βράδυ άλλαξα τρεις φορές άποψη για το αν θέλω να βγω ή όχι!!! Είπαμε έχω και γω στραβά... Το θέμα είναι πως θα πάει έτσι αυτή η κατάσταση...
    αφου θυμαμαι με το καλημερα τις δηλωσεις της... εγω ξερεις βαριεμαι ευκολα ποσο καιρο θες σχεση πανω απο χρονο?

  15. #15
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αφου θυμαμαι με το καλημερα τις δηλωσεις της... εγω ξερεις βαριεμαι ευκολα ποσο καιρο θες σχεση πανω απο χρονο?
    μπα εγώ δεν έκανα ποτέ τέτοιου είδους δηλώσεις... Μάλιστα όταν αρχίσαμε να πρωτοβγαίνουμε δεν είχαμε καθόλου στο νου μας ότι θα πήγαινε τόοοοοοσο μακρυά αυτή η σχέση... Ξεκίνησε χωρίς βλέψεις για το μέλλον (η αλήθεια είναι ότι ζούσαμε την στιγμή, τώρα τελευταία μας έχει πιάσει το άγχος του μέλλοντος)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαγή διάθεσης
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 19-01-2011, 10:32
  2. αλλαγη διαθεσης
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2009, 20:45
  3. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 14:02
  4. Μεταπτώσεις διάθεσης στη σχέση
    By xristinap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2008, 13:18
  5. Έλλειψη Διάθεσης
    By g_alex in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 22-03-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •