προβλημα με γονεις..και πολλα αλλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1

    προβλημα με γονεις..και πολλα αλλα

    καλησπερα ειναι το πρωτο μου αρθρο που γραφω εγινα μελος εδω διοτι χρειαζομαι συμβουλες απο καποιους που ξερουν καποια πραγματα παραπανω...ειμαι 18 χρονων και εχω εναν αδερφο 3 χρονια μεγαλυτερο με τους γονεις μου παντα υπηρχαν εντασεις ειτε εγω μαζι τους ειτε μονοι τους..οι γονεις μου δεν ηταν ποτε παντρεμενοι και κατα εναν τροπο τον οποιο δεν γνωριζω ειμαι μεχρι σημερα αβαφτιστος.. παντα υπηρχε αμελια και των δυο γονεων τοσο σε θεματα δικα μου τοσο και σε θεματα του αδερφου μου. τα τελευταια χρονια μας συντηρουσε η μητερα μου καθως ο πατερας μου ηταν ανεργος και δουλευε περιστασιακα. το καλοκαιρι του 12 ο πατερας μου χαθηκε για μερες ειχαμε υποψιαστει οτι ειχε αλλη και γυρισε καποιες μερες αργοτερα και εκατσε στο κατω σπιτι μαζι με την ερομενη του (το σπιτι ειναι μονοκατοικια πανω κατω)..οποιος και να ειναι ημουν μεγαλος και καταλαβαινα οτι δεν τα πηγαινανε καλα αλλα δεν ηθελα τετοιο τροπο.. ζησαμε μια ηρεμη ζωη εγω ο αδερφος μου και η μητερα μου μετα την φυγη του.. ομως δεν ξερω ηλικιακη κριση δεν ξερω αρχισε η μητερα μου να μπαινει σε σαιτ γνωριμιων στην αρχη το ειχα παρει σαν πλακα μεχρι που ειδα τα μηνυματα της στο ιντερνετ που το επιπεδο της συζητησης ηταν στην κυριολεξια πεζοδρομιου(δεν αναφερομαι σε βρισεις πεζοδρομιου αλλα σε γυναικες πεζοδρομιου).. δεν το εχω πει σε κανεναν αλλα νιωθω απεσια...δεν εχω σκεφτει την αυτοκτονια σε καμοια περιπτωση θελω απλα να φυγω απο το σπιτι να ξεφυγω απο αυτα τα 2 ανωμαλα ατομα που εχω την ατυχια να λεω οτι ειναι γονεις μου.. τον αδερφο μου τον αγαπαω δεν θελω να τον χασω..εχω ψαξει τα παντα σε ιδρυματα να παω να ζησω σε μοναστηρια δεν ξερω πλεον τι αλλο να σκεφτω...θελω την βοηθεια σας..ευχαριστω

    ΥΓ: δεν γνωριζω καλα το σαιτ και θα χρειαστω και καποια βοηθεια για το πως να χειριζομαι τα σαιτ αλλα και το προφιλ μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Μπορεί να είναι οι γονείς σου,αλλα είναι επίσης άνθρωποι με δικες τους ανάγκες(οποτε μην κρίνεις σε φάση ο μπαμπάς κάνει αυτά και η μαμά κάνει εκείνα...).
    Καταρχάς,γιατί να κοιτάξεις της συνομιλίες της μητέρας σου?
    Εσύ θες να κοιτάει εκείνη της δικες σου?
    Όσο για το βάφτισμα,αν το έχεις παράπονο,μπορείς να πας μονος σου να βαφτιστείς...Μην νομίζεις ότι ξαφνικά θα κατεβουν άγγελοι να σε σώσουν και να τα κάνουν όλα fluffy και ροζ όμως...
    Είπες είσαι 18.Δεν πέρασες σε κάποια σχολη?
    Γιατί κατευθείαν πέρασες τόσα επίπεδα και κατέληξες σε ιδρύματα και μοναστήρια?Ο αδερφός σου είναι 21...Άντρες είσαστε πια...
    Στην τελική,δεν έχω καταλάβει το parapkno σου...
    Σε ενοχλεί που οι δικοί σου χώρισαν και προσπαθούν να συνεχίσουν της ζωές τους κουτσα στραβά?
    Τι ακριβώς σε προβληματίζει εσένα σαν Alex?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    kαλημέρα Άλεξ.
    Καταλαβαίνω την ανάγκη σου για μια "φυσιολογική" ζωή και ένα "νορμάλ" ηρεμο σπιτικό. Η κίνηση του πατέρα σου να φέρει την ερωμένη του σουσιαστικά στο σπίτι, τελείως άστοχη.
    Κάθε παιδί , σε όποια ηλικία και να είναι, θέλει τους γονεις του να ζουν και να κινούνται μέσα σε κάποια όρια αξιοπρέπειας. Θεμιτό.
    Όμως ο κάθε γονιός έχει και μια άλλη πλευρά , την σεξουαλική του ταυτότητα η οποία στα μάτια των παιδιών όταν δεν υπάρχει διακριτικότητα μπορεί να φαντάζει σαν αρρωστημενη ,μη συμβατή συμπεριφορά, Την διακριτικότητα αυτή όμως εσύ την έσπασες. Μας λες ότι απο τη στιγμή που έφυγε ο πατέρας , ζούσατε μια ήρεμη ζωή, πουθενά δεν αναφέρεις για συμπεριφορές άσχημες της μητέρας σου ή για μια ζωή αχαλίνωτη. Μπορεί οι διαδικτυακές της συνομιλίες να μένουν εκεί μόνο, σαν μια διεξοδος της σεξουαλικότητας της που δεν βρίσκει ανταπόκριση σε ένα πραγματικό επίπεδο. Μπορεί να σε ξινίζουν και να σε χαλάνε αυτά που διάβασες, απολυτα λογικο, αλλά κακώς μπηκες στη διαδικασία να τα ψάξεις κ να τα διαβάσεις. Να θυμάσαι πάντα ότι δεν παραβιαζουμε την ιδιωτική ζωή των άλλων...
    Κατα τ' αλλα είσαι 18, προσπάθησε να χτίσεις την δική σου ζωή. Ασχολήσου με σπουδές, δουλειά, παρέες , πράγματα φυσιολογικά για παιδιά της ηλικίας σου και όταν έρθει η ώρα προσπάθησε ν' ανεξαρτοποιηθείς αν το περιβάλλον του σπιτιού σε χαλάει. Όμως προσπάθησε να μην εχεις μέσα σου την εικόνα "των ανώμαλων γονιών" γιατί είναι πολύς βαρύς χαρακτηρισμός και εκτός του ότι μπορεί να τους αδικείς και να τους στιγματίζεις, κάνεις κακό στην ψυχή σου.
    Τα υπολοιπα για τους γάμους και τα βαφτίσια , δεν έχουν νόημα. Όπως είπε και ο αντρεας πιο πάνω, αν νιώθεις την ανάγκη να βαφτιστείς, μπορείς να το κάνεις . Και από τη στιγμή που θα είναι και επιλογή σου έχει μεγαλύτερη αξία.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Νεα γυναικα ειναι η μανα σου παλικαρι μου, τι ηθελες να κανει? να περιμενει το μαλακα το φαδερ σου? παει αυτος σχολασε. Εσυ κοιτα να διαβασεις να περασεις σε καμμια σχολη της προκοπης γτ οι εποχες ειναι δυσκολες...με τη γκομενα σου πως μιλας εσυ? με το σεις και με το σας?

Similar Threads

  1. προβλημα με το πως θα το πω στους γονεις
    By ελλη19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2013, 07:28
  2. πρόβλημα με γονείς
    By stef221 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2012, 22:48
  3. προβλημα μεγαλο με πολλα πραγματα....
    By billgrm in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2012, 23:18
  4. προβλημα με γονεις
    By antonis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2011, 11:09
  5. Αγχώδης διαταραχή και πολλά άλλα.
    By lupus30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2007, 20:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •