Και μετά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6

    Και μετά;

    Καλησπέρα σε όλους! Διαβάζω καιρό τις ιστορίες άλλων και κατανοώ απολύτως τα συναισθήματά σας και συχνά συμπάσχω. Μάλλον, λοιπόν, ήρθε η ώρα να πω και τη δική μου ιστορία...

    Στα 11 μου, όταν ήμουν ακόμη στο δημοτικό και μόλις είχα γυρίσει στο σπίτι, χτύπησε κάποια στιγμή το τηλέφωνο. Φυσικά χωρίς αριθμό, απόκρυψη. Το σήκωσα. Ήταν και καλά ένας γιατρός. Είπε ότι θα μου έκανε μια εξέταση από το τηλέφωνο. Πού να πάει το μυαλό μου... Τον εμπιστεύτηκα. Με προέτρεψε να βάλω στο χέρι μου ενυδατική κρέμα και να το βάλω στον πρωκτό. Λίγο αργότερα με έστειλε στο μπάνιο για να κάνω την ανάγκη μου. Το έκλεισε και είπε ότι θα ξανάπαιρνε. Δεν ξαναπήρε.

    Στο μεταξύ ο ίδιος τύπος είχε πάρει και σε άλλα άτομα της τότε παρέας μου. Ήρθαν και με προειδοποίησαν, αλλά ήταν αργά.
    Ακολούθησε επίσκεψη στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Εκεί έπρεπε να τα πω όλα αυτά μια φορά. Από εκεί μας έστειλαν σε ένα άλλο τμήμα για καταγγελία. Έπρεπε να τα πω άλλη μία φορά. Ευτυχώς εκεί ήταν γυναίκα. Όπως ήταν αναμενόμενο, δεν βρέθηκε κανείς.
    Την επομένη δεν ήθελα να πάω στο σχολείο, αλλά με πίεσε η μαμά μου και πήγα. Η "είδηση" είχε κυκλοφορήσει ήδη και η ατάκα της δασκάλας ήταν: "κάποιος θα σου έκανε πλάκα".

    Χρόνια δε με ενοχλούσε η σκέψη του συμβάντος. Το είχα στο μυαλό μου, αλλά δεν το είχα συνδέσει με άλλα πράγματα. Ας πούμε, όταν κάποια στιγμή μου ζήτησε ένα αγόρι να τα φτιάξουμε αρνήθηκα γιατί φοβόμουν. Πρόσφατα, νομίζω, κατάλαβα και τον λόγο: φοβόμουν μην ήθελε κάτι παραπάνω, μη με αγγίξει. Επίσης, ενώ συμμαθήτριές μου κάθονταν με άνεση στα πόδια των αγοριών, εγώ πολύ σπάνια. Γενικότερα, εκφράζομαι πολύ δύσκολα (και συνήθως γραπτά, με τον προφορικό λόγο έχω ένα θεματάκι) και πολλές φορές όταν με αγγίζουν νιώθω αμήχανα. Μου έχουν πει ότι κρύβω τη θηλυκή πλευρά μου και ότι φοβάμαι μην προδοθώ.

    Πριν ένα χρόνο περίπου η μητέρα μου έπεσε θύμα ληστείας. Της άρπαξαν τη χρυσή καδένα από τον λαιμό μπροστά στα μάτια μου. Έκτοτε έχω πολλές φορές την εντύπωση ότι με ακολουθούν και αλλάζω πεζοδρόμιο. Αυτό το τελευταίο έχει βελτιωθεί το τελευταίο διάστημα μετά την επίσκεψή μου στην ειδικό.

    Με απασχολεί έντονα το θέμα. Το γεγονός θεωρείται βιασμός;Φτάνω τα 19 και δεν έχω κάνει καμία σχέση. Έχω κάνει ήδη μια επίσκεψη, όπως είπα, σε ειδικό, αλλά απ' ό, τι φαίνεται θα χρειαστώ και άλλες. Το θέμα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα. Θέλω να το ξεπεράσω!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχω ακουσει και αλλες πολυ χειροτερες ιστοριες εδω απο αυτη αυτο που θελω να σου ειναι οταν θα βρεις σχεση να μην αρχισεις να τα χωνεις στο αγορι σου χωρις λογο επιδη θα φοβασαι αλλα να του πεις την αληθεια χωρις να σκεφτεις οτι θα πεσει το εγω σου... οστοσο εγω υποψιαζομαι οτι αυτος που πηρε τηλεφονο δεν ηταν εντελως αγνωστος αλλα καπιος που ισως σε ηξερε αλλα δε τον ηξερες.. αυτα που λες μου ειναι γνωστα και μπωρουμε να συζητισουμε το θεμα οσο θες..........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    araxni,
    δεν ξέρω τι θεωρείται αυτό που περιγράφεις, όμως όπως και να χει,
    ήσουν πολύ μικρή σε ευαίσθητη ηλικία και σου δημιουργήθηκε ένα τραύμα που τελικά ποτέ δεν αντιμετώπισες,
    απλά θάφτηκε με τον καιρό.
    Δεν έχει σημασία αυτό που αναφέρει ο Αλέξανδρος, αν δηλαδή είναι σοβαρότερο από άλλες περιπτώσεις.
    Σημασία για σένα έχει να το ξεπεράσεις.

    Αν κατάλαβα καλά, όμως, είσαι γενικά φοβισμένη.
    Μην ανησυχείς και γι αυτό!
    Όλα διορθώνονται!
    Αν μπορείς να πας σε ειδικό -φαντάζομαι εννοείς ψυχολόγο- πήγαινε!
    Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο απ' όσα θα σου πούμε εμείς εδώ!
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω συχνα μηλω συνθηματικα οπιος ζει η νιωθει οτι περιγραφω καταλαβενει τι ενοω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω συχνα μηλω συνθηματικα οπιος ζει η νιωθει οτι περιγραφω καταλαβενει τι ενοω...
    http://www.skype-emoticons.com/image...-wondering.png
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ποσο χρονων εισαι τωρα αραχνη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Καλά έκανες που πήγες σε ειδικό! Νομίζω ότι συζητώντας το με έναν άνθρωπο με κατανόηση και γνώση, θα μπορέσεις να το ξεπεράσεις.
    Αλλά φρικάρω στη σκέψη ότι τελικά ένα παιδί δεν είναι ασφαλές ούτε στο σπίτι του... αν είναι δυνατόν...
    Και η ατάκα της δασκάλας, αν είναι δυνατόν...... αυτό κατάλαβε?
    Μερικοί δάσκαλοι είναι τελείως ζώα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Κατ'αρχήν ειναι μεγάλο βήμα που το είπες .... είναι πολύ σημαντικό να μιλάς για αυτά που έγιναν που πέρασες, που ένιωσες, που νιώθεις... Θα σου κάνει καλό να εκφραστείς και να ξεπεράσεις τους φόβους και τις όποιες αναστολές σου... Πιστεύω πως η επίσκεψη σου σε κάποιον ειδικό αλλά και οτι αρχίζεις να μιλάς για αυτό θα σε βοηθήσει πολύ ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Και να 'μαστε πάλι εδώ τέσσερις μήνες μετά...
    Πρόσφατα μετακόμισα και άλλαξα πόλη. Το πρώτο διάστημα φοβόμουν πολύ να γυρίσω μόνη μου όταν είχε βραδιάσει. Συχνά είχα την εντύπωση ότι με ακολουθούσε κάποιος (ο οποίος περπατούσε απλώς στην ίδια κατεύθυνση με μένα) ή ότι θα πεταχτεί κάποιος από ένα στενό και θα με βιάσει. Κάποιες φορές φοβόμουν τόσο που ίδρωνα και με έπιαναν ταχυπαλμίες. Τώρα πια είναι λίγο καλύτερα, αλλά πάλι φοβάμαι το βράδυ.

    Επίσης, παρατηρώ σχεδόν καθημερινά πόσο δύσκολο μου είναι να ακουμπώ τους άλλους (π.χ. να τον/την πάρω μια απλή αγκαλιά) ή να τους εμπιστευτώ ή πόσο αμήχανα νιώθω όταν είμαι μόνη μου έναν άντρα και απλώς συζητάμε.

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη... και μετά τί;
    By Militon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-2011, 22:06
  2. Και μετά τι??
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 16:11
  3. δυο μερες μετα....
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2009, 08:44
  4. σεξ και μετα????
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2008, 00:54
  5. Σεξ μετα απο βιασμο
    By vythos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2008, 10:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •